Čo vidieť v Levoči, v meste, ktoré chcem požiadať o ruku

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ak nevieš, čo vidieť v Levoči, si správne. Mesto, o ktorom som toho počul veľa, najmä v súvislosti s dreveným oltárom Majstra Pavla z Levoče, no zároveň mesto, ktoré som nikdy pred tým nenavštívil. 

Čo vidieť v Levoči a zaujímavé pamiatky

Nakoniec som ale v Levoči strávil dva príjemné dni a bol veľmi milo prekvapený, čo sa tu dá všetko robiť a vidieť. Aj keď veľmi nie som na históriu a roky, Levoča ju má veľmi zaujímavú a plnú historiek, z ktorých by sa dal dnes natočiť celkom vtipný film. Prečítaj si čo vidieť v Levoči:

  1. Levočská radnica
  2. Krupekov dom
  3. Socha Ľudovíta Štúra na námestí
  4. Mestské hradby a brány
  5. Klietka hanby
  6. Múzeum špeciálneho školstva
  7. Turzov dom
  8. Mariánska hora

Levoča v minulosti bohatla tým, že bola mestom na križovatke ciest a mala takzvané právo skladu. Čo to znamenalo? Predajcovia, ktorí mestom prechádzali, sa tu museli zastaviť na dva týždne a ponúknuť svoj tovar najskôr Levočanom. Títo predajcovia tu museli byť ubytovaní a tiež sa stravovať. Na tomto práve skladu Levoča veľmi zbohatla, hoci toto právo túžil vlastniť Kežmarok. Práve kvôli tomu viedli medzi sebou storočnú vojnu. Prečítaj si aj o tom, čo vidieť v Kežmarku.

Levočská radnica v centre mesta

Levoča bola ohrozovaná viacerými požiarmi a koncom 16.storočia zhorela aj mestská radnica. Levoča nepozná svoj pôvodný erb a veľa dôležitých listín zhorelo počas veľkého požiaru. Na prízemí bola v minulosti lekáreň, na prvom poschodí úradné miestnosti a v pivnici sa ukladalo víno. Hovorí sa, že mestskí páni nechávali v pracovných priestoroch na poschodí rozsvietené, zatiaľ, čo chodili dole piť víno. Dnes je radnica veľmi pekne zrekonštruovaná a čo ma najviac dostalo bolo to, že tu v nedeľu na obed hral pre verejnosť malý orchester.

Z bočnej strany radnice sú namaľované zaujímavé fresky, ktoré reprezentujú päť dobrých vlastností, ktoré by mal mať každý renesančný človek. Sú to tieto:

  1. Miernosť reprezentuje žena s plným krčahom,
  2. opatrnosť predstavuje žena s hadmi,
  3. silu symbolizuje žena, ktorá nesie stĺp,
  4. trpezlivosť je postava s barančekom na motúziku a
  5. spravodlivosť symbolizuje žena s váhami.

Keď sa budeš prechádzať centrom, všimni si okolité domy a ich počet okien, ktoré v jednom rade smerujú do námesta. Prečo? Podľa okien rozoznáš, ako vysoko bol v spoločnosti postavený človek, ktorý si ho dal vybudovať a v dome žil. Pomôže ti táto tabuľka:

9 okien dom kniežaťa (tí v Levoči nežili)
7 okien dom grófa
5 okien dom baróna
3 okná dom bežných mešťanov
Milan sa zamýšľa: Je zaujímavé, že dnes si bežný „mešťan“ nemôže dovoliť postaviť vlastný dom na žiadnom námestí, haha.
levočská radnica
Centrum mesta.

Tip na výlet: Navštív Chmarošský viadukt, ktorý je iba hodinku cesty autom z Levoče.

levočská radnica
Radnica.

TIP: V Levoči som bol ubytovaný priamo v centre mesta, na námestí. Prečítaj si moju recenziu na Hotel U Leva.


Krupekov dom v Levoči a zaujímavosti

Centrum Levoče má veľmi zaujímavé meštianske domy. Pri reštaurovaní jedného z nich našli veľmi peknú maľbu, ktorá bola pôvodne zamaľovaná na sivo. Ide o Krupekov dom. Maľba zobrazuje tri zaujímavé postavy, troch svätých, sv. Emerícia, sv. Sebastian a sv. Krištof. Krupekovci boli poľská obchodná rodina, ktorá tento dom kúpila v roku 1529. Určite sa pri ňom zastav a očekuj tie maľby. Na fotografii dole vidíš z prava Spillenbergov dom, Krupekov dom a Mariássyovský dom. Čo vidieť v Levoči? Krásne domy.

krupekov dom v levoči
Z ľava: Mariássyovský, Krupekov dom a Spillenbergov dom.

