Dôvod prečo treba pas platný 6 mesiacov po návrate z dovolenky

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Mať pas platný 6 mesiacov po návrate z dovolenky nie je medzi cestovateľmi novinka, no stále počúvam z rôznych kruhov o ľuďoch, ktorých nepustili do lietadla iba preto, že ich pasu končila expirácia príliš skoro.

Tento článok je súčasťou série článkov „Milan búra mýty“ kde pravidelne rozoberám rôzne cestovateľské mýtusy, ktorým Slováci veria. Prečítajte si všetky.  

Prečo musí byť pas platný 6 mesiacov po návrate z dovolenky

@milan_bezmapy 🇹🇷 Mali sme ísť s kamošom na dovolenku do Turecka, no deň pred odletom zistil, že jeho pas nie je platný viac ako 6 mesiacov po návrate. Musel som ísť na sám, keďže by ho nepustili do lietadla 😅😅 Ale zvládol som to! Stalo sa vám to tiež? Pozrite si prečo krajiny vyžadujú minimálnu dĺžku platnosti pasu aj po návrate z dovolenky, a čo sa môže stať, ak ho nebudete mať platný minimálne 3 až 6 mesiacov. Pred každou cestou odporúčam kuk na stránku Ministerstva zahraničných vecí, kde sú pre každú krajinu zvlášť rozpísané podmienky vstupu. #milanburamyty #milanbezmapy #cestovnypas #cestovani #dnescestujem #ryanair #traveltok #fyp ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

S kamarátom sme mali ísť na výlet do Dalamanu, čo je v Turecku, no on tesne pred cestou zistil, že jeho pas nemá dostatočnú platnosť po návrate. Samozrejme, že si nestihol na poslednú chvíľu vybaviť nový, a ja som teda cestoval sám. Zvládol som to a tu máte článok s tipmi čo vidieť v Dalamane. Turecko má minimálnu platnosť 150 dní.

Požiadavka, aby bol pas platný určitý čas po návrate z dovolenky, obvykle 3 alebo 6 mesiacov, je stanovená z dôvodu zabezpečiť, že cestujúci má platný pas počas celého svojho pobytu v cudzej krajine. Aj keď je dovolenka naplánovaná na krátky čas, krajiny vyžadujú, aby bola platnosť pasu tri až šesť mesiacov po návrate domov. Prečo? Dlhšia platnosť pasu pomáha minimalizovať riziko, že by sa dovolenkár mohol nachádzať v cudzej krajine s neplatným pasom. Čo by bol problém. 

  • Ak by sa počas dovolenky niečo pokašľalo a vy ste nemohli odletieť naspäť domov, museli ostať v nemocnici či karanténe, platný pas je nevyhnutným dokladom na vybavenie a predĺženie víz. Zažili sme to počas pandémie, kedy tisícky Slovákov ostali zaseknutí na dovolenkách v zahraničí celé týždne.

Niekedy sa tiež podmienky pre vstup do krajiny môžu meniť za pochodu, a aby sa zabránilo problémom s vízami alebo inými právnymi dokumentmi, krajina môže vyžadovať dlhšiu platnosť pasu.

To môže pomôcť minimalizovať potenciálne problémy, keďže cestujúci by nemusel počas krátkej dovolenky stíhať aktualizovať svoje doklady v prípade zmien. Vyžadovať dlhšiu platnosť pasu je odôvodnené aj tým, že to je opatrenie proti nelegálnym pokusom o dlhodobý pobyt alebo nelegálnu prácu v zahraničí. 

Dôvod prečo musí byť pas platný 6 mesiacov po návrate z dovolenky
Dôvod prečo musí byť pas platný 6 mesiacov po návrate z dovolenky

Koľko trvá vybavenie pasu na poslednú chvíľu?

Najrýchlejšie, ako si môžete požiadať o nový pas, je do dvoch pracovných dní s poplatkom 150 Eur. Neexistujú žiadne výnimky a ak cestujete o menej ako dva pracovné dni, tak mám zlú správu, necestujete 🙁

  • do 30 dní 50 €,
  • do 10 pracovných dní 100 €,
  • do 2 pracovných dní 150 €.

Stránka na ktorej odporúčam vždy kontrolovať svoje vízové povinnosti pred cestou do zahraničia

Je dôležité, aby cestujúci pred odchodom na dovolenku zistili pravidlá a požiadavky vstupu do konkrétnej krajiny, do ktorej cestujú, vrátane platnosti pasu. Rôzne krajiny majú rôzne požiadavky, a preto je nevyhnutné mať aktuálne informácie.

Niektoré krajiny, kde je potrebné mať pas platný 6 mesiacov aj po návrate

Zoznam je však ďaleko dlhší, preto si pozrite stránku Ministerstva zahraničných vecí, aby ste mali stopercentnú istotu.

  1. Čína: Čína má požiadavky na platnosť pasu minimálne 6 mesiacov od plánovaného dátumu návratu. Táto požiadavka sa vzťahuje aj na držiteľov víz, ktorí sa vydávajú na krátkodobý pobyt.
  2. Indonézia: Pre vstup do Indonézie platí, že pas musí byť platný aspoň 6 mesiacov od dátumu príchodu do krajiny.
  3. Malajzia: Malajzia vyžaduje, aby bol pas platný minimálne 6 mesiacov od dátumu vstupu.
  4. Thajsko: Pre vstup do Thajska by mal byť pas platný aspoň 6 mesiacov od dátumu vstupu.
  5. Vietnam: Vietnam vyžaduje, aby bol pas platný aspoň 6 mesiacov od dátumu vstupu do krajiny.

Čo sa stane ak nemám pas platný dostatočne dlho?

Nepustia vás do lietadla. Platnosť pasu sa kontroluje na check-ine či pri boardingu a nebudete ani prvý, ani posledný, koho nepustili do lietadla lebo nemal platný pas po návrate zo zahraničia. Samozrejme, stali sa prípady, kedy si to na letisku nevšimli, no to nechcete. Po pristátí v krajine budete umiestnení do záchytného väzenia a následne deportovaní. Navyše, letecká spoločnosť dostane pokutu.

Cestujte, ale s platným cestovným pasom minimálne 6 mesiacov. Milan.

4 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.