Návšteva Cappadocie a 9 tipov čo vidieť podľa Milana Bez Mapy

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Cappadocie (čítajte Kappadókia) bolo niečo, čo som chcel absolvovať už dávno. Najmä po tom, ako mi tento turecký región už roky ospevuje moja známa, ktorá sem chodieva pravidelne.

Pri príležitosti otvorenia novej leteckej linky z Bratislavy do Istanbulu s Pegasus airlines si hovorím, že článok na tému čo vidieť v Istanbule už mám, ale o návšteve Cappadocie tu zatiaľ nepadlo ani slovo. Poďme na výlet!

Letecké spojenie s Bratislavy do Istanbulu s Pegasus airlines

Letecké spojenie s Bratislavy do Istanbulu s Pegasus airlines
Letecké spojenie s Bratislavy do Istanbulu s Pegasus airlines

Pegasus začal prevádzkovať z letiska Bratislava priame lety do Istanbulu, odkiaľ sa viete napojiť na veľa ďalších letov v rámci ich siete. Ja pokračujem do mesta Kayseri, ktoré je jedno z letísk Cappadocie.


POZOR: 🇹🇷 20% zľavový kód na letenky do Istanbulu a Cappadocie (letisko Kayseri) od Pegasus Airlines a letiska Bratislava. Kód MILANPGS20 platí pre rezervácie do konca júna na lety z Bratislavy do Istanbulu a Kayseri (cez Istanbul), v termíne 18.9 do 29.3.2025.

Ich počet je limitovaný, rezervujte na webe Pegasus Airlines a kód zadajte pri platbe do kolonky „Choose a campaign“ a cestujte do Turecka.


Páči sa mi ich premakaná inflight WiFina, ktorá vás pripojí na ich internú web stránku, kde si viete pozrieť premakanú 3D mapu letu so všetkými možnými informáciami a časom do pristátia. Ak chcete na ich letoch dobré jedlo, rezervujte si ho vopred v správe vašej rezervácie cez internet. To čo ľudia podostávali vyzeralo veľmi dobre.

 • TIP: Na letisku v Istanbule s určite rezervujte fast track na pasovú kontrolu, ja som čakal takmer dve hodiny. Nevadilo mi to, na let do Kayseri som mal 5 hodín prestup, no ak by som mal v pláne ísť do Istanbulu, nebol by som ochotný tak dlho stáť v rade na pas.

Návšteva Cappadocie a čo vidieť podľa Milana Bez Mapy a praktické tipy

Návšteva Cappadocie a čo vidieť podľa Milana Bez Mapy a praktické tipy
Návšteva Cappadocie a čo vidieť podľa Milana Bez Mapy a praktické tipy

Potrebujem víza do Turecka a koľko musí byť platný cestovný pas?

Držitelia slovenských pasov nepotrebujú na vstup do Turecka víza ani žiadnu online registráciu. Musia splniť len jednu jedinú podmienku a to je, aby bol ich pas platný minimálne 150 dní po návrate z dovolenky.

Má to jeden logický dôvod ktorému som sa venoval v mojej sérii článkov Milan búra mýty, tu si prečítajte prečo musí byť pas platný aj po návrate z dovolenky.

Potrebujem v Turecku hotovosť alebo mi stačí karta?

To či je v Turecku potrebná hotovosť alebo stačí karta záleží kde sa nachádzate. Konkrétne tu v Cappadocii mi všade stačí karta, no pre istotu som si vybral z bankomatu 30 Eur v hodnote ich líry. Na tringelty a malé nákupy ako čerstvo odšťavený džús z granátového jablka od pouličného predajcu a podobne. Na druhej strane, keď som bol na výlete na koni v Rose Valley a peňaženku si zabudol doma, zistil som, že viem úplne v pohode zaplatiť mobilom v tom najmenšom stánku v horách.

Pozor na to, že už aj v Turecku sa veľmi rozmohla kultúra tringeltov a pýtajú ich takmer za všetko. Nikdy sa necítite nútení dať tringelt iba preto, že si ho niekto pýta. Tringelt je malý dobrovoľný poplatok za EXTRA službu navyše, nie automatika.

