Návšteva Istanbulu a tipy čo vidieť od Milana Bez Mapy

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Istanbulu a tipy čo vidieť od Milana Bez Mapy: V Istanbule sa stretáva východ so západom, Ázia s Európou. Dva kontinenty a jedno obrovské mesto s trikrát viac obyvateľmi ako má Slovensko.

Kto v škole počúval na geografii, tak vie, o ktorom meste je reč. Turecký Istanbul sa okrem perfektného jedla pýši rolou najväčšieho tureckého mesta. Poďte sa so mnou stratiť na prehliadke Istanbulu, kde uvidíte kombináciu starého a moderného a zamilujte sa do neho tak ako ja. Pôvodne grécku osadu menom Byzantion vo štvrtom storočí prebudoval Konštantín Veľký, a tak sa z nej stal Konštantínopol, ktorý bol hlavným mestom Východorímskej (Byzantskej) ríše. Slovania sa ukazovali už vtedy a volali ho Carihrad.

Btw, tento rok som si už do Turecka raz stihol zaletieť. Strávil som pár dní v Dalamane, kam som letel priamo z Bratislavy. Do Istanbulu som letel z Košíc s LOT s prestupom v hlavnom meste Poľska, vo Varšave, v rámci spolupráce s letiskom Košice počas kampane „Z Košíc do sveta“. Cieľom kampane je ukázať Slovákom, že aj z Košíc sa pohodlne dostanete kamkoľvek do sveta. Toto je už moja tretia destinácia tento mesiac. Pred pár dňami som sa vrátil z Liverpoolu a Amsterdamu.

Na tomto odkaze si pozrite aktuálne akciové letenky z Košíc. Ak bude medzi nimi aj Istanbul, kupujte a cestujte do Istanbulu lietadlom z Košíc.

Na letisku v Košiciach smerom do Istanbulu s prestupom vo Varšave
Na letisku v Košiciach smerom do Istanbulu s prestupom vo Varšave

Návšteva Istanbulu a tipy čo vidieť od Milana Bez Mapy

Návšteva Istanbulu a tipy čo vidieť od Milana Bez Mapy
Návšteva Istanbulu a tipy čo vidieť od Milana Bez Mapy

Istanbul má jednoducho ideálnu polohu, preto ho všetci mali tak radi. Bol skvelým strategickým bodom či námornou trasou a aj tomu vďačí za významné postavenie v dejinách. Dnes je najvýznamnejším dopravným uzlom krajiny, hospodárskym, kultúrnym, finančným a tiež priemyselným centrom. 

Kde sa ubytovať v Istanbule a ako sa po meste pohybovať

Istanbul je obrovké mesto, no odporúčam vám ubytovať sa v Európskej časti, v centre. Ja som vyskúšal dve ubytovanie a osvedčilo sa to, ktoré bolo v historickom centre. Volalo sa Golden Street Hotel, s raňajkami. Prečo? Doprava je v meste katastrofálna a pomalá.

Využívajte hlavne metro, ktoré je rýchle a spoľahlivé. Na krátke vzdialenosti sa oplatí ísť pešo alebo Uberom. V automatoch na lístky sa dá kúpiť listok na tri cesty, niektoré ponúkajú aj lístky na jednu cestu či predaj nabíjacej kartičky.

Ako sa dostať z letiska v Istanbule do centra mesta

Autobusiom Havas, ktorý odchádza spre príletovej haly alebo taxíkom. Ak ste viacerí, taxík vás nezabije. Funguje tu Uber a cesta do centra vyjde na auto okolo 15 až 20 eur. Havas autobusy chodia každú hodinu, 24/7 a cesta do centra trvá približne hodinku.

Je na cestu do Turecka potrebný pas alebo víza?

Na cestu do Turecka je nevyhnutné mať cestovný pas, ktorý bude platný ešte 6 mesiacov od vašej návštevy. Toto veľa Slovákov nevie a otočia ich na letisku, keďže väčšina krajín má v podmienkach dĺžku pasu len tri mesiace. Turecko nie.

