Exkurzie do Černobyľu? V poslednej dobe to je ako mor. Černobyľ sem, Černobyľ tam. Seriál, návštevy a exkurzie do Černobyľu, fotky na internete a samozvaní odborníci na radiáciu. Na niečo však ľudia zabudli. Ide o miesto, kde sa stala najväčšia jadrová katastrofa ľudstva, ktorá zmenila životy miliónom ľudí, ale aj tým ešte nenarodeným.
Nemáte čas čítať? Pustite si podcast:
Exkurzie do Černobyľu sú dnes v móde. Kde sú hranice morálky?
Černobyľ je nový New York. Ak si chcete na fotke na Instagrame zvýšiť dosah ľudí, funguje jedna vec. Označte jej polohu v New Yorku, hoci bola fotka fotená v Komjaticiach a čísla pôjdu hore. Označiť známu polohu na Instagrame funguje už roky a New York túto súťaž v popularite vyhrával odjakživa. Pokým neprišiel seriál Černobyľ na HBO. Dnes v pohode nájdete na Instagrame fotky z pláží v Indii s polohou „Černobyľ, Ukrajina“. A morálka? Veď to potom, teraz bežia lajky.
Exkurzie do Černobyľu sú obľúbené aj vďaka HBO seriálu
Sám som sa jednej zúčastnil a neľutujem. Našťastie, bolo to ešte „pred“ HBO seriálom, ktorý na jadrovú katastrofu upútal tak, ako ešte nikto predtým. Začalo sa to ale vymykať z kontroly a rady do Černobyľu sú porovnateľné s radami na Eiffelovku či do Benátok. Seriózne.
Dnes je cool dávať na Instagram fotky z Černobyľu, písať o Černobyle blogy a vlogy, nahrávať podcasty a všetko, čo je Černobyľ sa dnes nosí. Ja tomu na jednej strane rozumiem. Robí to brutálne čísla, lajky stúpajú a fanúšikovia pribúdajú. Prečo? Z nejakého dôvodu ide o super hot tému.
Sám to vidím u seba, hoci som na túto vlnu nasadol tak trochu neplánovane a netušil, že sa z návštevy Černobyľu, krátko po mojom tripe na Ukrajinu, stane atrakcia leta 2019. Som veľmi rád, že som túto návštevu stihol ešte predtým, ako začal HBO vysielať svoj nový seriál. Dnes je v Černobyle ešte viac ľudí, ako v Benátkach a elektráreň je toto leto téma číslo jeden. Iba trošku mimo, kde by mala byť.
Čo sa stalo v Černobyle?
Černobyľ je miesto, odkiaľ museli odísť desaťtisíce ľudí zo dňa na deň kvôli výbuchu atómovej elektrárne. Títo ľudia prišli o svoje domovy, museli v obývačkach nechať svojich domácich miláčikov, rybky v akváriu ostali nenakŕmené, filtre na vodu vypnuté a nikto z týchto ľudí sa už domov nevrátil. Viete si to predstaviť? Ja nie. Ak sa rozhodnete pre návštevu Černobyľu, pamätajte na to, že je to ako keby ste navštívili Osvienčim alebo pamätník 11.septembra v New Yorku. Myslím si, že je absolútne nevhodné si v Černobyle robiť fotografie s holým zadkom, či v plynových maskách.
Všetci dobre viete, prečo vznikol tento článok. Presne kvôli jednej ruskej „influencerke“, ktorá si v Černobyle nafotila sériu fotografií v tangáčoch a v plynovej maske. Považujem to za dosť cez čiaru, hoci na návšteve Černobyľu nevidím nič zlé, no vnímam ho podobne, ako keby som bol na cintoríne. Ja som svoju návštevu bral s pokorou a aj v mojich blogoch o Černobyle vyzýval ľudí, aby k tomuto miestu pristupovali s rešpektom a nie ako k miestu, kam sa ideme zabaviť na výlet.
