7 vecí čo vidieť v BAKU a jedna, ktorej sa vyhnúť

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Baku nieje mesto o ktorom by sme čítali v každom dieli vydania nášho obľúbeného cestovateľského magazínu. Baku je turistami neobjavený kus sveta, ktorý toho veľa skrýva. Toto pulzujúce hlavné mesto Azerbajdžanu, ktoré sa rozkladá v údolí pri prístave v Kaspickom mori však svojim návštevníkom vyráža dych. Moderná architektúra, bohatá kultúra a príjemne vyzerajúci miestni zanechajú na každom, kto Baku navštívi veľmi dobrý dojem. Aké je však toto mesto a čo vidieť v Baku sa dočítate v riadkoch nižšie.

azerbaijan

Čo vidieť v Baku – Staré Mesto

Historické centrum Baku patrí od decembra 2000 pod svetové dedičstvo UNESCO. Keď sa Baku začalo rozrastať, rozdelilo sa mesto na „vnútornú“ a „vonkajšiu“ časť. Vnútorná bola tá, ktorá sa nachádzala za hranicami opevnenia Starého mesta a tí, ktorí žili za týmto múrom neboli pokladaní za pôvodných obyvateľov Baku. Obyvatelia vnútornej časti mesta sa považovali za nadradených nad ostatnými. Architektúru tradičnej štvrti Baku ovplyvnil najmä príchod Rusov, kedy boli postavené nové budovy, najmä v barokovom štýle. Staré mesto v Baku je naozaj nádherná časť mesta a v úzkych uličkách sa môžete ľahko stratiť. Ak sa vás niekto opýta, prečo ísť do Azerbajdžanu, povedzte mu o Baku.  Z viacerých miest je vidno na majestátne Flame Towers, ktoré sú úplným protikladom historickej štvrte a máte pocit, ako keby ste sa pozerali do budúcnosti. Staré mesto v Baku je plné obchodníkov, ktorí predávajú koberce, koreniny či ovocie. Ochutnali by ste napríklad Granátové jablko? 🙂

flame towers baku

Čo vidieť v Baku – Flame Towers

Flame Towers sú tri identické mrakodrapy, ktoré stoja na najvyššom kopci v Baku. Merajú presne 190 metrov a ide o najluxusnejšiu rezidenčnú časť mesta. Vo Flame Towers sa nachádzajú apartmány, kancelárie a luxusný Fairmont hotel. V noci sú Flame Towers osvietené LED diódami, vďaka ktorým vyzerajú majestátne aj keď už slnko nesvieti. Vybavenie LED diódami je dokonalé a Flame Towers sú niečo ako obrovská televízia, ktorá dokáže premietať na povrchu mrakodrapov čokoľvek. Počas významných dní a osláv vyzerajú Flame Towers vďaka diódam ako tri obrovské horiace plamene. A prečo plamene? Sú symbolom Azerbajdžanu, lebo oheň bol objavený práve v tejto krajine. Azerbajdžanu sa hovorí krajina ohňa.

azerbaijan

azerbaijan

azerbaijan

Čo vidieť v Baku – Filamornyia park

Filamornyia park je najkrajší park v Baku. Nachádza sa v Starom meste, hneď vedľa hradných múrov. Park je tu od roku 1860 a nachádza sa tu letný pavilón. Dominantou parku je nádherná fontána navrhnutá Francúzskymi architektmi. Filamornyia park je dôvod, prečo sa zamilujete do Baku. Ja si tu viem predstaviť sedieť celé hodiny a len tak čítať knihu. Z parku je samozrejme výhľad na Flame Towers. Fontána je krásna a nachádza sa tu množstvo lavičiek, z ktorých ju môžete sledovať. Ideálne miesto na rande 🙂 Park je príjemne, no intímne osvetlený aj počas večera a nachádza sa tu mnoho exotických drevín a nádherný, zelený trávnik.

