Čo vidieť v Miláne (okrem Duomo) a moje tipy na reštaurácie a kaviarne

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Odpoveď na otázku čo vidieť v Miláne som prišiel hľadať do hlavného mesta módy v polovici januára. Podobne ako v Ríme, aj v Miláne som sa rozhodol ísť trochu viac po svojej vlastnej osi.

Čo vidieť v Miláne okrem Duomo a iné pamiatky


Nechce sa ti čítať tento článok? Vypočuj si ho ako podcast.

Čo vidieť v Miláne
Ahoj.

Problém týchto svetoznámych miest je, že v každom z nich máš často nalinkované čo vidieť, kde sa najesť, kam ísť a kde sa ubytovať. Rovnako ako v Ríme, aj v Miláne som objavil pár pekných miest, o ktorých sa nepísalo skoro v žiadnom článku o tom, čo vidieť v Miláne. Týmto uzatváram svätú módnu trojicu, Miláno, New York a Paríž. Tri mestá, ktoré určujú, čo si ráno oblečieš do práce =D

Celý článok o Móde z Milána a 10 totálne odveci outfitov, ktoré to prestrelili, si prečítaj na mojom blogu: Móda z Milána.

Letisko, počasie, ubytovanie a ceny v Miláne

 • Letenky do Milána sú vždy a boli lacné. Ja som priletel priamo z Bratislavy na letisko Milano Bergamo, odkiaľ chodia autobusy do centra Milána, k železničnej stanici Milano Centrale. Lístok som si kúpil cez stránku Terravision a stál ma spiatočne 9 €. Cesta trvá jednu hodinu a asi som zbytočne s tými lístkami stresoval – pred letiskom je kooopec autobusov do Milána a cena je plus mínus rovnaká. Tu nájdeš aktuálne akciové letenky do Milána.
 • Ubytovanie v Miláne je drahé. Odporúčam AirBnb, ktoré v užšom centre stojí okolo 35 až 50 € na osobu na noc. Ak ti nevadí dochádzať do centra metrom, ubytuj sa niekde mimo, no blízko metro stanice. Avšak, okrem ubytka sú tam ceny celkom normálne. Využi tento kupón na 25 € zľavu na ubytovanie v Miláne cez AirBnb.
 • Doprava po Miláne: Mne sa najviac oplatil metro lístok, ktorý platí 24 hodín od prvého použitia. Je neobmedzený na celé metro a stojí iba 4,50 €. Je to skoro zadarmo, keď si porovnám, koľkokrát som ho využil. Keďže mi v Miláne platili moje slovenské mobilné dáta, všetku dopravu som vložil do rúk Google Maps, ktoré pekne načítavajú metro stanice, spojenia a prestupy. Úplná pohodička. Uber neodporúčam, je drahší ako taxíky, keďže tu majú len Uber Black a nie štandardný Uber X.
 • Počasie v Miláne je dosť podobné Bratislave, čo sa teploty týka, niekedy teplejšie. Ja som bol v januári a bolo 15 stupňov. Čiže kedy je najlepší čas ísť do Milána? Kedykoľvek, len v lete môže byť príliš horúco. Odporúčam marec až jún. Potom september a október.

Čo vidieť v Miláne, kam ísť a ktoré pamiatky nevynechať

Milánske Duomo a Galleria Vittorio Emanuele II

Duomo a Galleria Vittorio Emanuele II sú také dve typické zastávky, o ktorých som sa dočítal v každom jednom, jedunčičkom článku, ktorý radil, čo vidieť v Miláne. Samozrejme, Duomo je nádherná stavba v úplnom centre Milána a nákupné centrum Galleria Vittorio Emanuele II je hneď vedľa neho. Námestie pred Duomom je super veľké a ak chceš, dá sa tu kúpiť kukurica a napríklad kŕmiť holubov.

Odporúčam ti sadnúť si na desať minút na múrik a sledovať všetky tie (často smiešne) aufity, ktoré si ľudia do mesta módy obliekajú. To je na extra článok. Na námestí pred Duomo ale rátať s predavačmi selfie tyčí, náramkov a fotografov, ktorí síce nie sú otravní, ale celkom mi tam nepasovali a kazili atmošku. Lístky na vstup do Duomo sa dajú kúpiť online.