Legenda o Levočskej bielej pani

Hovorí sa, že levočská Biela pani, Júlia Korponayová, ukradla svojmu milencovi Andrásimu kľúče od brány mesta a pustila nepriateľa do mesta. V Gyori ju za to popravili aj keď sa neskôr zistilo, že bola nevinná. Čo vidieť v Levoči? V Bazilike sv. Jakuba má dodnes svoju vlastnú lavicu, kde rada sedávala počas omší.

Socha Ľudovíta Štúra v Levoči a evanjelický kostol

Ľudovít Štúr má v Levoči vlastnú sochu, no nikde nie je potvrdené, že tu naozaj bol. Avšak, práve v Levoči bolo zriadené známe Evanjelické lýceum. Keď v Bratislave zbavili Štúra svojho miesta, trinásti jeho študenti prišli študovať do Levoče. Tu sa učila aj biblická čeština, keďže sa pripravovali na povolanie evanjelických farárov. Zriaďovali si spolky, napríklad spolok Miernosti. Varili si tu pivo aj lieh. V Levoči boli vytlačené Žiadosti slovenského národa.

V evanjelickom kostole je na poschodí veľká knižnica v ktorej sú almanachy, ktoré tú Štúrovci vydávali. V celom kostole je presne 1500 miest na sedenie, no aktuálne je v Levoči iba 200 evanjelikov.

centrum Levoče
Evanjelický kostol na pravo.
Čo vidieť v Levoči
Levočské gymnázium so známou vežou.

Mestské brány Levoče

Stredoveká Levoča bola obkolesená múrmi, ktoré mali celkovú dĺžku 2,5 kilometra. Okolo celej historickej Levoče je priekopa, ktorá sa dala napustiť vodou v prípade, že mesto ohrozoval nepriateľ. Pôvodne mala Levoča štyri brány, dodnes sa zachovali tri. Najviac udržiavaná je práve Košická brána, cez ktorú môžeš, dokonca, prejsť autom.

  1. Košická brána
  2. Poľská brána
  3. Menhardská brána
Poľská brána Levoča
Poľská brána v Levoči.

Klietka hanby v Levoči pre neposlušné ženy

Podobná tej v Kežmarku, táto klietka z 16.storočia, slúžila na potrestanie neposlušných žien. Ja síce nie som neposlušná žena, no zatvorili ma tu. Jedným z previnení bolo napríklad to, keď bola niektorá žena vonku po zotmení. Zatvorili ich tu na 24 hodín a oholili im hlavu. Prvá tu bola zatvorená richtárová dcéra a to dokonca na 48 hodín, aby išla príkladom, že pravidlá sa majú dodržiavať.

V Klietke hanby zatvorená aj lekárnikova manželka za neveru s mäsiarom. Toho tu však nezatvorili, čiže Klietka hanby nebola veľmi spravodlivá. Kúsok od klietky je tiež pekná socha, ktorú Levoča dostala do daru. Voda z nej vyteká na štyri svetové strany, ktoré symbolizujú dobročinnosť.

klietka hanby v Levoči
V klietke hanby. Čo som komu spravil?

Múzeum špeciálneho školstva

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči ma veľmi bavilo. Ukazuje, ako sa v priebehu histórie vyvíjali rôzne pomôcky pre ľudí s postihnutím, či už autistov, nepočujúcich, slepcov a podobne. Múzeá ma veľmi nebavia, no toto bolo opakom. Interaktívne zastavenia ma naplno zamestnali. Najviac sa mi páčila tmavá miestnosť, do ktorej som vstúpil a nič nevidel. Vcítil som sa tak do kože slepca, kde som sa mal orientovať v kuchyni plnej príborov, dosiek a nájsť stôl a sadnúť si na stoličku. Popravde, bolo to veľmi náročné a stále som sa bál, že do niečoho narazím hlavou.

Taktiež som si ako „slepec“ uvedomil, že som si veľmi idealizoval priestor, v ktorom som bol. Keď mi sprievodkyňa rozsvietila, bol som prekvapený ako inak vyzerala izba, než ako som si ju simuloval v hlave v tme. Z Braillovho písma som sa naučil napísať svoje meno, či testoval svoj sluch, zrak a čuch. Rozpoznať zvuk motora lietadla a lokomotívy je celkom náročné, haha.

