Moja recenzia Synology DS119j, domáceho dátového úložiska

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Recenzia Synology DS119j DiskStation, domáceho dátového úložiska: Keď sa mi v rámci spolupráce so Synology dostalo do rúk domáce dátové úložisko DS119j, najskôr mi nebolo úplne zrejmé, na čo sa používa.


Ak chcete zo Synology NAS vyťažiť maximum, práve teraz sú pre vás pripravené online kurzy v českom jazyku. Za 4 hodiny sa dozviete, čo všetko toto zariadenie dokáže. Počas kurzu môžete klásť otázky a nastaviť si tak svoj privátny cloud podľa seba. Stačí sa prihlásiť na najbližší voľný termín. Kliknite na tento odkaz.

Nemáte čas čítať? Pustite si podcast:

Moja recenzia Synology DS119j, domáceho dátového úložiska
Moja recenzia Synology DS119j, domáceho dátového úložiska

Alternatíva k Google Photos, ktorý končí s neobmedzeným úložiskom na zálohovanie fotiek a videí

Ako mať všetky svoje fotky v bezpečí na zálohovanom úložisku? Predsa neobmedzené úložisko.  Tí z nás, ktorí boli zvyknutí na služby Googlu zbystrite, Google končí. Od 1.6.2021 bude mať každý v základnom balíku iba 15 GB na všetko – fotky, dokumenty, gmail aj drive. Pre zálohových nadšencov vyjde platená verzia aj 100 eur ročne.

K dispozícií máme niekoľko alternatív, tie však tiež neponúkajú viac než 15 GB. Už bežný smartfón ponúka viac úložiska. Je tu ešte jedna služba so zaujímavou ponukou, teda omnoho zaujímavejšou ako jej konkurenti.

Cenovo dostupnejšia obrovská kapacita. Synology NAS (Network Attached Storage), ktoré má niekoľko zaujímavých výhod. Kapacita až niekoľko terabajtov, dáta uložené priamo doma, automatické zálohovanie, zdieľanie úložiska, dostupnosť po celom svete a aplikácia Moments. Tento menovaný balíček v rámci Synology NAS umožňuje ukladanie fotografií v plnom rozlíšení a je na stiahnutie ZDARMA. Táto časť Synology NAS umožňuje ukladanie fotografií v plnom rozlíšení, je už navždy bezplatná,  svoj fotoalbum môžete veľmi jednoducho zdieľať, fotky v nej môžete triediť podľa tvári, polohy či objektov na fotkách. Nákup pevných diskov sa môže zdať nákladný, ale je to iba vstupná investícia, ktorá sa po pár rokoch vráti. Oveľa nižšie náklady  s oveľa viac funkciami a výhodami v porovnaní s online úložiskami.

Keďže som doteraz vždy používal klasické cloudové úložiská typu Google Drive či Dropbox, nerozumel som rozdielu. Akonáhle som sa ale s týmto privátnym cloudom začal zoznamovať, uvedomil som si, o akého praktického pomocníka pre cestovanie, či blogerov ide. Teraz mám doma vlastný server s privátnym cloudom a tu je moja recenzia.

Moja užívateľská recenzia Synology DS119j DiskStation

Recenzia Synology DS119j
Moja recenzia domáceho dátového úložiska Synology DS119j.

Čo je Synology DS119j a ako sa používa

Ak by som mal úplne laicky popísať Synology DS119j a povedať jednou vetou, čo to je a na čo sa používa (vetu, ktorú som potreboval počuť, keď som sa s týmto privátnym cloudom stretol prvýkrát), povedal by som, že ide o kombináciu cloudu a externého disku. Ten je neustále pripojený na váš domáci internet a môžete s ním pracovať kdekoľvek zo sveta. Má množstvo funkcií, vďaka ktorým je praktický a pristupovať k nemu môžete aj cez mobilnú aplikáciu, počítač a smartfón.

Ja som dlhoročným užívateľom počítačov od Apple s operačným systémom OSx, ktoré sú známe tým, že nedisponujú veľkým úložným priestorom. Môj MacBook Air má 125 GB internej pamäte, ktorá sa po nainštalovaní aplikácií, softvérov a prenesení súborov, zmenší približne na 50 GB, ktoré môžem reálne využívať. Čo je problém, keď potrebujem pracovať s veľkými video súbormi, strihať videá a krátke filmy. Ešte väčší problém u mňa nastáva vtedy, keď cestujem a priebežne zálohujem fotografie a videá. Vtedy sa ide môj Mac zblázniť.

Nikdy som nebol fanúšikom externých harddiskov, kvôli ich citlivosti. Nejeden mi prestal fungovať po jemnom buchnutí a ja som vždy prišiel o množstvo dát. Postupne som sa naučil využívať na zálohu fotografií a videí cloudové úložiská, no aj tie majú kapacitné obmedzenia, ak za ne nechcem mesačne platiť.

