„Zdravá“ exotika. Jedlo na Filipínach pozostáva z čipsov a kuracích čriev

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Jedlo na Filipínach: Pred tým, než som odišiel na Filipíny som si povedal, že sa tu budem zdravo stravovať a každé ráno behať po pláži. Haha. Netušil som však, ako veľmi stroskotajú moje oba plány a nie kvôli mojej lenivosti. Jedlo na Filipínach ma veľmi sklamalo a bol som prekvapený, keď som zistil, ako nezdravo tu miestni jedia. A navyše, veľa z nich je obéznych. Kto by to bol povedal. Ostrov Malapascua je plný gastronomických prekvapení.

Jedlo na Filipínach rozhodne zdravé nie je

jedlo na filipínach
Pečené kuracie nožičky dostať kúpiť takmer všade. Spolu s črevami
jedlo na filipínach
No nevyber si 🙂

Tu je zoznam vecí, ktoré som najčastejšie videl v potravinách. Pojem zdravá výživa sem ešte nedorazil a tak skoro asi ani nedorazí. Filipínci majú svoju špecifickú kuchyňu a často sa stravujú na ulici, kde je populárny predaj hydiny. Ak sa prejdeš uličkami akéhokoľvek mesta na Filipínach, určite nájdeš malé stánky kde si môžeš dať napríklad chutné kuracie črevá, orgány alebo nožičky. Ja som ochutnal tie nožičky.

  • čipsy
  • sladkosti typu Snickers
  • krekry a iné pochutiny
  • vyprážané banány (tie mi celkom chutili)
  • wifonky a sáčkové polievky rôzneho druhu
  • ryža
  • instantná káva (na preso zabudni)
  • veľa konzervovaného mäsa (fičí tu najmä „corned beef“
  • minimum zeleniny a ovocia
  • alkohol (najmä pivo a rum)

Ochutnal som kuracie prsty

A musím povedať, že to nebolo až tak zlé, ako som si myslel. Podobne, keď som ochutnal škorpióna v Thajsku. Aj keď to vyzeralo mega nechutne, v podstate išlo len o opečenú kožu, ktorá bola trochu slizká. Kuracie prsty však mojou pochúťkou z exotiky nebudú.

jedlo na filipínach
Sušené ryby boli asi to najzdravšie, čo som na ostrove Malapascua našiel
jedlo na filipínach
Rodina nakupuje ryžu
jedlo na filipínach
Väčšina toho, čo dostať v potravinách

Odhodlal som sa a kúpil si spomínané corned beef, čo je konzervované, solené hovädzie mäso. Akože, nechutilo to zle – opiekol som si to na panvici s cesnakom na panvici a zjedol s ryžou. Nechutilo to zle, ale v zásade sa mi hnusí všetko, čo je v konzerve. Obzvlášť mäso.

Čo mi z toho vyplýva? Keď sa pozriem na vyššie uvedený zoznam týchto potravín, vidím, že sú všetky trvanlivé a môžu stáť v tom obchode aj dva týždne. Mnohé filipínske ostrovy nemajú pravidelnú dodávku jedla (myslím tým každodennú) a pre to je tu veľa potravín, ktoré majú dlhý dátum spotreby. Ja som najviac času na Filipínach strávil na ostrove Malapascua, ktorý je severne od ostrova Cebu. Tento ostrov je úplne odrezaný od sveta, no moje sklamanie z jedla pokračovalo aj na samotnom ostrove Cebu, ktorý je relatívne civilizovaný. Platba kartou? Prosím ťa 🙂

Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.