Múzeum špeciálneho školstva
„MILAN“ v brailovom písme.

Turzov dom

Pôvodne išlo o dva domy, ktoré potom Turzovci spojili a pristavili atiky, aby neboli výškové rozdiely tak vysoké. Nápis na dome obsahuje skryté rímske čísla, ktoré po zrátaní dajú rok, kedy bol dom vymaľovaný, rok 1904. Nápis hovorí o tom, kedy tento dom Turzovci kúpili a upravili.

Dom takto nebol vyzdobený pôvodne vôbec, no v roku 1904 ho vyfarbili študenti budapeštianskej výtvarnej školy. Turzovci boli bohatá levočská rodina.

Turzov dom v Levoči
Turzov dom v Levoči.

Múzeum Majstra Pavla z Levoče

Levočania nevedia odkiaľ Majster Pavol prišiel a ako zomrel. Jeho syn zabil na námestí v Levoči Poliaka, no Majster Pavol sa zaviazal zaplatiť jeho rodičom odškodné vo výške 15 zlatých. Jeho syn Levoču musel za trest opustiť.

Múzeum je priamo v jeho pôvodnom dome, kde tvoril a žil. Hlavným znakom ako spoznať diela Majstra Pavla z Levoče je rúcho v tvare ucha, veľké oči, kučeravé vlasy a špecifické tvary prstov. Majster Pavol je pravdepodobne Poliak, keďže sochy s jeho „podpisom“ boli nájdené aj v Krakove.

V múzeu sú najmä sadrové odliatky jeho diel, kým originály sa dajú nájsť rôzne po Slovensku. Nachádza sa však jediný originál, Madona s dieťaťom. Chýba jej časť tváre a ruka. Prečo? Majster Pavol chcel prestúpiť do Evanjelickej cirkvi a mohol to spraviť len vtedy, keď zničí jedno svoje dielo. Je ním táto Madona.

socha majstra pavla z levoče
Zničená socha Madony s dieťaťom.

Bazilika sv. Jakuba

Bazilika určite patrí k absolútnym topkám toho, čo vidieť v Levoči. Odporúčam jej krátku prehliadku s výkladom, kde som sa dozvedel veľa zaujímavostí a napríklad aj o tom, ktorá bola obľúbená lavica Levočskej Bielej panej a prečo =) rada sa ukazovala. Počas mojej návštevy sa mi podarilo vďaka Mestskému informačnému centru dostať aj do veže, ktorá bola práve vtedy v rekonštrukcii. Neskôr však bude otvorená aj pre verejnosť. Čo vidieť v Levoči? Rozhodne baziliku.

Čo vidieť v Levoči
Výhľad z veže.
bazilika sv.jakuba v levoči
Levoča.

Mariánska hora v Levoči

Ak budeš mať ešte energiu, vrelo odporúčam peší výstup na Mariánsku horu. Hlavne posledný úsek je riadna makačka. Z centra Levoče je to na Mariánsku horu peši približne 40 minút, no ten výhľad stojí za to.

mariánska hora levoča
Výhľad z Mariánskej hory.
mariánska hora v levoči
Ahoj.

Za organizáciu infocesty po Levoči ďakujem Informačnej kancelárii mesta Levoča. Levoču hodnotím popri Kežmarku a Bardejovu k najkrajším mestám na Východnom Slovensku, ktoré som doteraz navštívil. Inšpiruj sa týmto článkom a prečítaj si čo vidieť v Levoči.

5 COMMENTS

  1. Vďaka za tvoje postrehy, sme práve v Levoči a bicyklujeme po okolí a riadime sa aj tvojim doporučením. Jdiná mena, že sme len vedľa v hoteli Arkada.

  2. Môžem iba súhlasiť,že Levoča je malá a milá.Rada sa tam vrátim do jedného rodinného penziónu aj Kupeckej bašty na obed. Tentoraz som Ťa predbehla,ale každý sme si všimli niečo iné.Aj mna prekvapilo, ze pracovníci infocentra boli veľmi ochotni.

    • Ahoj, Jani. Súhlasím, bol som prekvapený, ako veľmi sa mi v Levoči páčilo a ešte by som v nej vydržal o deň dlhšie. A presne, v informačnom centre boli veľmi ochotní 🙂

      • Ahoj Milan. Som rada, že sa ti naše mesto tak pacilo Len Ta Poľska brána nie je Poľska brána. Ta už zachovaná nie je.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.