DS119j je vlastný server, dátové úložisko a privátny cloud zároveň na zálohu fotografií, videí a dokumentov doma

DS119j funguje na hard disku, ktorý ale nie je súčasťou balenia. DS119j je vlastne hardware (krabička) a inteligentný software s aplikáciami. Na jeho fungovanie je potrebné vložiť interný hard disk, špeciálne pre tieto NAS zariadenia (napríklad značka Seagate). Kapacitu úložiska tak máte v rukách vy. Disk nie je súčasťou balenia, no môžete začať s 1TB za 60 €. Kvalitnejšie HDD disky s kapacitou 4TB stoja okolo 150 €.

Preto ak si plánujete kúpiť nový DS119j, rátajte ešte s extra investíciou za externý disk. Po správnom pripojení je disk napojený na internet a jeho obsah môže byť sprístupnený hocikde zo sveta, kde je internet. DS119j je základný server, privátny cloud a dátové úložisko, vhodný pre začiatočníkov, ako som ja, ktorý funguje s akýmkoľvek počítačom a operačným systémom, či pre Windows alebo Apple.

Recenzia Synology DS119j
DS119j na stole.
DS119j privatny cloud
Inštalácia a prvé spustenie.
DS119j privatny cloud
DS119j privatny cloud.
hdd externy synology
Interný HDD, ktorý ide do zariadenia. Nie je súčasťou balenia.

Výhody domáceho dátového úložiska DS119j ako privátny cloud

 • Všetky svoje dáta máte doma pod strechou. Toto je obrovská výhoda voči klasickým cloudovým riešeniam, kde máte dáta zálohované na dákom serveri niekde v Kalifornii. S DS119j máte vaše fotky z dovolenky u seba doma v bezpeční, v Hornej Malíkovej na disku v obývačke. Je to vhodné riešenie, ak uchovávate rôzne citlivé dáta a chcete mať nad nimi úplnú kontrolu. Žiadne z dát, ktoré máte na svojom disku sa neprenášajú do Synology a nehrozí ich únik.
 • DS119j má dva USB porty a jeden ethernetový port na pripojenie k routru. Bez neho to nebude fungovať.
 • K svojmu privátnemu dátovému úložisku sa prihlasujete cez internetový prehliadač, čiže do počítača nie je potrebné inštalovať žiadny ďalší softvér a programy. Do prehliadača zadáte adresu, prihlásite sa a ste tam.

Zariadenie si kúpte na tomto odkaze so špeciálnou zľavou


 • Na disk je možné inštalovať ďalšie aplikácie a využívať ho aj ako hosting pre svoju vlastnú webovú stránku či blog, keďže podporuje aj automatickú inštaláciu WordPress. To ma veľmi potešilo. Ja mám tento blog uložený na externom serveri v Bratislave a sem-tam majú výpadky.
 • Systém obsahuje aplikáciu na zálohovanie a je možné sa doň pripojiť aj cez aplikácie na smartfóny, či automaticky zálohovať fotografie z mobilu na privátny cloud disk.
 • Disk beží úplne potichu a ani v noci som neregistroval, že by bol v izbe. Kedykoľvek sa dá vypnúť stlačením gombíka, aj externe cez počítač. Treba rátať s tým, že po zapnutí sa musí nabootovať a pripojiť k sieti, čo trvá zhruba jednu minútu.

 • Veľmi sa mi páči aplikácia Video station, ktorá funguje ako multimediálne centrum na pozeranie filmov. Na disk stačí nahrať obľúbené video súbory, ktoré môžete neskôr pozerať online.
 • Za zmienku stoja aj appky Photo station a Moments s automatickým rozpoznaním tváre, na prácu a automatickú zálohu fotografií na vlastný server z mobilu.
 • Čo ma príjemne prekvapilo je, že zariadenie sa dá vypnúť na diaľku, priamo cez počítač. Na jeho zapnutie však musíte fyzicky stlačiť gombík.
 • Maximálna kapacita pamäte je 14 TB.

Postup inštalácie Synology DS119j diskstation

Inštalácia a zapojenie DS119j je úplne jednoduchá a zvládol som ju za pár minút. Všetko, čo potrebujete (okrem HDD) je v balení. Tu je postup:

