Ľudia, nerobte z exkurzie do Černobyľu Disneyland len preto, že to je cool

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Exkurzie do Černobyľu? V poslednej dobe to je ako mor. Černobyľ sem, Černobyľ tam. Seriál, návštevy a exkurzie do Černobyľu, fotky na internete a samozvaní odborníci na radiáciu. Na niečo však ľudia zabudli. Ide o miesto, kde sa stala najväčšia jadrová katastrofa ľudstva, ktorá zmenila životy miliónom ľudí, ale aj tým ešte nenarodeným.


Nemáte čas čítať? Pustite si podcast:


Exkurzie do Černobyľu sú dnes v móde. Kde sú hranice morálky?

Černobyľ je nový New York. Ak si chcete na fotke na Instagrame zvýšiť dosah ľudí, funguje jedna vec. Označte jej polohu v New Yorku, hoci bola fotka fotená v Komjaticiach a čísla pôjdu hore. Označiť známu polohu na Instagrame funguje už roky a New York túto súťaž v popularite vyhrával odjakživa. Pokým neprišiel seriál Černobyľ na HBO. Dnes v pohode nájdete na Instagrame fotky z pláží v Indii s polohou „Černobyľ, Ukrajina“. A morálka? Veď to potom, teraz bežia lajky.

Exkurzie do Černobyľu sú obľúbené aj vďaka HBO seriálu

Sám som sa jednej zúčastnil a neľutujem. Našťastie, bolo to ešte „pred“ HBO seriálom, ktorý na jadrovú katastrofu upútal tak, ako ešte nikto predtým. Začalo sa to ale vymykať z kontroly a rady do Černobyľu sú porovnateľné s radami na Eiffelovku či do Benátok. Seriózne.

Exkurzie do Černobyľu
Exkurzie do Černobyľu či do Disneylandu?

Dnes je cool dávať na Instagram fotky z Černobyľu, písať o Černobyle blogy a vlogy, nahrávať podcasty a všetko, čo je Černobyľ sa dnes nosí. Ja tomu na jednej strane rozumiem. Robí to brutálne čísla, lajky stúpajú a fanúšikovia pribúdajú. Prečo? Z nejakého dôvodu ide o super hot tému.

Sám to vidím u seba, hoci som na túto vlnu nasadol tak trochu neplánovane a netušil, že sa z návštevy Černobyľu, krátko po mojom tripe na Ukrajinu, stane atrakcia leta 2019. Som veľmi rád, že som túto návštevu stihol ešte predtým, ako začal HBO vysielať svoj nový seriál. Dnes je v Černobyle ešte viac ľudí, ako v Benátkach a elektráreň je toto leto téma číslo jeden. Iba trošku mimo, kde by mala byť.


ANKETA: Myslíte si, že je v poriadku, že turisti navštevujú Černobyľ?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Čo sa stalo v Černobyle?

Černobyľ je miesto, odkiaľ museli odísť desaťtisíce ľudí zo dňa na deň kvôli výbuchu atómovej elektrárne. Títo ľudia prišli o svoje domovy, museli v obývačkach nechať svojich domácich miláčikov, rybky v akváriu ostali nenakŕmené, filtre na vodu vypnuté a nikto z týchto ľudí sa už domov nevrátil. Viete si to predstaviť? Ja nie. Ak sa rozhodnete pre návštevu Černobyľu, pamätajte na to, že je to ako keby ste navštívili Osvienčim alebo pamätník 11.septembra v New Yorku. Myslím si, že je absolútne nevhodné si v Černobyle robiť fotografie s holým zadkom, či v plynových maskách.

Všetci dobre viete, prečo vznikol tento článok. Presne kvôli jednej ruskej „influencerke“, ktorá si v Černobyle nafotila sériu fotografií v tangáčoch a v plynovej maske. Považujem to za dosť cez čiaru, hoci na návšteve Černobyľu nevidím nič zlé, no vnímam ho podobne, ako keby som bol na cintoríne. Ja som svoju návštevu bral s pokorou a aj v mojich blogoch o Černobyle vyzýval ľudí, aby k tomuto miestu pristupovali s rešpektom a nie ako k miestu, kam sa ideme zabaviť na výlet.

Moje blogy o Černobyle som naplnil tonou informácií a zaujímavostí o havárii. Bez škandálu a strachu.

Na blogu mám niekoľko článkov o Černobyle, keďže ma táto téma veľmi zaujíma. Všetky som sa ju ale snažil poňať maximálne informačne s úplným minimom fabulácií a škandalozity. Presne tak, ako by to mal influencer robiť – lebo byť influencerom nie je o tom mať účet na Instagrame a zbierať lajky ako Pokémonov.

 1. Prečo vybuchol Černobyľ a ako sa to stalo minútu po minúte.
 2. Čo vidieť v Černobyle počas výletu.
 3. Návšteva Černobyľu a tipy pre bezpečnosť.
 4. Toto sú zvieratá v Černobyle a ich dnešné mutácie.

Ako sa správať v Černobyle? S rešpektom k jadrovej katastrofe a jej následkom

Foťte si všetko, čo uznáte za vhodné, no pamätajte, že pozeráte niekomu do obývačky, z ktorej musel odísť z minúty na minútu. Ničoho sa nedotýkajte. Najmä kvôli radiáci ktorá je v niektorých miestach zvýšená. Myslím si, že vyrehotané fotografie z Černobyľskej oblasti sú viac než nemiestne. Černobyľ nie je Disneyland.

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

14 comments

 1. Serte na černobyl teraz ked sú tam davy na Ukrajine sú aj krajšie miesta treba kuknúť Odessu a Zatoku a vyskúšať dovolenku tam užijete si to viac a nebude ovečky

 2. „ČERNOBYĽ – NAJVÄČŠIA JADROVÁ KATASTROFA ĽUDSTVA“?

  Fór? Neznalosť histórie?

  ***

  À propos, pred niekoľkými rokmi, pri jednom z výročí, teda 26. apríla, pani z Úradu jadrového dozoru SR uviedla, že V 1950./-60. ROKOCH pre nukleárne testy MIERA RADIÁCIE V ČESKOSLOVENSKU dosahovala 10-NÁSOBOK tej z ČERNOBYĽU v r. 1986.

  ***

  Len tak mimochodom, ODKIAĽ pochádzajú FOTOGRAFIE v tomto článku?

  ;-)

 3. Ako vždy skvelý článok a k veci. A podcasty sú mega vec hlavne keď šoférujem . :) Konečne mám koho počúvať.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.