Zaujímavosti o Malte, ktoré ťa hneď posadia do lietadla

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Malta je pre mňa nepreskúmaná krajina. Aké skrýva zaujímavosti? Keď som bol v júli tohoto roku v španielskom Alicante na konferencii pre influencerov o ochrane duševného vlastníctva, spoznal som tam Malťana (hovorí sa to tak? znie mi to ako Marťan) a spomenul si, že je to jedna z mála krajín Európskej únie, kde som ešte nebol. Zistil som teda zaujímavosti o Malte, ktoré robia túto krajinu ešte zaujímavejšou.


TIP: Pozri si zoznam aktuálnych akciových leteniek. Akcie sa menia každý deň a možno je medzi nimi práve aj Malta.


Zaujímavosti o Malte, ktoré som nevedel

Pozri si toto video, ktoré je oficiálnym promo videom krajiny. Myslím si, že Malta má toho v klobúku určite veľa:

 1. Malta sa skladá z troch ostrovov, Malta, Comino a Gozo a leží iba kúsok južne od Sicílie. Ostrov Malta je najväčší zo všetkých troch a tiež je kultúrnym, obchodným a administratívnym centrom. Gozo je druhý najväčší ostrov a je viac vidiecky. Stretneš tu veľa rybárov, poľnohospodárov a výrobcov. Ostrov Comino je najmenší, má iba jeden hotel a je prakticky neobývaný. Najväčšou atrakciou tu je Modrá Lagúna.
 2. Oficiálny jazyk na Malte je Angličtina a Maltčina, ktorá trochu znie ako ArabčinaAhoj sa povie Hawn, alebo Aw a ak sa chceš niekoho opýtať, ako sa má, povieš Kif int? Áno sa povie Iva, a nie Le.
 3. Na Malte sú veľmi populárne jazykové kurzy práve kvôli angličtine, ktorou tu hovoria všetci. Mnohí sa sem chodia pripravovať na Cambridge skúšky.
 4. Kúpať sa tu dá až do konca jesene a sezóna trvá pomerne dlho. Počasie je tu typické, stredomorské a časové pásmo rovnaké, ako na Slovensku. Čo znamená, že žiadne časový posun.
 5. Vlajka Malty má dva zvislé pruhy a v ľavom hornom rohu sivý kríž.
 6. Zástrčky na Malte sú rovnaké, ako v Anglicku.
 7. Na Malte sa jazdí na ľavej strane a ceny za benzín sú podobné Slovensku.
 8. Malta je domovom desiatich UNESCO pamiatok (Saflieni Hypogeum, mesto Valletta – čo je zároveň hlavné mesto Malty, megalitické chrámy na Malte, pobrežné útesy, Qawra, Cittadella v Gozo, Knights pevnosť pri prístave na Malte, Mdina, katakomby na Malte a Victoria Lanes pevnosť.)
 9. Malta je nezávislý štát iba od roku 1964, dovtedy bola pod nadvládou Británie.
 10. Na pobreží Malty sa nachádza niekoľko potopených lodí z druhej svetovej vojny. Môžeš si zaplatiť potápanie priamo k týmto vrakom.  
 11. Hlavné mesto Malty, Valletta, je podľa UNESCO jednou z najhodnotnejších historických oblastí na svete. Prečítaj si, čo vidieť vo Vallette.
 12. Malta bola v roku 2013 označená ako 48. najšťastnejšia krajina na svete.
 13. Azure Window, známa skala na ostrove Gozo sa len nedávno prepadla.
dovolenka na malte
Západ slnka na Malte.

Jazykové kurzy na Malte

Ako som spomenul vyššie, jazykové kurzy na Malte sú veľmi populárne a vedené kvalifikovanými lektormi. Prebiehajú celoročne a nie sú obmedzené vekom. S Bestest môžeš kľudne poslať na Maltu aj svoju babku – niečo sa naučí a bude mať aj pekné leto, keďže pobyt zahŕňa aj rôzne výlety na najkrajšie miesta Malty. Interaktívna výučba prebieha v dopoludňajších hodinách najmä v konverzáciách s ostatnými študentami. Čo si sa počas dňa naučil, si môžeš otestovať priamo v praxi vo večernej Valette či na organizovaných výletoch počas štúdia.

Pre mňa je angličtina na cestách veľmi dôležitá, najmä keď viem, že ňou hovorí väčšina sveta. Po anglicky som sa dohovoril na 95% miestach, na ktoré som prišiel a nemám problém rozumieť ani britskej či austrálskej angličtine. Za najvtipnejší prízvuk, ktorý poznám určite považujem novozélandský. Tam mi trochu trvalo porozumieť, čo odo mňa chceli – najmä, keď slovo question vyslovujú ako „kviščn“ a ja som márne rozmýšľal, či majú na mysli Christian (Kresťan).

41 COMMENTS

 1. Malta je krasna,, multikulturna. S nadychom arabskkej krajiny. Krasne su jej zahrady aj napriek tomu, ze nema ziadny prirodzeny zdroj vody. Nema rieky ani jazera a velmi malicko tam prsi. Tiez nema zeleznicu. Dotkli sa jej vsetky vojny ( Europske) lebo ma strtegicku polohu v Stredozemnom mori. Jedinecne su zatoky s clnmi a romanticke male restiky , bariky a obchodiky na prizemi domov. Ceny podobne ako u nas.

 2. Mamka tam bola na maratóne, alebo polmaratóne, presne neviem a vravela že top ostrovček určite niekedy pôjdem či už s ňou alebo bez nej 🙂

  • Cestujeme bez mapy ja som byvala v St.Julian’s,kde nie su az tak skvele plaze,ale busom sa da dostat vsade(ak pravdaze nesoferujes auto,much easier).Valletu si nemozes nexat ujst a pravdaze dalsie dva ostrovy. Ja som bola este lucky a videla Azur window..da sa tam zobrat hop on/hop off bus po ostrove.Neviem,tak celkovo som tam mala dobry pocit.
   Este rada na zaver.ak si kupujes listok na bus,tak plati na cely den(aspon 3 roky dozadu to tak bolo)

  • Lístok platí 2 hodiny. Ale odporúčam si kúpiť kartu 12 single journeys za 15,- Eur.
   Ak chceš byť viac v centre, tak určite Sliema, St. Julians. Autobusom sa potom dostaneš všade, je to malý ostrov.

 3. Požičať skúter a pojazdiť ostrovy. Cez leto som tak navštívil Valletu, ostrov Gozo (už bez Azure window) ostrov Comino (legendárna, ale na mna až moc komerčná Blue Lagoon, oplatí sa navštíviť Santa Marija Tower), plavbu na Blue grotto, Dingi Cliffs a mnoho ďalších zastávok.

 4. Malta je super! Okrem Vallety stojí za to určite navštíviť Mdinu a aj ďalšie dva maltské ostrovy – Gozo a Comino. Na Goze Victoriu a v nej Cittadellu. A čo sa týka pláží, tak Ghadira bay v Melliehe, Ghajn Tuffieha Bay a Golden bay.

  PS: Najviac si však užiješ jazdu maltskými autobusmi so šialenými vodičmi v úzkych uličkách a so šialenou klímou 😀

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.