Plavba cez Atlantik do Ameriky bol môj celoživotný sen už od roku 1998, kedy som prvýkrát videl film Titanic. Predstava plaviť sa na zaoceánskej lodi krížom cez oceán ma vždy fascinovala. Je to taký mini svet, kde čas nehrá žiadnu rolu. Ísť loďou do Ameriky tak, ako to kedysi robili ľudia, aby začali nový život. Rozhodol som sa dať si darček na svoje tridsiate prvé narodeniny a do Ameriky som cestoval loďou po Atlantiku.
Plavba cez Atlantik do Ameriky na Queen Mary 2
TIP: Na mojom Instagrame mám vo výberoch najlepšie stories z plavby. Prehrajte si ich a sledujte ma.
Plavba cez Atlantik do Ameriky
V článku sa dozviete:
- Aká je história transatlantických plavieb,
- koľko taká plavba trvá,
- aká je cena lístka, čo je v nej zahrnuté a naopak, čo musíte platiť extra,
- aké je počasie na oceáne a aký je predpísaný dress code.
- Bezpečnosť na palube a večná dilema s tým, koľko je hodín a ako sa na lodi posúva čas,
- koľko peňazí si zobrať, aký je na oceáne mobilný signál a internet,
- či si môžete zobrať psa a či by som na takúto plavbu išiel znova.
História plavenia sa loďou do Ameriky, spoločnosť Cunard a Titanic
Pred priemyselnou revolúciou bola cesta do Ameriky loďou jediný spôsob, ako sa preplaviť oceánom. Plavba vtedy trvala zhruba šesť týždňov a dĺžka závisela najmä od vetra. Lode a parníky sa postupom času modernizovali a cestu skrátili na zhruba šesť dní. S príchodom lietadiel však lode úplne upadli a do Ameriky sa začalo z Európy lietať. V roku 1950 oficiálne plavby loďou skončili, keďže až 90% pasažierov sa rozhodlo ísť lietadlom a lodné spoločnosti začali krachovať.
Avšak, nostalgia tieto plavby priniesla naspäť. Anglická spoločnosť Cunard, ktorá po potopení Titanicu kúpila firmu White Star Line, spoločnosť vlastniacu Titanic, len nedávno tieto plavby obnovila. Pôvodnú trasu Titanicu, z anglického Southamptonu do New Yorku, prevádzkuje niekoľko krát do roka so svojou vlajkovou loďou, Queen Mary 2. Neváhal som, kúpil si lístok a rozhodol sa splniť si sen. Spoločnosť sem-tam robí túto plavbu aj na menšej lodi Queen Victoria.
- TIP: Prečítajte si čo vidieť v Southamptone podľa Milana Bez Mapy
Fun fact: Čašníci v reštauráciách dodnes nosia na saku hviezdu, ktorá symbolizuje spoločnosť White Star Line WSL. Po tom, čo Cunard túto spoločnosť kúpil, adaptoval si ich zvyky. WSL si zakladala na kvalite služieb a obsluhy na vysokej úrovni a noblese, čo od nich Cunard prebral a nechal si dodnes. WSL to v minulosti hrala na luxus, kým Cunard bol čisto prepravná spoločnosť na dopravu medzi kontinentmi.
Koľko trvá transatlantická plavba do Ameriky dnes?
Dnes sa do Ameriky preplavíte na lodi Queen Mary 2 presne za sedem dní bez prestávky. Táto niekoľko tisíc tonová loď oceán preplaví bez problémov, keďže bola postavená špeciálne na túto plavbu. Nejde o výletnú loď ale ocean liner, čo je typ lode špeciálne vybudovaný na plavby po vodách Atlantického oceánu. Budete prekvapení, keď zistíte, že loď sa plaví priemernou rýchlosťou iba 35 kilometrov za hodinu.
Queen Mary 2 má prispôsobený trup na odrážanie vĺn, stabilizátory a veľmi dobrú aerodynamiku. Ak sa teda obávate, že by vám bolo na oceáne zle, nemusíte sa báť. Veľakrát som nič necítil – len výnimočne mierne hojdanie. TIP: Keď budete mať možnosť rezervovať si kajutu na lodi, vyberte si kajuty v zadnej časti trupu. Vpredu najviac cítiť rozrážanie vĺn, čo môže pre niekoho pôsobiť nepríjemne. Celá loď je priateľská pre ľudí na vozíku.
Je Queen Mary 2 vhodná aj pre deti?