Tip na skybar „Murver“ v Istanbule a turecký čaj

Kým sa pustíme do zoznamu vecí, čo vidieť v Istanbule, uložte si tento tip na skybar a reštauráciu Murver a objednajte si v ňom typický turekcký čaj. Bar s reštikou sa nachádza na streche hotela Novotel s krásnym výhľadom na záliv s loďmi. Turecký čaj sa pije z malých sklenených pohárov v tvare tulipánu. Kedysi boli tieto poháre väčšie, no turecká čajová kríza v 70.tych rokoch ich veľkosť zmenila.

Dopyt po čaji bol vtedy tak vysoký, že spôsobil nedostatok skla v krajine. Poháre teda zmenšili, aby ich vedeli vyrobiť viac. Mám rád jednoduché riešenia.

Skybar s reštauráciou Murver
Skybar s reštauráciou Murver
Typický turecký čaj
Typický turecký čaj

Čo vidieť v Istanbule a aké pamiatky navštíviť

  1. Hagia Sofia, Modrá mešiča a palác Topkapi
  2. Ulica Istikal
  3. Galatská veža
  4. Taksim square
  5. Grand Bazaar
  6. Úžina Bospor

Hagia Sofia, Modrá mešita a palác Topkapi s háremom

Hagia Sofia v Istanbule
Hagia Sofia v Istanbule

Hagia Sofia, Chrám Božej Múdrosti, je jeden z najznámejších sakrálnych stavieb a do 16. storočia bol najväčším kresťanským chrámom. Neskôr z neho spravili mešitu a dnes je z neho múzeum. Dozvedel som sa, že jeho kupola bola najväčšia na svete, kým nepostavili Chrám sv. Petra vo Vatikáne. Tam je to inak tiež mega. Interiér Hagia Sofia mal taký nádych tajomna. Spolu s ďalšími pamiatkami v Istanbule je súčasťou UNESCO.

Asi tri minútky pešo od Hagia Sofia sa v podzemí skrýva Yerebatan Saray (Cisterna Basilica). Áno, je to cisterna, ale čím je výnimočná? Je najväčšou zo všetkých, ktoré sa ležia pod povrchom Istanbulu. Myslím, že keď si pozriete fotky odtiaľ, tak pochopíte, že je to miesto, ktoré by ste si mali pridať na zoznam.

Veľmi známou a navštevovanou je aj Modrá mešita, mešita sultána Ahmeda I. Pomenovaná je podľa farby interiéru, ktorá tu prevláda. Pri vstupe sa treba vyzuť a dosť prísne tu berú zahalenie sa, takže páni, nohavice aspoň pod kolená a žiadne tielko a dámy, keď už, tak dlhé šaty, zahalené ramená aj vlasy. Modrá mešita je zdobená 20 000 kusmi keramických obkladačiek, ktoré z diaľky spolu perfektne ladia, no keď sa im prizriete bližšie, zistíte, že sú ešte krajšie. Modrá mešita, som do teba!

Na opačnej strane ako Modrá mešita od Hagia Sofia stojí obrovský palác Topkapi, ktorý sa preslávil tým, že bol oficiálnou rezidenciou sultánov. Nechýba tu ani poriadny hárem, teda už len stavba. Vraj v jednom čase bolo v tomto háreme až 1200 žien. Nebolo im tu zle, vzdelávali sa, hrali na hudobných nástrojoch a až po dôkladnom absolvovaní rôznych stupňov vzdelania mohli robiť spoločnosť samotnému sultánovi. Dôležité bolo porodiť mu syna. Kto pozeral tureckú telenovelu Sultán, ten vie. Ak ste pozerali aj iné, teší ma.

Pravdepodobne sem zavítate, veď kto by nechcel vidieť ozajstný hárem (škoda, že bez osadenstva). V tom prípade sa prejdite aj na štvrté nádvorie, je odtiaľto výhľad na modernú časť Istanbulu a úžinu Bospor.

