Sólo cestovanie, bezpečnosť na cestách a 3 rady, ktorých sa držím

124,940FansLike
210,903FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Sólo cestovanie je dnes úplne bežná vec pre každého. Nedávno mi dokonca brat oznámil, že si kúpil letenku do Catanie na Sicílii za 50 € a ide na výlet. Sám. Najskôr som sa zhrozil, že čo tam bude robiť sám, no potom som si uvedomil, že ja vlastne robím to isté už niekoľko rokov.

Sólo cestovanie a bezpečnosť na cestách


Nechce sa ti článok čítať? Vypočuj si ho:


Sólo cestovanie, bezpečnosť na cestách a 3 rady
Sólo cestovanie, bezpečnosť na cestách a 3 rady.

Ja sám o pár týždňov odlietam preč na celý mesiac a nikoho neberiem so sebou. Ako je to ale s bezpečnosťou na cestách pri sólo cestovaní? Ja som veľkým fanúšikom sólo cestovania a mám s ním veľmi bohaté skúsenosti. Sólo som najdlhšie cestoval 6 mesiacov, kedy som začal na Filipínach, prešiel Juhovýchodnú Áziu, Austráliu, Fidži, Havaj a skončil v Srbsku. Neskôr som takto prešiel z Južnej Ameriky cez Strednú až do USA a najbližšie sa chystám znova spraviť niečo podobné.

To, že cestujem sólo si ale vyžaduje trochu viac príprav a obozretnosti. Nejdem v tomto článku písať také tie banálne rady typu „naštuduj si kam ideš, nerozprávaj sa s divnými ľuďmi a nechoď do tmavej uličky“. To napadne každému, kto má aspoň trochu pud sebazáchovy.

V tomto článku napíšem tri konkrétne rady a kroky, ktoré robím pri sólo cestovaní, aby som mal vždy istotu, že neskončím spať na ulici ani v prípade, že ma okradnú a aby moja rodina vždy vedela, kde sa nachádzam.

Toto sú moje tri rady:

  1. Moja rodina vždy vie, kde som. Vďaka mobilnej aplikácii.
  2. Mám uzavreté cestovné poistenie.
  3. Kopírujem všetko, čo sa dá. Mám záložnú bankomatovú kartu, ktorá je doma v šuplíku, no stále s ňou viem platiť.

Používam aplikáciu na sledovanie polohy

Pôvodne to bol môj nápad, nainštalovať si aplikáciu na sledovanie polohy, pred cestou do Kolumbie. Volá sa Family Locator a funguje ako na Android, tak na Apple. Vytvoril som tam rodinnú skupinu, poslal pozvánku bratovi a mame a navzájom vidíme svoju aktuálnu polohu, 24 hodín denne. Je to super v hlavne v tom, že mám prehľad, kde kto je a nemusím ich stále otravovať a vypytovať sa. Na druhej strane – ak by sa niečo stalo, keď sa napríklad pôjdem sám prejsť do lesa a zahučím do jamy, aspoň ma nenájdu o 30 rokov, ale do pár hodín.

Počas cestovania túto aplikáciu využívam o to viac a na mobile beží na pozadí sama od seba. Ani o nej neviem. Síce je nereálne, aby ma išla mama hľadať do Kolumbie podľa poslednej polohy na ulici v Bogote, no nikdy nevieš, kedy sa môže takáto aplikácia zísť a zachrániť život. Naozaj odporúčam.

TIP: Len pozor, aby sa toto sledovanie nezmenilo na chorobné stalkovanie. Keď sa začala rodina vypytovať až príliš, povedal som im, že mne nevadí, keď ma sledujete. Nemám tajomstvá, no vadí mi, keď vyzvedáte. Sesternica si ju po týžni teatrálne odinštalovala, lebo nemala súkromie. Každopádne, táto aplikácia na sledovanie polohy je skutočný pomocník, čo sa týka bezpečnosti na cestách.

Oplatí sa návšteva Indie
Indický Palolem.

Mám vždy aktuálne cestovné poistenie

Bez cestovného poistenia nejdem už ani do Rakúska, keďže viem, ako sa môže aj takýto nenápadný výlet predražiť. Cestovné poistenie nie je povinnosťou, no nikomu by som neželal, aby si musel za vlastné peniaze uhradiť ošetrenie zlomeniny v Austrálii či v USA, čo by sa pohybovalo v tisíckach eur. Navyše, pri sólo cestovaní je takáto vec niekoľkokrát nepríjemnejšia.

