Čo vidieť v Kežmarku, meste, kde zlé ženy zatvárali do klietky hanby

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Čo vidieť v Kežmarku? Zastavil som sa tu počas cesty po Severnom Spiši a Pieninách. Popravde, pred tým som o Kežmarku veľa nepočul, preto som sa potešil, že som objavil ďalšie pekné mesto na Východnom Slovensku. 

Čo vidieť v Kežmarku

Ide o mestskú pamiatkovú rezerváciu a dokonca má vlastnú UNESCO pamiatku – drevený evanjelický artikulárny kostol. Avšak, najviac ma bavila klietka hanby pre zlé ženy, do ktorej ma zatvorili. Ja sa ako zlá žena však necítim.

čo vidieť v kežmarku
Klietka, do ktorej zatvárali zlé ženy. Foto: Pavol Urbánek.

Kežmarské námestie a centrum mesta

Počas prechádzky námestím v Kežmarku som si všimol najmä typické spišské domy so šindľovými strechami. Zaujali ma taktiež rôzne farebné domy a preto sa mi v Kežmarku tak veľmi páčilo. Veľké plus má za mňa aj rozkvitnuté centrum, kde kvetiny v záhonoch a kvetináčoch dávajú mestu veľmi príjemnú atmosféru. Už len sedieť a piť kávu z niektorej z kaviarní. Ja som si ju dal v hoteli Hviezdoslav priamo v centre. Je tu aj kino Iskra, ak by pršalo.

TIP: Ako ubytovanie vyskúšaj Tatragolf Mountain Resort, ktorý je neďaleko. Prečítaj si môju recenziu.

Toto námestie vzniklo postavením radnice v roku 1461, ktorá bola pôvodne v gotickom štýle, no neskôr prestavaná na renesančnú. V centre nájdeš aj klientku hanby pre zlé ženy. Uvádza to mestská daňová kniha z roku 1525. Ja som sa v klietke vyfotil, aj keď sa za zlú ženu nepokladám.


TIP: Kedy navštíviť Kežmarok? Návšteva Kežmarku je fajn počas celého roka, ako dovolí počasie. Avšak, skús si to naplánovať druhý júlový víkend, kedy sa tu každoročne koná podujatie Európske ľudové remeslo. Nadväzuje na tradíciu starých remesiel, ktoré preslávili Kežmarok v Európe. Podujatie trvá tri dni.


Drevený artikulárny kostol UNESCO

Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá bola v roku 2008 zapísaná do zoznamu dedičstva UNESCO ako evanjelický kostol a budova lýcea. Kostol pochádza z roku 1717 z čias náboženskej neslobody a jeho interiér je barokový. K jeho najcennejším častiam patrí organ, ktorý je najstarší funkčný organ na Slovensku.Kostol je postavený v slohu ľudového baroka. Zaujímavé je, že do vnútra sa zmestí až 1500 ľudí.

Vedľa kostola stojí Nový evanjelický kostol, ktorý ťa tiež určite zaujme svojim farebným prevedením. Pôsobí oveľa reprezentatívnejšie a osobne sa mi páči viac.


Pikoška z histórie: Kostol bol postavený na náklady cirkvi a preto bol použitý najlacnejší materiál – drevo. Hovorí sa, že pri jeho stavaní pomáhali švédski námorníci, ktorí tu po sebe zanechali odkaz. Vrch pripomína obrátenú loď a niektoré okná sú okrúhle ako na lodi.


Gotický hrad a múzeum v Kežmarku

Tento hrad bol pristavený k mestskému opevneniu a slúžil na obranu mesta. Dnes celý jeho areál slúži pre expozície Múzea v Kežmarku. Paradoxom je, že majitelia hradu napokon bojovali proti Kežmarku, ktorý sa nechcel vzdať práv slobodného kráľovského mesta.

čo vidieť v kežmarku
čo vidieť v kežmarku
čo vidieť v kežmarku
Ahoj Kežmarok.

Ostatné zaujímavé veci, čo vidieť v Kežmarku:

  • Starý trh – najstaršia ulica v Kežmarku
  • Mestská radnica

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

4 comments

  1. Ja som bola tiež v Kežmarku. Trošku mi tou pešou zónou pripomínal Trenčín. Ale bola som konkrétne v oboch kostolíkoch a mne osobne sa viac páči ten drevený artikulárny. A v hoteli Hviezdoslav som nedávno strávila víkend. No po meste som tentokrát moc nepobehala, pretože som viac času strávila v Tatrách. :-)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Čo vidieť v Kežmarku? Toto mesto sa mi páčilo a viem si tu predstaviť ostať oveľa dlhšie. Kežmarok pokladám za ideálny štartovací bod pri cestovaní po Severnom Spiši a Pieninách. Čo vidieť v Kežmarku, meste, kde zlé ženy zatvárali do klietky hanby
error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.