Prečo vybuchol Černobyľ & ako sa to stalo minútu po minúte

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Prečo vybuchol Černobyľ? To je taká komplexná otázka na ktorú sa nedá odpovedať jednou vetou. Ako pri každej katastrofe, výbuch atómovej elektrárne v Černobyle nebol príčinou iba jedného zlyhania, no viacerých po sebe. Poďme sa na to pozrieť minútu po minúte v tomto blogu.

Vysvetlenie prečo vybuchol Černobyľ a ako sa to stalo

Nemáte čas čítať článok? Vypočujte si ho ako podcast:


Prečo vybuchol Černobyľ & ako sa to stalo minútu po minúte
Prečo vybuchol Černobyľ & ako sa to stalo minútu po minúte?

Videl som množstvo dokumentov a rozhodol sa to spísať pekne polopatisticky tak, aby každý pochopil, prečo vybuchol Černobyľ. Aby som to ale najskôr pochopil ja sám, musel som si pozrieť niekoľko dokumentov o Černobyle s českým a slovenským dabingom.

Moja angličtina je na vysokej úrovni, no pri výrazoch ako grafitové tyče, sa strácam. Takže, prečo vybuchol Černobyľ? Inak, na tomto webe mám viacero blogov o Černobyle. Všetky nájdete v podkategórii Černobyľ blog.

prečo vybuchol černobyľ
Dostali sme dozimetre na meranie radiácie.

Odporúčam tiež môj článok na tému Čo vidieť v Černobyle. Počas celodenného výletu som tu navštívil rôzne miesta, vrátane fenoménu, ktorým je anténa, známa aj ako radar Duga, ktorý je najväčším radarom na svete. Podrobný návod ako na výlet do Černobyľu som spísal tiež, prečítajte si ho. Dal som tam tip na cestovku, s ktorou som výlet absolvoval, keďže Černobyľ bez cestovky je prakticky nemožný, kvôli povoleniam pre vstup do vojenskej zóny.


ANKETA: Myslíte si, že by mohlo k podobnej katastrofe prísť aj dnes?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Výbuch Černobyľu malo na svedomí viacero dôvodov

Ak by som to mal zhrnúť do jednej vety, išlo o nepodarený pokus toho, ako dlho dokáže elektráreň chladiť reaktor bez prístupu elektrickej energie, kým sa spustí záložný zdroj. Černobyľ priamo zabil 31 ľudí, nepriamo ich boli tisícky. Všetko sa stalo 26.apríla 1986, kedy vybuchol Černobyľ. Katastrofa sa ale nepriamo začala už o deň skôr a podpísal sa na nej tiež vtedajší režim, kde sa robili veci len preto, aby boli spravené.

Napríklad, strecha reaktoru musela byť postavená z nehorľavého materiálu, ktorý vtedy nebol k dispozícii. No strecha musela byť postavená tak-či-tak a boli teda použité horľavé materiály. Nehody boli časté a utajované.

Ako funguje jadrová elektráreň

Fungovanie atómovej elektrárne je založené na princípe ohrevu vody, ktorá sa mení na paru. Tá potom poháňa turbíny, ktoré sú napojené na generátor elektriny. Jadrové elektrárne sú (vraj) ekologické (dokým nevybuchnú), keďže spotrebujú neporovnateľne menej materiálu a ročne vyprodukujú len približne 3,5 ton odpadu. Do ovzdušia uvoľňujú paru. Pre porovnanie, uhoľné elektrárne vytvoria ročne až 35 miliónov ton odpadu a do ovzdušia uvoľňujú dym. Na druhej strane, atómové elektrárne produkujú vyhorený rádioaktívny odpad, ktorý za ekologický rozhodne nepovažujem. To je ale na dlhú diskusiu s Greenpeace.

prečo vybuchol černobyľ
Vstup do mesta Pripiať.

Výbuch Černobyľu minútu po minúte

25.apríl 1986, deň pred katastrofou

  • 01:00 v noci – Pracovníci pri reaktore číslo 4 začítajú uberať elektrický prúd na prípravu testu reaktoru. Cieľom testu je prísť na to, že či v prípade nedostatku elektriny dokáže jadrová elektráreň v Černobyle dostatočne napumpovať turbíny so studenou vodou, ktoré ochladzujú reaktor, aby sa predišlo výbuchu. Ide o 40 sekundovú medzeru, dokým sa spustí záložný zdroj energie.

  • 14:00 – Chladiaci systém reaktoru č.4 je vypnutý, aby nezmaril výsledky testu. Test sa ale posúva na neskôr, aby nebola počas dňa prerušená dodávka elektrickej energie do okolitých miest.

  • 23:10 večer – Zamestnanci dostali povolenie na pokračovanie v teste reaktoru č.4, no medzičasom sa vymenila šichta, ktorá na ňom pracovala. Pracovníci atómovej elektrárne, ktorí s testom začali, odchádzajú domov a na smenu prichádzajú noví. Tí majú menej skúseností, nepoznajú všetky detaily a nikdy nedostali dostatok inštrukcií, ako previesť test reaktoru. Vedúcim smeny bol Anatolij Stepanovič Dyatlov, ktorý svojou aroganciou a myslením štýlu „som tu najlepší, budete robiť to, čo vám poviem“, výrazne prispel k explózii. Navyše, už v minulosti jednu malú jadrovú explóziu spôsobil a dostal vysokú dávku radiácie.

