Zaujímavosti o Vlkolínci, ktoré ma prekvapili, aj keď táto dedina nie

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....
66,358FansLike
134,387FollowersFollow
81,644FollowersFollow

Zaujímavosti o Vlkolínci? Nuž, popravde…nech ma všetci ukameňujú, no od Vlkolínca som čakal viac. Respektíve, poviem to takto. O Vlkolínci počúvam už niekoľko rokov najmä v súvislosti, že ide o UNESCO pamiatku. Vlkolínec je pekný, no nič výnimočné som na ňom nevidel. Ak ide o pamiatku, prečo nie je pamiatka napríklad aj Terchová? Podobné dediny ako je Vlkolínec som videl už kade tade počas cestovania po Slovensku. V podstate aj dedina, kde býva babka je podobná Vlkolíncu. Avšak, viac ako samotný Vlkolínec ma zaujali tieto zaujímavosti:

Zaujímavosti o Vlkolínci, ktoré ma prekvapili aj keď Vlkolínec neprekvapil

Medzi tradičnými domami
Zaujímavosti o Vlkolínci

Rýchle informácie o Vlkolínci pre začiatok:

 • otváracie hodiny sú od pondelka do nedele od 9 do 17:00
 • cena vstupného je 2 €, študenti, dôchodcu a skupiny nad 40 osôb 1 €
 • parkovné 1 €

Ide o pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a predstavuje typ stredovekého dedinského sídla tak, ako sme kedysi žili. Teda ja nie. Prvá zmienka o dedine pochádza z roku 1376 ako osada drevorubačov a uhliarov. Oficiálna stránka Vlkolínca však tvrdí, že to bolo až v roku 1461 ako Wylkovinecz.

Dnes sa tu nachádza galéria ľudového umenia s otváracími hodinami na dverách. Keď som tam prišiel, na dverách bol veľký nápis, že mám ísť do miestnej krčmy nech mi ho otvoria. Aj napriek otváracím hodinám na dverách mi bolo povedané, že je galéria zatvorená. Možno bude dobré prísť do Vlkolínca v zime, prevetrať lyže a dúfať, že ma do galérie konečne pustia.

Zaujímavosti o Vlkolínci

 1. na konci osemnásteho storočia tu žilo 280 ľudí v 41 domoch, čo je takmer sedem ľudí v jednom dome
 2. počas druhej svetovej vojny veľká časť Vlkolínca vyhorela
 3. drevená zvonica, ktorá tu je je z roku 1770
 4. ide o jedinú obec na Slovensku, v ktorej nenájdeme novú výstavbu moderných domov
 5. žili tu sedliaci, ktorí vlastnili pozemky. Nájomníkom domov sa hovorilo želiari.
 6. základným stavebným materiálom zrubových domov bolo drevo z okolitých lesov
 7. studňa, ktorá sa nachádza v strede obce bol kedysi jediný zdroj pitnej vody. Dodnes funguje a ja som sa z nej napil.
 8. vo Vlkolínci sa vo veľkom pestoval hrach a išlo o typickú ľudovú potravinu. Vo veľkom sa tu chovali aj ovce (až 500 kusov)

Ako sa dostať vo Vlkolínca?

Autobusom: Z Ružoberka – pozri si časy odchodov.
Autom: Ja som však prišiel autom a po ceste viac krát zablúdil. Určite sa nespoliehaj na navigáciu s Google. Tu je zbytočná a posielalo ma to cez les. Z Ružomberka vyjdi cestou 59 a za tabuľov „ovčie syry“ odboč doprava. Tam už budú tabule.

Mne sa Vlkolínec páčil, no už sa sem zrejme len tak nevrátim. Určite ho odporúčam každému zahraničnému turistovi, ktorý chce vidieť ako vyzeralo Slovensko v stredoveku. Avšak, ako som povedal – mňa Vlkolínec neoslovil.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

3 comments

 1. Musím Vás opraviť, to z čoho ste pil nie je studňa, ale práve spomínaný vodovod. Studňa je o pár metrov ďalej, vyzerá ako drevená búdka, je to klasická rumpáľová kopaná studňa s hĺbkou 11 metrov a už veľa rokov je uzamknutá, pretože nám do nej turisti neustále hádzali smeti.

 2. Tento blog som čítala dávnejšie. Škoda, že som si ho dnes neprečítala opäť.

  Ako si napísal, dosť velké sklamanie. Tak bohatá história a ….
  Mohla by to byť krásna pamiatka, no potenciál podla mňa maximálne nevyužitý.
  Otvorený dom, ktorý si môžete pozrieť aj zvnútra je tam iba jeden :-( pomaly pri každom dome auto. Za mňa nič moc

  • Presne, ako pises, Veronika. Dedinka sama o sebe pekna, ale atmosfera 0 bodov. Tie zaparkovane mercedesy pred domcekami mi tam vobec nesedeli. Na druhej strane, chapem, ludia tam byvaju. Avsak, ak by som tam byval ja, dal by som si sakra zalezat, aby to vyzeralo co najviac autenticky.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.