Ako na dáta a internet v mobile v Turecku, majú roaming?

Slovenský roaming je v Turecku drahý, ja som si tu kúpil dátovú eSim od Airaloo, čo je appka na internet v mobile v zahraničí. Odporúčam všetkými desiatimi. Ak váš mobil podporuje eSim, tu vám dávam odkaz na moju recenziu Airaloo a s kódom MILAN1877 máte zľavu 3 doláre na prvú elektronickú simku kdekoľvek vo svete.

Kde sa ubytovať v Cappadocii a ako na dopravu z letiska

Keďže Pegasus airlines lieta na letisko v meste Kayseri, pravdepodobne tu pristnatene tiež. Perfektný východiskovým bodom na skúmanie Cappadocie je mesto Göreme, ktoré je len hodinku a niečo transferom z Kayseri. Ak si neplánujete prenajať auto, odporúčam využiť tento skupinový letiskový transfer, mňa stál okolo 12 Eur za jeden smer.

K ubytovaniu, to v Göreme nie je problém, je tu toho habadej. V ponuke často uvidíte rôzne caves hotely (hotely v jaskyniach). Ja som sa v jednom ubytoval a nepáčilo sa mi to, znie to super, no je v nich tma a nabudúce by som išiel do klasického ubytovania.

Návšteva tureckej Kapadókie sa vám bude páčiť
Hrad Uchisar castle

9 tipov čo vidieť v Cappadocii v Turecku a kam ísť

Kapadociu musíte vidieť na tri spôsoby. Na zemi, nad zemou a pod zemou. V mojom itinerári vám predstavím všetky tri spôsoby 🙂 Ja som si auto neprenajímal, keďže som sem išiel sám a využil súkromnú tour cez cestovnú kanceláriu.

Powered by GetYourGuide

 1. Imagination Valley v Cappadocii
 2. Monks Valley
 3. Underground city
 4. Múzeum keramiky Sultan Ceramics
 5. Hrad Uchisar castle
 6. Pigeon Valley
 7. Goreme open air museum
 8. Výlet horkovzdušným balónom v Turecku v Cappadocii
 9. Jazda na koni v Rose Valley

Imagination valley v Cappadocii (Devrent Valley)

Kappadocia je známa svojimi jedinečnými geologickými formáciami, starobylými jaskynnými obydliami a malebnými krajinami, ktoré pripomínajú povrchy z inej planéty. Jedným z najpútavejších miest v tejto oblasti je Devrent Valley, známy aj ako Imagination Valley. Tento úchvatný úsek zeme ponúka návštevníkom možnosť nechať pracovať svoju predstavivosť naplno.

Toto údolie plné neobyčajných skalných útvarov, ktoré svojimi tvarmi podnecujú fantáziu. Pri prechádzke údolím môžete naraziť na skaly pripomínajúce rôzne zvieratá, ľudské postavy či dokonca mystické bytosti. Ja som tu videl skaly v tvare ťavy a sochy z Veľkonočného ostrova. Stačí prísť, zaparkovať a môžete sa tu slobodne pohybovať.

Monks valley, skalnaté útvary a hríby

Pomenované je podľa mníchov, ktorí tu kedysi žili v odlúčení. Údolie bolo domovom byzantských mníchov, ktorí si vytesali svoje obydlia a kaplnky priamo do skalných útvarov. Tieto mníšske obydlia a kostoly poskytujú jedinečný pohľad na náboženský život v minulosti a na to, ako ľudia dokázali využiť prírodné prostredie na svoje prežitie.

Jedným z hlavných lákadiel Monks Valley sú jeho unikátne skalné útvary, známe ako „fairy chimneys“ alebo „vílové komíny“. Tieto vysoké, štíhle skalné formácie, ktoré často majú tvar huby (mne to pripomína penis), sú výsledkom tisícročných procesov erózie. Vílové komíny sú tvorené z mäkkej tufovej skaly, ktorú pokrýva tvrdší čadič. Tento kontrast v tvrdosti kameňov spôsobuje, že mäkšia skala eroduje rýchlejšie, čím vznikajú tieto pozoruhodné formy.

