Pláž vo Varadere ma veľmi sklamala. Tomuto hovoria Karibik?

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Pláž vo Varadere: Hm, bohužiaľ, táto pláž bola pre mňa veľkým sklamaním. Viem, že so mnou mnohí nebudete súhlasiť, ale videl som viacero pláží po celom svete a táto kubánska mi teda v žiadnom prípade neutkvela v pamäti.

Pláž vo Varadere sa mi vôbec nepáčila

Celkovo dovolenka vo Varadere bola úplným fiaskom a ľutujem čas, ktorý som tu v rámci cestovania po Kube strávil. Nabudúce viac prehodnotím svoj itinerár a nepôjdem niekam len pre to, lebo sa o tom hovorí. A už vôbec nie pre to, lebo sú na gúgli pekné fotky.

Pláž vo Varadere naozaj pekná nie je. Tu je hneď zoznam dôvodov, prečo sa mi nepáčila. Nemôžem povedať, že to je najhoršia pláž, ktorú som navštívil, no keď si dáte do Google obrázky výraz „pláž vo Varadere“, to čo uvidíte sa ani náhodou nezhoduje s realitou. Pekne vyfotené pláže, vo fotošope vybielený piesok a žiadni ľudia. To Varadero nie je ani náhodou. Opäť som sa raz nechal oklamať internetom.

Zoznam dôvodov, prečo sa mi pláž vo Varadere nepáčila

 • nemal som tam žiaden pocit súkromia
 • bolo to len lehátko na lehátku
 • piesok nebol biely, ako sa často zvykne hovoriť
 • najbližšie palmy boli zhruba 20 metrov od vody čiže, ak si chcete poležať v tieni pod palmou, smola
 • bolo tu veľa ľudí a to som tam bol mimo sezóny
 • pláž je pod dohľadom SBS z hotelov aby miestni nevstupovali do rezortov, ktorých je tu hlava na hlave
 • z toho dôvodu tu prirodzenú a pravú Kubu nezažijete ani keby ste sa o zem hodili
 • voda bola špinavá a plávali v nej smeti
 • toto nie je Kuba ani zďaleka

TIP: Prečítajte si, čo treba vedieť o Kube pred cestou


Pláž vo Varadere
Pláž vo Varadere až tak luxusne nevyzerá, na to, že je v Karibiku
plaž vo Varadere
Nepáči sa mi, že zeleň je tak ďaleko od vody
plaž vo Varadere
Toto je karibik?!

[socialpoll id=“2383809″]

Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

26 COMMENTS

 1. no tak po tomto opise Kuby sme sa rozhodli radšej pre Sri Lanku.. – máte niekto nejaké „Sri Lanka knoh-how“?? Mňa extra zaujíma hmyz (keď už mám chytiť hysterák, je dobré vedieť aspoň z čoho… ) + ceny (aspoň orientačne) a samozrejme sa tam hlavne nabalím kozmetikou SPA Ceylon 😀 😀 za prijateľné ceny.. tiež ma zaujíma aké sú tam potraviny, voda atď, a čo vybrať a čomu sa vyhnúť a čo reštaurácie?

 2. Nesedeli sme na špinavej pláži a verím, že naša dovolenka bola podstatne lacnejšia ako Vaša. Neviem, kde ste boli, ale viem, kde som bola ja ( 9 x ). Napriek tomu, že služby a celková situácia sa stále zhoršujú ( nemajú to ľahké, neviem do akej miery ste sa rozprávali s ľuďmi ) a tento rok to bolo už naozaj zlé, chcem sa tam vrátiť práve kvôli tej niekoľko kilometrov dlhej prázdnej pláži s priezračnou vodou. Našu pláž pri hoteli upratovali každé ráno a ale to Vás určite nezaujíma. Potrebujete si len presadiť svoje. O Kube by som vedela napísať knihu, ale váš blog si nezaslúži môj čas. Nebudem sa už s Vami baviť.

  • Ja nie som turistický sprievodca ani National Geographic. Pointa blogov je písať vlastné skúsenosti, ktoré som prežil a pláž vo Varadero je disaster. Odporúčam vám založiť si vlastný blog a písať krásne články o Kube, keďže ju poznáte lepšie.