Čo vidieť v Miláne
Duomo.
Čo vidieť v Miláne
Galleria.
Čo vidieť v Miláne
Detaily Duoma.
Čo vidieť v Miláne
Čaute, chalani.

Kedy je najlepší čas na selfie s Duomo? Túto zložitú rovnicu som riešil celý jeden deň, keďže Duomo je gigantická biela stavba a preto je pri jej fotení veľmi dôležité svetlo. Odporúčam prísť pri východe slnka alebo krátko poobede. Pri západe slnka je Duomo prakticky nefotiteľné, keďže ho slnko zafarbí dožlta a polovica celého chrámu je v tieni. Ak mám ale úprimne povedať, centrum Milána sa mi až tak nepáčilo. Áno, je pekné, no na sebe naukladaný Luis Vittoun, Gucci, Prada a McDonald’s nie je obraz ktorý má v hlave o Taliansku. Tento pocit som však veľmi rýchlo dostal v časti Navigli. Čítaj ďalej.

Tip na pizzériu: Ja neviem, či je to špecifické len pre tento región Talianska, no ja som bol celý život v tom, že cesto na pizzu má byť extra tenké. Minimálne v Taliansku. No v Miláne to zrejme neplatí. Kamkoľvek som sa pozrel, smerom kde niekto jedol pizzu, to extra hrubé cesto (4 centimetre) mi pripomínalo pseudo pizzu zo školskej jedálne ZŠ Bieloruská.

Pizzeria Spontini sa nachádza hneď za rohom Duoma a je to taká trošku táckáreň, no pizzu majú geniálnu a zješ si ju na taliansky štýl – postojačky na papierovej tácke. Ja som tu bol v priebehu jedného dňa dvakrát a najskôr si dal pizzu margherita prosciutto a potom hríbovú, ktorá mi chutila viac. Za 5 € mi naložili taký kusisko, že mi bohato stačilo.


Navigli Grande je moja talianska láska. V Taliansku som toho už pochodil celkom dosť. Moje milované Gubbio, Ancona, s časti aj Rím, Florencia či Benátky majú neskutočnú taliansku atmosféru. Také tie filmové uzučké uličky, hlučných ragazzov na mopedoch, vôňu extra silnej, no extra malej lávy a gelata (zmrzliny).

Bohužiaľ, tieto veci som ale v centre Milána, hlavného mesta módy, proste nevedel vycítiť. Snažil som sa stratiť, zamotať, zablúdiť niekam, kde som nemal, no stále to boli len obchody s oblekmi, kancelárie a Prada. Dokým…

Čo vidieť v Miláne
Navigli Grande.
Čo vidieť v Miláne
Umenie na každom rohu.
Čo vidieť v Miláne
Dobrú chuť.

…dokým som si nepovedal, že „čotokuaje“ a sadol pod Duomom na prvé metro smerom do preč. Milánska štvrť Navigli je všetko, čo som hľadal. Vodný kanál v strede ulice, malé predajničky s umením, mopedy zaparkované pred kaviarňami, rozčúlený Luigi, ktorý si pod nos mrmle „mamma mía“ a presso s mliekom, ktoré ti náročky dajú bez mlieka, ty blbý turista. Mlieko do kávy v Taliansku? Mamma mía.

Navigli mi dalo toto všetko, kvôli čomu som priletel do Talianska. Neskôr mi na Instagrame napísal fashion bloger Vegetarian Boy, že bol v Miláne dvkarát, no mal presne ten istý pocit. Duomo je pekné, treba sa tu odfotiť, prípadne čeknúť výhľad na mesto a ísť dopreč. Konkrétne na obed do Navigli.

Tip na kaviareň: Gelateria Amorino Navigli bola super bodkou za celým dňom v Miláne, počas ktorého som nachodil 25 000 krokov. Vonkajšia slnečná terasa, presso (bez mlieka) a zmrzlina.

Čo vidieť v Miláne
Toto mi chýbalo.
Čo vidieť v Miláne
Gelato.
Čo vidieť v Miláne
Typické Taliansko.
Čo vidieť v Miláne
Atmoška.
Čo vidieť v Miláne
Večer to tu musí byť romantika.
Čo vidieť v Miláne
Kanál typu Benátky.