Moje blogy o Černobyle som naplnil tonou informácií a zaujímavostí o havárii. Bez škandálu a strachu.
Na blogu mám niekoľko článkov o Černobyle, keďže ma táto téma veľmi zaujíma. Všetky som sa ju ale snažil poňať maximálne informačne s úplným minimom fabulácií a škandalozity. Presne tak, ako by to mal influencer robiť – lebo byť influencerom nie je o tom mať účet na Instagrame a zbierať lajky ako Pokémonov.
- Prečo vybuchol Černobyľ a ako sa to stalo minútu po minúte.
- Čo vidieť v Černobyle počas výletu.
- Návšteva Černobyľu a tipy pre bezpečnosť.
- Toto sú zvieratá v Černobyle a ich dnešné mutácie.
Ako sa správať v Černobyle? S rešpektom k jadrovej katastrofe a jej následkom
Foťte si všetko, čo uznáte za vhodné, no pamätajte, že pozeráte niekomu do obývačky, z ktorej musel odísť z minúty na minútu. Ničoho sa nedotýkajte. Najmä kvôli radiáci ktorá je v niektorých miestach zvýšená. Myslím si, že vyrehotané fotografie z Černobyľskej oblasti sú viac než nemiestne. Černobyľ nie je Disneyland.
Serte na černobyl teraz ked sú tam davy na Ukrajine sú aj krajšie miesta treba kuknúť Odessu a Zatoku a vyskúšať dovolenku tam užijete si to viac a nebude ovečky
do Odessy sa chystám už sto rokov, je hanba, že som bol skôr v Černobyle, než v Odesse
A ako tam trafíte BEZ MAPY? A vlastne,ako sa to stalo, že ste sa „náhodou“ ocitli práve v Černobyle?
😉
Nerozumiem otázke.
Nerozumiete? 🙂
No veď predsa z názvu tejto Vašej stránky (BEZ MAPY) možno usudzovať, že cestujete bez mapy, t. j. „rovno za nosom“.
Tak potom nerozumiem, prečo „sa chystáte do Odesy“ (mimochodom, v slovenčine – rovnako ako v Ukrajinčine – sa to píše s jedným S ; ODESSA je niečo celkom iné ).
Hm? 😉
„ČERNOBYĽ – NAJVÄČŠIA JADROVÁ KATASTROFA ĽUDSTVA“?
Fór? Neznalosť histórie?
***
À propos, pred niekoľkými rokmi, pri jednom z výročí, teda 26. apríla, pani z Úradu jadrového dozoru SR uviedla, že V 1950./-60. ROKOCH pre nukleárne testy MIERA RADIÁCIE V ČESKOSLOVENSKU dosahovala 10-NÁSOBOK tej z ČERNOBYĽU v r. 1986.
***
Len tak mimochodom, ODKIAĽ pochádzajú FOTOGRAFIE v tomto článku?
😉
Asi by som nemal odvahu spochybňovať takúto vec na základe zdrojov z Wikipédie, kde moze články písať a upravovať každý, kto má internet. A áno, moje fotky sú z Černobyľu, rovnako aj všetky články na blogu o návšteve. S pridanou hodnotou a množstvom informácií, nie s holým zadkom pred nemocnicou, kde umierali ľudia.
Áno, samozrejme, >200 000 (priamych) OBETÍ (nepočítajúc následné obete choroby z ožiarenia, rakoviny, defektov novorodencov…) v HIROŠIME a NAGASAKI je len „KONŠPIRAČNOU TEÓRIOU“ Wikipédie.
A tiež >2000 ďalších, „testovacích“ NUKLEÁRNYCH EXPLÓZIÍ.