Prehliadka stojí dvanásť eur, no dá sa platiť kartou a pri parkovisku robí týpek tie najlepšie džúsy z čerstvo odšťavených granátových jabĺk. Dajte si.

Imagination valley v Cappadocii (Devrent Valley)
Imagination valley v Cappadocii (Devrent Valley)
Imagination valley v Cappadocii (Devrent Valley)
Imagination valley v Cappadocii (Devrent Valley)
Údolie mníchov v tureckej Kapadókii
Údolie mníchov v tureckej Kapadókii
Údolie mníchov v tureckej Kapadókii
Údolie mníchov v tureckej Kapadókii
Monks valley, skalnaté útvary a hríby a Milan Bez Mapy v Cappadocii
Monks valley, skalnaté útvary a hríby a Milan Bez Mapy v Cappadocii

Underground city podzemné mestá

Podzemné mestá boli vybudované pred tisíckami rokov, pravdepodobne už v období Chetitov (okolo 2000 pred Kr.), no najintenzívnejšie sa využívali v ranokresťanskom období. Tieto mestá slúžili ako úkryty pre obyvateľov pred inváziami, náboženskými prenasledovaniami a prírodnými katastrofami. Vďaka ich hlbokému a komplikovanému dizajnu poskytovali bezpečné útočisko pre tisíce ľudí.

Úzke a nízke chodby spomaľovali a obmedzovali prístup nepriateľov, kým masívne kruhové kamenné dvere mohli byť uzavreté zvnútra a zabezpečovali tak ochranu obyvateľov. Systémy ventilačných šácht zabezpečovali čerstvý vzduch a podzemné chodby sa preto využívali aj ako sklady potravín a vína. Je tam stála teplota okolo 10 až 15 stupňov počas celého roka.

Ja som navštívil konkrétne Özkonak Underground City no viete si pozrieť aj iné známe podzemné mestá, napríklad Derinkuyu, ktoré je najznámejšie a najväčšie podzemné mesto regiónu, alebo Kaymakli.

Múzeum keramiky Sultan Ceramics

Na rovinu poviem, že práve do tejto keramikárky chodiť nemusíte, v okolí ich je veľmi veľa, no mňa sem zobrali v rámci tour. Zaujali ma najmä fosforujúce taniere (ešte že o nich nevedela moja babka, nikdy by som cez letné prázdniny už nešiel v noci čúrať sám). Veľa diel vyobrazuje tulipány, keďže to je národný kvet Turecka a má rovnakú hodnotu ako ruža v západnej kultúre.

Hrad Uchisar castle

Hrad Uçhisar, nachádzajúci sa v srdci Kappadokie, má bohatú históriu siahajúcu až do rímskych čias. Bol využívaný ako obranná pevnosť a úkryt počas mnohých invázií, vďaka svojej strategickej polohe a výške. Hrad slúžil aj ako domov pre obyvateľov, ktorí vytesali svoje obydlia, kaplnky a skladovacie priestory priamo do skaly.

Počas Osmanskej ríše a byzantského obdobia bol hrad dôležitým vojenským a obchodným centrom, poskytujúcim ochranu a kontrolu nad obchodnými cestami prechádzajúcimi cez región.

Hrad Uchisar castle
Hrad Uchisar castle

Pigeon valley a rôzne iné túry v okolí Göreme či Rose Valley

Holubie údolie je jedným z najkrajších a najzaujímavejších miest, ktoré tu môžete navštíviť. Toto malebné údolie, ktoré sa tiahne medzi mestami Göreme a Uçhisar, je známe svojimi jedinečnými skalnými formáciami, nádhernými výhľadmi a historickými holubníkmi.

