Sólo cestovanie po Filipínach: Do ruksaka zbaľ odvahu a pozdrav babku

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Sólo cestovanie po Filipínach: Je zima a mnohí z nás na ňu proste kašlú. Toto je tretí rok po sebe, čo som časť zimy strávil pri rovníku alebo na južnej pologuli. V tomto roku mi na mušku prišli okrem Austrálie, Fiji či Thajska aj Filipíny, no aké sú pre sólo cestovanie? Rozhodol som sa spísať pre a proti cestovania osamote po Filipínach a napísť pár rád, ako si ho užiť čo najviac.

Sólo cestovanie po Filipínach? Áno.

sólo cestovanie po Filipínach
sólo cestovanie po Filipínach
 • Filipíny majú čo ponúknuť. Je tu vyše 7 000 ostrovov
 • počasie na Filipínach praje dobrodruhom, je tu pekne teplúčko
 • na Filipínach je proste lacno, od jedla, cez dopravu až po ubytko
 • stretneš tu veľa iných sólo cestovateľov – ide o obľúbenú destináciu
 • z Filipín je to na skok do okolitých krajín ako Taiwan, Indonézia či Borneo
 • Filipínci sú neuveriteľne milý národ, ochotní pomôcť so všetkým

Toto čekuj, lebo to môže byť pre teba aj nevýhodné

 • turistické víza na Filipíny umožňujú vstup iba na 30 dní
 • pre medzinárodných odletoch sa platí odletová taxa extra na letisku v sume 750 pesos
 • počas zimy tu často prší a môže sa ukázať nejaký ten tajfún
 • letenky na Filipíny stoja dosť veľa ak nevychtáš dáku akciu
 • je tu veľa nezdravej stravy, vyprážaného a mastného
 • slovo internet a Filipíny do jednej vety nepatria (pozri radu č.2 nižšie)
sólo cestovanie po Filipínach
Vo filipínskom autobuse naprieč ostrovom Cebu

Moje rady pre teba:

Rada č.1: Ak chceš po Filipínach cestovať dlhšie, vybav si normálne víza na ambasáde pri Bratislave. Bez víz tu môžeš ostať 30 dní a potom musíš odísť. Ak by si tu chcel ostať dlhšie, musel by si spraviť takzvaný „visa run“ čo je otočka do vedľajšieho štátu a ihneď návrat naspäť. Avšak, Filipíny sú ostrovný štát a odísť môžeš najčastejšie lietadlom. Aj keď nie sú letenky z Filipín drahé, platí sa tu odletová taxa 750 pesos, takže sa ti to môže predražiť. Na Filipíny môžeš dostať až ročné víza.

Rada č.2: Internet tu je fakt hrôza. Ak si digitálny nomád, ktorý sa chystá stráviť zimu na Filipínach, určite sa nespoliehaj na hotelové a hostelové vifiny. Na ostrove Cebu som býval v luxusnom hoteli, kde som zaplatil 45 €/noc a internet tu nešiel prakticky vôbec. Mnohí Filipínci fičia na mobilných dátach, nakoľko veľká časť krajiny má 4G pokrytie. Určite pre to zváž kúpu sim karty a adekvátny dátový balíček. Pozri si moje ďalšie rady pre internet na Filipínach a zariaď sa tak, aby ti to vyhovovalo čo najlepšie.

Rada č.3: Ak si posadnutý zdravou výživotu, sklamem ťa. Filipínci jedia pomerne nezdravé jedlá, veľa vysmážaného a sladkosti. Mnoho z nich trpí obezitou a jedlo na Filipínach je proste des. V potravinách sa predávajú najmä potraviny, ktoré majú dlhý dátum spotreby (to platí najmä pre menšie ostrovy) a mal som tu celkom problém zohnať zeleninu. Stravoval som sa preto najmä v reštauráciách, kde mali výber aj zo zdravého jedla. Ak tu však plánuješ byť dlho, môže sa ti to takto predražiť. Aj keď tu nie je draho, zaplatiť denne tri krát 5 € iba za jedlo je celkom veľa.

sólo cestovanie po Filipínach
Na lodi z mesta Maya na ostrov Malapascua
sólo cestovanie po Filipínach
Niekto musí aj vodu nabrať, predsa!
sólo cestovanie po Filipínach
Nikdy never lacnému ubytovaniu na Filipínach

Ja som si sólo cestovanie po Filipínach užil naplno a väčšinu času strávil na ostrove Malapascua, ktorý sa nachádza severne od Cebu. Prečo som si vybral tento ostrov? Mnohými je zatiaľ neobjavený a turisti tu nie sú až tak samozrejmosťou. Ide najmä o potápačský raj, no aj keď sa nepotápam, Malapascua bola pre mňa raj na zemi.

Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.