Chmarošský Viadukt je najkrajší kamenný most v Telgárte na Slovensku

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Chmarošský Viadukt som kedysi vôbec nepoznal. Potom som ho jedného dňa videl na Instagrame a pomyslel si, že OMG – toto nemôže byť na Slovensku. Bol som veľmi prekvapený, keď som zistil, že Chmarošský Viadukt je na Východe, hneď vedľa Telgártu. 

Chmarošský Viadukt, známy ako kamenný most v Telgárte

Chmarošský Viadukt
Chmarošský Viadukt.

Keď som jeho fotku poslal bratovi, opýtal sa ma „Ty si v Anglicku?„. Nie, toto je u nás, Tomino. Tento kamenný most pri Telgárte je Chmarošský viadukt. Minule som mal cestu z Kežmarku domov do Bratislavy, a keď som sa pozrel do Gúglu, ukázalo mi, že Chmarošský Viadukt je „skoro“ po ceste. Rozhodol som sa pri ňom teda zastaviť a pozrieť, či aj naživo vyzerá tak majestátne, ako na všetkých fotografiách na internetoch. Posúď sám. 

Počas mojej návštevy (čo bolo v pondelok populudní), som tu stretol dve skupinky turistov z čoho som usúdil, že ide o celkom populárnu zastávku počas turistiky. Cez víkend tu musí byť teda oveľa viac ľudí. Sranda, a ja som ho pokladal za menej známu atrakciu na Slovensku.

Chmarošský Viadukt
Chmarošský Viadukt v plnej kráse.

Čo je Chmarošský Viadukt? Ide o železničný most postavený z tehál, pri Telgárte na Horehroní. Skladá sa z deviatich oblúkov a bol postavený roku 1933. Svojou dĺžkou 113,5 metra a výškou osemnásť metrov, ide ponad Gregorovu dolinu. Podľa mňa ide o jednu z najfotogenickejších stavieb na Slovensku. Svoje meno dostal podľa potoka Chmaroška, ktorý preteká popod ním.

Kde je Chmarošský Viadukt? Nachádza sa iba kúsok od prameňa rieky Hron, hneď za Telgártom. Tu máš súradnice: 48°51’17.6″N 20°12’15.4″E. Ono, naozaj sa nedá prehliadnuť a je ho perfektne vidieť popri ceste. Všimneš si ho aj vtedy, ak by si iba išiel okolo a neplánoval sa pri ňom zastaviť. Po ceste sú všade tabule, že sa tu Chmarošský Viadukt nachádza a dovedú ťa až k nemu.

Ako na parkovanie? Kúsok od Chmarošského Viaduktu sú postavené Apartmány Telgárt. Ja som zaparkoval kúsok od nich, na týchto súradniciach: 48°51’05.4″N 20°12’05.8″E. Odtiaľ to je k viaduktu peši približne tri minúty chôdze. Popri ceste by som neparkoval, autá tam chodia celkom rýchlo a tiež traktory, ktoré orú pole, ktoré je hneď vedľa viaduktu.

Ak nemáš auto, dostaň sa do Telgártu, kde je to z centra mesta k viadutku peši približne pol hodinka, čiže celkom príjemná prechádzka.

Chmarošský Viadukt
Slovensko, žiadne Anglicko.

Hľadal som na internete viac informácii o viadutke, no, žiaľ, všade sa píše to isté. Aj keď toho o Chmarošskom Viadutke vieme málo, stále je to perfektná stavba na obdivovanie počas cestovania po Slovensku.

Chmarošský Viadukt
Tabule sú všade.
Chmarošský Viadukt
Chmarošský Viadukt

Snažil som sa na internete zistiť, aké vlaky prechádzajú týmto viaduktom a prišiel som na to, že je súčasťou trate 173 z Červenej Skaly do Margecian. Dočítal som sa, že sa tu okrem pravidelnej dopravy občas vypravujú mimoriadne historické vlaky, ktoré prechádzajú priamo viaduktom. Tento kamenný most v Telgárte je slovenským unikátom, na ktorý som sa musel jednoducho prísť pozrieť. Podobne ako Chodník korunami stromov, aj tento viadukt som si jednoducho musel prísť pozrieť.

Chmarošský Viadukt vlakom

Ak sa teda chceš Chmarošským Viadutkom previezť, nasadni na vlak v Telgárte a odvez sa do Dobšinskej Ľadovej Jasykne. Trvá to iba dvanásť minút a stojí okolo jedného eura. Osobne si však myslím, že si pohľad na Chmarošský Viadukt užiješ oveľa viac, keď pôjdeš peši priamo popod neho a naplánuješ si to tak, aby ti nad hlavou išiel vlak. 

chmarossky viadukt vlakom
Vlakom.

Pozri si toto video, presne v 10 minúte a 38 sekunde prechádza vlak Chmarošským Viaduktom (vo videu pomenovanom ako Telgártsky viadukt), z pohľadu rušňovodiča:

Priamo okolo viaduktu vedie turistický chodník, ktorý prechádza aj centrom Telgártu. Ako si však nižšie na fotke môžeš všimnúť, rovno pod viaduktom ide ďalšia cestička, ktorá však neviem, kam vedie. Dole na obrázku super vidieť Telgártsku slučku, ktorej súčasťou je aj viadukt.

turistický chodník chmarošský viadukt telgárt
Chodníky okolo viaduktu.

Prečo tu ale Viadukt stojí? Má to jednoduché vysvetlenie. Okolo roku 1930 bolo vlakové spojenie po Slovensku nedostačujúce a hľadali sa nové možnosti. Temným zámerom bolo lepšie spojenie Východného Slovenska a Moravy.

Jedným z mnohých projektov bola aj železnica z Červenej Skaly do mesta Margecany. Keďže je v okolí Telgártu veľa hôr a kopcov, bol postavený Chmarošský Viadukt. Nachádza sa tu aj Telgárstky tunel. Pri stavbe viaduktu bola tiež objavená jaskyňa, ktorú vtedy vyplnili kameňom.

Na internete som našiel toto nenormálne video, aha:

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.