Čo robiť vo Viedni v nedeľu, keď je zatvorené? Dali ste mi tieto tipy

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo robiť vo Viedni v nedeľu? To je otázka za milión. Viedeň mám zafixovanú ako mesto, ktoré je v nedeľu zatvorené. Nič sa tam (vraj) nedeje. Dokonca mi jeden známy hovoril, že tam to berú až príliš vážne a do Viedne sa v nedeľu nechodí. Neverím.


Nemáte čas článok čítať? Vypočujte si podcast:


Čo robiť vo Viedni v nedeľu?

Čo robiť vo Viedni v nedeľu, keď je zatvorené a tip na skvelý skybar
Čo robiť vo Viedni v nedeľu, keď je zatvorené a tip na skvelý skybar.

Hlúposť, hovorím si. Svetoznáme mesto nemôže byť predsa úplne zatvorené. Nie? Tak som jednu májovú nedeľu nasadol na autobus z Bratislavy a išiel na celodenný výlet do Viedne. Tým, že o Viedni panuje tento stereotyp o zatvorenom meste, v uliciach vidno len pár turistov, ktorí vysedávajú v kaviarniach a celkovo, je to taká sobotná Bratislava. A nie – nie je všetko zatvorené. Nedeľná Viedeň je oveľa kľudnejšia, ako si ju pamätám z iných dní a preto oveľa príjemnejšia na spoznávanie. Takže, čo robiť vo Viedni v nedeľu?

Čo robiť vo Viedni v nedeľu okrem múzeí a galérií

Keďže sa ani na blogu ani v osobnom živote veľmi nevenujem múzeám, ale skôr galériám a adrenalínovejším zážitkom, rozhodol som sa tento výlet do Viedne poňať viac zážitkovo. Nechcel som veci vidieť, ale najmä zažiť. Preto sa tento článok volá Čo robiť vo Viedni v nedeľu a nie čo vidieť.

Z Bratislavy chodia do Viedne autobusy Slovak Lines, pravidelne každú hodinu počas dňa, z centra do centra. To znamená, že taký celodenný výlet do Viedne fakt nie je problém zorganizovať a mám množstvo kamošov, ktorí si sem počas víkendu odbehnú na kávu či prosecco a nemusia riešiť parkovanie. Lístok si stačí kúpiť cez mobilnú aplikáciu, netreba ho tlačit, iba vodičovi na displeji mobilu. Ten si naskenuje QR kód.

Slovak Lines Viedeň
SlovakLines vo Viedni.

Autobus odchádza z Mlynských nív a konečnú zastávku má na stanici vo Viedni, Wien Hauptbahnhof, len pár zastávok metrom od centra mesta. Celá cesta trvá niečo málo cez hodinu a v autobuse je k dispozícii voda, toalety a WiFi.

Celodenný lístok na metro vo Viedni cez mobilnú aplikáciu

Keď prídete do Viedne a vystúpite z autobusu, kúpte si celodenný lístok na metro, ktorý nájdete v automatoch v metro staniciach. Platí 24 hodín a stojí iba 8 €. Určite sa oplatí, keď sa chcete po meste pohybovať viac. Ak plánujete ostať vo Viedni menej ako 24 hodín a neprespať – tak, ako ja, ešte viac sa oplatí celodenný lístok, ktorý platí do jednej rána druhého dňa. Tento stojí ešte menej, iba 5,80 €. Kúpiť sa však dá len cez mobilnú appku App Wiener Linien alebo na stránke Slovak Lines v časti autobusom do centra Viedne, spolu s lístkom na autobus.


Čo robiť vo Viedni v nedeľu?

Tu je zoznam toho, čo som stihol vo Viedni a pod článkom ešte pár tipov, ktoré som si nechal nabudúce:

 • návšteva Prátru,
 • vyhliadková veža nad Viedňou, Donauturm,
 • skvelý schnitzel pod vežou,
 • zážitkový bar s kaviarňou, Café Mendez,
 • a sky bar v úplnom centre s výhľadom na Dóm svätého Štefana.

Zábavný park Práter

 • Najbližšia metro stanica je Messe-Prater,
 • v nedeľu je otváracia doba v Prátri od 10:00 až do neskorej noci, no niektoré atrakcie majú svoje vlastné otváracie hodiny,
 • vstupné sa neplatí, platí sa iba za kolotoče,
 • odporúčaný čas, ktorý by ste tu mali stráviť je okolo dvoch až troch hodín.

Práter pozná hádam každý. Ide o zábavný park pri centre Viedne, ktorý je otvorený takmer stále, aj v nedeľu. Otvárajú ho o desiatej a je tu veľa kolotočov, horské dráhy, ruské kolá, dom hrôzy, autodróm…jednoducho všetko, čo si viete predstaviť pod pojmom zábavný park. Odporúčam kúpiť si cukrovú vatu a vyskúšať niekoľko kolotočov. Ceny mi neprišli príliš vysoké a točili sa okolo piatich eur za jazdu. Vstupné do Prátru sa neplatí.


ANKETA: Boli ste už v Prátri?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Zaujímavosti o Prátri

Je celkom sranda, že okrem toho, že tu je zábavný park, má Práter aj niekoľko zaujímavostí a pikošiek z histórie, nad ktorými som sa minimálne pousmial. Napríklad, v minulosti sa tu vystavovali živé exotické zvieratá, na ktoré sa chodili Viedenčania pozerať a milovali ich. Práter vždy symbolizoval miesto, kam chodili Viedenčania na výlety, aby unikli hektickému životu v centre. Stretli by ste tu rodiny na prechádzke, no aj vojakov, ktorí si sem vodili prostitútky. Tiež tu stálo niekoľko kaviarní, do ktorých chodila nižšia trieda ľudí, aby z terás obdivovali bohatých ľudí na prechádzkach. Niečo, ako nábrežie pri Eurovea, haha.

práter návšteva
Lístky niekto?
práter návšteva
Pohľad z kolotoča.
práter návšteva
Celkom pekné, nie?