azerbaijanČo vidieť v Baku – Icheri Sheher metro stanica

Možno si poviete, prečo by sa niekto chodil pozerať na metro stanicu? Icheri Sheher je označenie pre Staré mesto v Baku no volá sa tak aj táto metro stanica. Zaujímavá je tým, že je vybudovaná do tvaru pyramídy. Keď bola v Baku postavená prvo metro linka, stanica Icheri Sheher bola jej posledná zastávka. Stanica bola otvorená 6. novembra 1967 a celá pyramída je presklenná a vidno dnu. Stanica je ozajstným architektonickým skvostom a miestami pripomína parížsky Louvre. Po zotmení je pekne osvetlená a mení svoje farby.

azerbaijanČo vidieť v Baku – Heydar Aliev kultúrne centrum

Heydar Aliev kultúrne centrum bolo TOP zážitkom a prekvapením z Baku. Pán Heydar Aliev bol tretím prezidentom Azerbajdžanu. Toto kultúrne centrum je čerstvo dokončené a ide o predstavenie dokonalej modernej architektúry v kombinácii so záhradnou architektúrou. Toto kultúrne centrum sa nachádza mimo historického centra Baku aby nenarúšala jeho historickú hodnotu.

azerbaijan

azerbaijan

bakuKultúrne centrum je obklopené nádherným parkom v ktorom nájdeme vodné kaskády, fontány, väčšie vodné plochy, cestičky, schodiská a priehľady a výhľady na celé mesto. Samotná budova je veľká biela strecha, ktorá pripomína klobúk, ktorý prikrýva interiér. Celý exteriér je doplnený sochami, obrazmi a počas mojej návštevy sa tu nachádzali aj gigantické zajace, ktoré symbolizovali Veľkú Noc. Pravdu povediac, nepredpokladal by som, že niečo takéto nájdem práve v Baku a týmto sa toto mesto u mňa vyšplhalo na prvé priečky najkrajších miest, ktoré som kedy navštívil. Baku by som prirovnal k Dubaju, no Dubaj nie je tak zaujímavý ako toto mesto.

Čo vidieť v Baku – Baku Boulevard promenáda

Promenáda v Baku je miesto, kde budete tráviť asi najviac času. Miestni ich boulevard milujú a trávia tu celé slnečné popoludnia. Nanovo zrekonštruovaná promenáda sa tiahne až od gigantickej vlajky Azerbajdžanu, pozdĺž pobrežia až k nákupným centrám. Samotná promenáda je miestom, kde sa chodia domáci prechádzať, na rande, chytať ryby alebo len tak sledovať morský príboj. Ako som sa po promenáde v Baku prechádzal, videl som skupinky dievčat sediace na lavičkách, ktoré sa na niečom smiali, chalanov, ktorí si kopali loptu alebo rodiny s deťmi na prechádzke. Pozdĺž promenády sa môžete najesť v stánkoch alebo ísť na verejné toalety.

azerbaijanPromenáda v Baku ma naozaj oslovila a veľmi sa mi páčila. Vidno z nej slávne Flame Towers a môžete si tu dať klasický „High Tea“ čo znamená posedenie s priateľmi pri čaji a sladkom občerstvení. Tu je to však najdrahšie a my traja sme zaplatili za kanvicu čaja v prepočte 20 EUR, no aspoň sme zjedli všetky oriešky 😀 Studený Aprílový vietor, ktorý vial od Kaspického mora nám nevadil, nakoľko nás hrialo skoré jarné slnko. Promenáda je ďalším príkladom vkusu Azerbajdžanu na architektúru či parky.

