Čo treba vedieť o Kube pred cestou? O tomto mi kamoši klamali!
4 (100%) 1 vote

Čo treba vedieť o Kube? Pred tým, než som išiel na Kubu som mal o Kube veľké predsudky. Respektíve, všetci mi hovorili všetko a v hlave som si vytvoril obraz o Kube, ktorý nebol pravdivý. O Kube som počúval už od detstva a všetci o nej hovorili v súvislosti s tým, že ju treba stihnúť pred tým, než tam prídu Američania. Nuž, stihol som. A? Kuba už dávno nie je taká, ako si ju ľudia idealizujú. Prevažne staršie ročníky, ktoré v Kube vidia svoje socialistické detstvo. Aká však je naozaj a aké som mal o nej predsudky ja?

letenky-na-kubu
Aké nepravdy som počul o Kube?

Čo treba vedieť o Kube pred cestou?

 • Na Kube sa kradne, neber si tam nič drahé

Toto je najväčší bulšit, ktorý som počul. O to viac som bol zarazený, keď mi ho tvrdila žena, ktorá pracuje v cestovnom ruchu už niekoľko rokov a je vo vysokej pozícii v národnej rakúskej leteckej spoločnosti. Ja som vôbec nemal pocit, že by ma chcel na Kube niekto okradnúť a príbehy o tom, že si mám na pláži strážiť vlastný uterák aby mi ho neukradli deti ma naozaj znechutili. O to viac som bol rád, keď som zistil, že to až tak úplne nie je. Samozrejme, že vás na Kube môžu okradnúť, rovnako aj v Pukanci či Hornej Dolnej.

poulicni-predavaci-kuba
Pouliční predavači na autobusovej zastávke medzi Havanou a Varaderom

Na Kube je chudoba, tak ako všade. Mimo Havany som stretol viac žobrákov, najmä na autobusových staniciach. Počas štvorhodinovej cesty z Havany do Varadero (ktoré bolo mimochodom hrozné) sme zastavovali v rôznych mestách po Kube a vždy sa na autobus nalepili žobráci a rôzni predavači.

 • Na Kube v žiadnom prípade nehovor o USA a politike

To bola ďalšia vec, ktorú mi všetci hovorili. Vyslov na Kube „USA“ a zhniješ v pekle. Kubánci a Američania sa radi nemajú, aspoň to mi tvrdili. O to viac som bol prekvapený, keď som sa prechádzal Havanou a videl mužov v tričkách s americkou vlajkou (nie, neboli to turisti ale Kubánci) alebo so šiltovkou s nápisom USA. Kamaráta sa pýtal na ulici miestny, že kde kúpil tie červené Converse topánky, čo mal obuté, že na Kube také nedostať. Kamarát mu povedal, že v Los Angeles a Kubánec len že „hm, pekné sú“.

Čo je teda pravdy na vzťahu medzi Kubou a USA? Keď som tam bol ja, bolo to ešte pred tým, než tam dorazil Obama, no nemal som žiaden pocit, že USA je zakázaná téma. Avšak, úplným tabu je hovoriť o politike a ich socialistickom zriadení.

socializmus-na-kube
„Viac spojení a bojovní v ochraňovaní socializmu“

Od malička sú vychovávaní k vernosti k socializmu a ak sa rodič na Kube rozhodne, že jeho dieťa nemusí podporovať socialistickú ideológiu – pôjde do väzenia. Socializmus je deťom vštepený do mozočkov už v na základnej škole. Avšak, edukačný systém na Kube je jeden z najlepších v Strednej Amerike.

Dovolenka na Kube? Záleží, kde!

 • Na Kube nie je internet a je tam lacno

Pred týmto ma varovali nie len moji známi, ale aj všetky cestovateľské fóra, aké len existujú. Čo sa týka internetu na Kube, je to taká polopravda. Síce som bol offline celý ten čas a zistil som, že život bez internetu je úžasný, internet na Kube je. Avšak, pre Európana, ktorý je zvyknutý používať internet denne je tento na Kube nepoužiteľný. Je neskutočne pomalý a drahý. Obyčajne v hoteloch nájdeme počítače v štádiu rozkladu, kde si za cca 5 eur na pol hodinu môžete prečítať maximálne emaily. Lepšie sú na tom rezorty vo Varadere, kde sa môže vyskytnúť aj WiFi, no sú to tie drahšie.