26.apríl 1986

  • 00:38 v noci – Najskôr bolo potrebné opäť znížiť výkon reaktoru, aby sa mohli začať testy. Pri nízkom výkone bolo vždy náročné kontrolovať hladinu vody v reaktore. Ten sa úplne nečakane vypol a zastavil. Dyatlov dal povel výkon zvýšiť a z reaktoru vytiahnuť všetky regulačné tyče, ktoré ho držali pod kontrolou. Jadrová elektráreň funguje tak, že vďaka palivovým uránovým tyčiam sa uvoľňuje obrovské teplo, ktoré mení vodu prichádzajúcu do reaktoru zospodu, na paru. Para stúpa a poháňa obrovskú turbínu, ktorá vyrába elektrinu. Celý proces regulujú regulačné tyče. Keď sa z reaktoru niektoré vytiahnu, výkon, teplo a množstvo pary sa okamžite zvýši. Ak sa vytiahnu všetky, reaktor je ťažko ovládateľný. Dyatlov dal príkaz vybrať vyšeky von, aby sa vypnutý reaktor rýchlo rozbehol. Pracovníci mu neodporovali, lebo mali strach z prepustenia, hoci to bolo proti všetkým predpisom.

  • 00:52 v noci – Ozval sa poplach, lebo v reaktore bolo málo vody. Jej nedostatok spúšťal ďalšie a ďalšie poplachy, no nikto neveril, že by mohol Černobyľ vybuchnúť. V reaktore medzičasom potichu stúpal tlak, keďže regulačné tyče boli vytiahnuté a teplo stúpalo a menilo zostatkovú vodu na paru. Popri poplachoch si to nikto neuvedomil.


  • 01:12 v noci – Aj keď Dyatlova zamestnanci varovali, ten bol odhodlaný vykonať test reaktoru aj tak. Pri teste sa odpojí pohon obrovskej turbíny, ktorá do reaktoru vtláča vodu. Tá dobehne zotrvačnosťou. Medzitým by sa mali do 40 sekúnd naštartovať záložné zdroje energie, ktoré turbínu naštartujú a chladenie pokračuje. Cieľom testu bolo zistiť, či dokáže byť týchto 40 sekúnd reaktor dostatočne chladný aj bez prísunu elektriny. Ak nie, v momente sa prehreje. Toto riziko bolo ale podľa Dyatlova čisto teoretické.


  • 1:23 v noci – Oficiálne začína test reaktoru. Akonáhle čerpadlá spomalili, v reaktore bol nedostatok vody, ktorá sa menila na paru a vytvárala obrovský tlak. Ten bol tak vysoký, že dvíhal 350 kilové uzávery palivových tyčí. Celý reaktor sa začal triasť. Na povel boli regulačné tyče zasunuté naspäť, no pre množstvo tlaku v reaktore sa zlomili. Z toho dôvodu bol stlačený núdzový gombík vypnutia, AZ-5. Ten ale odštartoval nezvratnú katastrofu. Núdzové tlačidlo do reaktoru zasunie bezpečnostné tyče (ktoré fungujú ako regulačné tyče, ale majú vyšší výkon a vedia okamžite zastaviť reaktor). Tie však mali grafitové špičky. Akonáhle sa dostali do reaktoru, spôsobili prudké zvýšenie výkonu kvôli grafitu. Výkon sa každú sekundu zdvojnásobil.


  • 1:23:38 v noci – tlak pary v reaktore bol tak obrovský, že Černobyľ vybuchol. Explózia odtrhla 1000 tonové pancierové veko reaktoru a do vzduchu sa šírila kovová chuť smrti.

Ako vyzerá Černobyľ dnes

Dnes, viac ako 30 rokov po výbuchu Černobyľu sa tu život pomaly vracia do normálu. Normálnym ale nebude najbližších 1000 rokov, dokedy bude rádioaktívna masa v elektrárni stále aktívna.

prečo vybuchol černobyľ
Elektráreň dnes.

Pôvodný reaktor č.4 bol po výbuchu prekrytý betónovým sarkofágom, aby sa zabránilo ďalšej radiácii, ktorá uniká dodnes. Ten bol však veľmi provizórny a urobený narýchlo. Následne bol nedávno postavený ďalší sarkofág, ktorý prekryl pôvodný reaktor a starý betónový sarkofág. Radiácia v okolí klesla, no stále tam je. V elektrárni dodnes pracuje približne 2 000 zamestnancov, ktorí sa starajú o to, aby sa okolie čistilo. Neustále merajú kontamináciu, a dohliadajú na to, aby bol Černobyľ bezpečnejším miestom.

Prečo vybuchol Černobyľ?

V okolí sú stále vysoko rádioaktívne miesta. Jedným z najrádioaktívnejších je pivnica nemocnice v meste Pripiať, čo je mesto priamo vedľa elektrárne. Sem boli prevážaní hasiči, ktorí celú noc hasili horiaci reaktor číslo štyri bez informácie o tom, akému nebezpečenstvu sú vystavení. Mnohí v nemocnici hneď zomreli, no ich hasičské kombinézy boli tak rádioaktívne, že nikto nevedel, čo s nimi. Boli teda hodené do pivnice nemocnice, kde sú položené dodnes. Ide o jedno z najrádioaktívnejších dostupných miest na svete.

Tu ešte prikladám všetky svoje Instastorky z dňa v Černobyle:

 

2 COMMENTS

  1. Takto vyzerá preklad odborné článku laikom, ktorý síce pozná jazyk ale mu je úplne cudzia odborná terminológia. Jadrová terminológia je veľmi špecifická a preto nestačí len vysoká znalosť jazyka bez znalosti nielen jadrovej terminológie ale i znalosť výroby elektrickej energie v jadrových elektrárňach Černobylskeho typu s grafitovym moderátorom.
    Preto musím blogera sklamať pretože som jehoprekladu vôbec neporozumel. Na šťastie príčinu výbuchu jadrovej elektrárni v Černobyli poznám veľmi dobre.
    Jedine čo som pochopil je, že sa využíva premena tepelnej energie na elektrickú.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.