Čo treba vedieť o Kube pred cestou? O tomto mi kamoši klamali!
Ohodnoť článok

Čo treba vedieť o Kube? Pred tým, než som išiel na Kubu som mal o Kube veľké predsudky. Respektíve, všetci mi hovorili všetko a v hlave som si vytvoril obraz o Kube, ktorý nebol pravdivý. O Kube som počúval už od detstva a všetci o nej hovorili v súvislosti s tým, že ju treba stihnúť pred tým, než tam prídu Američania. Nuž, stihol som. A? Kuba už dávno nie je taká, ako si ju ľudia idealizujú. Prevažne staršie ročníky, ktoré v Kube vidia svoje socialistické detstvo. Aká však je naozaj a aké som mal o nej predsudky ja?

letenky-na-kubu
Aké nepravdy som počul o Kube?

Čo treba vedieť o Kube pred cestou?

  • Na Kube sa kradne, neber si tam nič drahé

Toto je najväčší bulšit, ktorý som počul. O to viac som bol zarazený, keď mi ho tvrdila žena, ktorá pracuje v cestovnom ruchu už niekoľko rokov a je vo vysokej pozícii v národnej rakúskej leteckej spoločnosti. Ja som vôbec nemal pocit, že by ma chcel na Kube niekto okradnúť a príbehy o tom, že si mám na pláži strážiť vlastný uterák aby mi ho neukradli deti ma naozaj znechutili. O to viac som bol rád, keď som zistil, že to až tak úplne nie je. Samozrejme, že vás na Kube môžu okradnúť, rovnako aj v Pukanci či Hornej Dolnej.

poulicni-predavaci-kuba
Pouliční predavači na autobusovej zastávke medzi Havanou a Varaderom

Na Kube je chudoba, tak ako všade. Mimo Havany som stretol viac žobrákov, najmä na autobusových staniciach. Počas štvorhodinovej cesty z Havany do Varadero (ktoré bolo mimochodom hrozné) sme zastavovali v rôznych mestách po Kube a vždy sa na autobus nalepili žobráci a rôzni predavači.

  • Na Kube v žiadnom prípade nehovor o USA a politike

To bola ďalšia vec, ktorú mi všetci hovorili. Vyslov na Kube „USA“ a zhniješ v pekle. Kubánci a Američania sa radi nemajú, aspoň to mi tvrdili. O to viac som bol prekvapený, keď som sa prechádzal Havanou a videl mužov v tričkách s americkou vlajkou (nie, neboli to turisti ale Kubánci) alebo so šiltovkou s nápisom USA. Kamaráta sa pýtal na ulici miestny, že kde kúpil tie červené Converse topánky, čo mal obuté, že na Kube také nedostať. Kamarát mu povedal, že v Los Angeles a Kubánec len že „hm, pekné sú“.

Čo je teda pravdy na vzťahu medzi Kubou a USA? Keď som tam bol ja, bolo to ešte pred tým, než tam dorazil Obama, no nemal som žiaden pocit, že USA je zakázaná téma. Avšak, úplným tabu je hovoriť o politike a ich socialistickom zriadení.

socializmus-na-kube
„Viac spojení a bojovní v ochraňovaní socializmu“

Od malička sú vychovávaní k vernosti k socializmu a ak sa rodič na Kube rozhodne, že jeho dieťa nemusí podporovať socialistickú ideológiu – pôjde do väzenia. Socializmus je deťom vštepený do mozočkov už v na základnej škole. Avšak, edukačný systém na Kube je jeden z najlepších v Strednej Amerike.

Dovolenka na Kube? Záleží, kde!

  • Na Kube nie je internet a je tam lacno

Pred týmto ma varovali nie len moji známi, ale aj všetky cestovateľské fóra, aké len existujú. Čo sa týka internetu na Kube, je to taká polopravda. Síce som bol offline celý ten čas a zistil som, že život bez internetu je úžasný, internet na Kube je. Avšak, pre Európana, ktorý je zvyknutý používať internet denne je tento na Kube nepoužiteľný. Je neskutočne pomalý a drahý. Obyčajne v hoteloch nájdeme počítače v štádiu rozkladu, kde si za cca 5 eur na pol hodinu môžete prečítať maximálne emaily. Lepšie sú na tom rezorty vo Varadere, kde sa môže vyskytnúť aj WiFi, no sú to tie drahšie.

ulice-havany
Kubánci internet k životu nepotrebujú

Lacno na Kube určite nie je! :) minul som tam oveľa viac, ako som si myslel. Je to najmä kvôli dvojitej mene. Miestni platia inou menou ako turisti a tá turistická sa nemôže používať mimo turistických zón. V praxi to vyzerá tak, že keď sa chcete najesť, do potravín vás nepustia – treba ísť do reštaurácie. Mňa poslali preč asi z troch potravín, kým som pochopil, o čo ide. Avšak, alkohol je na Kube veľmi lacný – lacnejší ako voda. Za dvoj litrovú fľašu vody som zaplatil v prepočte dve eurá, no za jedno Mojito asi 50 centov. Potom si vyberajte :)

  • Na Kube nefungujú naše telefóny

Toto je úplná pravda. Hneď ako som pristál na letisku v Havane ma privítala SMSka s tým, že nie je možné vykonávať odchádzajúce hovory a ani ich prijímať. Avšak, smsky fungovali, tak som mohol priebežne informovať mamu o tom, že som na žive. V prípade, že by som ostal bez peňazí na internet a kreditu, jedinou možnosťou ako dať o sebe doma na Slovensku vedieť by bolo poslať list. Úžasné!

dovolenka-na-kube
Na prechádzke v meste
  • Na Kube nie sú bankomaty. Vezmi si veľa hotovosti

Ďalšia z vecí, o ktorých som sa napočúval bolo to, že na Kube nie sú bankomaty. Nuž, toto je taká polopravda. Bankomaty na Kube sú, no neodporúčam ich používať, lebo nevyzerajú dôveryhodne. Všetci turisti si menia peniaze v zmenárni a v celej Havane sú asi dve :) jedna na letisku a druhá v centre. Inde som nevidel. Prečítajte si celý článok o tom, či sú na Kube bankomaty.

Kuba je krásna krajina, no neprichádzajte sem s příliš vysokými očakávaniami. Predsa len, ide o chudobnú, socialistickú krajinu. Ja sa na Kubu tak skoro nevrátim, nakoľko to nikdy nebola moja vysnívaná destinácia no tí, ktorí str tam nebolo určite choďte. Cestovateľský blog Bez Mapy vám to odporúča!

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

"Klíma v kancli nebola pre mňa. V roku 2016 som dal výpoveď a začal podnikať. Cestovateľský blog Bez Mapy sa stal mojim zamestnaním na plný úväzok. Lacné cestovanie ma neberie. Moja parketa je destinačný marketing. Píšem o zážitkoch a dobrodružstve. - Milan Bardún (26)

4 KOMENTÁRE

Čo si myslíš ty?