Návšteva Japonska prvýkrát, kam ísť, čo vidieť a itinerár na 10 dní

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Japonska prvýkrát? Aj mňa to čakalo, a poviem vám úplne na rovinu, táto krajina nikdy nepatrila moje cestovateľské ciele. Asi by som sa sem ani nikdy nevybral, ak by mi veľmi dobrá kamarátka nenapísala, že ide s manželom mesiac cestovať po Japonsku a môžem sa pridať. Tak som sa na desať dní pridal a tu sú moje tipy a itinerár ak vás čaká návšteva Japonska prvýkrát.

Návšteva Japonska prvýkrát a praktické tipy na letenky, ubytovanie a vlaky

Návšteva Japonska prvýkrát, kam ísť, čo vidieť a itinerár na 10 dní
Návšteva Japonska prvýkrát, kam ísť, čo vidieť a itinerár na 10 dní

Od Japonska toho čakajte veľa po všetkých smeroch. Myslím, že už dávno som nezažil krajinu tak intenzívnu na dojmy, ako tu. Od kultúry a zvykov, ich presnosti, slušnosti a ohľaduplnosti, či kuchyne, a toho, ako jedia veľa zeleniny. Recepty z cukety sú v Ázii veľmi populárne, no nenechajte sa oklamať, Japonská kuchyňa nie len iba sushi. Čítajte ďalej 🙂

Letenky do Japonska a aká je dobrá cena

Letenky do Japonska viete v akcii zohnať za veľmi dobré ceny, mne sa podarilo s AirChina za okolo 550 Eur spiatočne z Budapešti. Tu nájdete všetky aktuálne akciové letenky do Japonska z okolitých letísk, uložte si odkaz, priebežne sa aktualizuje. Ja som cestoval s AirChina.

Kedy je najlepšie cestovať do Japonska na dovolenku

Najlepšie obdobie na cestovanie do Japonska je jar, čiže marec až máj, v prípade že chcete vidieť kvitnúť čerešne a zažiť príjemné počasie. Leto, jún až august, je fajn pre festivaly, no kvôli vlhku to môže byť celkom náročné. Jeseň, čiže september až november, odporúčam ak chcete zažiť farebné lístie a nižšie teploty.

V zime je v Japonsku zima, jedine, že by ste radi lyžovali 🙂 Táto krajina je v rovnakom pásme ako Slovensko, majú tu štyri ročné obdobia a teploty podobné našej krajine. Návšteva Japonska prvýkrát vás teda neprekvapí, keďže počasie sa moc od slovenského nelíši.

Lietadlo spoločnosti AirChina na letisku v Budapešti
Lietadlo spoločnosti AirChina na letisku v Budapešti

Víza do Japonska pre Slovákov

Vďaka tomu, že máme pasy Európskej únie, ako Slováci nepotrebujeme do Japonska žiadne víza. Stačí sadnúť na lietadlo so spiatočnou letenkou a vycestovať. Ako turista máte nárok na 90 dní pobytu v Japonsku.

Ako cestovať po Japonsku a kde hľadať ubytovanie

Všetci vieme, že Japonsko je úplne inde v porovnaní s inými krajinami, čo sa týka dopravy. Hneď po pristátí na letisku si v okienku železničnej spoločnosti vybavte kartu Suica, čo je karta uznávaná po celom Japonsku a používa sa na platenie najmä za MHD, niektoré vlaky prípadne v obchodoch. Bez nej sa tu nezaobídete takmer nikde.

 • TIP: Ak máte Apple telefóny, Suica si viete pridať priamo do Wallet peňaženky a platiť pomocou NFC. Je to super výhodné, lebo si ju viete priamo dobíjať cez Apple pay. Ak máte Android telefón, budete musieť používať plastovú kartu a dobíjať v kioskoch. Ak si plastovú kartu pridáte do Apple peňaženky, plastová prestane fungovať a môžete ju vyhodiť.

Na ubytovanie som vždy využíval Booking a nikdy to nebol problém. Dokonca som si raz ubytovanie v Tokiu rezervoval deň pred a našiel som super za dobrú cenu.

Ako cestovať vlakom po Japonsku šinkansenmi

Na väčšie vzdialenosti pravdepodobne využijete šinkanzeny, čo sú vysokorýchlostné trate po ktorých vie vlak chodiť rýchlosťou až 320 km/h. Oplatia sa viac ako lietadlá, hoci cenovo často vychádzajú rovnako. Ja som dodnes nepochopil, ako kúpiť lístok na šinkanzen cez internet, tak som vždy kupoval dopredu v okienku.

Ak však plánujete cestovať cez víkendy či štátne sviatky, odporúčam si lístok kúpiť minimálne o deň skôr alebo v to ráno ak máte cestovať večer. Tieto vlaky odchádzajú na sekundu presne.

