Kam na výlet na vozíku? Na pomoc s týmto článkom som oslovil moju dlhoročnú kamarátku Natáliu Turčinovú, ktorá je slovenská aktivistka pre ľudí s postihnutím. Takže, kam na výlet na vozíku?
Nemáte čas čítať? Pustite si článok ako podcast:
Kam na výlet na vozíku?
Pamätám si, ako mi raz Naty pred pár rokmi spomínala, že ide na dovolenku do Chorvátska. Osobne som si vôbec nevedel predstaviť, ako to vyzerá, keď ide človek na vozíku na dovolenku a čo pri tom musí riešiť, zariadiť a vybaviť. A niekde tam vznikol prvotný nápad napísať pár článkov na tému kam na bezbariérový výlet s vozíčkarom na Slovensku. A tu, o pár rokov neskôr, je hotový prvý článok s tipmi kam na výlet na vozíku =)
Kam na výlet na vozíku a tipy na bezbariérové výlety s vozíčkarom na Slovensku
Kam na výlet na vozíku a tipy na bezbariérové výlety s vozíčkarom na Slovensku
Na slovenskom internete je žalostne málo informácií pre ľudí s telesným postihnutím a pre vozíčkárov, ktorí chcú cestovať. Vozík je na jednej strane veľká pomoc pre človeka na vozíku, no vo väčšine prípadov jediná možnosť pohybu. Na druhej strane život na vozíku prináša rôzne obmedzenia, ktoré treba zohľadniť, keď chcete ísť na výlet s vozičkárom.
Na jednej strane veľká pomoc, keďže mu umožňuje pohyb, na druhej strane množstvo obmedzení, ktoré treba zohľadniť, keď chcete ísť na výlet s vozíčkarom. Lebo bezbariérový hotel či bezbariérové ubytovanie neznamená, mať pred vstupom rampu do budovy a hotovo. To je to najmenej. S Naty sme si sadli na kávu v Avione a už pri stretnutí mi hneď povedala:
„Tento stolík mi je príliš nízky, musíme si sadnúť inam.“
A presne to sú veci, ktoré si človek, ktorý nie je na vozíku, nikdy neuvedomí. Ako som ja mal vedieť, že stôl, ktorý som v kaviarni vybral ja, je pre človeka na vozíku zlý a príliš nízko? A preto Naty pokladám za najlepšieho poradcu v tomuto článku. Ako sa teda pripraviť na výlet s vozíčkarom?
Kam na výlet na vozíku či s vozíčkarom?
Ako sa pripraviť na výlet s vozíčkarom a aké je cestovanie so svalovou dystrofiou na vozíku?
Čo je svalová dystrofia?
Svalová dystrofia je dedičné ochorenie, genetická porucha, ktorá vedie k tvorbe poškodených svalových vlákien a vedie k svalovej slabosti (zdroj č.1).
Pri hľadaní ideálneho výletu s vozíčkarom na Slovensku je potrebné sa zamyslieť najmä nad tým, kde sa ubytujete. Mnoho hotelov si napíše do popisu že sú bezbariéroví iba pre to, že majú výťah a rampu, čo je hlúposť. Samotný vozík, či už mechanický alebo elektrický, má svoje rozmery, ktoré je potrebné rešpektovať. Čo som nevedel je fakt, že elektrické vozíky sa vyrábajú na mieru a z časti sú hradené dotáciami z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny alebo zdravotnou poisťovňou. Takýto vozík váži viac ako sto kíl a má svoje rozmery.
Práve preto je dôležitá hlavne šírka dverí či veľkosť kúpeľne, aby sa dalo s vozíčkom pohybovať, otáčať sa a aby sa celý dostal do izby. Naty mi spomenula, že zažila prípady, kedy sa do kúpeľne s vozíkom jednoducho nevedela dostať, lebo boli príliš úzke dvere, aj keď mal hotel nálepku „bezbariérový“. A to je problém. Je preto veľmi dôležité vidieť pred rezerváciou ubytovania fotografie, nechať si majiteľom zameriať šírku dverí, prípadne ak má hotel k dispozícii aj prezentačné video, vyžiadať si ho.
Bezbariérová cestovná kancelária pre vozíčkarov
Tip od Naty: Na Slovensku máme dokonca cestovnú kanceláriu pre vozíčkarov, Oreado. Jej majiteľ je tiež na vozíku a hotely osobne skúša. Naty bola cez jeho cestovnú kanceláriu v Chorvátsku, no inak využíva hlavne ubytovanie cez Booking, ktorý má možnosť nastaviť aj filter pre bezbariérové ubytovanie (alebo ako hovorí Naty, iba „bezba“).