 3. Cestujeme bez mapy, videli ste jeden strom a hodnotíte les. Som z vás sklamaná ….áno aj Kuba má svoje chyby a špinavé pláže, ale netreba hneď ľudí presviedčať, že sú také všetky. Kuba nesadne každému, mňa neláka Dubaj, ale nebudem ľudí presviedčať, že je zlý. Trošku tolerantnosti by neuškodilo….

 4. Pláž vo Varadere a Karibik nemajú nič spoločné. Vo Varadere sa môžeme baviť o Atlantickom oceáne. A je úžasný. Boli sme tam 8x, samozrejme nie v časti s hotelmi 4**** pre turistov, netreba hneď písať, že je to lehátko na lehátku. Skôr by som napísala, že každých 200 m dvaja rybári alebo pelikány. Krajšiu pláž som nevidela a takých ľudí som inde nestretla. Samozrejme je to vec názoru.

 5. CK BUBO nikdy viac – Kuba Absolut total 14.2.-29.2.2020
  CK Bubo prezentuje tento zájazd, že uvidíme všetko čo Kuba má, že pocítime radosť zo života a že na Kube lieta neskutočné fluidum, ktoré nás bude sprevádzať po celej ceste. To fluidum nás skutočne počas celej cesty sprevádzalo, ale malo podobu najpodradnejších hotelov, nekvalitnej stravy a desaťdňového útrpného trmácania sa po nekvalitných kubánskych cestách.
  Pri prílete do Havany v podvečerných hodinách nás v letiskovej hale čakal nejaký poslíček, ktorý ovládal španielčinu a pár slov z angličtiny. Kvôli problémom u jedného spolucestujúceho s vyplňovaním dokumentov pri vstupe na územie Kuby a neprítomnosti delegáta zájazdu, sme sa tam zdržali takmer 1,5 hodiny. Do hotela Comodore sme dorazili večer. Podľa itineráru sme mali vidieť ešte šarm mesta Havany. Videl som ale nenapustené špinavé hotelové bazény a celkovo znečistené okolie hotela.
  Nasledovný deň sme absolvovali prehliadku mesta Havana a boli sme na spoločnom obede v cene 14 CUC / 14 eur /, ktorý vybavil sprievodca CK BUBO Ľ. Kučera. Tu nás obletelo neskutočné fluidum, lebo obed pozostával z niekoľkých chodov. Predjedlo bol tenučký trojuholníkový plátok sendviča /biela veka/ a k tomu prináležala 1 mokka lyžička chrenovej omáčky, polievka bola vývar z niečoho, hlavné jedlo bola ropa vieja / niečo ako guláš/ s kôpkou ryže s čiernou fazuľou a zákusok predstavovala polievková lyžica horkého lekváru a na ňom nastrúhaný syr v množstve kávovej lyžičky.“ Obrovskú radosť zo života“ som pocítil pri odchode z reštaurácie, keď mi do očí udrel schovaný MENU lístok, kde prezentovaný obed stál 7 eur.
  V iný deň podľa programu sme mali navštíviť provinciu ostrova Kuba – Piňar del Rio a tam fabriku na šúľané cigary, kde mali byť v ponuke najkvalitnejšie cigary sveta za najlepšie ceny. Miesto toho sme absolvovali na starých amerických autách ešte raz 30 minútovú prehliadku Havany. Samozrejme sľubovanú návštevu najväčšej zmrzlinárne sveta sme neurobili.
  V 4.deň sme navštívili provinciu Piňar del Rio a tam dom roľníka pestujúceho tabak. Ukázal nám ako sa sušia tabakové listy, ako sa šúľajú cigary a aj ponúkol cigary z vlastnej produkcie. Niektorí fajčiari cigár si ich aj zakúpili, ale po zapálení a pár potiahnutiach ich hádzali na zem a ticho nadávali. Tu som zas začínal pociťovať radosť zo života / citujem tu úvod prezentácie zájazdu Kubo Absolut total /, že Kuba sa mi zaručene dostáva pod kožu.
  Návštevu fabriky na ručne šúľané cigary sme nenavštívili, lebo by sme ohrozili súkromné obchodovanie sprievodcu CK BUBO Ľubomíra Kučeru, ktorý predával na svojej hotelovej izbe cigary z fabriky za dvojnásobnú cenu, ako sme mohli kúpiť vo fabrike (keby sme ju navštívili).
  V ďalší deň sme skoro ráno naložili do autobusu batožinu a o 14,00 hod. sme sa dotrepali do Zátoky svíň. Po zaplatení vstupného na pláž sme dostali 2 hodiny na to, aby sme sa najedli a zaplávali. Takmer hodinu som strávil v čakaní na príbor, tanier, jedla a stoličku, kde by som si sadol k stolu, lebo obed sa podával len do 15-tej hodiny. Sotva hodinku sme si mohli zaplávať, lebo sme sa ponáhľali osušiť a opätovne cestovať autobusom do mestečka Cienfuegos. Medzitým sme ešte navštívili krokodíliu farmu. Na malom mieste množstvo lenivých krokodílov, niektoré zohyzdené zo vzájomných súbojov. V mestečku Cienfuegos sme pozreli pár budov v neoklasicistickom štýle, pravouhlé uličky. Ráno sme opätovne balili batožinu a cestovali sme do Trinidadu, kde sme videli pár budov v koloniálnej architektúre a večer nasledovala tortúra s vybaľovaním batožiny a naháňačka švába v izbe.