Nie, nie a nie. Na lodi nie je pre deti takmer žiadny program a budú sa tam nudiť, pokiaľ sa vyslovene nevyžívajú v divadlách, koncertoch, filmoch v kine a dress code. Je tu veľmi malý detský kútik. Raz som okolo neho išiel a pripomínal mi pivnicu.
Cena lístka na plavbu cez Atlantický oceán na Queen Mary 2 a čo je v cene
Lístok za kajutu sa pohybuje v rozmedzí od 700 do 40 000 eur s tým, že tie najlacnejšie kajuty sú bez okna, kde tá najdrahšia má dve poschodia. Ja som sa rozhodol pre zlatú strednú cestu a za kajutu v kategórii „Britannia Balcony“ zaplatil dokopy okolo 4 000 libier, čo je 4 600 eur pre dve osoby za kajutu s balkónom. Lístok si môžete kúpiť priamo na stránke lodnej spoločnosti Cunard a je dôležité povedať, že cena sa mení. Čím skôr kúpite, tým lacnejšie to máte. Čo je zahrnuté v cene lístka na loď?
- letenka naspäť do Londýna z New Yorku, ktorú si môžete objednať na ľubovoľný termín – ja som sa rozhodol stráviť víkend v New Yorku a potom odletel do Londýna. Extra letenku z Londýna do Viedne som si musel dokúpiť tiež za svoje. Tu nájdete aktuálne akciové letenky do Londýna.
- all inclusive, to sú raňajky, obedy aj večere. Odporúčam sa stravovať v reštaurácii Britannia, kde je potrebné si vždy urobiť rezerváciu stola. Majú skvelé chody. Stravovať sa možno aj formou bufetových stolov v Kings Kourt na siedmej palube, no tam mi jedlo prišlo menej dobré, bol tam smrad z kuchyne a celkovo to nemalo štýl aký od lode tohto typu očakávam.
V Britannia restaurant som jedol z porcelánových tanierov, jedol strieborným príborom a pil z exkluzívnych sklenených pohárov značky Rona, čo je slovenská firma. Vždy si pýtajte stôl pri okne, hoci mne z toho bolo občas nevoľno viedieť tie vlny. - jedlo do izby – room service, ak sa vám nechce ísť nikam, môžete si objednať jedlo priamo na izbu, 24/7 bez prestávky
- tradičný čaj o piatej,
- všetok program na palube, od divadla, Broadway predstavení, koncertov, hier, kurzov tanca, planetárium, maškarný ples. Vždy večer som dostal na izbu denný program na zajtrajší deň a mohol si krúžkovať čo chcem vidieť.
- knižnica
- fitness centrum, ktoré bolo na môj vkus dosť slabo vybavené, no na bežné udržiavanie si formy stačilo. Ak si chcete zabehať, paluba číslo 7 slúži aj ako bežecká dráha okolo celej lode.
- záchranná vesta v kajute a miesto na záchrannom člne 🙂
Koľko stojí plavba cez Atlantik a lístok na loď?
Čo nie je v cene lístka plavby na Queen Mary 2?
- room service a tringelty – Za každé upratanie izby je vám z lodného účtu sťahovaných okolo 20 dolárov každý deň na osobu. Samozrejme, môžete požiadať aby vám izbu neupratovali, ale prečo by ste to robili. Chyžné sú zosynchronizované s vašimi rezerváciami v reštaurácii a upratujú vtedy, keď vy jete. Izba je uprataná dvakrát denne. Ku každej objednávke v bare či kaviarni je automaticky prirátané prepitné.
- letenka do Londýna a lístok na vlak do mesta Southampton, odkiaľ loď vyráža
- masky a škrabošky, ktoré sa odporúčajú mať na maškarnom plese, dajú sa kúpiť na lodi v deň plesu
- letenka z Londýna domov
- zákusky a káva v kaviarni (káva v reštauráciách je v balíčku ale chutí ako keby niekto čistil kávovar, zle) Na palube je kaviareň Godiva, odporúčam piť kávu u nich, je fakt mňam
- drinky, no viete si zaplatiť drink plan, ktorý v čase mojej plavby stál 400 dolárov na kajutu a tým pádom obaja máte drinky zadarmo – dobre, že som o tom nevedel, aspoň som toľko nepil. Odporúčam vám navštíviť Comodor Club nad kapitánskym mostíkom a ochutnať niektorý z ich drinkov navrhnutých na počesť bývalých kapitánov lodnej spoločnosti.