 • TIP: Ak chcete mať lístky na šinkansen o niečo lacnejšie, kúpte si bez rezervácie miesta. Je na to vyhradený špeciálny vagón, no hrozí, že budete celú cestu stáť. Ja som to riskol len raz na kratšej trase mimo víkendu a špičky.

Všimnite si, ako sa zamestnanci pri prechádzaní vagónmi vždy poklonia cestujúcim. Je to znak úcty a poďakovanie, že ste si kúpili lístok a dali im tak robotu. Ak plánujete cestovať viac, zvážte kúpu JR passu. Čo to je?

Návšteva Japonska prvýkrát, kam ísť, čo vidieť a itinerár na 10 dní
Cestovanie shinkansenom po Japonsku je najlepší spôsob dopravy
Shinkansen zaparkovaný na vlakovej stanici v Hirošime
Cestovanie shinkansenom po Japonsku je najlepší spôsob dopravy

Ako na mobilné dáta v Japonsku a tip na eSim

Ako ste si mohli domyslieť, Japonsko nepodporuje Európsky roaming. Ja mám na to šikovný trik, využívam Airalo, čo je aplikácia na kupovanie eSim v zahraničí. Keďže nie je úplne dokonalá, tu som napísal recenziu Airalo, výhody a nevýhody plus pridal zľavový kód, ak sa pre ňu rozhodnete. Prečítajte si.

Kedy sa oplatí JR pass a kedy nie?

JR pass je neobmedzený lístok na vlaky, niektoré autobusy a lode po Japonsku, no nedávno mu zvyšovali ceny a až tak sa neoplatí. Sedemdňový lístok stojí aktuálne 307 Eur, odporúčam vám si preto dopredu pripraviť itinerár a spočítať, koľko vás vyjde jednotlivé kupovanie lístkov na vlak a porovnať s cenou JR passu.

Ako zistiť cenu za šinkansen vlak v Japonsku dopredu

Ako zistiť cenu? Google Maps pri plánovaní trasy presunov v Japonsku ukazuje aj ceny lístkov. Ja som si JR pass nekupoval, kupovanie lístkov ma vyšlo menej.

 • TIP: Ak ak budete mať JR pass, lístky na šinkanzeny si musíte vopred rezervovať aby ste mali miestenku. JR pass je potrebné si kúpiť dopredu cez túto oficiálnu webovú stránku. Odporúčam, aby ste si rezervovali JR Pass najneskôr 2 týždne pred cestou do Japonska. JR Pass si nemôžete kúpiť viac ako 3 mesiace pred cestou.

Je lepšie platiť kartou v Japonsku alebo používať hotovosť a kde zameniť peniaze?

Haha. Dobrá otázka. V Japonsku je to podobne ako na Slovensku, vo väčších mestách zaplatíte kartou, v menších budete potrebovať hotovosť. Avšak, aj v Tokiu som narazil na reštaurácie, ktoré boli cash only. Odporúčam vám si vybrať v bankomate yeny v hodnote aspoň 50 až 100 Eur na prípady núdze. Ak nebudete mať Suica kartu, za autobusy v niektorých mestách zaplatíte v hotovosti, no musíte mať presne.

No také metro v Tokiu ide len s touto kartou. Zvoľte si túto trojkombináciu, Suica kartu + bankomatovú kartu + nejakú núdzovú emergency hotovosť a budete úplne v pohode.

 • TIP: Noste si so sebou plastovú kartu, v 70% prípadoch som nikde nevedel platiť priložením mobilu alebo hodiniek a musel zasunúť fyzickú plastovú kartu. Našťastie som našiel pár prevádzok, kde som vedel aj prikladať, no stále to v Japonsku nie je veľmi rozšírené.

Je v Japonsku draho a aké sú ceny?

Začnem tým, že „draho“ má každý inak. V čase mojej návštevy mal Yen perfektný kurz a ceny boli nižšie ako doma. Vo všeobecnosti Japonsko nepokladám za drahú krajinu, okrem teda výletov šinkansenom. Bežne som sa v slušnej reštaurácii dokázal najesť za desať eur.

Ako platiť v Japonsku, hotovosťou alebo kartou? Na mnohých miestach karty neberú
Ako platiť v Japonsku, hotovosťou alebo kartou? Na mnohých miestach karty neberú

Na čo si dať pozor v Japonsku a 9 vecí čo nerobiť

 • V Japonsku nepoužívajú smetné koše a separujú odpad. Odpadky si ľudia nosia domov v kabelkách, vážne 🙂
 • Je neslušné jesť na ulici či smŕkať do servítky. Toto ale veľa ľudí nedodržiava, kľudne si ten nos vysmrkajte.
 • V Japonsku sa nedávajú tringelty. Nikdy, je to neslušné.
 • Srkanie polievky je slušné a znamená, že vám chutí.
 • Reštaurácie často nie sú ochotné rozdeliť účty v reštaurácii. Jeden stôl, jeden bloček.
 • Niektoré vagóny metra v Tokiu sú vyhradené iba pre ženy. Sledujte tabule.
 • V Japonsku je na všetko návod a tabuľa. Niekedy mám pocit, že by sa táto krajina zastavila, ak by ľuďom tabule nerozkazovali, čo majú robiť. Najbizardnejšia tabuľa, ktorú som videl bola v sprchovom kúte a bol na nej návod, ako sa osprchovať.
 • Systém vlakov v Japonsku je trochu komplikovaný. Majú veľa spoločností s rôznymi tarifami, no dá sa z toho po pár dňoch vysomáriť.
 • Nie všade zaplatíte kartou, noste so sebou hotovosť.
 • Tetovanie je problém.

