Sólo cestovanie po Filipínach: Je zima a mnohí z nás na ňu proste kašlú. Toto je tretí rok po sebe, čo som časť zimy strávil pri rovníku alebo na južnej pologuli. V tomto roku mi na mušku prišli okrem Austrálie, Fiji či Thajska aj Filipíny, no aké sú pre sólo cestovanie? Rozhodol som sa spísať pre a proti cestovania osamote po Filipínach a napísť pár rád, ako si ho užiť čo najviac.
Sólo cestovanie po Filipínach? Áno.
- Filipíny majú čo ponúknuť. Je tu vyše 7 000 ostrovov
- počasie na Filipínach praje dobrodruhom, je tu pekne teplúčko
- na Filipínach je proste lacno, od jedla, cez dopravu až po ubytko
- stretneš tu veľa iných sólo cestovateľov – ide o obľúbenú destináciu
- z Filipín je to na skok do okolitých krajín ako Taiwan, Indonézia či Borneo
- Filipínci sú neuveriteľne milý národ, ochotní pomôcť so všetkým
Toto čekuj, lebo to môže byť pre teba aj nevýhodné
- turistické víza na Filipíny umožňujú vstup iba na 30 dní
- pre medzinárodných odletoch sa platí odletová taxa extra na letisku v sume 750 pesos
- počas zimy tu často prší a môže sa ukázať nejaký ten tajfún
- letenky na Filipíny stoja dosť veľa ak nevychtáš dáku akciu
- je tu veľa nezdravej stravy, vyprážaného a mastného
- slovo internet a Filipíny do jednej vety nepatria (pozri radu č.2 nižšie)
Moje rady pre teba:
Rada č.1: Ak chceš po Filipínach cestovať dlhšie, vybav si normálne víza na ambasáde pri Bratislave. Bez víz tu môžeš ostať 30 dní a potom musíš odísť. Ak by si tu chcel ostať dlhšie, musel by si spraviť takzvaný „visa run“ čo je otočka do vedľajšieho štátu a ihneď návrat naspäť. Avšak, Filipíny sú ostrovný štát a odísť môžeš najčastejšie lietadlom. Aj keď nie sú letenky z Filipín drahé, platí sa tu odletová taxa 750 pesos, takže sa ti to môže predražiť. Na Filipíny môžeš dostať až ročné víza.
Rada č.2: Internet tu je fakt hrôza. Ak si digitálny nomád, ktorý sa chystá stráviť zimu na Filipínach, určite sa nespoliehaj na hotelové a hostelové vifiny. Na ostrove Cebu som býval v luxusnom hoteli, kde som zaplatil 45 €/noc a internet tu nešiel prakticky vôbec. Mnohí Filipínci fičia na mobilných dátach, nakoľko veľká časť krajiny má 4G pokrytie. Určite pre to zváž kúpu sim karty a adekvátny dátový balíček. Pozri si moje ďalšie rady pre internet na Filipínach a zariaď sa tak, aby ti to vyhovovalo čo najlepšie.
Rada č.3: Ak si posadnutý zdravou výživotu, sklamem ťa. Filipínci jedia pomerne nezdravé jedlá, veľa vysmážaného a sladkosti. Mnoho z nich trpí obezitou a jedlo na Filipínach je proste des. V potravinách sa predávajú najmä potraviny, ktoré majú dlhý dátum spotreby (to platí najmä pre menšie ostrovy) a mal som tu celkom problém zohnať zeleninu. Stravoval som sa preto najmä v reštauráciách, kde mali výber aj zo zdravého jedla. Ak tu však plánuješ byť dlho, môže sa ti to takto predražiť. Aj keď tu nie je draho, zaplatiť denne tri krát 5 € iba za jedlo je celkom veľa.
Ja som si sólo cestovanie po Filipínach užil naplno a väčšinu času strávil na ostrove Malapascua, ktorý sa nachádza severne od Cebu. Prečo som si vybral tento ostrov? Mnohými je zatiaľ neobjavený a turisti tu nie sú až tak samozrejmosťou. Ide najmä o potápačský raj, no aj keď sa nepotápam, Malapascua bola pre mňa raj na zemi.
Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013