Mdina na Malte ako ideálny tip na výlet počas dovolenky na Malte

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Mdina na Malte patrí (podľa mňa) medzi najkrajšie mestá na celom ostrove Malta. Ani neviem ako, ale počul som o ňom už veľa dávno pred tým, než som na Maltu a do Mdiny prišiel. Ide o jednoduchý výlet z Valletty, na ktorí ti stačí jedno popoludnie. A to mi ver, bude to veľmi fotogenické popoludnie. Prečítaj si, čo vidieť v Mdine na Malte a kam ísť.

Mdina na Malte a brána z Game of Thrones

Rabat na Malte výlet
V uliciach.

Do Mdiny chodí veľa autobusov z celej Malty, stačí si to naplánovať v Google plánovači. Ako som už v predchádzajúcich článkoch spomínal, autobusy na Malte sú nespoľahlivejšie, ako v Keni či Kolumbii. 40 minútové meškania sú úplne normálne (ak autobus príde a nezastaví, znamená že je plný a ide ďalej). Navyše, väčšina z nich chodí v intervaloch 30-60 minút. Keď pôjdeš do Mdiny, čekuj busy, ktoré idú smer Ir-Rabat, to je mesto, v ktorom Mdina leží a nezabudni, že všetky zastávky sú na znamenie. To však opäť neznamená, že ti vodič zastaví a to vôbec nepreháňam. Autobusy na Malte sú jedna veľká katastrofa.

TIP: Prečítaj si všetky zaujímavosti o Malte, ktoré si zrejme nevedel. Bod č.6 som nevedel ani ja, čo by bol celkom problém po príchode na Maltu.

Mdina na Malte výlet brána game of thrones gate
Známa brána z Game of Thrones.
Mdina na Malte výlet
Detaily vstupnej brány.

Čo vidieť v Mdine na Malte a jej história

Mesto bolo založené v 8.storočí pred Kristom, ako opevnené mesto, ktoré bolo zároveň hlavným mestom Malty až do stredoveku. Dnes to je Valletta. Samotná Mdina má svoje opevnenie do dnes a žije tu približne 300 ľudí. Je však súčasťou mesta Rabat, ktoré je hneď vedľa. Mdina je arabské slovo, ktoré sa často používa na historické centrá miest a väčšina miest v arabských štátoch má svoju medinu. Dnes je kresťanským centrom Malty, no už sa mu neprikladá taká dôležitosť, ako v minulosti. Má prezývku „tiché mesto“, čo je úplná pravda.

Mdinu, ako ju poznáme dnes, navštívi ročne zhruba 750 000 turistov a je vzdialená približne hodinku autobusom z Valletty a jej okolia. Do Mdiny je zakázaný vstup autom (okrem sanitky, miestnych obyvateľov a svadieb) a turisti sa tu radi vozia na koňoch v záprahoch. Ja som sem išiel s mamou, ktorá popri výlete absolvovala jazykový kurz na Malte a Mdinu si veľmi pochvaľovala.

Mdina na Malte výlet
Ulice Mdiny.
Mdina na Malte výlet
Páčia sa mi tieto hry s farbami.
Mdina na Malte výlet
Pre toto je tu tak ticho. Zvuk sa tu nešíri.
Mdina na Malte výlet
Po Mdine sa môžeš povoziť na koni.

Výlet do Mdiny na Malte

Samotná Mdina sa mi veľmi páčila. Má niekoľko úzkych ulíc a konečne som pochopil, prečo sa jej hovorí tiché mesto. Tým, že je Mdina tak husto zastavaná a tak malá, ulice sú tu dlhé a úzke. Takmer vôbec sa tu nešíri zvuk a celá Mdina mi prišla ako jedno veľké (malé) bludisko. Ako som sa po nej túlal krížom krážom, vždy som objavil malé námestíčka s kaviarňami, studňami a obchodíkmi. A navyše, je tu úplné ticho – čo je na rušnú Maltu plnú áut celkom nezvyčajné a osviežujúce. Akonáhle som prešiel brány Mdiny, akoby som sa ocitol v stredovekom meste.

Na YouTube som našiel toto celkom mrte video o Mdine:

Mdina leží hneď vedľa mesta Ir-Rabat (rozumej, že prejdeš cez most a si v Rabate) a tu je veľa tradičných reštaurácií a obchodov. Klasické mesto. Na samotnú Mdinu mi ale úplne stačila jedna hodina (so sedením v kaviarni) a túlačkami po bludisku a vedľajšom Rabate. Mdina na Malte však stále za návštevu stojí.

Mdina na Malte výlet
Samá veža.
Mdina na Malte výlet
Jedno zo skrytých námestí.
Mdina na Malte výlet
Tieto okenice ma bavia.

