Očkovanie proti brušnému týfusu: Moja skúsenosť + ako na ňom ušetriť
5 (100%) 1 vote

Za očkovanie proti brušnému týfusu pred mojou cestou do Ázie som zaplatil oveľa viac, než som musel. Dal som sa očkovať v Inštitúte očkovania a cestovnej medicíny (INOCEM) na Teslovej 20 v Bratislave. Za očkovanie som zaplatil 40 €. Čo som sa však dozvedel až príliš neskoro bolo, že som mohol mať toto očkovanie za 15 € u svojej obvodnej lekárky. Háčik bol v tom, že som si musel vakcínu kúpiť sám.

Očkovanie proti brušnému týfusu v INOCEM

očkovanie proti brušnému týfusu


Čo sa mi páčilo na Inštitúte očkovania a cestovnej medicíny (INOCEM)

  • žiadne rady a minimálne čakanie
  • objednávka cez telefón/email
  • odborné poradenstvo
  • príjemný a komunikatívny lekár, ktorý sa vyzná v exotických chorobách
  • platba kartou, čo je pre mňa raj

Čo sa mi nepáčilo na Inštitúte očkovania a cestovnej medicíny (INOCEM)

  • povinný registračný poplatok pri prvej návšteve
  • drahá vakcína na brušný týfus
  • pán MUDr. Ivan Bakoš je zrejme veľmi vyťažený a dal mi termín 2 dni pred odchodom, aj keď som sa objednával mesiac a pol vopred. Odporúčaný čas na podanie vakcíny na brušný týfus je dva týždne pred cestou. Preto naňho zatlač.

TIP ako mať lacné očkovanie proti brušnému týfusu: Kúp si vakcínu a bež za svojou lekárkou, ktorá ti ju pichne zadarminko.

Ako prebiehalo moje očkovanie? Úplne bezbolestne. Avšak, lekár mi odporučil najbližšiu pol hodinu po očkovaní sedieť aby som neodpadol. Nič sa mi však nestalo, až do večera. Vedľajšie účinky na seba nenechali dlho čakať: Dostal som zimnicu a mal som veľmi silný pocit ťažkých nôh. Do rána to však všetko prešlo a očkovacia látka v mojom tele nenarobila veľkú šarapatu. Avšak, necítil som sa dobre a ráno mi bolo na zvracanie. Kvôli dlhodobému cestovaniu som veľa obetoval, ale s očkovaním som mal naozaj dilemu. Dať alebo nedať sa?

Očkovanie proti brušnému týfusu sa odporúča do exotických krajín najmä Juho-východnej Ázie, kde sa vyskytuje a je bakteriálneho pôvodu. Inkubačná doba je najčastejšie 14 dní a prejavuje sa nechutenstvom, horúčkou a povlakom na jazyku v tvare V alebo W. Nasledujú hnačky.

Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

"Klíma v kancli nebola pre mňa. V roku 2016 som dal výpoveď a začal podnikať. Cestovateľský blog Bez Mapy sa stal mojim zamestnaním na plný úväzok. Lacné cestovanie ma neberie. Moja parketa je destinačný marketing. Píšem o zážitkoch a dobrodružstve. - Milan Bardún (26)

4 KOMENTÁRE

  1. Ahoj. No zacarovane Slovensko. Liek na brušný týfus je dostupný v lekárni na predpis, pričom moja obvodná lekárka mi ho vraj nemôže recept vypísať a ani zaočkovať a obracala má na polikliniku medzinárodných chorôb. Zltacku A a B a tetanus zaočkovať problém nemá. Takže začarovaný kruh predrazebemu zaockovaniu sa zrejme nevyhnem.

  2. Ahoj, chcel by som sa opýtať ta vakcína na brušný tifus je učinna jeden rok alebo na aké obdobie je učínna a kedy sa treba opäť preočkovať ?

Čo si myslíš ty?