PS: Mal som trošku problém nájsť to tu, keďže to v Googli hádže do dákej priemyselnej časti Milána, úplne odveci. Avšak, najbližšia metro stanica je na zelenej linke, P. TA Genova FS.


Viale Papiniano Market a lokálne trhy v Miláne

Ak už sa bavíme o tom lokálnom Miláne, čo nie je iba móda, mal som šťastie. Kúsok peši od kanála v Navigli je Viale Papiniano Market. Na Miláno som mal vyhradený celý utorok a presne vtedy sa koná aj tento trh, alebo po taliansky mercado, čo je predaj so všetkým možným, čo teraz je. Od umelých kvetov, cez živé ryby až po ovocie, zeleninu a oblečenie. Také to klasické talianske a chaotické mercado. Temperamentné ženy, ktoré sa hrabú v obrovskej nádobe plnej šiat, len aby našli svoju veľkosť. Fake kabelky, fake hodinky, kamienky pre šťastie, kamienky pre ďalšie kamienky, obrazy, topánky…vedel by som pokračovať donekonečna.

Našťastie, nejde o jediné mercado v Miláne a na tejto stránke som našiel celý zoznam zoradený podľa dní v týždni. Trh Viale Papiniano Market je najväčí a najznámejší v Miláne a deje sa iba jeden deň v týždni, kedy sa celá ulica a chodníky zaplavia ženami, stánkami a zjednávaním cien. Niečo ako Račianske vinobranie. Je to taká pekná ukážka talianskej kultúry. Tieto mercada si pamätám od nepamäti a dá sa tu kúpiť naozaj všetko. Za kvalitu ale neručím, haha.

Čo vidieť v Miláne
Najväčší milánsky trh.
Čo vidieť v Miláne
Dobrú chuť.
Čo vidieť v Miláne
Zelenina.

Hrad Sforzesco, Sempione Park a Arco della Pace v Miláne

Všetky tieto tri zastávky som napísal do jedného odstavca, lebo sú hneď vedľa seba, pekne pokope. V podstate ide o veľký park s hradom a víťazným oblúkom. Motal som sa tu jedno slnečné januárové dopoludnie a bolo to veľmi príjemné, keďže úplne vyšlo počasie. Odporúčam ti prejsť si pekné nádvorie hradu, prípadne zbehnúť dnu na prehliadku a následne sa cez parčík preštrikuj až k víťaznému oblúku a pozdrav moju obľúbenú korytnačku, Žofiu, v jazierku.

Čo vidieť v Miláne
Oblúk v parku.
vodná korytnačka
Žofia.
Čo vidieť v Miláne
Detail mosta v parku.
Čo vidieť v Miláne
Moderné umenie.
Čo vidieť v Miláne
Čo je na obrázku? Haha.
Čo vidieť v Miláne
Most ako v Sám Doma.

Cintorín Monumentale a botanická záhrada v Miláne

Niekde medzi tipmi na to, čo vidieť v Miláne som našiel aj cintorín Monumentale. Neviem prečo, no vždy som mal pozitívny vzťah (k pekným cintorínom) na štýl Kozej Brány v Bratislave. Všetci tí anjeličkovia obrastení machom sú úplne epickí. Škoda, že moderné cintoríny sú samý hranatý mramor a zlaté gravírované písmo s otrasnými umelými kvetmi. Monumentale je najkrajší cintorín v Miláne, kde sú presne tieto historické hroby, mauzóleá a dlhé aleje z hustých tují. Ak ti ostane čas a fakt nevieš čo, určite sa tu zastav, je to len pár zastávok metra z centra Milána.

Botanická záhrada v Miláne je maličká a ja som ju nestihol, no bola na mojom zozname. Daj mi vedieť do komentára, či sa oplatí, alebo nie.

Čo vidieť v Miláne
Cintorín.

