Splavovanie Dunajca plťou je zážitok, ktorý jednoducho patrí k regiónu Severného Spiša a Pienín. Môžeš si vybrať dva spôsoby, splaviť Dunajec na tradičných drevených pltiach alebo v rafte. Nakoľko som krátko pred splavovaním Dunajca absolvoval rafting v Slovinsku, tu som sa rozhodol pre tradičný spôsob a to drevené plte. Som rád, že som si vybral túto voľbu, aspoň viem perfektne porovnať rafting a splavovanie plťou. Ako si teda vybrať?
Splavovanie Dunajca plťou z pltnice Majere v Červenom Kláštore
Dunajec tvorí štátnu hranicu medzi Slovenskom a Poľskom v dĺžke 18 kilometrov. Najkrajšia časť má 9 kilometrov a je ideálna na splavovanie v pltiach. Splav je nenáročný a vhodný aj pre deti. Tie do 15 rokov musia mať povinne záchrannú vestu, ktorú majú v pltnici. Počas splavu v plti sme pendlovali medzi oboma štátmi, nakoľko časť 9 kilometrového úseku medzi pltnicou Majere a Lesnicou ide cez Poľsko a časť cez Slovensko.
Pieninská cesta: Z Lesnice do Červeného Kláštora na bicykli a naspäť v plti alebo rafte
Okolo Dunajca vedie náučný chodník, ktorý som si prešiel na bicykli. Trvalo to zhruba trištvrte hodinu a išlo o veľmi nenáročné bicyklovanie. Ide o trasu Lesnica – Červený Kláštor a jej dĺžka je 8 kilometrov. Trasa vedie pozdĺž Dunajca a najčastejšie ju ľudia kombinujú s plavbou na pltiach alebo raftom. Výlet je možné kombinovať s návštevou Červeného Kláštora.
Ja som to spravil takto: V Lesnici som si prenajal bicykel, odviezol sa do pltnice Majere a odtiaľ sa naspäť do Lesnice zviezol na plti. Pekný a nenáročný výlet na pol dňa.
Splavovanie Dunajca plťou prebieha veľmi kľudne
Celá trasa z pltnice Majere až naspäť do Lesnice trvala zhruba hodinu a štyridsaťpäť minút na plti. Počas splavu nám (mám ho nazvať kapitán?) rozprával veľa zaujímavých príbehov o mníchoch z Červeného Kláštra a legendy súvisiace so skalami nad Dunajcom. Plavba sa mi páčila, no na môj trvala príliš dlho. Pre cenník čekni stránku Pienin. Je tam aj mapa splavu.
Ako si teda vybrať? Ak chceš dobrodružstvo a v danom dni chceš stihnúť viac, určite sadni na raft. Ak si chceš užiť pokojnú plavbu a kochať sa prírodou Pieninského Národného Parku, určite sadni na plť.
Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013