Prečo majú v Japonsku problém s tetovaním a čo to znamená pre turistu?

V Japonsku je tetovanie spájané s kriminálnou subkultúrou a členmi jakuzy alebo inými zločineckými skupinami. Z tohto dôvodu je tetovanie často považované za tabu vo verejnom priestore a môže byť vnímané negatívne. Niektoré verejné miesta, ako sú verejné kúpele (onseny) alebo niektoré pláže, môžu zakázať vstup ľuďom s tetovaním kvôli týmto kultúrnym asociáciám.

Ak sa idete kúpať do onsenu, DOPREDU SI OVERTE, ČI TAM MÔŽETE ÍSŤ S KERKAMI. Ja krava som si v Tokiu rezervoval wellness hotel a potom na ich stránke videl, že ľudia s tetovaniami tam nie sú vítaní. Čo už. Iný kraj, iný mrav. Moja návšteva Japonska prvýkrát týmto dosť trpela.

Návšteva Japonska prvýkrát a vzorový itinerár, čo vidieť a tipy kam ísť počas návštevy

Japonsko je obrovské a ak tu nechcete stráviť dva mesiace, na prvej ceste ho zrejme nestihnete navštíviť celé. Ja som si zvolil nasledovný itinerár pre svoju prvú cestu. Ako som spomenul v texte vyššie, toto je itinerár pre prvú návštevu Japonska a slúži na zoznámenie sa s krajinou. Japonsko je obrovské a za jednu návštevu sa stihnúť nedá, no ak sem idete prvýkrát ako ja, odporúčam vám si dať môj itinerár.

 1. Návšteva Tokia a čo vidieť
 2. Tip na wellness onsen Takaragawa kúsok od Tokia
 3. Návšteva Hakone ako celodenný výlet z Tokia
 4. Návšteva Kyota (a Osaky) a čo vidieť
 5. Návšteva Hirošimy a čo vidieť

Vzorový itinerár na návštevu Japonska prvýkrát na 10 dní

 1. deň: Prílet do Tokia a presun do Hakone
 2. deň: Celý deň v Hakone
 3. deň: Celý deň v Hakone (viete si skrátiť Hakone o jeden deň, ja som tu bol dlhšie kvôli zvyknutiu si na časový posun)
 4. deň: Presun do Takaragawa onsen a večer v onsene
 5. deň: Presun do Kiota a večerné Kioto
 6. deň: Celý deň v Kiote
 7. deň: Celodenný výlet do Hirošimy a večer presun do Tokia (namiesto Hirošimy môžete skúsiť napríklad Osaku)
 8. deň: Celý deň v Tokiu
 9. deň: Celý deň v Tokiu
 10. deň: Doobedie v Tokiu, popoludní odlet

Návšteva Tokia a 10 tipov na miesta čo vidieť v Tokiu

Tokio ma dostalo, na jeho návštevu odporúčam minimálne dva celé dni, no volil by som tri, nech sa nenaháňate a stihnete aj vysedávať v kaviarniach. Prečo? Celý život som bol v tom, že je moje najobľúbenejšie mesto na návštevu New York. Tokio je ale taká lepšia verzia New Yorku, čistejšia a lacnejšia. Tu je zoznam vecí, čo odporúčam vidieť v Tokiu.

Kde sa ubytovať v Tokiu

Pre first-timera pokladám za najlepšie časti na ubytovanie v najväčšom meste sveta s 37 000 000 obyvateľmi časti Shibuya alebo Shinjuku. Sú super dostupné metrom a blízko všetkých spomínaných pamiatok. Ja som býval v sieti hotelov APA, ktoré mnohé majú aj wellness a onseny. Týchto hotelov je v Tokiu trilión.

UPOZORNENIE: Avšak, ako človek s tetovaním, som tam mal do wellnessu vstup zakázaný kvôli tetovaniu. Píšem o tom vyššie v článku, prečo je v Japonsku tetovanie taký veľký problém.