- čaj o piatej v reštauráciách – ten ktorý je zadarmo kľudne vynechajte. Mňa posadili za stôl s dvoma americkými dôchodcami a museli sme mať silený small talk. V Godiva robia čaj o piatej každé popoludnie, síce platený, ale káva aj zákusky sú lepšie.
- masáže a wellness či kaderník – na palube je toto všetko, no za extra poplatok. Čo ma sklamalo bolo, že vstup do wellnessu sa nedal kúpiť jednorázový, ale len permanentka na celú plavbu v hodnote 160 usd. Na palube sú však vzadu tri vírivky a tri bazény, čiže som prežil bez wellnessu
- nákupy v obchodoch na palube – je tu pár obchodov s oblečením, no nevidel som tam nič pekné
- kasíno
Plavba cez Atlantik
Peniaze na lodi a ako platiť
Ako sa na lodi platí a je potrebné si doniesť peniaze? Celá loď je cashless, bez hotovosti. Ešte pred plavbou je potrebné cez internet prepojiť svoju platobnú kreditnú alebo debetnú kartu s vašim účtom na stránke Cunardu. Dostanete svoju vlastnú lodnú kartu, ktorou budete na lodi platiť a následne vám po skončení bude celá suma stiahnutá z prelinkovanej slovenskej kreditky.
Počasie na Atlantickom oceáne, dress code a čo si obliecť
Ak ste videli Titanic tak ako ja, určite by ste sa tešili na krásne západy slnka do oceánu. Smola. Žiaľ, počasie na Atlantickom oceáne je chronicky známe svojimi hmlami a dažďom. Ja som západ slnka videl len raz, už keď sme sa blížili k pevnine pri New Yorku.
Navyše, extrémne silný vietor robí prechádzky po palube dosť nepríjemné. Niekedy môže presiahnuť aj sto kilometrov za hodinu, kedy sa paluba zatvára. V roku 2016 z paluby sfúklo dôchodkyňu do oceánu, a už ju nikdy nenašli.
Na celej lodi je dress code, smart attire a na špeciálne príležitosti black tie. Dress code je potrebné dodržiavať, no videl som, najmä Američanov, ktorý sa mu niekedy veľmi netrafili.
Ide o štýlovú loď, ktorá má pripomínať cestujúcim aké to bolo v minulosti plaviť sa do Ameriky a preto sa musia hostia obliekať štýlovo. Košele, polo tričká, dlhé nohavice.
Ako na na lodi posúva čas počas plavby cez Atlantik
Posúvanie času na zaoceánskej plavbe bola pre mňa veľká záhada. Koľko je na lodi hodín, kedy si mám posunúť čas a ako viem, že prechádzame časové pásma? Budem mať jetlag? Nemal som. Čas sa na lodi posúva vždy v noci, keď všetci spia. Na trase z Anglicka do New Yorku som si vždy pred spaním posunul hodinky o jednu dozadu a vždy mal extra čas na spánok. Ocenil som to najmä vtedy, keď som sa v noci vrátil trošku pripitý z G32 klubu v podpalubí, kde je super zábava. Extra hodinka na spánok vždy bodla.
Kvôli času vám neodporúčam cestovať opačne, z Ameriky do Európy. Kvôli tomuto posúvaniu každý deň stratíte hodinu. Do Ameriky som prišiel úplne v pohode nastavený na americký čas a nemal jetlag. Ak by ste ho predsa len mali, prečítajte si moje tipy ako prekonať jet lag, čiže pásmovú chorobu z posúvania času. Na lodi som mal tiež veľmi dobrý spánok a spával pri otvorených dverách na balkón. Ten zvuk vĺn narážajúcich do trupu lode ma vždy rýchlo uspal. Každá izba má televízor na ktorom je zobrazený aktuálny čas a poloha lode na oceáne.
Plavba cez Atlantik
Ak by ste sa v tom predsa len zamotali tak ako ja, vždy o 12.tej v hlavnom Lobby príde kapitán zazvoniť na veľký zvon, ktorým oznamuje že je presne poludnie lodného času.
Mobilný signálna oceáne, internet, dáta a WiFi
Pripojenie na internet na lodi nie je problém. Na celom Atlantickom oceáne je mobilný aj internetový signál, čo ma prekvapilo. Volá sa Telenor Maritime a vďaka tomu som mohol mame posielať SMSky za normálne roamingové ceny. Internetové dátové balíčky sú drahé.