Danube tower Donauturm, panoráma Viedne a tip na reštauráciu

 • Najbližšia metro stanica je Kaisermühlen VIC, odkiaľ je to k veži asi 15 minút pešo cez park,
 • veža je otvorená každý deň od 10:00 až do polnoci, podobne aj reštaurácia a kaviareň dole,
 • vstupné je 14,50 € pre dospelého a 9,90 € pre deti,
 • vyhraďte si na to aj s obedom tak hodinku a pol.

Priznám sa, dlho som netušil, že vo Viedni je takáto vyhliadková veža, dokým som ju raz nevidel z lietadla počas pristávania vo Viedni, kedy sme celkom netradične klesali priamo nad mestom. Letel som z Bruselu. Má výšku 252 metrov a stavali ju jeden a pol roka. Hore vedie 779 schodov, ale pre turistov je tu postavený super rýchly výťah. Donauturm je postavený tak, aby bez problémov odolal vetru o rýchlosti 90 km/h a pri tejto rýchlosti sa vrch prehýba až o 1,3 metra. Nechcel by som tam vtedy stáť. Ale minule som v jednom dokumente videl, že pri mrakodrapoch a výškových budovách sa bežne pri silnom vetre hompálajú zo strany na stranu.

TIP: Rovno pod vežou je super reštaurácia, kde si môžete objednať napríklad aj schnitzel s pivom. Ja osobne som rád, že som tu bol ale viem, že znova už hore nepôjdem. Výhľad je pekný, no panoráma Viedne nie je pre mňa až tak zaujímavá. Čo ale nemôžem povedať o reštaurácii dole. Mňam do…

Danube tower Donauturm
Danube tower.
čo robiť vo viedni v nedeľu
Pohľad zhora.
Danube tower Donauturm
Park pod vežou.
schnitzel vo viedni
V reštaurácii dole.

Tip na dobrú kaviareň vo Viedni, Café Mendez

 • Najbližšia zastávka metra je Karlsplatz.

Keď som sa vás opýtal na svojom Instagrame, @milan_bezmapy, nech mi dáte tipy na to, čo robiť vo Viedni v nedeľu, napísali ste mi, že mám vyskúšať kaviareň Café Mendez. Mám veľmi rád zážitkovú gastronómiu a zážitkové podniky. Keď som si objednal čaj z Darjeelingu (o tom čo vidieť v Darjeelingu v Indii mám na blogu niekoľko článkov), prišiel milý pán s kompletnou prednáškou a návodom, ako obsluhovať tento čaj, haha.

Najskôr som musel počkať, kým zapípa alarm, ktorý mi priniesol spolu s čajom. Myslím, že bol nastavený na dve minúty. Následne som musel položiť celú – je to kanvica? – na pohár, zatlačiť a čaj sa precedil do pohára na kvapku presne. Mega! Café Mendez má napojenie na svetoznámy Boutiq Bar v Budapešti a aj napriek tomu o tejto kaviarni vie málokto. Okrem kávy, občerstvenia a čaju tu robia aj super kokteily. A navyše – sú otvorení v nedeľu. Ak sa vám bude chcieť, hneď vedľa stojí aj známy Karlskirche, ale tento článok nie je o pamiatkách. Tie si pozrite v článku na tému Čo vidieť vo Viedni.

cafe-mendez
Café Mendez.
čo robiť vo viedni v nedeľu
Karlskirche

Skybar vo Viedni s dobrým výhľadom, Onyx Bar

 • Najbližšia stanica metra je Stephansplatz,
 • Onyx Bar je otvorený celý každý deň v týždni, od 11.tej do 2.hej v noci,
 • neplatí sa sem vstupné, no odporúčam spraviť rezerváciu,
 • tiež myslite na dresscode, mňa sem síce pustili v kraťasoch a v tričku s krátkym rukávom, no bolo to slušnejšie tričko a krátky rukáv tiež.

Keďže som tu bol celý deň autobusom a nemusel riešiť parkovanie a to, že by som nafúkal, mohol som sa pred odchodom z Viedne zastaviť aj na niečo dobré, alkoholické. Opäť, na Instagrame ste mi odporučili Onyx Bar, ktorý je postavený rovno oproti Dómu svätého Štefana. Ja som tu bol v nedeľu a bolo tu skoro plno. Na mnohých stoloch bola rezervácia. Určite teda odporúčam rezervovať si stôl, ak viete na 100%, že sem chcete prísť na návštevu. Drinky tu v priemere stoja okolo 12 až 16 € za jeden.

PS: Chcem len dodať to, že jeden z čašníkov sa tu tváril super arogantne a dával mi patrične najavo, že ho otravujem. Kým mi nedoniesol zlý drink, choval sa ako idiot, čo mi pokazilo dojem z tohto miesta. Každopádne verím, že som iba narazil na debila a toto miesto je fajn, keďže ste mi ho odporučili vy. Ďakujem!

skybar vo viedni
Pohľad zo skybaru.
čo robiť vo viedni v nedeľu
Na zdravie!

Okrem iného ste mi vo Viedni odporučili návštevu ZOO, zámok Schönbrunn a Hundertwasserhaus. Za jeden deň by som to nestihol. Viedeň si u mňa postupne napravuje reputáciu mesta, kam sa chodí v zime na Vianočné trhy. Minulé leto som navštívil Donausiel, ktorý je medzi miestnymi obľúbený najmä pre kúpanie a pikniky.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.