 1. Meiji Jingū Shrine
 2. Mori Art Museum
 3. Tokyo Imperial Palace
 4. Vyhliadka Sky Tree
 5. Tokyo tower
 6. Takeshita Street, kultúra Kawaii a Totti Candy Factory
 7. Shibuya Crossing križovatka 
 8. Sensoji Temple
 9. Odaiba skywalk
 10. Ueno park a ZOO

Meiji Jingū Shrine je moja prvá zastávka v Tokiu a už na prvý pohľad vidím, ako je toto mesto zorganizované, čisté a zelené. Ako je to možné, keď je tak veľké a žije tu tak veľa ľudí? Všetko funguje presne na čas a zorganizované, no ja som objavil ich tajomstvo úspechu – je to japonská mentalita, slušnosť a ohľaduplnosť. Keď prídete do Tokia, pochopíte o čom hovorím. Návšteva Japonska prvýkrát vás práve v tomto prekvapí.

Meiji Jingu Shrine je významná šintoistická svätyňa, postavená na počesť cisára Meiji a jeho manželky, cisárovnej Shoken. Stavba začala v roku 1915 a bola dokončená v roku 1920, tri roky po smrti cisárovnej Shoken. Svätyňa bola zničená počas druhej svetovej vojny, no bola obnovená. Architektúra svätyne je v tradičnom šintoistickom štýle, s použitím cédrového dreva a bronzu, čo dodáva svätyni elegantný vzhľad.

Meiji Jingu je obklopená hustým lesom s viac než 100 000 stromami, ktoré boli darované z celého Japonska a sveta.

Kawaii kultúra roztomilosti a detinskosti

Návštevu chrámu Meiji Jingū Shrine podporúčam spojiť so známou ulicou Takeshita street, ktorú preslávila najmä Kawaii kultúra. Kawaii je japonský výraz pre roztomilosť a je dôležitou súčasťou japonskej kultúry. Tento koncept zahŕňa estetiku, ktorá zdôrazňuje sladkosť, nevinnosť a detinskú príťažlivosť. Kawaii je prítomný v móde, popkultúre, dizajne, a dokonca aj v obchodných a verejných službách.

Mnohé japonské produkty, ako sú hračky, oblečenie a dokonca jedlo, sú navrhnuté s ohľadom na kawaii estetiku. Známe postavy ako Hello Kitty a Pikachu sú príkladmi tejto kultúry. Kawaii ovplyvňuje aj správanie, kde sa často kladie dôraz na jemnosť, zdvorilosť a detinský prejav.

Táto kultúra nielenže formuje japonskú spoločnosť, ale tiež získava popularitu na celom svete. Na ulici Takshita nájdete Totti Candy Factory, ktorí robia tie najväčšie cukrové vaty, aké som kedy videl v živote.

 • TIP: Keď budete pri Meji Jingu, odporúčam navštíviť matcha kaviareň The Matcha Tokyo, ktorá je kúsok odtiaľ a majú najmelšie matcha drinky aké som kedy mal v živote. Je to sieť, takže na nich môžete naraziť aj v iných častiach Tokia.
 • TIP 2: Skúste Totti Candy Factory, ktorá je priamo na Takeshita street, ak máte chuť na cukrovú vatu, nikdy som nevidel väčšiu.
Vstup do Meiji Jingu Shrine
Vstup do Meiji Jingu Shrine
Cukrová vata na ulici Takeshita
Cukrová vata na ulici Takeshita
Matcha latté s kokosovou zmrzlinou v The Matcha Tokyo kúsok od Takeshita street
Matcha latté s kokosovou zmrzlinou v The Matcha Tokyo kúsok od Takeshita street

Mori Art Museum som navštívil kvôli peknej vyhliadke na mesto, zastavte sa ak máte radi moderné umenie a zbierku z celého sveta. Hore je aj kaviareň a reštaurácia, no odporúčam kúpiť kombinovaný lístok galéria+vyhliadka.

Čo by som v Tokiu určite nevynechal je Tokyo Imperial Palace so svojou záhradou. Uistite sa dopredu, že nájdete vchod, a nechoďte dookola na blind ako ja, keďže celý Cisársky palác je obohnaný vodnou priekopou. Osobne ma ale viac zaujal park a záhrada pri ňom, je priam až niečo neuveriteľné, ako veľa zelene má toto mesto. Parky v ktorých je kľud a ticho aj keď ste v centre najväčšieho mesta na svete. Klobúk dole.

Tip na najkrajšiu vyhliadku na Tokio z výšky 634 metrov

Vyhliadka Sky Tree ma dostala. Myslel som si, že keď vyjdem na najvyššiu neobývanú budovu v Tokiu, Skytree, ktorá má 634 metrov, uvidím koniec mesta. Nestalo sa tak. Skytree je super miesto, ak sa chcete na hlavné mesto Japonska pozrieť z vtáčej perspektívy a poriadne si to užiť.

Ja som si zvolil čas pri západe slnka a hoci tesne predtým prišla búrka a videl som najmä mraky, aspoň môžem povedať, že som sa pozeral na búrku a blesky zhora. V Sky Tree vám odporúčam si lístky rezervovať dopredu cez internet, a hoci tu majú trochu hlúpy systém, že si online lístky musíte vyzdvihnúť v kisoku, čím sa úplne stráca poina „skip the line“, aspoň máte istotu, že nebude ten deň vypredané.