Prejdite si ho pešo z Göreme ako túru, po ceste odporúčam zastaviť sa aj nad mestom v Love valley pri Zemi Vadisi, máte to po ceste. Názov „Pigeon Valley“ pochádza od stoviek holubníkov vytesaných do mäkkej tufovej skaly, ktoré možno vidieť po celom údolí. Holuby mali v regióne Kappadocie veľký význam. Miestni farmári chovali holuby pre ich trus, ktorý bol cenným hnojivom pre vinice a poľnohospodárske polia. Okrem toho slúžili aj ako zdroj potravy a ich perie sa používalo v rôznych remeslách.
Fun fact, podľa koránu nemôžu moslimovia spájať vtáky so symbolikou, no stále veria, že holuby chránia pred diablom. Pochádza to z ale Grécka. Ak máte radi gýč, túra po Rose Valley sa vám bude páčiť. Ja som ju absolvoval na koni až ku kostolu The Crusader Church, ktorý odporúčam nevynechať. O tejto aktivite nájdete viac nižšie.

Túra k Zemi Vadisi z Goreme
Túra k Zemi Vadisi z Goreme

Göreme open air museum je UNESCO pamiatka

Fresky v Göreme Open Air Museum sú jednými z najkrajších a najdôležitejších historických umení v regióne. Tieto nádherné maľby na stenách kostolíkov zachytávajú biblické príbehy, život svätých a ďalšie náboženské motívy.

Ich detailné vyhotovenie a zachovaná kvalita robia z týchto fresiek skutočné historické poklady. Nemôže sa tu fotiť, tak nemám žiadnu fotku, musíte sa prísť pozrieť sami 🙂

Jazda na koni v Rose valley

Ak máte radi kone, toto je tiež jeden zo spôsobov ako stráviť popoludnie. Kone sú tu veľmi obľúbené a samotný názov „Cappadocia“ je odvodený od tureckého „Katpatuka“, čo znamená kraj pekných koní. Za mňa bola vychádza na koni cez Rose Valley jeden z top zážitkov celého výletu, tu je odkaz na aktivitu ktorú som si rezervoval ja, určite si dajte pri západe slnka, hoci aj každý deň 🙂

Jazda na koni po Cappadocii cez Rose Valley pri západe slnka
Jazda na koni po Cappadocii cez Rose Valley pri západe slnka

Čitateľ blogu Bez Mapy mi na Facebooku odporučil aj tieto miesta:

Ihlara Valley na celý deň – určite navštíviť jaskynný kostol Svätého Juraja (ale aj ďalších), mestečko Goreme, prechádzky a túry okolo Pink Valley a tých ostatných okolitých údoliach, podzemné mestečká Derinkuyu alebo Kaymakli, trek na sopku Hasan Dagi, prípadne výlet až k sýrskym hraniciam a návšteva archeologickej oblasti Gobeklitepe (ale to chce aspoň desaťdňový road trip, je to ďalej). Pre mňa je celý tento región absolútne magický.

Výlet horkovzdušným balónom v Turecku v Cappadocii

Nebudeme si klamať, hoci má Cappadocia nenormálnu prírodu a históriu, aj tak sa preslávila až vďaka stovkám horkovzdušných balónov, ktoré každé ráno vzlietnu nad mestom. Najskôr som si myslel, že to je táka Instagramová hovadina, no potom som to zažil a naozaj mi tieto balóny vyrazili dych. Rovnako ako cena za jeden hodinový let. Čítajte ďalej 🙂

Ako si naplánovať výlet horkovzdušným balónom v Cappadocii a aká je cena?

REZERVUJTE HNEĎ AKO KÚPITE LETENKY. Ceny sa priebežne menia a čím neskôr kúpite, tým drahšie to bude. Obvykle cena kolíše niekde medzi 150 až 300 Eur za hodinu lietania v závislosti od sezóny a obsadenosti. Ja som rezervoval cez stránku GetYourGuide, no známa mi odporúčala skúsiť aj web Headout, ktorý nepoznám. Nenechajte sa zmiasť, ceny často ukazuje so zľavou, no až keď rozkliknete, uvidíte skutočnú cenu.

ALE! Turecko je krajina zjednávania. Ak vám to ide dobre a chcete risknúť, že sa možno do balóna nedostanete, kašlite na rezerváciu dopredu a skúste zjednať na mieste deň pred. Sem-tam som po výkladoch turistických kancelárií v meste Goreme videl nápisy, že majú fajn last minute ponuky. Dajte vedieť.