Tipy na bezbariérové výlety s vozíčkarom na Slovensku
- Výlet na Duchonku s vozíčkarom.
- Výlet do Tatranskej Lomnice s vozíčkarom s tipom na bezbariérový hotel.
- Tip na výlet do Bystrianskej jaskyne, ktorá je „skoro“ bezbariérová.
Výlet na Duchonku s vozíčkarom a bezbariérové turistické chodníky
Duchonka má krásnu prírodu a hlavne bezbariérové turistické chodníčky v lese, čiže sa sem dá v pohode ísť na dlhú prechádzku aj na vozíku po asfaltovej ceste. Oficiálne tieto turistické chodníčky nie sú bezbariérové, ale sú testované ľuďmi na vozíku a dá sa po nich v pohode prejsť.
Naty tu odporúča penzión Slniečko, ktorý je úplne bezbariérový a má aj dve izby na prízemí, ktoré majú prispôsobiteľnú kúpeľňu. Tá má veľkú manévrovaciu plochu, je bez vane či sprchového kúta a je tam iba vyspádávaná podlaha a madlá. Penzión Slniečko má aj bazén, no ten bezbariérový už nie je. Na hrádzi sa tiež nachádza nočný klub s reštauráciou, ktorý Naty odporúča na večere či párty.
Výlet do Tatranskej Lomnice s vozíčkarom a cesta bezbariérovou električkou na Štrbské Pleso
Tatry pokladá Naty za to najlepšie, čo máme na Slovensku vybudované v rámci bezbariérovosti. O Tatranskej Lomnici mi povedala nasledovné:
„Do Tatranskej Lomnice chodíme radi, nachádza sa tu viacero hotelov, ktoré sú vhodné pre vozíčkarov. Zvyčajne bývame v hoteli Sorea Urán, ktorý je cenovo veľmi fajn, má bezbariérové priestranné izby s obrovskou kúpeľnou a do vchodu nájazdovú plošinu. Tu stojí za to spomenúť naozaj úžasnú stravu v hoteli, zvykneme si objednať polpenziu a ten výber švédskych stolov je fakt neuveriteľný.
Milujeme vychádzky po okolí, bezbariérovou električkou na jeden prestup sa odvezieme až na Štrbské Pleso, ktoré je možné prejsť celé dookola aj s vozíkom. Priamo v Tatranskej Lomnici sa nachádzajú múzeá aj kaviarničky, ktoré je možné navštíviť aj s vozíkom.“ Viac Naty napísala vo svojom článku na tému bezbariérovo v Tatrách alebo môj článok na tému čo vidieť v Tatranskej Lomnici so skvelým tipom na reštauráciu odo mňa.
Výlet do Bystrianskej jaskyne s vozíčkarom, ktorá ale nie je úplne bezbariérová
Bystrianska jaskyňa je (vraj) jedna z mála úplne bezbariérových jaskýň na Slovensku. Čiastočne bezbariérová je aj Gombasecká jaskyňa. K tej Bystrianskej som sa ale na internete (zdroj č.2) dočítal z recenzí, že nie je 100% bezbariérová a nachádza sa tam pár schodov, ktoré treba prekonať iba s pomocou asistenta a nie je pre všetky typy vozíkov. Na stránke teda trochu zavádzajú, no veľmi oceňujem aj túto iniciatívu. Viac o tom ako veľmi je Bystrianska jadkyňa bezbariérová a aké problémy môžu ľudí na vodíčku stretnúť, si prečítajte v tejto rozsiahlej diskusii.
Treba pamätať, že ide o jaskyňu a nie diaľnicu pod zemou a v tomto prípade je preto pochopiteľné, že jaskyňa nebude bezbariérová 100%. Síce som zatiaľ nenavštívil ani jednu z nich, pridávam si ich na zoznam.
Kam na výlet s vozíčkarom
Ísť na výlet s vozíčkarom na Slovensku nemusí byť tak komplikované, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Sám som sa o tom spolu s Naty presvedčil. Stále častejšie si všímam pred budovami rampy, označenie „bezbariérový„. Perfektným zdrojom informácií je aj stránka Vozíčkar.info z ktorej som čerpal info o Bystrianskej jaskyni. V Tatrách máme skoro bezbariérové jaskyne, úplne bezbariérové hotely či bezbariérové turistické chodníky a električky. PS: Ďakujem Natálii Turčinovej za pomoc s týmto článkom.
Natália Turčinová & Milan Bez Mapy
(1) https://www.zdravie.sk/choroba/53325/svalova-dystrofia
(2) https://www.vozickar.info/bystrianska-jaskyna-nie-je-bezbarierova/