  Opätovné ranné balenie a celodenné cestovanie do Santiaga de Cuba. Cestou sme mali pár zastávok, kde nám pre zmenu kubánsky sprievodca Jorge v tichej spolupráci so sprievodcom CK BUBO vybavil dvojnásobné ceny za občerstvenia oproti bežnej cene uvedenej na nápojovom lístku. V mestečku Camaguey nám sprievodcovia vybavili prehliadku mestečka na bicykloch samozrejme v tradičných dvojnásobných cenách a to platí aj pre obedy v zmysle pravidla CK BUBO biznis je biznis – ak účastníci zájazdu sú nevšímaví a neprotestujú, naúčtuj si čo chceš.
  Ďalším zážitkom zájazdu bolo, keď do nášho autobusu pri obhliadke Santiaga de Cuba vošiel Pedro – kubánsky priateľ sprievodcu CK BUBO Ľ. Kučeru a ponúkol fľaše rumu Santiago po 30 a 35 CUC resp. EUR. Tie isté fľaše rumu pri Castillo del Morro nám ponúkol miestny taxikár za 25 a 30 CUC. Zároveň spomenul, že miestnym priekupníkom kazia šefty sprievodcovia CK BUBO, ktorí predávajú rum a cigary sami a konkrétne v ten deň im pokazil kšeft sprievodca Ivan Strapek , ktorý sprevádzal ukrajinských resp. ruských zákazníkov a celý autobus sám zásobil cigarami.
  Najväčšia hlúposť bolo cestovanie do Guantanama, odkiaľ bolo vidieť z diaľky cca 20-30km škvrnu veľkosti 2cm čo mala byť vojenská základňa USA. Toto CK BUBO ale prezentuje v itinerári ako to najlepšie !!!
  Ďalšie zbytočné zastavenie bola návšteva mestečka Baracoa. Ubytovanie bolo v hoteli El Castillo, ku ktorému viedlo cca 120 strmých schodov. Je to miesto vylodenia Krištofa Kolumba. Pripomína ho betónová socha na pobreží natretá fermežovou hnedou farbou. „Skutočne neskutočný zážitok“ po prejazdení cca 1500 km väčšinou po cestách II.a III. triedy. V meste je kostolík, kde je uložený kríž, ktorý mal priviesť so sebou Kolumbus, ale neskôr bolo preukázané, že kríž je z dreva stromu, ktorý sa nachádza len na Kube, takže ho Kolumbus nemohol priviesť. Od námestia cca 80m sa nachádzajú už len štvrte ghetta a bezducho túlajúci sa Kubánci.
  Sprievodca sa s nami rozlúčil vo Varadere 3 dni pred ukončením zájazdu s tým, že na druhý deň už bude čakať zákazníkov z Českej republiky. Pri ubytovávaní v hoteli Sunbeach, ktorý je suverénne najpodradnejší hotel vo Varadere, sa ale takmer polovica zúčastnených z tohto zájazdu odmietla v ňom ubytovať z dôvodu plesnivých stien a spôsobu podávania večere.
  Celodenné 10dňové autobusové trmácanie sa po nekvalitných cestách, miestami udusená hlina a štrk, pozerať sa na prírodu Kuby cez okná autobusu / precestovali sme 3170km/ a vidieť pár kostolíkov, ktoré u nás možno si pozrieť v každej malej dedine, podradnom, rozhodne nie štandardnom ubytovaní, bol „neskutočne ulovený zážitok“. Očakával som, že v zájazde, ktorý stal v základnej cene 3190 eur, doplatky len za základnú stravu, občerstvenie na zastávkach a nealko nápoje k obedu cca 4OO eur /bez nákladov na večerné výlety/ bude poskytnuté štandardné bezproblémové ubytovanie, strava , kde nebudem musieť čakať 20 minút v rade na prídel mäsa a čistý príbor a niekedy aj miesto pri stole. Tento zájazd bol absolútne najhorší aký som zažil.
  Svojho času p. Ľ. Fellner sprevádzal turistov po Kube sám a vyjadril sa, že kto nenavštívi fabriku na výrobu cigár a nevidel ako Kubánci na spotených stehnách šúľajú cigary, tak nemôže povedať, že videl Kubu.
  Parafrázujem a tvrdím, že napriek 16 dňovému zájazdu som Kubu ani lietajúce fluidum nevidel, ale v očiach Kubáncov som videl beznádejnosť. To som rozhodne nechcel vidieť.
  Po návrate 29.2.2020 som sa chcel osobne podeliť s vedením CK BUBO o čerstvo „ulovené zážitky“ zo zájazdu Kuba Absolut total 14.2.-29.2.2020. Napriek maximálnej snahe o stretnutie s niekým zodpovedným zo strany CK BUBO ma v kancelárii informovali, že nikto z nadriadených nie je prítomný . Odovzdal som im preto telefonický kontakt na seba, že sa v Bratislave ešte zdržím 2 dni s tým, že by som chcel osobne prediskutovať nedostatky a nedodržanie itineráru zájazdu. Žiaľ, ani do 10tich dní nik zo strany CK BUBO nemal záujem ma kontaktovať. Zjavne preto, že zájazd bol zaplatený a prestal som byť už pre nich zaujímavý. Záverom rovnako ako v úvode s CK BUBO nikdy viac a na Kubu Absolut total ani po smrti.
  Ing. Slavomír V. Cserey

