7 Tipov Ako Prežiť Cestovnie

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Cestovanie nie je vždy len o zábave, vylihovaní na pláži s Mojitom v ruke či otravovní letušky v lieadle do Miami. Niekedy môžu nastať neočakávané situácie a jednou z nich je túžba po domove. Vedeli ste, že nieje tak ťažké túto túžbu zahnať a existuje pár jednoduchých krokov ako spraviť vašu cestu opäť potešením? Čítajte ďalej!

Nedávno som v rádiu počul pesničku, ktorej text znel ‚nenávidíš cestu vtedy, keď ti chýba domov‘. Toto je pravda všetkých právd. Prečo plánujeme dovolenky, cesty a výlety? Prečo si na to všetko šetríme peniaze keď nakoniec aj tak chceme ísť domov? Odpoveď nieje tak jednoduchá a závisí od každého jedného človeka. No aj skúsenému cestovateľovi sa môže cnieť za domovom, najmä vtedy, keď cestuje sám a dlho. Mne napríklad chýbal domov počas môjho 5 mesačného pobytu v Estónsku a práve tam som sa túžbu po domove naučil zvládnuť. Teraz som v Spojených štátoch Amerických a v čase písania tohto článku to bolo už vyše mesiaca čo som pristál na letisku v New Yorku, sám len ja a môj kufor. A stále mi domov nechýba 🙂 naučil som sa neviazať na miesta, skôr na ľudí.

1. NÁJDI SI KAMARÁTOV
Nieje nič čo pomáha viac ako mať okolo seba kamarátov a ľudí, s ktorými sa môžeš rozprávať. Takto si pomáhate navzájom prekonať túžbu po domove a ani o tom neviete. Nikdy nie si sám nespokojný s miestom na ktorom sa práve nachádzaš, ale to prejde. Ľudia sú spoločenské bytosti, a byť sám nieje vôbec zdravé. Jednoducho vybehni von, opýtaj sa ostatných odkiaľ sú, kam idú a čo robia. Funguje to!

2. ZAPÁJAJ SA
Kde sú noví kamaráti? Tam, kde sa niečo deje. Ak máš príležitosť ísť von, do baru či len tak na prechádzku, choď! Hrajú karty? Pridaj sa. Idú do kina? Choď aj ty. Čím viac sa budeš zapájať do všetkého, tým viac kamarátov budeš mať a tvoje dni v zahraničí pôjdu oveľa rýchlejšie a budeš sa z nich oveľa viac tešiť.

3. OBJAVUJ
Dôvod prečo tí chýba domov je, lebo doma niesi! Si niekde, kde si nikdy nebol. Čo to znamená? Kopec príležitosti na objavovanie nových vecí. Netreba stále sedieť pred monitorom, obuj si pohodlné topánky a bež objavovať svet. Či si v malom meste, na vidieku či v metropole, vždy je tam čo objavovať. Zober svojich nových kamošov, fotoaparát a choďte von. Navštívte miestnu knižnicu a prečítajte si niečo o histórii tohto miesta, o pamiatkách a významných udalostiach. Vyhľadávanie informácií v knihách má stále väčšie čaro, než google. Dôvodom prečo som pred takmer rokom začal písať tento blog bol môj spomínaný pobyt v Estónsku. Bol som tak zaujatý týmto krajom, že som to musel všetko napísať a ty môžeš urobiť to isté.

4. ZDOKONAĽUJ SA FYZICKY AJ PSYCHICKY
Čas ktorý tráviš v tvojom novom domove môžeš využiť na seba zdokonaľovanie, či už po fyzickej alebo psychickej stránke. Bež si každé ráno či večer zabehnúť kolečko okolo jazera, či parku.
Ten pocit že si spravil niečo dobré pre svoje telo je na nezaplatenie. Skús sa vyhýbať nezdravému jedlu a začni tráviť svoj čas na slnku a čerstvom vzduchu. Ja som sa takto stal závislým na behaní a je jedno kde vo svete práve som, svoje bežecké topánky mám vždy v kufri. Už sa neviem dočkať, keď si pôjdem zabehnúť do Central Parku v New Yorku o pár týždňov. Trénuj aj svoj mozog a konečne prečítaj tú knihu, ktorú stále odkladáš. Ja som sa tu, v Connecticute zamiloval do knihy ‚Cesta do stredu zeme‘ od Jules Verna. Odkladal som tú knihu snáď dva roky. Využi čas ktorý máš na zlepšenie tvojho ja lebo práve teraz máš príležitosť. Doma opäť vpadneš do svojej dennej rutiny a všetky tieto veci ostanú zabudnuté.

5. SKYPE A SOCIÁLNE SIETE
Byť v kontakte s tými, ktorých miluješ a s tými, ktorým na tebe záleží je asi najdôležitejšia vec v tomto zozname. Dôležité je však určiť si hranice. Tráviť celé dni pred kamerou je horšie ako nebyť v kontakte vôbec. Raz za dva dni je podľa mňa ideálne. Zdieľaj fotografie a komentáre k ním. Tvoji blízki sa potešia. Nezabudni však že všetkého veľa škodí a ak nechceš trpieť za domovom, zdravo obmedz kontakty.

6. POŠLI POHĽADNICU
Možno sa práve teraz pýtate, prečo by som mal posielať pohľadnice, keď mám facebook a môžem fotografie zadarmo nahrať na web. No niekedy jedna pohľadnica povie viac, ako sto selfies v tvojom profile. Stále sú tu ľudia, ktorí nežijú online životom ako naše babky napríklad. A aj keď žijú, pohľadnica s textom ručne písaným bude vždy viac. Prečo? Lebo do nej vkladáš kus seba. Musíš ju ísť kúpiť, vybrať takú ktorá sa tí páči, myslieť na to, či sa bude páčiť aj príjemcom a rozmýšľať nad tým, čo napísať. Vývoj vedy a techniky priniesol však androidovú aplikáciu ‚Touchnote‘ pomocou ktorej môžete vyrábať pohľadnice z fotografií vo vašom mobile. Jedna pohľadnica stojí 2 EUR kdekoľvek vo svete ste. Zvyknem posielať takto pohľadnice z fotografií svojej babke z ciest a som veľmi spokojný. Kvalita pohľadnice a rýchlosť doručenia je perfektná. A nikdy nieje nič krajšie ako úsmev ľudí, ktorým príde tvoj pozdrav do schránky.

7. PÍŠ SI DENNÍK
Skús si zaznamenávať každý deň tvoje myšlienky a pocity, aby si vedel, ako sa veci vyvíjajú. Nemusíš si písať, že si včera padol do mláky, skôr veci, ktoré by tí mohli pomôcť v budúcnosti byť lepším človekom. Za čo si dnes vďačný? Denník je spôsob, akým môžeš dostať zo seba veci, ktorými nechceš zaťažovať ostatných. Keď si v ňom budeš doma listovať, budeš sa len usmievať nad tým, ako si sa cítil v zahraničí. A keď raz znova pôjdeš niekam preč na dlho, len si na to spomenieš a povieš si ‚raz som to už prežil‘ a tvoj smútok za domovom bude raz dva preč. Pretože raz si to už dokázal a môžeš sa o tom presvedčiť zo strán tvojho denníka.

Mne domov chýbal počas môjho pobytu v Estónsku a prežil som to 5 mesiacov. Vďaka tejto skúsenosti som mohol napísať tento článok a podeliť sa s mojimi skúsenosťami s vami. Aby bolo cestovanie opäť zábava 🙂

Milan Bardun 2014 lebo cesta je lepšia ako cieľ

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.