Moja recenzia jazykovej školy La Latina po 5 mesiacoch kurzu španielčiny

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Recenzia jazykovej školy La Latina na tento blog musela prísť. Vypýtali ste si ju. Tí, čo ma sledujete na Instagrame (@milan_bezmapy) viete, že od mája chodím na kurz španielčiny v Bratislave a vybral si jazykovú školu La Latina.


Nemáte čas čítať? Pustite si podcast:


Mnohí ste sa ma pýtali na môj názor a na recenziu školy La Latina, tak som sa rozhodol po skončení 12 týždňového kurzu španielčiny A1 a ďalšieho 12 týždňového kurzu A2, napísať recenziu La Latina. Od budúceho týždňa začínam ďalších 12 týždňov na úrovni A2.2, až do januára, čo bude dokopy 6 mesiacov, čo chodím na kurzy španielčiny v La Latina v Bratislave. Toto je moja recenzia a skúsenosti.

Moja recenzia jazykovej školy La Latina a skúsenosti
Moja recenzia jazykovej školy La Latina a skúsenosti.

Recenzia jazykovej školy La Latina a kurzu španielčiny v Bratislave a moje skúsenosti

Iba chcem podotknúť, že toto nie je sponzorovaný článok a nejde o reklamu. Všetky tri kurzy španielčiny v La Latina som si zaplatil sám z vlastného vrecka. Recenziu píšem preto, lebo som s touto jazykovou školou veľmi spokojný, y ya hablo Español 🙂

V La Latina som absolvoval spolu 2 jazykové kurzy, aktuálne začínam chodiť na tretí. Všetky skupinové. Spolu ma tieto tri kurzy stáli 501 € za pol roka aktívneho učenia sa španielčiny, dokopy 72 hodín. To vychádza približne 7 € na hodinu za kurz španielčiny v Bratislave. Tu je zoznam mojich absolvovaných a budúcich kurzov španielčiny:

  1. Kurz A1 v pondelok a v stredu o 8:00 ráno. Dvanásť týždňov, 24 hodín, cena 158 €.
  2. A2 v pondelok a v stredu o 17:00 večer. Dvanásť týždňov, 24 hodín cena 158 €,
  3. A2.2 v utorok a vo štvrtok od 8:00 ráno. Dvanásť týždňov, 24 hodín, cena 185 €.

Cenník nájdete na ich webe. Po španielsky som sa učil už dávno, no nikdy sa nenaučil poriadne. Pred mojou mesačnou cestou do Argentíny som si ale povedal, že sa musím naučiť po španielsky. V Južnej Amerike som už bol, konkrétne v Kolumbii. V Strednej Amerike v Paname, Kostarike, v Mexiku a na Kube a to sú krajiny, kde angličtina jednoducho nefunguje a sem-tam som mal ozaj problémy.

Svoj čas doma v Bratislave som chcel využiť naplno a naučiť sa nový jazyk tak, aby som vedel konverzovať rovnako dobre, ako po anglicky.


Recenzia jazykovej školy La Latina v Bratislave

Prečo som si vybral práve jazykovú školu La Latina? Lebo mi vyskočila ako prvá na Googli a popravde, veľmi sa mi nechcelo vyberať a preberať. V Bratislave je nespočetné množstvo jazykových škôl.

Mojimi podmienkami bola rozumná cena, ľahká dostupnosť v centre Bratislavy a možnosť chodiť na ranné hodiny. O tom ako si vybrať jazykovú školu som nedávno napísal celý článok, kde som zrhnul všetky dôležité body, ktoré musí mať dobrá jazyková škola. Prečítajte si ho. Veľkým plus v La Latina je, že všetci učitelia sú narodení v španielsky hovoriacich krajinách. Na hodinách sa nám vystriedali lektori z rôznych častí Španielska, no mal som aj lektora z Argentíny.

Ako prebieha výučba v La Latina?

Ako som spomenul, prihlásil som na na skupinové kurzy Španielčiny v La Latina, hoci majú aj individuálne. Pri ranných kurzoch nás bolo v triede do 5, pri večerných vždy medzi 5 až 10 ľudí. Čím ale kurz trval dlhšie, vždy sa stalo, že postupne niekto prestal chodiť. Možno mu nevyhovoval štýl výučby, na ktorý som si najskôr nevedel zvyknúť ani ja, no teraz ho hodnotím ako veľmi muy bueno.

V jazykovej škole španielčiny La Latina v Bratislave sa hovorí iba po španielsky. Aj s úplnými začiatočníkmi, ktorí nikdy predtým po španielsky nehovorili. Ja mám za sebou niekoľko desiatok hodín z minulosti, ciže som sa neprihlásil na úplne začiatočnícky kurz španielčiny, no chvíľu som si zvykal na to, že v triede sme sa rozprávali iba po španielsky. Prečo? Lebo lektori nehovoria po slovensky.