Návšteva Tokyo Sky Tree
Návšteva Tokyo Sky Tree
Výhľad z Tokyo Sky Tree
Výhľad z Tokyo Sky Tree
Sky Tree Tokyo
Sky Tree Tokyo
Mori Art Museum
Mori Art Museum

Ďalšou vyhliadkou môže byť aj vysielač Tokyo Tower, ktorý sa mi páči najmä v noci pre svoje charakteristické červené nasvietenie. A nie, nie je to kópia Eiffelovky, hoci to tak môže na prvý pohľad vyzerať. Ak sa ale povie Tokio, každému určite napadne známy prechod prechodcov, Shibuya Crossing. Je to asi najviac fotografované miesto v Tokiu a prechod, cez ktorý každú minútu v peak časoch prejde až 2500 ľudí.

Najkrajší výhľad viete mať zo Shibuya SKY baru, no lístky si rezervujte dopredu, v cene vstupného je aj drink. Ideálne hneď s kúpou letenky, keďže to býva beznádejne vypredané a ja som sa tam nedostal.

Ja som si ako alternatívu našiel Starbucks, druhé poschodie, ktorý je hneď nad križovatkou. Tu som našiel fajn článok s ďalšími dobrými tipmi na to odkiaľ je najlepší výhľad na Shibuya križovatku, prečítajte si ho.

 • TIP: Kúsok od Shibuya crossing je NAJLEPŠIA RAMEN REŠTAURÁCIA akú som kedy navštívil. Volá sa Usagi, pripravte sa na to, že tu budete stáť v rade a platí sa len v hotovosti. Objednáva cez strašne prehistorickú mašinu a nezabudnú vám pripomenúť, že máte iba 30 minút na to, aby ste sa najedli. Rozhodol som sa objednať si ich signature plate, ale mal som si dať Tan Tan Ramen, na pohľad vyzerá perfektne.
Tan Tan Ramen v reštaurácii Usagi
Tan Tan Ramen v reštaurácii Usagi
Signature ramen v Usagi v Tokyu
Signature ramen v Usagi v Tokyu

Sensoji Temple je zrejme ten najznámejší chrám, v Tokiu, no ruku na srdce, neprišiel mi ničím iný ako všetky ostatné, ktoré som počas svojej návštevy Japonska videl. Ak však máte navštíviť len jeden, tak asi tento, hoci pri ňom bolo najviac davov. Ide o najstarší budhistický chrám v Tokiu, založený v roku 645. Návšteva Japonska prvýkrát bude pre vás znamenať veľa chrámov v jednom dni, haha.

Dominantou chrámu je Kaminarimon (Brána hromu), vedúca k hlavnej sále cez nákupnú ulicu Nakamise, kde sa predávajú tradičné suveníry a občerstvenie. Dal som si tu vyveštiť šťastie a vyšlo mi, že žiadne nemám 😀 Kúsok odkiaľ je pekný Ueno park so ZOO.

Ak hľadáte kúsok New Yorku, odporúčam večernú prechádzku v Odaiba štvrti. Nájdete v nej veľmi New Yorku podobné scenérie a aj Sochu Slobody. Nie je to však fejk ale darček na oslavu japonsko-francúzskych vzťahov. Odaiba je tiež domovom pláže a mnohých reštaurácií s výhľadom na záliv.

Sensoji Temple je najstarší chrám v Tokyu
Sensoji Temple je najstarší chrám v Tokyu
Odaiba - moderná štvrť Tokya so Sochou slobody
Odaiba – moderná štvrť Tokya so Sochou slobody

Tip na wellness onsen Takaragawa kúsok od Tokia

Takaragawa onsen je jeden z tých onsenov, do ktorých vás pustia aj ak máte na sebe tetovania. Je to jeden z najznámejších onsenov v okolí Tokia priamo v srdci Japonskej prírody. Ja som si sem urobil rezervaciu cez Booking, ponúkajú len polpenziu (raňajky a večera) no aj tak nemáte v lese kde inde jesť.

Najviac ma baví ich zážitková japonská večera ktorú máte v cene. Ako sa sem ale dostať? Z Tokia shinkansenom do mesta Jomo Kogen odkiaľ chodí dvakrát denne hotelový shuttle bus zadarmo – treba len napísať do ubytovania a napísať im, že ho máte záujem využiť.

Majú vonkajší prírodný onsen s termálnou vodou medzi stromami a potom nejaké vnútorné. Tie vnútorné som nikdy nevyskúšal, keďže tie vonkajšie sú úplne super. Viete sa sem ísť kúpať aj bez toho aby ste sa tu ubytovali. Odporúčam tu stráviť jednu noc, dve by mi boli dlho, keďže to je fakt uprostred ničoho.