ulice-havany
Kubánci internet k životu nepotrebujú

Lacno na Kube určite nie je! :) minul som tam oveľa viac, ako som si myslel. Je to najmä kvôli dvojitej mene. Miestni platia inou menou ako turisti a tá turistická sa nemôže používať mimo turistických zón. V praxi to vyzerá tak, že keď sa chcete najesť, do potravín vás nepustia – treba ísť do reštaurácie. Mňa poslali preč asi z troch potravín, kým som pochopil, o čo ide. Avšak, alkohol je na Kube veľmi lacný – lacnejší ako voda. Za dvoj litrovú fľašu vody som zaplatil v prepočte dve eurá, no za jedno Mojito asi 50 centov. Potom si vyberajte :)

 • Na Kube nefungujú naše telefóny

Toto je úplná pravda. Hneď ako som pristál na letisku v Havane ma privítala SMSka s tým, že nie je možné vykonávať odchádzajúce hovory a ani ich prijímať. Avšak, smsky fungovali, tak som mohol priebežne informovať mamu o tom, že som na žive. V prípade, že by som ostal bez peňazí na internet a kreditu, jedinou možnosťou ako dať o sebe doma na Slovensku vedieť by bolo poslať list. Úžasné!

dovolenka-na-kube
Na prechádzke v meste
 • Na Kube nie sú bankomaty. Vezmi si veľa hotovosti

Ďalšia z vecí, o ktorých som sa napočúval bolo to, že na Kube nie sú bankomaty. Nuž, toto je taká polopravda. Bankomaty na Kube sú, no neodporúčam ich používať, lebo nevyzerajú dôveryhodne. Všetci turisti si menia peniaze v zmenárni a v celej Havane sú asi dve :) jedna na letisku a druhá v centre. Inde som nevidel. Prečítajte si celý článok o tom, či sú na Kube bankomaty.

Kuba je krásna krajina, no neprichádzajte sem s příliš vysokými očakávaniami. Predsa len, ide o chudobnú, socialistickú krajinu. Ja sa na Kubu tak skoro nevrátim, nakoľko to nikdy nebola moja vysnívaná destinácia no tí, ktorí str tam nebolo určite choďte. Cestovateľský blog Bez Mapy vám to odporúča!

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

18 KOMENTÁRE

 1. Čaute, dám aj ja pár postrehov keďže som sa nedávno vrátil z Kuby. Čo sa týka toho, že oni si tam žijú iným tempom ako u nás to je určite pravda a týka sa to práce, ponúkaných služieb, jedla, informácií. Platí to aj v rezortoch nie všetky naozaj spĺňajú štandard aký majú uvedený. Tiež nieje dobré očakávať, že ak za niečo zaplatíte vyššiu sumu bude to naozaj kvalitnejšie (toto určtie mnohých odradí, už sme si nato proste zvykli, že ak za niečo platíme chceme zato dostať adekvátne služby). Môžete si dať v reštaurácii rybu za 16CUC, ktorá bude hrozná ale u domáceho priamo na pláži ju budete mať za 8CUC a bude čerstvá a vynikajúca. To isté platí s drinkom, rum je naozaj lacný a dobrý, tak isto aj tabak.
  Naučil som sa, že je dobré získavať informácie od domácich a taxikárov. Po chvíle debatovania Vám poradia kde sa dobre najesť alebo ubytovať. Ak neviete nájsť svoje ubytovanie kludne sa spýtajte aj tých kt. ponúkajú ubytovanie. Chvíľu Vás budú presviedčať aby ste sa ubytovali u nich ale nakoniec Vám poradia a správne Vás nesmerujú. Ak si dohodnete taxík o 17tej na nejakom mieste. On tam bude už o 16tej a platíte iba za jazdu. Počas jazdy si dajte kludne aj hod prestávku ak sa chcete niekde zastaviť oni majú času dosť a ako píšem navyše platiť nebudete (len sa tak nimi dohodnite).
  Cayo – ak chcete krásnu bielu pláž tak by som sa určite išiel pozrieť na Playa Pilar (Cayo Guillermo), v bufete si objednať drink v ananáse a v reštaurácii si dať čerstvú rybku :-). Ostatné neviem zhodnotiť ale na cayo coco a guillermo je táto určite najkrajšia.
  Vinalez – oplatí sa spraviť si vo Vinalez výlet na koníkoch, ktoré niesú síce v najlepšej forme ale to asi preto, že ich naozaj využívajú aj na prácu. Prípadne sa s nimi dohodnite na nejakej špeciálnej trase.
  Trinidad – by som síce najradšej vynechal ale ak tam pôjdete na jeden den a noc tak to bohate stačí. Večeru odporúčam v reštaurácii la Ceiba a zábavu v určite nevynechat v Disco Ayala. Je to diskotéka v jaskyni a rozhodne to stojí zato.
  Havana má čo ponúknuť ale myslím, že dva dni v Havane bohate postačia ak sa budete pohybovať v old Havana. Niečo pod zúbok si môžete dať na Plaza Vieja v Don Julio Cafeteria-Pizzeria a výbornú zmrzlinu hneď za rohom v Gelateria Mango & Cafe. Havana je pekná aj v noci, niektoré časti možno vyzerajú odstrašujúco alebo my sme nemali najmenší problém počas celého pobytu.
  Kuba určite nieje pre každého ale rozhodne je to zaujímavá destinácia aj keď musím napísať raz mi stačilo :-)