Námestie Taksim v Istanbule

Námestie Taksim je považované za centrum moderného Istanbulu. Stojí tu nová mešita, ktorá bola postavená na mieste pôvodnej studne. Jej plány na výstavbu začali už v 50.tych rokoch, no s výstavbou sa začalo len nedávno a dokončili ju pomerne rýchlo. Taksim square bola už v minulosti významná križovatka, keďže tadeto viedli vodné cesty.

Námestie Taksim v Istanbule
Námestie Taksim v Istanbule

Ulica Istiklal – miesto, kde to žije

Pre mňa bol dokonalý zážitok jazda retro električkou, ktorá je podobná tým v Lisabone či Miláne. Električka premáva na ulici Istiklal, kde to brutálne žije, je hlavnou tepnou mesta, kde sa nachádza kopa kaviarní, reštaurácii a všade hrá živá hudba. Veľmi sa tu neodporúča nakupovať, lebo ceny sú tu tak trochu premrštené.

Ulica je vraj taká busy ako Fifth Avenue v New Yorku alebo Oxford Street v Londýne. Príďte posúdiť sami. Elekričkou sa viete dostať až ku Galatskej veži.

Ulica Istiklal
Ulica Istiklal
Ulica Istiklal
Ulica Istiklal

Galatská veža a najkrajší výhľad na Istanbul

Najkrajšia veža v Istanbule? Galatská veža. Najkrajší výhľad na Istanbul? Z Galatskej veže. Táto veža, nachádzajúca sa v rovnomennej štvrti, ktorá je európskou časťou, kedysi bývala obranou stavbou ako pozorovateľňa a najvyššou stavbou v meste (pritom má len necelých 70m), no tomu tak už dávno nie je.

Keď vyjdete hore, rozprestierať sa pred vami bude dokonalý výhľad na Istanbul, na jeho Zlatý roh, ktorý oddeľuje historické jadro mesta od zvyšku. Je to super photo stop, zhora aj zdola. Vedel by som tu stráviť celé hodiny a len tak obdivovať krásy Turecka, kam až dovidím. 

Hovorí sa, že z Galatskej veže bol uskutočnený prvý medzikontinentálny let sveta. Vzdušná čiara medzi Európou a Áziou je v Istanbule z Galatskej veže len šesť kilometorv a nejaký týpek to vraj preletel na vlastnoručne vyrobenom lietadle. Odrazil sa z tejto veže.

Návšteva Istanbulu a tipy na pamiatky ktoré treba vidieť

Galatská veža a najkrajší výhľad na Istanbul
Galatská veža a najkrajší výhľad na Istanbul

Na nákupoch v Grand Bazaar

Návšteva Grand Bazaaru je typicky turecká. Chaos sa tu mieša s koreninami, farbami, prívalom energie a tureckými kobercami. Ak si niečo chcete naozaj kúpiť, cenu treba zjednávať, veď Turci sú obchodníci. Práve na Grand Bazaar sa stretávali obchodníci z Ázie s európskymi zákazníkmi a predávali tu svoje exotické tovary, ktoré sa inde nedali zohnať.

Inak, presne takto si predstavujem pravý orient, cítiť ho vo vzduchu na každom kroku. Po nákupoch suvenírov som dostal chuť na vodnú fajku, tak som svoje túžby aj naplnil. 

Loď cez úžinu Bospor

Istanbul má brutálne živú atmosféru cez deň, no aj večer, keď mesto ožíva a jeho ulice sa plnia. Večer má však svoje najväčšie čaro z lode, keď je celé mesto vysvietené a vy sa plavíte popod istanbulské mosty. Je to úplne iný pohľad na toto veľkomesto, z ktorého som opakovane dostával zimomriavky. Plavbu si rezervujte vopred a ak môžete, dajte si tu aj večeru. 

Ak ste boli v Istanbule, môžete si zaškrtnúť, že ste už boli v Ázii. Ak ste ešte neboli, napravte túto chybu a choďte si dať poriadneho turka v skle.

Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.