Do Arménska s Azerbajdžanskými vízami v pase?

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Do Arménska s Azerbajdžanskými vízami? Cestovanie po Kaukaze obľubujú najmä ľudia, ktorí maju radi prírodu. Rozsiahle púšte v Azerbajdžane, hornaté Arménsko alebo hlboké lesy v Gruzínsku lákajú mnoho turistov. Aj vďaka leteckej spoločnosti Wizz Air, o ktorej si myslím, že je najhoršia letecká spoločnosť, s pravidelnými letmi z Budapešti sa na Kaukaz dostanete ľahšie, ako kedykoľvek predtým. Avšak, vládne tu určitá politika, ktorú budete musieť rešpektovať.

Ako sa dostať z Azerbajdžanu do Arménska

Jednoducho a stručne – cez Gruzínsko. Iná cesta nevedie. Hranice medzi Azerbajdžanom a Arménskom sú dlhé desiatky rokov uzavreté a preto musíte ísť „okolo“. Nevyriešený spor o Náhorný Karabach, čo je územie v Arménsku o ktoré si nárokuje Azerbajdžan robí turistom takéto problémy a obštrukcie. Takáto obkľuka cez Gruzínsko zaberie veľa času. Cesta z Baku do Jerevanu je preto možná iba cez hlavné mesto Gruzínska, Tbilisi (čítaj Tiflis). Problém však nastáva v momente, keď chcete vstúpiť na územie Arménska. Prečo? Kvôli vízam. Tie síce do Arménska nepotrebujete, no do Azerbajdžanu áno. Víza do Azerbajdžanu možno získať vo Viedni a platia 30 dní. Čo sa však stane, ak prídete na Arménsku hranicu s pasom, v ktorom sú víza do Azerbajdžanu? Nemusia vás pustiť.

navsteva azerbajdzanu

Je možné vstúpiť do Arménska s Azerbajdžanskými vízami v pase?

Áno, je, no pripravte sa na dlhšie vypočúvanie. My sme išli Mašrutkou z Tbilisi do Jerevanu a práve na hranici sme mali kvôli Azerbajdžanským vízami problém. V konečnom dôsledku nás pustili, no ostatní v mašrutke už nadávali, prečo tak dlho čakáme na hranici.

V momente, ako som položil svoj pas úradníkovi do okienka, začal v ňom listovať a hneď natrafil na víza z Azerbajdžanu. Možno by s tým nebol vôbec žiaden problém, no výstupná pečiatka bola presne z tohoto dňa. Azerbajdžan sme opustili nočným vlakom a krátko po polnoci sme na hranici s Gruzínskom dostali výstupnú pečiatku. V Tbilisi sme iba pristúpili krátko okolo tretej poobede sme už stali na hranici s Arménskom. Otázky ako kde budeme ubytovaní boli to najmenej. Mňa si zobrali do zvlášť miestnosti, kde sa má pracovník pýtal čo som robil v Azerbajdžane a prečo idem do Arménska. Musel som taktiež predložiť letenku domov, číslo a adresu hotela v Jerevane, kam sme mali namierené. Verím, že tam aj volali, či sme dorazili, hehe.

navsteva azerbajdzanuPracovník si spravil kópiu môjho pasu a taktiež kópiu Azerbajdžanských víz – neviem prečo. Cestovanie medzi Azerbajdžanom a Arménskom by nemal byť až taký problém, avšak, odporúčal by som mať dva pasy. V podstate sa nám z toho podarilo vykecať, no presun medzi týmito dvoma znepriateľenými krajinami nejde úplne ako po masle.

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.