Takaragawa onsen večer
Takaragawa onsen večer
Degustačná tradičná japonská večera v Takaragawa onsen
Degustačná tradičná japonská večera v Takaragawa onsen
Takaragawa onsen večer
Takaragawa onsen večer

Návšteva Hakone ako celodenný výlet z Tokia

Hakone je obľúbená turistická destinácia pre ľudí z Tokia, ktorí hľadajú útek do prírody (aj keď neviem na čo ho potrebujú, keďže Tokio je samý park). Hakone leží asi 100 kilometrov juhozápadne od mesta.

Je známa svojimi onsemi, výhľadmi na horu Fudži, jazero Ashi, a historickými pamiatkami ako Hakone Shrine a Hakone Sekisho (stará colnica). Hakone je tiež súčasťou národného parku Fuji-Hakone-Izu a ponúka množstvo turistických a rekreačných aktivít vrátane plavieb po jazere, jazdy lanovkou a návštev múzeí, ako je Hakone Open-Air Museum. Určite tu nevynechajte nasledovné:

 1. Raňajkáreň Bakery & Table Hakone
 2. Hakone shrine a Heiwa Torii
 3. Plavba po jazere Ashi
 4. Hakone Geo Museum s ochutnávkou čierneho vajca a čiernej zmrzliny
 5. Hakone Checkpoint a čajovňa Amasake Tea House v lese

Pár dní pred cestou si kúpte Hakone Day Pass na neobmedzené cesty MHD a zľavy na niektoré atrakcie. V deň kedy ho chcete využiť sa kúpiť nedá. Raňajky odporúčam začať v pekárni. Raňajky v pekárni Bakery & Table Hakone a následne prechádzku k ikonickej červenej bráne Heiwa Torii a k Hakone Shrine. Veľmi sa mi páčila plavba na pirátskej lodi po jazere Ashi až k stanici lanovky Owakudani, ktorá vás vyvezie až ku Hakone Geo Museum.

Hakone Geo Museum je múzeum zamerané na geológiu a vulkanickú aktivitu v oblasti Hakone. Nachádza sa v blízkosti lanovky, ktorá vedie k aktívnej geotermálnej oblasti s horúcimi prameňmi a fumarolami. Ochutnajte tu čierne vajce (má čiernu iba škrupinku) a čiernu zmrzlinu z uhlia. Zoberte si hotovosť.

Veľmi sa mi páčila prehliadka Hakone Checkpoint, ktorý kedysi slúžil na kontrolu ľudí, ktorí sa presúvali z mesta Kyoto do Tokia (vtedy sa mesto volalo Edo). Odporúčam sa prejsť lesom pôvodnou kamennou cestou až k čajovni Amasake Tea House. Návšteva Japonska prvýkrát bude aj o ochutnávaní miestnej kuchybe.

Jazero Ashi v Hakone
Jazero Ashi v Hakone
Plavba po jazere Ashi v Hakone
Plavba po jazere Ashi v Hakone
Vulkanická činnosť nad Hakone
Vulkanická činnosť nad Hakone
Čierne vajce v Hakone
Čierne vajce v Hakone
Zmrzlina z bambusového uhlia v Hakone
Zmrzlina z bambusového uhlia v Hakone
Čajovňa v Hakone
Čajovňa v Hakone
Pohľad na horu Fuji nad jazerom Ashi v Hakone
Pohľad na horu Fuji nad jazerom Ashi v Hakone

Návšteva Kyota (a Osaky) a čo vidieť

Kyoto a Osaka sú mestá, ktoré by ste nemali vynechať. Ja som Osaku preskočil a išiel radšej do Hirošimy, no pri mojej ďalšej návšteve Japonska Osaku nevynechám. Na dopravu v Kyote funguje Suica karta. Ak ju nemajú, v stánku predávajú celodenné travel passy na MHD. V Kyoto navštívte tieto miesta:

 1. Štvrť Gion, geisha a majkovia
 2. Nio castle a Kyoto Imperial Palace
 3. Kyoto National Museum
 4. Heian-jingu a záhrada, samostatné vstupné
 5. Chrám Chion-in
 6. Trh Teramachi
 7. Fushimi Inari taisha
 8. Bamboo forest
 9. Reštauračná ulička

Prejdite sa maličkou štvrťou Gion, ktorá je známa pre svoje gejša a majkov. Gejša je spoločníčka, ktorej úlohou je udržiavať dobrú náladu v spoločnosti. V tejto štvrti viete ísť na ich vystúpenie alebo si kúpiť kimono, len sa tu nemôže fotiť.

Kde sa ale môže fotiť je Nio castle, ktorý je jednou z hlavných atrakcií Kyota. Keď sa budete prechádzať jeho vnútrom, všimnite si ako pískajú parkety – je to zámer aby domáci vedeli, či im niekto chodí po tak veľkom dome. Prejdite si aj priľahlé záhrady a Kyoto Imperial Palace, ktorý je opodiaľ. Len si privstante, skoro zatvárajú.