Sám som ostal bez cestovného poistenia v zahraničí iba raz, kedy som si uzavrel krátke, ktoré vypršalo a chvíľu bol v Austrálii bez poistenia. Našťastie som neskôr našiel také, ktoré som vedel uzavrieť aj zo zahrničia, keďže väčšina z nich má podmienku, že sa počas uzatvárania poistenia musíš nachádzať na území Slovenska. Kamarát si takto mohol dovoliť ošetrenie zapáleného zubu na súkromnej klinike v Bangkoku (lebo do štátnej by ani psa neposlal), alebo preplatenie škody na aute počas havárky na dovolenke. Nič príjemné, no cestovné poistenie ti netreba, dokým ho nepotrebuješ, ako hovorí moja mamka.

Mám kópie dokladov, kariet a peniaze pre prípad núdze

V poslednej dobe som sa naučil kopírovať všetko, čo potrebujem. Okrem peňazí, haha. Tieto kópie mám vždy uložené niekde na Google Drive a to hlavne:

  1. Kópiu pasu a občianskeho preukazu (stačí obyčajná fotografia mobilom),
  2. kópiu cestovného poistenia,
  3. kópiu všetkých bankomatových kariet a záložnú kartu, ktorá ostane doma.

Vždy sa ľahšie vybavia záložné doklady na cestu domov, keď polícii ukážeš fotokópiu originálu. Musím trikrát zaklopať, no zatiaľ sa mi to nestalo. Kópia kariet je dôležitá v prípade krádeží, kedy si viem letenku kúpiť aj vtedy, keď kartu stratím, alebo mi ju ukradnú. Ja to robím tak, že mám doma vždy jednu kartu navyše, ktorá aj doma ostane. Na nej sú prevedené extra peniaze a keďže je doma, nemôžu mi ju ukradnúť.

Avšak, tým že ju mám vyfotenú a uloženú, viem s touto kartou zaplatiť za núdzové letenky domov hocikedy, nech som v Austrálii, na Havaji či v Afrike. Karta je doma v bezpečí, no ja ju môžem využívať a nikto mi ju neukradne.

Sólo cestovanie a bezpečnosť

Sólo cestovanie nie je žiaden strašiak a stále viac ľudí cestuje osamote. Je to taká dobrá psycho hygiena, no keď sa ma ľudia pýtajú, ako začať, vždy im odporúčim, nech si skúsia najskôr niečo kratšie. Nemusia hneď dať výpoveď a odletieť do Kolumbie. Stačí najskôr sólo víkend v Budapešti alebo Viedni, lebo predsa len, sólo cestovanie nie je pre každého. Najdôležitejšia je bezpečnosť, cestovné poistenie a dosť peňazí na to najhoršie – neplánovanú cestu domov.

2 COMMENTS

  1. Zas len musím súhlasiť . Presne pred mesiacom ma v Bangkoku brala sanitka do nemocnice . Ráno cca o 9 viatej som sa presúval taxíkom do druhého hotela a zle som vystúpil …do žlabu a spadol som . Dobúchal som sa . Ešte som sa ubytoval , ale potom som už nevedel chodiť. Beriem celoživotne lieky na riedenie krvi . Mal som 5 krát hlbokú trombózu do lavej nohy a u mňa je cca 10 krát vačšie riziko , že …. V nemocnici mi ihned spravili RTG panvy , hlavy a CT mozgu a predpísali 4 druhy liekov . Zaplatil som cca 130 euro. Samozrejme mám opakujúce sa celoročné cestovné poistenie na celý svet …za 15 eur tak poisťovňa preplatila cca za týždeň . Na Jamajke aj v Guatemale som dostal úpal a to sa nechodím opalovať . Vždy to bolo na lekára …..Dve veci som chcel týmto povedať .Ad 1. Bez cestovného poistenia nikde . Ad 2. Bez dostatočného množstva penazí je cestovanie problém . Vždy treba mať peniaze aj na nečakané výdavky …nemyslím tým suveníry .

    • Ahoj, Zolo. Jasné, cestovné poistenie je úplný základ. Ten Bangkok ti nezávidím, to je niečo, na čo sa človek proste nepripraví a stane sa to zo sekundy na sekundu. Cestovanie sam a bezpecnost by mali ist spolu ruka v ruke 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.