Tech Insider: Animation shows the deadly evolution of nuclear weapons
https://www.youtube.com/watch?v=xLRSmzGRLUk
***
ARGUMENTUM AD HOMINEM
https://philosophy.lander.edu/logic/person.html
https://www.dictionary.com/browse/argumentum-ad-hominem
https://www.logicallyfallacious.com/tools/lp/Bo/LogicalFallacies/1/Ad-Hominem-Abusive
V tejto hierarchii nájdete HODNOTENIE VÁŠHO „ARGUMENTU“: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/Graham's_Hierarchy_of_Disagreement.svg
*
Btw. väčšina článkov na (ENGLISH) WIKIPEDII má supervízorov. Ak veríte, že „na Wikipédii môže články upravovať každý, kto má internet“, skúste niektorý z ANGLICKÝCH (pokojne aj tých mnou odkazovaných) nejako VYMYSLENE/nepodložene/hlúpo UPRAVIŤ a potom sledujte, akú dlhú životnosť Vaša úprava bude mať (tipujem, že malú ručičku na hodinkách na zmeranie toho časového úseku potrebovať nebudete).
😉
OLIVER STONE: The Untold History of the United States
– http://www.untoldhistory.com/
– https://www.imdb.com/title/tt1494191/
– https://en.wikipedia.org/wiki/The_Untold_History_of_the_United_States
– https://www.csfd.cz/film/329483-oliver-stone-nezname-dejiny-spojenych-statu/prehled/
Dokumentárna séria (ktorú, prekvapivo, vysielali aj ČT a RTVS/STV) od OSCARového režiséra, pripravená v spolupráci s PROFESORom PETERom KUZNICKom. https://www.american.edu/cas/faculty/kuznick.cfm
EN https://www.youtube.com/results?search_query=Oliver+Stone+The+Untold+History+of+the+United+States
CZ https://www.youtube.com/results?search_query=americke+stoleti+ocima+olivera+stonea
SK https://www.youtube.com/results?search_query=oliver+stone+nezname+dejiny+spojenych+statov
Dozviete sa v nej, okrem iného, aj o tom, ako americkí “vedci” počas vývoja bômb pre Hirošimu a Nagasaki zisťovali SMRTIACU DÁVKU NA nič netušiacich PACIENTOCH istej NEMOCNICE v USA, ktorým RÁDIOAKTÍVNE LÁTKY VSTREKOVALI DO ŽÍL.
Pán Milan,
len mi tak napadlo: Keďže ste spochybňovali Wikipédiu ako zdroj informácií, VY STE Z AKÉHO/KTORÉHO ZDROJA ČERPALI tvrdenie „V ČERNOBYLE SA STALA NAJVÄČŠIA JADROVÁ KATASTROFA ĽUDSTVA“?
Fakt by ma ten zdroj zaujímal… 🙂
PS: Verím, že sa neznížite na úroveň časopisu Zem&Vek a nenapíšete „ZDROJ: INTERNET“. 😉
Dobrý postreh, aj z Wikipédie. Avšak, neodvážil by som si tvrdiť, že v Černobyle sa takmer nič nestalo.
PS: Je ten caps lock nutný?
KTO tvrdí, že „sa takmer nič nestalo“? Tá katastrofa nebola najmenšia – naopak, bola obrovská (najmä v ľudskom rozmere).
Avšak tvrdenie, že Černobyľ bol „najväčšou jadrovou katastrofou ľudstva“, by sa hodilo skôr na titulku Nového Času. 😉
O to zarážajúcejšie je, že hlavný zodpovedný „vyfasoval“ len 10 rokov, z ktorých si „odsedel“ dokonca iba 3!
Naopak, Alexandr Akimov sa zachoval ako HRDINA!
Ako vždy skvelý článok a k veci. A podcasty sú mega vec hlavne keď šoférujem . 🙂 Konečne mám koho počúvať.
Ahh, ďakujem Simona. Áno, tie Podcasty sa ľuďom páčia, musím ich konečne rozšíriť aj na iné platformy, ako je Soundcloud.