5 tipov na menej turistické miesta vo Viedni ktoré sa oplatí vidieť

127,401FansLike
213,079FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Menej turistické miesta vo Viedni? Prečo nie. O Viedni mám na tomto blogu niekoľko článkov, tak, ako o nej nájdete články a blogy hádam všade na internete. Viedenská klasika ako Práter, Mariahilfer Straße, Schönbrun či Dóm svätého Štefana nájdete v každom bedekri a odporúčaní na tému čo vidieť vo Viedni.

Myslím si, že ďalší článok o Viedni slovenský internet nepotrebuje. Čo potrebuje je článok o menej turistických miestach a atrakciách v hlavnom meste Rakúska, o ktorých ste ešte možno nepočuli. A možno počuli, ale nenapadlo vám navštíviť ich. Poďme teda do Viedne trochu inak!

Tipy na menej turistické miesta vo Viedni a čo vidieť

TIP: Viedeň som navštívil pri príležitosti predstavenia tohto nového smartfónu Huawei Nova 9, ktorý svetlo sveta uzrel 20.októbra 2021. Všetky fotky s vodoznakom Huawei v tomto článku sú fotené na jeho zadný fotoaparát s rozlíšením 50Mpx (f/1.9), ktorý som počas výletu po Viedni testoval.

Tipy na menej turistické miesta vo Viedni a čo vidieť
Tipy na menej turistické miesta vo Viedni a čo vidieť. Foto: Patrik Matejčík.

Návšteva Rakúska tipy na menej turistické miesta vo Viedni

V tomto článku si prejdeme menej známe turistické miesta vo Viedni, ktoré odporúčam navštíviť. Nechal som si poradiť aj od vás a odporučili ste mi naozaj krásne miesta v hlavnom meste Rakúska. Všetky pamiatky a menej turistické miesta stihnete obehnúť za jeden deň a keď vám bude málo, prečítajte si tiež môj článok čo robiť vo Viedni v nedeľu, keď je všetko zatvorené. Samozrejme, Viedenskú klasiku si prečítajte v článku čo vidieť vo Viedni.

Menej turistické miesta vo Viedni

  1. Mozartov dom vo Viedni
  2. Motýlí dom
  3. Mestský park
  4. Známe skybary s panormatickým výhľadom na Viedeň
  5. Ostrov na Dunaji Donauinsel


Návšteva Mozartovho domu vo Viedni

Hoci Mozart, celým menom Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart, býval na desiatkach rôznych adries vo Viedni, jediný byt, ktorý sa zachoval dodnes, je na adrese Domgasse 5. Skladateľ žil na tejto adrese v rokoch 1784 až 1787. Jeho byt na prvom poschodí bol skutočne veľkolepý, so štyrmi veľkými izbami, dvoma menšími a kuchynkou. Dnes je tu múzeum s jeho osobnými vecami. Mozart bol bohém a z Viedne sa musel po čase odsťahovať – nemohol si dovoliť platiť nájomné, keďže holdoval gamblingu.

Ako sa dostal Mozart do Viedne? Vo veku 17 rokov bol angažovaný ako hudobník na salzburskom dvore, no po čase začal byť nespokojným, s pocitom nedocenenia. Wolfgangus začal cestovať, aby si našiel lepšie miesto pre svoj bohémsky život. Počas návštevy Viedne v roku 1781 bol zo svojej pozície hudobníka v Salzburgu prepustený, preto sa rozhodol vo Viedni ostať. Našiel si byt v meste, kde sa stal slávnym, no chudobným zároveň.

Pracoval ako nezávislý hudobník, živil sa skladaním skladieb na objednávku a davaním hodín klavíra študentom. V roku 1782 sa oženil s Constanze Weberovou v známom gotickom Dóme svätého Štefana, ktorý sa nachádza len o pár ulíc ďalej.

Návšteva Mozartovho domu vo Viedni
Návšteva Mozartovho domu vo Viedni. Najspodnejší byt patril skladateľovi Mozartovi.

Figlmüller, vraj najlepší Wiener schnitzel vo Viedni

O pár ulíc ďalej sa nachádza aj svetoznáma reštautácia Figlmüller, ktorá má vraj najlepšá Wiener schnitzel v celom meste. Nemôžem to potvrdiť, keďže práve ten moj nebol práve najchutnejší, no na Instagrame ste mi písali, že vy ste mali skvelý. Možno sa len kuchár zle vyspal, preto vám odporúčam urobiť si vlastný názor. Viac mi vždy chutil shnitzel na promenáde pri Dunaji počas návštevy Hainburgu.

Figlmüller, vraj najlepší Wiener schnitzel vo Viedni
Figlmüller, vraj najlepší Wiener schnitzel vo Viedni

Viedenský motýlí dom známy ako Schmetterlinghaus

Motýlí dom nájdete v centre Viedne. Hneď vedľa Motýlieho domu stojí aj Hofburg, sídlo rodu Habsburgovcov od 13. storočia až do roku 1918 a pádu monarchie. V priebehu storočí bol Hofburg svedkom dôležitých historických a politických udalostí v Rakúsku a celej Európe. V sídle žila svojho času aj princezná Sisi.

Stephen Fried oslovil bývalého riaditeľa rakúskych spolkových záhrad Petera Fischera Colbrieho s myšlienkou založiť Motýlí dom v Sonnenuhrenhaus, jednom zo skleníkov v záhradách zámku Schönbrun. Stephen Fried už v Európe založil niekoľko motýlích domov. Najväčší z nich sa nachádza v parku Haga v Štokholme vo Švédsku. Stephen Fried, pôvodom Rakúšan, sa obzvlášť zaujímal o založenie Motýlieho domu vo Viedni. Projekt sa stretol so súhlasom ministerstva životného prostredia a bol zahájený projekt spolupráce. Motýlí dom bol prvýkrát otvorený v Sonnenuhrenhaus 1. mája 1990. Ukázalo sa, že má okamžitý a obrovský úspech.