 1. DS119j otvorte a vložte doň interný HDD.
 2. Spojte zariadenie s routrom cez priložený ethernetový kábel a následne do elektriny.
 3. Zariadenie je potrebné fyzicky zapnúť gombíkom a počkať, kým sa nabootuje a pripojí k internetu. Trvá to približne jednu minútu.
 4. Keď je zariadenie pripojené k sieti (všetky kontrolky musia svietiť na zeleno), počítačom sa prihláste do rovnakej WiFi siete ako zariadenie a navštívte stránku asistenta na http://diskstation:5000/
 5. Sledujte inštrukcie. Je potrebné nastaviť heslo. Systém vám vygeneruje špeciálny odkaz, cez ktorý budete k zariadeniu pristupovať cez webový prehliadač. Ten je veľmi ľahko zapamätateľný.
 6. Ak chcete do privátneho cloudu pristupovať priamo cez počítač a nie cez internetový prehliadač, prihláste sa. Mne sa disk automaticky zobrazil v ľavom menu na Macu, stačilo zadať heslo. Všetky súbory, ktoré som presunul do tohto priečinka, sú automaticky zálohované na privátny cloud DS119j, a môžem k nim pristupovať online kdekoľvek zo sveta. Z pamäte počítača mi zaberajú presne 0 MB, no aj tak k nim mám prístup.
DS119j úvodná obrazovka
DS119j a úvodná obrazovka.
DS119j instalacia
DS119j inštalácia cez webový prehliadač.
DS119j prihlasenie
DS119j a špeciálny odkaz na prihlásenie.
DS119j domovska obrazovka
DS119j a domovská obrazovka.
DS119j aplikacie
DS119j aplikácie na nainštalovanie.

Inštalácia WordPress doma na privátny cloud DS119j

Ako som spomenul vyššie, na DS119j je možné nainštalovať aj WordPress na privátny cloud. Aj tento blog beží vo WordPress, no na externom serveri, za ktorý ročne platím. Postup ako nainštalovať WordPress na privátny cloud v DS119j nájdete priamo v aplikácii v Package Center na ploche.

 DS119j wordpress instalacia
Možnosť inštalovať WordPress automaticky.

Nevýhody domáceho dátového úložiska DS119j

 • Väčšie súbory sa načítavajú pomalšie, ale rozumiem, že to je kombinácia pomalšieho prenosu disku, ktorý sa do DS119j kupuje zvlášť. Maximálna rýchlosť čítania je 112,73 MB/s a zápisu 108,45 MB/s.
 • Mobilných aplikácií je podľa príliš veľa. V Google Play je aplikácia na súbory, aplikácia na fotografie, aplikácia na videá a filmy. Osobne by som uvítal všetko v jednej appke.
prístup na privátny cloud DS119j cez mac
Prístup na privátny cloud DS119j priamo cez môj Mac, bez inštalácie.
synology mobilná aplikácia
Prístup na privátny cloud DS119j cez môj Android mobil.
Recenzia Synology DS119j
Takto vyzerá Video Station s kolekciou filmov, ktoré som si do cloudu naimportoval a dajú sa zdieľať.

Pre koho je vlastný server, dátové úložisko a privátny cloud DS119j určený?

Mať doma vlastný privátny cloud či úložisko považujem za výhodné riešenie pre dva typy ľudí. Pre tých, ktorí majú obavu o vlastné citlivé dáta a radi by ich uchovávali u seba doma pod strechou. Druhou skupinou sú tí, ktorí majú veľké množstvo dát a potrebujú ich niekde uložiť, no nechcú platiť mesačné poplatky za cloudové riešenia.

Ja patrím k tej druhej skupine a server DS119j pokladám za pre mňa ideálne riešenie kvôli obrovskému množstvu foto a video materiálu, ktoré potrebujem zálohovať, no mať k nim prístup kdekoľvek zo sveta, za jednorazový poplatok. A nosiť so sebou externé harddisky mi príde (aj kvôli obmedzenej váhe príručnej batožiny) celkom retro. *Článok vznikol v spolupráci so Synology. Všetky názory v ňom sú moje vlastné.

3 COMMENTS

 1. 119j je na zalohovanie fotiek „dokonaly“.. jeden disk=ziadny RAID a zlyhanie sa rovna strata vsetkeho..
  6TB je malo.. os synology zabera dost miesta.. pocitam ze po par appkach bude dostupne miesto 5-5,5TB…
  Nizsie rady maju malu alebo ziadnu moznost upgradu RAM.. takze nic zaujimave sa s nimi neda robit…

   • inak…maju aj ine modely, ako je tento o ktorom pisem. Synology ma siroke portfolio produktov, pre domacich uzivatelov az po korporacie. Ci uz potrebuju zakladne funkcie ako je bezpecne ukaldanie dat, na to staci entry level model DS119j o ktorom pisem vyssie, alebo jeho nastupca DS120j – a to sa hybeme cenovo cca 100eur az po velke rack serverove riesenia, alebo all-flash NAS riesenia pre pracu s databazami atd v cene cca 10 000eur.

    Pre exta level ochrany maju aj 2 sachtove zariadenia ako napriklad DS218, DS218play, DS218+ pripadne viac sachtove ako DS918+ vyssie. Takze zalezi od toho na co to pouzivas 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.