 6. Varadero ale obmýva Atlantik, nie Karibik, ak sa nemýlim 🙂 Inak súhlasím s vačšinou, čo si napísal. Veľké vlny, špina, veľa ľudí a ani náhodou Varadero neodzrkadľuje to, aká je Kuba. Stretla som tam ale skvelých Kubáncov a čas na Kube si veľmi užila, no určite by som Kubu rada navštívila znova, pozrela viac miest než len Havanu a Kubu, a pozrela sa aj na Karibskú stranu Kuby.

 7. Varadero nie je Kuba, no mal si asi smolu na rezort.. bol som na Kube 13 krát, „rezortové“ Varadero nemusím, no ako celku sa ho musím zastať, lebo mu krivdíš… jednoducho bol si na nesprávnom mieste aké nájdeš v Dubaji, či Cancún….

  • Ahoj, áno – Varadero nieje Kuba. Avšak, nemôžem napísať, že sa mi páčilo, keď sa mi nepáčilo 😀 mám o Kube veľa článkov, ktoré sú pozitívne a rád sa tam vrátim.

 8. clovek tu hlada tipy, cize chce vediet co je lepsie a co horsie, cize ziaden hejt, ale skusenost, nech si veci moc neidealizujeme a hladame to naj 🙂 skratka robis spravne

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.