 2. Prave som sa vratila z Kuby.Pochodila som uz vela karibskych krajin, ale tato bola najhorsia. Ubytovani sme boli cez airbnb.com v Havane v klasickom „cinziaku“. All inclusive rezortov sme mali plne zuby, posledne roky cestujeme tak, ze chceme vediet vsetko o tom, ako ziju domaci. Byt vlastnil Kubanec zijuci v Spanielsku, takze sme mali dokonca aj klimu. Ranajky nam robila „domaca“ starajuca sa o byt. Za 5 CUC na osobu sme dostali jedla ako pre male deti. Moj manzel bol vzdy hladny. Z obchodov nas nikto nevyhnal, nebolo tam ale co kupit. Mali dostatok cistiacich prostriedkov, co sa tyka jedla, po obehnuti mnohych obchodov sme boli schopni kupit vodu, pasteku, chlieb, med, instantnu kavu, maly vyber zeleniny. Najdrahsie a najstarsie taxiky na svete, najdrahsie restauracie na svete. Fidel im pred par rokmi umoznil podnikanie, tak oni si ho predstavuju tak, ze ponuknu skoro nic za horibilnu sumu. Kedze domacich anglictina je nulova, bol problem zjednavat. Radsej nedostali nic, akoby spustili cenu. Nasa spanielcina bola totiz omnoho lepsia ako ich anglictina. Vsade odpadky a smrad. Jedine, za co im davam plus je, ze neskutocne mnozstvo psov a maciek nevyzeralo podvyzivene, vyzeralo to tak, ze zvierata maju radi. Este by som tu mohla napisat cely roman, plaz Santa Maria je pekna, ale na zaver napisem iba to, ze som bola stastna, ked sme sa vratili spat do civilizacie.

  • Ahoj, Milena. Vďaka za komentár, zaujímavé. S Kubou som mal podobné skúsenosti, nie až tak extrémne, ale stotožňujem sa so všetkým, čo píšeše. Úroveň služieb nie je prirovnaná ich cene v žiadnom prípade.

  • U mňa je to asi opačne. Ja si ju teraz neidealizujem. Je mi odporný socializmus, ten vrah Che Guevara a všetci čo ho obdivujú. No tak jedným okom som po tej Kube pokukoval. No po tomto článku sa mi to definitívne zhnusilo. Ja si počkám kým vykapu ti castrovci tam a začne tam obdobie kapitálu a voľného trhu… :-)

 3. Domace pesos sme si zamienali nacierno s trhovnikmi na trhoch bud za peso convertible alebo za dolace.za tie miestne pesos sme potom mohli nakupovat neporovnatelne lacnejsie ovocie, zeleninu a pecivo… A aj v obcbodoch odkial teba asi vyhnali :) ale skor to bolo len take vyskusanie ci je schodna aj tato cesta.. Dalo sa.

   • Tiež sa pridávam.. boli sme na Kube mesiac prešli sme ju krížom krážom a k miestej mene sme sa dostali veľmi ľahko bez okolkov .. tak ja neviem, či si sa pohyboval len po rezortoch alebo čo… lebo aj na ulici, keď sme si kupovali ich miestne jedlo nám peniaze vydali v CUP a keď sme kupovali Piňa Coladu u miestenho bez problémov sme si u neho zamenili peniaze z CUC na CUP a takto to šlo v postate celý mesiac :-)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.