UPOZORNENIE: Keď som si študoval Mdinu na internete a čo vidieť, vo veľa článkoch sa spomínala kaviareň Fontanella Tea Garden, tak že tam pôjdem. Chyba. Zistil som, že keď sa nejaké reštaurácie a kaviarne odporúčajú až moc, strácajú atmosféru. Aj keď bola káva a pivo dobré, a zákusky vyzerali mega – necítil som sa tu dobre. Obrovská plnka ľudí, platené toalety a takmer nemožnosť sa tu slobodne pohybovať. Fontanella Tea Garden teda neodporúčam – radšej si sadni do jednej z mini kaviarní v uliciach (až tak veľa ich tu nie je) a budeš mať lepší zážitok.

Mdina na Malte výlet
Zákusky v Fontanella Tea Garden.
maltska kuchyna
Nakoniec som sa najedol inde a lepšie.

Mdinu na Malte pokladám za celkom ideálny poldňový výlet na ostrove. Stačí si nachystať pevné nervy na miestne autobusy, ktoré bežne meškajú 40 minút, nabiť foťák a nechať si v bruchu trochu miesta na známe syrové koláče. Mdina na Malte je v skutku pekné miesto.

EXTRA TIP: Ak máš času nazvyš, kúsok od Mdiny je výrobňa známeho Mdina glass, kde môžeš očekovať, ako sa vyrábajú rôzne sklenené výrobky a šperky. Pre mňa to bolo celkom nuda a neodporúčam, ale ak chceš vidieť sklenenú korytnačku, ktorá stoji 350 €, zastav sa. Mdina na Malte je známa aj týmto.

Mdina sklo malta
Výroba skla v Mdina glass.

Mdina na Malte patrí medzi populárne výlety na Malte, ktoré by si mal absolvovať. Mdina patrí medzi najstaršie mestá Malty a do stredoveku bola jej hlavným mestom. Dnes je to Valletta. Mdine sa tiež hovorí tiché mesto. Veľmi rýchlo pochopíš, prečo. Pozri si čo vidieť v Mdine a kam ísť.
Mdina na Malte patrí medzi populárne výlety na Malte, ktoré by si mal absolvovať. Mdina patrí medzi najstaršie mestá Malty a do stredoveku bola jej hlavným mestom. Dnes je to Valletta. Mdine sa tiež hovorí tiché mesto. Veľmi rýchlo pochopíš, prečo. Pozri si čo vidieť v Mdine a kam ísť.

2 COMMENTS

  1. Tak som sa v spomienkach vrátila na Maltu :), ďakujem za tieto reportáže!
    Bola som na Malte dvakrát a boli to jedny z najlepších dovoleniek. Trochu ma sklamalo, že autobusy sú teraz také nespoľahlivé, ja si pamätám, že chodili celkom často, ale možno je to tým, že som bola v sezóne (jún) alebo že už to bolo fakt dávno 🙂 A mala som aj požičané auto.
    Malta ostane mojou srdcovkou, pretože je taká iná, pomiešaná z množstva kultúr. Teda, nie zo všetkých si vzala to najlepšie. Napr. kuchyňa je jedna z najhorších, zachránia to tie syrové koláče :D. Zato milujem Kinnie, tú ich čudnú malinovku.
    Na Malte sú úžasné prehistorické pamiatky, megalitické chrámy a záhadné kamenné koľajnice, Valetta je krásna a Mdin nádherná a mala som to šťastie vidieť ešte aj azúrové okno. V lete boli každý deň ohňostroje (aj počas dňa) a stále nejaké hodové slávnosti.
    Neviem, ako je to teraz, ale keď som bola ja, boli Malťania dosť bohatí a vrážali nesmierne sumy do organizácie hodoví. Teda okrem ohňostroja, dávali kupovať v Taliansku nehorázne drahé látky, ktorými vnútri kostola obaľovali stĺpy, investovali do slávnostného osvetlenia ulíc, takže to vyzeralo, že Maltu obsadili kolotočiari. Keďže majú nenormálne veľa kostolov a k tomu príslušný počet svätých patrónov, stávalo sa dosť často, že sa stretli v jednom týždni dva sviatky. Na jednom konci jedna slávnosť na počesť sv. X, na druhom ďalšia na počesť sv. Y. Obe so svojimi dychovkami, ktoré sa prehlušovali navzájom. Zvonku to pôsobilo ako groteska, ale obvykle takéto dve slávnosti skončili surovou bitkou dvoch znepriatelených táborov. Neviem, či to tam ešte tak beží, či aj im kríza neutiahla opasky…
    Každopádne vďaka za oživenie spomienok!

    • Ahkj, Katka. Vďaka za veľmi pekný komentár. Áno, tá doprava na Malte je naozaj bieda aktuálne. Presne ako vravíš, požičať auto je základ. Určite sa na Maltu este vráť.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.