Ako cestovať sólo a tipy pre začínajúcich cestovateľov

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako cestovať sólo? Cestovanie osamote môže byť jedným z najviac oslobodzujúcich a obohacujúcich zážitkov, ktoré si môžete dopriať. Verte mi, mám s tým bohaté skúsenosti. Pre niekoho to môže vyzerať trochu desivo, najmä ak je to vaša prvá sólo cesta a často sa ma ľudia pýtajú ako začať.

Ako cestovať sólo a tipy pre začínajúcich cestovateľov
Ako cestovať sólo a tipy pre začínajúcich cestovateľov

Ale nebojte sa, s týmito tipmi budete mať všetko pod kontrolou a užijete si každú minútu svojho dobrodružstva. Počas vašich ciest sa môžete zabaviť aj na kasinoslovenske.com, čo môže byť skvelý spôsob, ako si spestriť večery po dni plnom objavovaní nových miest.

Ako cestovať sólo a prečo by mal niekto cestovať sám

Cestovanie sólo vám dáva úplnú slobodu. Môžete robiť, čo chcete, kedy chcete, bez potreby sa niekomu prispôsobovať, a to mám najradšej. Chcete stráviť celé popoludnie v múzeu alebo radšej leňošiť na pláži? Je to len na vás.

Navyše, sólo cestovanie môže byť skvelým spôsobom, ako sa lepšie spoznať a rozvinúť svoje zručnosti, ako je riešenie problémov a sebaorganizácie.

Podľa čoho si vybrať destináciu kam cestovať sólo?

 1. Bezpečnosť
 2. Jazyková bariéra
 3. Infraštruktúra

Pri výbere destinácie pre svoju prvú sólo cestu je dobré zvážiť niekoľko faktorov. Prvou je bezpečnosť. Vyberte si miesto, ktoré je známe svojou bezpečnosťou a nízkou kriminalitou. Odporúčam využiť stránky nomadlist.com, kde sú zoradené jednotlivé mestá podľa toho ako sú populárne a bezpečné pre sólo cestovateľov, samotné ženy, LGBT+ komuniu a podobne.

Vyberte si miesto, kde sa ľahko dohovoríte jazykom, ktorý ovládate alebo sa učíte. Len nedávno som písal recenziu aplikácie Preply na online učenie jazykov a neviem si ju vynachváliť. Skúste vycestovať do krajiny, kde sa hvovorí jazykom, ktorý sa učíte, váš level sa zlepší o milión percent.

Vyberajte si miesta s dobrou dopravnou infraštruktúrou a ľahkou dostupnosťou. Aj keď cestovanie sólo ponúka flexibilitu, je dobré mať základný plán. Tu je niekoľko bodov, ktoré by ste mali zvážiť:

 • Ubytovanie: Rezervujte si ubytovanie vopred, najmä na prvú noc.
 • Doprava: Zistite si, ako sa budete pohybovať medzi jednotlivými miestami.
 • Aktivity: Urobte si zoznam miest a aktivít, ktoré chcete zažiť.
 • Kúpte si dátovú eSim, tu je moja recenzia na Airalo aj so zľavovým kódom na prvú eSim.

Ako a čo si zbaliť ak idem cestovať sólo?

Keď cestujete sólo, je dôležité byť pripravený na všetky možné situácie. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste nemali zabudnúť:

 • Doklady: Pas, víza, poistenie.
 • Elektronika: Mobilný telefón, nabíjačka, adaptér.
 • Základné lieky: Lekárnička s najdôležitejšími liekmi.
 • Oblečenie: Oblečenie prispôsobené klímy destinácie.

Extra bezpečnostné tipy pri cestovaní osamote

Dajte niekomu vedieť, kde sa budete pohybovať a zdieľajte svoj itinerár. Majte pri sebe kontakty na miestnu ambasádu a núdzové čísla. Vyhnite sa nebezpečným oblastiam a cestujte radšej počas dňa. Aj keď cestujete sólo, nemusíte sa cítiť osamelo. Existuje mnoho spôsobov, ako sa stretnúť s novými ľuďmi

Neplánujte každý detail, nechajte si priestor pre nečakané dobrodružstvá. Zamerajte sa na prítomnosť a nasávajte atmosféru každého miesta. Nebojte sa vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a vyskúšať nové aktivity a po návrate domov si urobte čas na spracovanie svojich zážitkov. Sólo cestovanie môže byť začiatkom celoživotnej vášne. Ak sa vám páčilo, plánujte ďalšiu cestu! Každá cesta je unikátna a prináša nové skúsenosti.

Jazda na koni po Cappadocii cez Rose Valley pri západe slnka
Jazda na koni po Cappadocii cez Rose Valley pri západe slnka

Cestovanie sólo môže byť neuveriteľne obohacujúcou skúsenosťou, ktorá vám umožní spoznať svet aj seba samého. S týmito tipmi budete dobre pripravení na svoju prvú sólo cestu a užijete si ju naplno. Takže neváhajte, zbaľte si kufor a vydajte sa na svoje prvé sólo dobrodružstvo!

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.