Čo vidieť v Hainburgu: Tri tipy na pekný výlet v meste aj okolí

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Hainburgu? To je otázka. Výlet do Hainburgu som plánoval už niekoľko rokov. Problém bol v tom, že to mám rovno pod nosom a ako to tak býva, to čo máš najbližšie odkladáš najviac. Cez Hainburg som prechádzal niekoľko desiatok-krát, no vždy iba po ceste na letisko do Viedne. Teraz som si však povedal, že si spravím výlet do Hainburgu a pozriem sa na toto mesto pekne zblízka. 

Čo vidieť v Hainburgu


Vecí, ktoré ma prekvapili

  • nemčinu tu nepočuť skoro vôbec,
  • chodí sem nakupovať veľmi veľa Bratislavčanov,
  • v obchodoch pracujú Slováci, ktorí sem denne dochádzajú z Bratislavy. Práca v Hainburgu je očividne dobre zaplatená.
  • nie je tu až tak draho na to, že ide o Rakúsko

Ako sa dostať do Hainburgu z Bratislavy?

Autom to trvá zhruba pol hoďku. S parkovaním tu nie je naozaj problém. Ja som využil veľké parkovisko pri nákupnom centre v strede mesta.
Autobusom Lístky sú v predaju už od jedného eura. je to rýchle a jednoduché. Linka 901 chodí z pod Mosta SNP/Einsteinovej. Čeknúť môžeš aj Slovak Lines autobusy, ktoré Hainburgom prechádzajú po ceste na letisko a do Viedne.
Na bicykli popri Dunaji. Ide o veľmi peknú vyhliadku. Iba zlez z mosta Lafranconi na Petržalskej strane a choď stále rovno.
Loďou z osobného prístavu v Bratislave. Cesta tam trvá dve hodiny a naspäť hodinu, pätnásť minút.


Výlet do Hainburgu z Bratislavy

Promenáda pri Dunaji

Popravde, centrum mesta mi prišlo pekné, no nič extra. Sem tam dáka reštaurácia a všade veľa kvetov. Oveľa viac sa mi páčila promenáda a prechádzka popri Dunaji. Tu som stretol veľa Slovákov, ktorí prišli do Hainburgu bicyklom z Bratislavy. Pozdĺž Dunaja tu je jedna kaviareň a super reštaurácia, kde som sa bol najesť. Volá sa Donaucafe.

Čo iné, než schnitzel som si mohol v Rakúsku objednať? Jediné, čo sa mi nepáčilo je to, že sa tu nedalo platiť kartou. Rezeň stál spolu s perfektným šalátom 10 €.

Hrad nad Hainburgom Burgruine Heimenburg

Tu sa ísť autom nedá a musíš si to pekne vyšľapať. Avšak, pod hradom je pekné parkovisko. Z neho to hore trvá asi desať minúť. Neviem, či som bol unavený alebo na mňa pôsobili dáke magické historické sily, no na nádvorí som sa cítil veľmi spokojne. Až tak, že som zaspal v tráve. Z hradu je super výhľad na celý Hainburg a taktiež na Bratislavu. Hrad tu stojí od roku 1050 a vstupné sa tu neplatí.

TIP: Určite si sem vezmi dáky klobásy alebo ja neviem. Super miesto na celodenný piknik na nádvorí hradu!

čo vidieť v hainburgu výlet
Hainburg za chrbtom.

Vyhladika na Braunsberg a Keltische Wachtturm

Hainburg je samý kopec a na každom je niečo zaujímavé. Na vyhliadky celkom pekné miesto. Poslednou zastávkou s pekným pohľadom na Rakúsko je vyhliadka na kopci Braunsberg, kde sa nachádza aj stará keltská strážna veža. Môžeš sa teda zahrať na Kelta a postrážiť Hainburg. Tu odporúčam ísť autom alebo na bajku – peši je to riadna stúpačka.

čo vidieť v hainburgu výlet
Pohľad na mesto.

Kúpalisko v Hainburgu

V Hainburgu sa nachádza známe kúpalisko Bergbad, priamo pod Braunsbergom. Cenník je dostupný na internete a hovorí, že vstupné tu je pre dospelého iba 5,50 € a po 15:00 zľavnené na iba 4 € a po 18:00 len 2 €. Bazén meria 50 metrov a je vyhrievaný slnkom. Teplota vody je teda vždy úmerná počasiu.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

1 COMMENT

  1. Chcem len podotknúť, že do Hainburgu nechodia nakupovať bratislavčania, ale ľudia bývajúci v Bratislave a z jej okolia. To je rozdiel. V Bratislave je titul „rodený bratislavčan“ sci-fi , je to ohrizený druh…

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.