Motýliemu domu sa v tejto lokalite darilo až do roku 1997, kedy musela byť historická budova z dôvodu rekonštrukcie zatvorená. Motýlí dom sa presťahoval do svojho súčasného domova v Hofburgu koncom roku 1998 v centre Viedne. Interiér jednej časti novozrekonštruovaného Palmového domu bol navrhnutý špeciálne ako motýlí dom s vodopádmi, veľkými stromami a exotickými rastlinami. Motýlí dom sa ukázal byť hlavnou atrakciou v centre Viedne a teraz je dobre zavedeným a stálym zariadením, ktoré poskytuje Viedenčanom aj turistom pekný zážitok.

Palmový dom v Burggartene je považovaný za jednu z najkrajších secesných stavieb svojho druhu na svete. Od roku 1998 sa budova s rozlohou viac ako 3000 štvorcových stôp týči nad záhradou cisárskeho paláca. Sú v ňom umiestnené stovky voľne lietajúcich tropických motýľov v ich prirodzenom prostredí. Teplota je tu stálych 27°C a vlhkosť sa pohybuje okolo 80%.


Mestský park so sochou Straussa

Stadtpark vo Viedni v Rakúsku je veľký mestský park, ktorý sa rozprestiera od Ringstraße až po Heumarkt. Park je rozdelený na dve časti a má celkovú plochu 65 000 metrov štvorcových. Rudolf Siebeck, ktorý bol zamestnaný ako prvý mestský záhradník vo Viedni, vypracoval plány podľa návrhu Josepha Sellenyho, čo bol vtedajší uznávaný rakúsky maliar krajiniek.

Miestne zastupiteľstvo prijalo návrh založený na maľbe Josepha Sellenyho pod podmienkou, že bude umožnené vykonať zmeny. Konečné usporiadanie bolo dokončené v roku 1872, keď boli dokončené všetky detaily, jednotlivé výsadby, trávniky a kobercové podstielky. Ako bolo typické pre koniec devätnásteho storočia, početné výsadby a najmä okrasné kríky boli vybrané tak, aby poskytovali kvitnúci výhľad takmer po celý rok spolu so zaujímavými ozdobnými kôrami drevín a plodmi. fera sú dôležitými príkladmi viedenskej secesie.

Dnes je Stadtpark považovaný za spojnicu medzi centrom mesta a obytnou zónou. Viedenský Stadtpark ponúka neustále sa meniacu krajinu na rôznych úrovniach, keďže história jeho vývoja sa tiež neustále menila. Najfotografovanejšou pamiatkou v parku je pozlátená bronzová socha nemeckého skladateľa Johanna Straussa.

Mestský park so sochou Straussa
Mestský park so sochou Straussa

57 Restaurant & Lounge strešný bar vo Viedni a iné skybary

57 Restaurant & Lounge sa nachádza vo výške 220 metrov nad ulicami Viedne a je nielen najvyššie položeným strešným barom a reštauráciou vo Viedni, ale aj najvyššie položeným v celom Rakúsku. Štýlová vnútorná reštaurácia a sky bar, no aj otvorená strešná terasa sú zážitkom, ktorý vám odporúčam.

Cez panoramatické okná sa vám naskytne fantastický výhľad na Viedeň a okolie. Vychutnajte si menu plné klasických drinkov podávané v kozmopolitnej atmosfére salónika. Medzi najrkajšie skybary vo Viedni však patrí aj Aurora Rooftop Bar. Tento moderný, svetlý a veľmi štýlový salónik, ktorý sa nachádza na vrchu Andaz Vienna Am Belvedere, priamo pri Schweizer Garten, stojí za návštevu.

Priestranná strešná terasa je inšpirovaná severským dizajnom s minimalistickým, no krásnym prostredím. V kombinácii s úžasnými panoramatickými výhľadmi na panorámu Viedne je terasa naozaj niečo výnimočné pre svoju architektúru. Severská inšpirácia pokračuje aj v ich menu, ktoré je plné kreatívnych kokteilov a jedál so škandinávskym nádychom.


Ostrov na Dunaji vo Viedni známy ako Donauinsel

Dunajský ostrov je 21 km dlhý a až 250 metrov široký umelý ostrov na Dunaji. Pôvodne vznikol v 70. a 80. rokoch ako protipovodňová bariéra a dnes je najobľúbenejšou miestnou rekreačnou oblasťou v meste. Na Dunajskom ostrove sa môžete vydať na pešiu turistiku, bicyklovať sa, korčuľovať sa alebo jednoducho uniknúť ruchu mesta na pikniku. Dunajský ostrov je ideálnym miestom pre deti: je tu pláž, lezecký park, obrovské vodné ihrisko a najväčší trampolínový park na svete.

Pre väčšinu návštevníkov je ostrov známy ako rekreačná oblasť s barmi, reštauráciami a nočnými klubmi. Má športové možnosti od korčuľovania, cyklistiky a plávania až po kanoistiku. Existuje tu jedna pláž, ktorá na začiatku pôsobila tak exoticky, že ju čoskoro začali prezývať „Copa Cagrana“ ako humornú narážku na Copacabanu v Riu de Janeiro. V južnej a severnej časti ostrova sú rozsiahle bezplatné nudistické pláže. Známy festival Donauinselfest je každoročný open air festival a najväčšie európske podujatie tohto druhu s viac ako 3 miliónmi návštevníkov. Koná sa každý rok koncom júna.

Menej turistické miesta vo Viedni

Centrum Viedne
Centrum Viedne.

 

 

 

S láskou, Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.