azerbaijan

azerbaijan

azerbaijan

azerbaijanČo vidieť v Baku – miestny trh

Prestal vás už všade prítomný luxus a moderné stavby baviť a chcete vidieť, ako žijú miestni v skutočnosti? Pýchu a noblesu centra Baku môžete ľahko opustiť – stačí, keď sa odveziete metrom k vlakovej stanici a odtiaľ pešo prejdete k miestnemu trhu. Trh sa nachádza vo veľkej hale a nájdete tu desiatky stánkov, ktoré ponúkajú zeleninu a ovocie od výmyslu sveta. Nájdete tu korenie, zaváraniny, jablká, papriky ba dokonca aj hľuzovky. Ceny sú oveľa lacnejšie než v obchodoch a môžete tu stráviť celé hodiny prechádzaním sa  tesnými uličkami medzi stánkami. Trh mi pripomínal našu bratislavskú „Miletičku“ no je asi tri krát väčší. Trh je ideálnym miestom na nakúpenie suvenírov, ktoré potešia najmä chuťové poháriky. Určite si kúpte šafrán, je skoro zadarmo. A čo tak rôzne čaje či orechy?

azerbaijan

azerbaijan

azerbaijanČomu sa v Baku vyhnúť – vlaková stanica

Ak však chcete mať na Baku dobré spomienky, určite sa vyhnite depresívnej vlakovej stanici. Ak idete na nočný vlak do Iránu či Gruzínska, asi sa vám nepodarí vyhnúť sa jej, no vlaková stanica v Baku je hanba mesta. Nájdete tu niekoľko bezdomovcov predávajúcich cigarety a najmä veľkú halu, v ktorej si môžete kúpiť lístky. Tu som sa cítil ako v pivnici – tma, prázdno a asi len tri okienka s pracovníčkami pod blikajúcou neonkou, ktoré predávali lístky. Po anglicky sa tu nedohovoríte, no dá sa platiť kartou. To ma dostalo. Nezabudnite mať so sebou pas, inak vám pracovníčka lístok na vlak nepredá. Vlaková stanica bola zážitok a priam sa mi nehodila do mesta plného modernej architektúry, drahých reštaurácii a parkov.

azerbaijanBaku sa zaradilo u mňa ako jedno z najkrajších miest vo svete, ktoré som kedy navštívil. Príjemní ľudia, priestranné mesto, obrovská promenáda a nádherná architektúra ktorá sa vyrovná aj Dubaju. Ak rozmýšľate, či ísť do Baku tak neváhajte a určite choďte. Vybavovanie víz za to stojí a Azerbajdžan je nádherná krajina.

Milan Bardún – svet k vám domov už od roku 2013

25 COMMENTS

  1. ceny ako v Bratislave, ale v polovici 90. rokov. Hlavná stanica je náhodou pekná, žiaden bezdomák a podobne. Lacno, dobre a bezpečne. Až na pár ignorantov väčšinou komunikujú rusky.

  2. Bol som v Baku pocas priprav na minulorocnu F1. Ale to nie je dolezite. Cistota vsade, funikulor k plamenom, mesto ako z rozptavky. Treba sa pripravit na vietor, fuka. Odporucam spominany Gobustan a nazov som zabudol no je tam ohen horiaci zo zeme. Kazdy ochotny taxikar, lacny, Vam porozprava historiu, a je teda co oci otvarat. Je patrny smutok naroda, co ich Europa vyspely svet neprijima, ako kulturnu a slusnu a vyspelu krajinu. Najdete tu taxi, ake chodia v Londyne, ibaze su kopiou………celkove velmi odpotucam. Po rusky sa hravo dorozumiete. ceny ala Bratislava

  3. Zdravím, mám dotaz 🙂 Chtěli bychom v říjnu do Baku asi na 5 dnů. Je tam nějaká možnost 1-2 celodenních výletů mimo Baku? Jakože poznat přírodu a tak? Je to reálné a stojí to za to? Kam a jak? 🙂 Děkujííí 🙂

  4. Chystam sa do Baku . alebo skor chcel by som na koncert Emina v Baku. Ale trosku sa obavam. Nedoctal som sa ci je bezpesna krajina pre turistov a podobne . Kolko tam stoji jedlo ,taxik. a take obycajne informacie my chybaju.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.