Výlet horkovzdušným balónom v Turecku v Cappadocii
Výlet horkovzdušným balónom v Turecku v Cappadocii
Ako si naplánovať výlet horkovzdušným balónom v Cappadocii a aká je cena
Ako si naplánovať výlet horkovzdušným balónom v Cappadocii a aká je cena

Vyráža sa skoro, obvykle je hotel pickup o štvrtej ráno, čo ma skoro zabilo. Dostávam našťastie balíček s raňajkami, je tam voda, džús a croissant. Už samotné nafukovanie je zážitok, nikdy som si neuvedomil, aký je horkovzdušným balon obrovský. Má 9 chlievikov kde v štyroch sú ľudia po cca 4 ks (boli s nami Aziati, ktorých do jedného chlievika zmestili aj piatich, lebo sú menší) a v strednom veľkom sú dvaja piloti. Teplo sa oblečte, ráno je zima.

Powered by GetYourGuide

Tip na reštauráciu a pekný rooftop bar v meste Göreme na západ slnka

Kaira Rooftop Bar. Urobte si v tomto bare pre istotu rezerváciu a pozrite v mobile kedy zapadá slnko. Je lepšie ju mať, ale ja som mal šťastie na pekné miesto aj bez rezervačky. Nájdete tu klasický drink list, celkom fajn ponuku tureckého jedla za dobré ceny a výhľad na západ slnka nad celým mestom.
Ja som si tu objednal turecký kibbeh na predjedlo (niečo ako vyprážaná plnená gulička) a hovädzí wrap ako hlavné jedlo, no ak chcete syru večeru, bežte skôr niekam inam, toto je viac bar ako reštaurácia.

A kam na plnohodnotnú sýtu večeru? Do Kapadokya Kebapzade. Reštaurácia ponúka tradičné turecké jedlo a kým ho pripravujú, vidíte do kuchybe. Sadol som si sem, lebo som vo vnútri videl veľa tureckých turistov, tak som vyhodnotil, že to bude kvalitná reštaurácia. Hovoria o tom aj ich recenzie na Googli.

Dávam si grilovaný cesnak ako predjedlo, kebab s kúskami pistácie ako hlavné jedlo, ako dezert pistáciovú baklavu do zmrzlinou a zapíjam to ayranom, jogurtovým nápojom. V Turecku by som nemohol žiť, lebo každá návšteva reštaurácie tu je šťaby svadobná hostina. A to by som musel veľa behať 🙂

Tip na pekný rooftop bar v meste Göreme na západ slnka
Tip na pekný rooftop bar v meste Göreme na západ slnka
Kaira rooftop bar je pekný bar a reštaurácia pri západe slnka v Goreme v Cappadocii
Kaira rooftop bar je pekný bar a reštaurácia pri západe slnka v Goreme v Cappadocii

Článok vznikol v spolupráci s Letiskom Bratislava a Pegasus airlines. Cestujte, Milan.

5 COMMENTS

 1. Ahoj,

  prosim ten fast track na pasovu kontrolu si si rezervoval priamo na letisku alebo online? Letime z Viedne do Istanbulu a mame tam len hodinu na prestup do Nevsehiru. Asi to bez toho fast passu nebudeme stihat potom.

  Ďakujem za odpoveď

 2. Ahoj, neviem ci som zle videl, ale nevidim kolko plnych dni je potreba na to, aby to clovek stihol,
  Dik

 3. Ahoj,neviem ci na onsta citas spravy. No neznie lepsie let teplovzdusnym balonom? Myslim,ze “horko” je po cesky. A dost to reze oci. Ale clanok super. Dakujem
  Jo,skoda ze zlavnene letenky su v terminoch(9-3)nebude uz ,ze brutal kosa v balone?
  Este raz vdaka,za clanok. Verim,ze tam raz pojdeme❤️

  • jj myslim ze je to teplovzdusny spisovne 😀 a to je vnutrozemie turecka, myslim, ze september by mal byt este okej, ved aj tak si das bundu, teraz o stvrtej rano ked som vstaval bola riadna kosa 😀

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.