Ak máte radi umenie, ja som sa v Kyoto National Museum zastavil na obed v reštaurácii a rovno si pozrel aj výstavu, keďže som to mal po ceste do Heinijan jingu chrámu so záhradou. Chrám som len tak prebehol, no do záhrady určite choďte, hoci sa tam platí vstup extra. Tie jazierka s koi kaprami a mostíkmi ma dostali.

Japonské záhrady sú charakterstické vodou a kameňom, ktoré často symbolizujú konkrétne hory a rieky. Ak by som mal ale odporučiť iba jeden z toho množstva chrámov, ktoré sú v Kyote, bol by to Chion-in. Doňho sa neplatí vstupné, no celý komolex mi vyrazil dych. Fushimi Inari taisha asi poznáte z fotografií, je to tá známa ulička plná červených brán a známy je aj bambusový les Bamboo forest. Návšteva Japonska prvýkrát sa nezaobíde bez bambusov a matcha latté.

Kam ísť v Kyote na tradičné sushi, dobrú kávu a po suveníry

Cez neho plynulo prejdite po Shirakawa Lane až na reštauračnú uličku (ktorej meno som nikdy nevedel zistiť, no je na nej reštaurácia Kappa Sushi). Shirakawa Lane je utešená ulička so sakura čerešňami (a super mini kaviarňou Black Cat Coffee), ak budete mať šťastie, na jar ich uvidíte kvitnúť.

V Kappa Sushi vám urobia sushi rovno pred vami, no budete musieť chvíľu stáť v rade ak nemáte rezerváciu. Pre street food zamierte na trh Teramachi, čo je prekrytá ulica s rôznym jedlom a suvenírmi.

Návšteva Kyota podľa Milana Bez Mapy
Návšteva Kyota podľa Milana Bez Mapy
Nijo Castle záhrady
Nijo Castle záhrady
Kyoto Imperial Palace
Kyoto Imperial Palace
Návšteva Japonska prvýkrát, kam ísť, čo vidieť a itinerár na 10 dní
Kyoto Imperial Palace
Heian Jingū záhrady
Heian Jingū záhrady
Kappa Sushi je reštaurácia, kde vám pripravia sushi priamo pred vami
Kappa Sushi je reštaurácia, kde vám pripravia sushi priamo pred vami
Návšteva Japonska prvýkrát, kam ísť, čo vidieť a itinerár na 10 dní
Teramachi trh v Kyote

Návšteva Hirošimy a pomníka výbuchu atómovej bomby

Hirošimu všetci poznáme, spolu s Nagasaki je to mesto, na ktoré v roku 1945 USA zhodila jadrovú bombu aby ukončila druhú svetovú vojnu. Toto mesto v pohode zvládnete šinkansenom ako celodenný výlet z Kyota. Ani tu neodporúčam prespávať, je to mesto tak na jeden deň, no rozhodne stojí za návštevu. Ja som tu videl nasledovné:

 1. Shukkeien garden a ginkgo strom ktorý prežil jadrový výbuch
 2. Hiroshima castle
 3. Pomník obetiam atómovej bomby a dóm
 4. Múzeum mieru
 5. Reštaurácia Nagataya

Shukkeien garden je záhrada, kde sa viete pozrieť na ginkgo strom, ktorý prežil jadrový výbuch. Dodnes je jeho kôra z jednej strany spálená a strom vykrivený od výbuchu. Stal sa týmto symbolom mieru a jeho semienka boli rozoslané a zasadené po celom svete, aby rozšírili mier do celého sveta.

Odporúčam aj návštevu Hiroshima castle po ceste smerom k pomníku obetiam atómovej bomby a známemu domu, ktorý sa ako jeden z mála pod výbuchom nezrútil. Navrhol ho český architekt Jan Letzel. Najviac ma ale zaujalo múzeum o jadrových bombách a o tom, aké nebezpečenstvo predstavujú pre ľudstvo.

Vstupné sem stojí len jedno euro a pre mňa to bol veľmi silný zážitok. Nájdite v múzeu aj originálny múr z miestnej banky, na ktorom vidno tiene ľudí z toho osudového rána, kedy na Hirošimu padla bomba. Vyparili sa a zostal po nich len tieň. Vaša návšteva Japonska prvýkrát by mala obsahovať aj tento kúsok histórie.

Shukkeien garden
Shukkeien garden
Ginkgo, ktoré prežilo atómový výbuch v Hirošime
Ginkgo, ktoré prežilo atómový výbuch v Hirošime
Návšteva Japonska prvýkrát, kam ísť, čo vidieť a itinerár na 10 dní
Hiroshima Castle

Čo ma zaujalo je, ako veľa školských výletov tu vidím. Viac ako dospelých tu narátam malých Japoncov, ktorí sa prišli fotiť s miestom, na ktoré v roku 1945 zhodila USA jadrovú bombu, čím skončila druhú svetovú vojnu. Avšak za akú cenu?