Originálny Starbucks v Miláne

Nikdy by som si nemyslel, že vo svojich článkoch, obzvlášť z Talianska, pošlem svojich čitateľov do amerického Starbucksu, haha. ALE! Tento je iný. Starbucks v Miláne je pražiareň zároveň a už ani neviem, kto mi to odporúčil, no tiež som si najskpôr povedal, že „omg, to faaakt ma posielaš do Starbucksu v Taliansku?“. Išiel som a neľutoval som, aj keď som si kávu nedal. Tento Starbucks je v historickej budove a v jeho strede je veľká mašina, ktorá melie kávu. Navyše, odporúčam čeknúť aj super vkusné toalety.

Čo vidieť v Miláne? Podľa mňa na hlavné mesto módy bohato stačí jeden, maximálne dva dni. Ak by som ostal o deň dlhšie, detailnejšie by som preskúmal pamiatky a reštaurácie a tiež zvážil výlet do Bergama, o ktorom som počul, že je nádherné talianske mestečko v horách.

25 COMMENTS

 1. Ciao, Milan, vďaka za cestovateľské inšpirácie, Miláno a Bergamo by sme si bez tvojho blogu určite tak naplno neužili… prajeme ti veľa nových ciest v roku 2023, nech si nám cestovateľom dobrou inšpiráciou! Zdenka a Rasťo

 2. Ahoj Milan, teraz v januari idem tiez do Milana. Vedel by si mi dat nejaky tip na dobre ubytko odkial sa rychlo dostanem do centra, prip.ubytko v centre? Bude to kratky trip, tak by sme chceli vsetko rychlo pobehat.
  P.S. Perfektny clanok 🙂

 3. Zdravim,chystame sa do MILANA, kde na akej stanici metra mam vystupit, aby som bola co najblizsie v originál Starbucks?
  Dakujem

  • Ahoj, Marta. Metro stanicu neviem, ale je to kúsok pešo od Duoma a je tam toho veľa čo vidieť. Keď tak si pozri na Google ale z centra Milána sa tam dostaneš pešo. Peknú návštevu!

 4. Ahojte,aj my sme boli teraz v Miláne,kde nám stačilo byť jeden deň a dalsie už mimo a jeden deň patril Bergamukrása .

 5. Ahoj, Bergamo velmi odporucam, aj ked len prestupujes na ine lietadlo a mas 4 h cas…Bol som tam 2x a je to tam nadherne.

 6. Ahojte, chystáme sa s kámoškou do Milána na víkend od piatka do pondelka a tak mi veľmi padol vhod tento zaujímavý článok. Dali sme si výzvu a berieme si len príručnú batožinu 40x20x25 🙂 , chcem sa opýtať, naozaj to stačí ?? ako hľadám tak hľadám ale niečo také úzke som zatiaľ doma nenašla. Poradíte? A Milan, ak uvidíme Žofku, určite ju od teba pozdravíme, pretože sa chystáme aj mimo centra .

 7. Ahoj, super, ideme o 2 tyzdne, tak vyhladavam, kde sa da „stratit“ v Milane, a presne toto som potrebovala, Navigli 🙂 Kedze ale vsade citam, ze staci Milano na 1 den, tak pomotat sa ideme do Bergama a Turina a (pre mna „odtrpiet“ :-))) San Siro. Na tie mestecka nejake tipy nemas? 🙂 Dakujem !

 8. Ahoj, prosím Ťa aký buď si využil z letiska? 🙂 Chystáme sa o dva týždne s všetko mi dáva za 12 eur 🙂 ďakujem moc za článok inšpiroval si nás 🙂

  • Ahoj, autobus z letiska Miláno Bergamo som riešil cez Terravission 🙂 kupované pár dní pred odletom. Ale asi to nerieš a kúpiš si na letisku po prostání, tých autobusov tam je veľa.

 9. Konečne niečo rozumné,už ani tam nemusím,predstavovala som si viac pamiatok,
  móda asi nie je niečo extra pre „vekovo zrelé „cestovateľky.
  Prajem Ti veľa cestovateľských zážitkov

  • Miláno je trošku preceňované, podľa mňa 🙂 osobne mi stačilo jedenkrát, no ako víkendový výlet s kamošmi, kde by sme si dali tour de bar v Miláne a vynechali všetko to, čo vidieť, si to viem predstaviť znova 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.