Queen Mary 2 má aj vlastnú WiFi sieť, no ja som sa nepripojil ani raz a užil si týždeň offline. Prečo? Potreboval som to. Internetový balíček sa platí extra, je drahý a internet veeeeeľmi pomalý. Dajte si aj vy offline víkend 🙂
Plavba cez Atlantik a pitná voda na palube lode Queen Mary 2
Čo ma veľmi milo prekvapilo je fakt, že na lodi je pitná voda z kohútika. To na lodiach nebýva pravidlom. Nechutila síce úplne dokonale, no nebola vyslovene zlá. Samozrejme, voda je na lodi zadarmo, vždy pri raňajkách obede a večeri a v spomínanom Kings Kourt si môžete čapovať. Ale to je ďaleko od izby a tak som vodu pil aj z kohútika v kúpeľni.
Bezpečnosť na lodi, lekári, prvá pomoc a záchranné člny
Samozrejme, pri tak dlhej plavbe uprostred oceánu, nesmú na lodi chýbať lekári. Je tu celá operačná sála a zamestnanci sú vždy pripravení poskytnúť prvú pomoc. Čo sa týka záchranných člnov, tých má Queen Mary 2 dvojnásobok na každej strane. Prečo? Ak by sa loď prevrátila na jednu stranu a polka člnov by sa zničila, na druhej strane lode je dostatok pre všetkých na lodi.
Záchranné člny na Queen Mary 2 sú moderné, kryté proti zlému počasiu a majú motory. Nie sú to také drevené kolísky, aké ste videli vo filme o Titanicu.
Preprava zvierat a psov na lodi do Ameriky
Cunardské lode vždy vozili na palube zvieratá. Exotickejší cestovatelia si zobrali už aj slona, a opicu. Psy a mačky štýlovo cestujú cez Atlantik dodnes. K dispozícii je 24 chovateľských staníc, veľa priestoru na hranie a vyhradený salónik pre majiteľov.
Ak nemáte psa, pri pobreží Kanady je často vidieť delfíny. Ja som nevidel žiadne, no vraveli mi ľudia na palube, že videli.
Takto vyzerá plavba cez Atlantik do Ameriky na Queen Mary 2
Filmy o lodiach a o Queen Mary 2
Ak vás téma plavieb cez Atlantický oceán zaujíma a hľadáte dobré filmy, odporúčam film „Brooklyn“ a film s Meryl Streep, ktorý sa natáčal priamo na tejto lodi počas plavby po oceáne, „Let Them All Talk“.
Išiel by som na takúto plavbu znova? Pre mňa to bol životný zážitok som rád, že som plavbu loďou do Ameriky zažil. Nabudúce si vyberiem plavbu s rôznymi zaujímavými zastávkami na ostrovoch a podobne, a možno si niekedy z nostalgie opäť zopakujem túto transatlantickú plavbu.
Ide o veľmi špecifický zážitok ktorý nemusí byť pre každého. Studené počasie, nekonečný oceán sedem dní bez zastávky a dress codre nemusí vyhovovať každému no u mňa to bolo presne to, čo som hľadal. Niečo iné a menej okukané.
S láskou, Milan Bez Mapy
Ahoj Milan, prosím ťa, odporučil by si túto plavbu aj v zime v decembri? Našla som totiž akurát ponuku na túto plavbu na december a veľmi to zvažujem.
Ahoj, ked sa nad tym zamyslim, tak aj tak sme vela casu netravili na palube, lebo bolo skarede pocasie. V zime mozu byt ladovce, co je vzrusujuce a mozno ich aj uvidite. Cize ja by som do toho isiel, aspon uvidis vianocny New York 🙂
Dobrý deň.
Prosím Vás potrebujem Vašu pomoc.
V akej poisťovni ste sa poistili tak aby bol Cunard spokojny?
Kúpil som rodičom vysnívanú dovolenku a toto je posledná vec ktorá im chýba.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Ahoj, ja mam aktualne celorocne od CSOB poistovne, skus im zavolat ci pokryvaju aj toto ale obvykle hej. A ani to moc nekontrolovali :
)
To je tak inšpiratívne. Myslím, že som si práve vysnívala darček k nejakému životnému jubileu (až deti podrastú).
plavba lodou do Ameriky je raz-za-zivot zazitok 🙂 odporucam kazdemu, kto ma rad lode