Páči sa mi, ako Japonsko kladie dôraz na vzdelanie budúcej generácie a zakladá si na tom, aby ich deti poznali históriu. Aby sa z nej poučili a pochopili, čo môže spôsobiť nevzdelanosť, vojna a moderné technológie, keď sa nepoužívajú s rozumom. Robia všetko pre to, aby ich národ netvrdil, že zem je plochá a nerobil hanbu vo svete.

 • TIP: V reštaurácii Nagataya robia perfektné okonomiyaki. Okonomiyaki je japonská palacinka alebo placka vyrobená z cesta z múky, vody, vajec a kapusty, do ktorého sa pridávajú rôzne ingrediencie ako morské plody, mäso alebo zelenina. Myslím, že vám bude bohato stačiť jedna celá placka pre dvoch 😀

Opeká sa na horúcej platni a podáva sa s omáčkami, majonézou, katsuobushi (strúhanými sušenými rybami) a aonori (sušenými morskými riasami). Má rôzne regionálne variácie, pričom najznámejšie pochádzajú z Osaky a Hirošimy. V Hirošime už nie je žiadna radiácia a návšteva je bezpečná.

Príprava okonimiyaki v reštaurácii Nagataya
Príprava okonimiyaki v reštaurácii Nagataya
Slávne okonomiyaki v Nagataya
Slávne okonomiyaki v Nagataya
Pomník mieru v Hirošime
Pomník mieru v Hirošime
Návšteva Japonska prvýkrát, kam ísť, čo vidieť a itinerár na 10 dní
Japonské školy si prišli do Hirošimy urobiť fotku tiež
Návšteva múzea atómovej bomby v Hirošime
Návšteva múzea atómovej bomby v Hirošime
Originálny tieň z múra banky, kde v čase výbuchu stála osoba ktorá čakala na jej otvorenie
Originálny tieň z múra banky, kde v čase výbuchu stála osoba ktorá čakala na jej otvorenie

Oplatí sa návšteva Japonska? Môj záver

Áno. Aj napriek tomu, že som sa sem nikdy nehrnul, tak som rád, že som návštevu Japonska absolvoval. Sedím v lietadle z Tokia a rozmýšľam nad poslednými dňami. Japonsko je iný svet a nie je to typická Ázia, ktorú som poznal. Pre mňa v mnohých aspektoch kontroverzná krajina, no necestujem, aby som súdil ale aby som sa učil.

Z Japonska si beriem domov to, že budem viac hovoriť ďakujem. Aj za bežné veci. Budem si o niečo viac vážiť každý jeden komentár, like, zdieľanie a prečítanie blogu. Lebo prácu mi dávate vy, čitatelia blogu a vaša pozornosť. Budem jesť viac fermentovanej zeleniny, menej ohŕňať nos nad surovou rybou a tráviť viac času v prírode. Moja návšteva Japonska prvýkrát dopadla na 10/10.

Cestujte.

8 COMMENTS

 1. Ahoj Milan,
  cestoval si do Japonska s prestupom v Číne, potreboval si turistické víza? Vybavoval si si ich vopred cez ambasádu alebo priamo na letisku? ak na letisku ako dlho to približne trvalo?
  Vopred ďakujem za odpoveď, v októbri letíme do Japonska a rôzne stránky uvádzajú iné informácie.

 2. Ahoj Milan, doplnila by som nejaké infošky.

  • Ja odporúčam zakúpiť JR pass cez túto stránku https://japanrailpass.net/purchase/
  Vytvoríš si konto, vyzdvihneš na letisku a cestuješ. Booking miesta zajednáš pohodlne do minúty. 7 dňový pass ma vyšiel 298€ (asi kvôli kurzu). Stačilo mi ho kúpiť tri dni pred odletom.

  Či sa oplatí sa dá overiť cez webový tracker, kde si človek nahodí naplánované trasy a mu to vypočíta cenu v yenoch a ľahšie sa rozhodne či si kúpi pass alebo nie.

  • Vagóny pre ženy sú iba počas ranných špičiek. Iba jedine toto treba rešpektovať. Inak do tých vagónov môžu nasadnút aj muži počas iných hodín.

  • japonci sú veľkí konzervatívci. Odporúčam nosiť dlhé voľné nohavice (pre ženy) aj počas teplejších dní. Zvyknú hádzať pohľady na príliš odhalené telá. Cítila som sa lepšie ak som mala niečo dlhšie na sebe

  • kdekoľvek človek narazí na reštauráciu tak bude milo prekvapený. Dostala som sa do slepých špinavých uličiek, kde na google reviews mali topkové ohodnotenia. Stačí si to overiť pred vstupom na google.

  • z miest odporúčam ešte Nara, Nikko, Fukuoka, Nagasaki… záleží od programu a času

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.