Z prvých hodín som neodchádzal so zapísanými slovíčkami, ale celými vetami. Jedna vyučovacia hodina trvá hodinu a pol a spravidla prvých 30 minút konverzujeme len tak. O tom aký bol víkend, či aké máme plány. Frázu „Que tal en fin de semana?“ čo znamená „Aký si mal víkend?“, nezabudnem už do smrti. Prečítajte si aj španielske frázy na dovolenku, ktoré mi zachránili krk.

Lektori a učitelia španielčiny v La Latina sú zo Španielska a majú skúsenosti

Lektori sa na každej hodine španielčiny striedajú a na jednom kurze rotujú tak traja, štyria. Našiel som si svojich obľúbených, aj tých, ktorí ma trochu nudili. Navyše, keď dvakrát týždenne prichádzate do kontaktu so Španielmi, ste dáky viac uvoľnení. Aspoň na sebe to pozorujem. A samozrejme, na balkóne si pestujú paradajky =)

paradajky na streche jazykovej školy la latina
Ktorá jazyková škola má vlastnú paradajkovú plantáž na streche? Jedine tá španielska. Foto: Milan Bez Mapy, Bratislava

Čo ma prekvapilo je, ako často sa tu striedajú zamestnanci. Za ten čas, čo som sem chodil, odtiaľ odišli minimálne traja a ďalší prišli. Tí čo tu učia, často spomínali, že popri učení španielčiny v La Latina majú ešte inú prácu v Bratislave. Rozhodne to ale nie sú dáki študenti. Na svojej webstránke uvádzajú, že všetci ich lektori majú skúsenosti s výučbou jazyka. Čomu verím, vždy som mal pocit, že ide o profesionálov. Učiť jazyk je ťažké a ja sám by som nevedel učiť hoci len slovenčinu.

Učebne a priestory jazykovky La Latina v centre mesta

Jedným z hlavných faktorov, prečo som sa prihlásil na kurzy španielčiny v La Latina, je ich adresa. Klariská ulica v Bratislave je v úplnom centre a tak som si po kurzoch mohol vybaviť pracovné stretnutia či fitko. Učebne sú priestranné, nové, čisté a majú klimatizáciu. Tam nie je o čom.

Čo sa mi na jazykovej škole španielčiny La Latina páčilo?

  • Spôsob výučby. Rozprávať sa iba po španielsky je najlepší spôsob, ako sa naučiť cudzí jazyk. Aj keď som bol z toho trochu vykoľajený, zvykol som si. Problém nastáva iba vtedy, keď nerozumiem niektorému slovíčku a lektor ho začne vysvetľovať po španielsky. Častokrát ma zachráni Google Translate.
  • Veľmi priateľskí lektori, častokrát som z nich mal pocit, že sú to moji kamaráti, hoci sme sa videli prvýkrát. To sú proste Španieli.
  • Moderné učebne s klimatizáciou v úplnom centre Bratislavy.

Čo sa mi na škole La Latina nepáčilo?

  • Mierna nedochvíľnosť lektorov, stále sú to Španieli 🙂
  • Nutnosť kúpiť si vlastnú knihu.
  • Časté striedanie lektorov. Dvakrát sa mi stalo, že som si dákeho obľúbil, no ten si medzičasom našiel inú prácu a z La Latina odišiel.

Ak by som mal vytknúť tri veci, na ktorú som si musel zvyknúť, bolo to to, že sme málokedy začali ráno načas. Moje ranné hodiny mali podľa rozvrhu začať každý pondelok a stredu o 8:00 ráno, no vtedy sa len otvorili dolné dvere a začali sme okolo 8:10. Pri večerných hodinách som toto nepozoroval vôbec. Ono, nie je to žiaden problém, no ja som vždy extrémne dochvíľny a musel som sa naučiť chodiť neskoro. Vždy sme ale všetko stihli a nemal som pocit, že by sme sa ponáhľali. Nuž, keď sa učíte po španielsky, naučíte sa aj niečo zo španielskej a južanskej mentality.

Druhou nevýhodou je, že v cene kurzu nie sú knihy. Tú som si musel zakúpiť priamo v škole za 20 € a až tak často sme ju nepoužívali. Ale to sa tak robí asi na každom kurze, že sa kupujú knihy, nie? Neviem. Jazykový škola španielčiny La Latina má aj svoje vlastné učebné podklady, ktoré si sami pripravili a tie nám kopírujú na papier každú hodinu. Sú v nich cvičenia.

La Latina škola recenzia a moje skúsenosti

Školu hodnotím 9/10. Bod som ubral z dôvodu miernej nedochvíľnosti lektorov pri ranných kurzoch a nutnosť zakúpenia si vlastnej knihy. Moja španielčina sa výrazne zlepšila a myslím si, že po ukončení tretieho kurzu budem plne pripravený cestovať v januári sám do Argentíny. Avšak, chcem podotknúť, že z absolvovania jedného kurzu, ktorý má 12 týždňov, sa po španielsky nenaučíte.

Aké sú vaše skúsenosti s La Latina? Napíšte mi do komentára.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.