Ako sa vyrába bryndza na Slovensku a všetko, čo o bryndzi musíte vedieť

Ako sa vyrába bryndza? Na svete sú dva typy ľudí. Tí, čo bryndzu ľúbia a tí, ktorí ju nemôžu dať do úst. Ja, ako pravý Slovák, bryndzu milujem a viem ju jesť na raňajky, obed aj večeru. Avšak, viete, ako sa vyrába bryndza? Aby som to zistil, cestoval som až na Oravu.


Nemáte čas čítať? Vypočujte si článok ako podcast:


Ako sa vyrába bryndza poctivým spôsobom?

Ako sa vyrába bryndza na Slovensku a všetko, čo o bryndzi musíte vedieť
Ako sa vyrába bryndza na Slovensku a všetko, čo o bryndzi musíte vedieť.

V rámci môjho cestovania po Slovensku s potravinami Kraj, kde nehľadám pamiatky, ale našich lokálnych výrobcov, som navštívil malú obec Pokryváč, kde je ovčia farma. Každý mesiac jeden výrobca. Články a videá zo všetkých ciest nájdete v podkategórii Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy. V tomto článku si prejdeme to, ako sa vyrába bryndza, čo obsahuje, či je zdravá, či môže byť aj bryndza bez laktózy, či je vhodná pre tehotné ženy, pri kojení a aj to, koľko má kalórií.

FAKT: Ja som si myslel celý život, že bryndza je čisto slovenská záležitosť, no tradície výroby bryndze siahajú do veľkej časti Východnej Európy. Nájdeme ju v Rumunsku, Poľsku, no aj na Ukrajine a v Bulharsku.

Ako sa vyrába bryndza a prečo je májová najlepšia?

Bryndza je slaný ovčí syr a čím má intenzívnejšiu chuť a vôňu, znamená to, že o to kvalitnejšiu pašu mala ovečka (paša je to, kde sa ovca pasie). Preto je najlepšia májová bryndza, keďže v máji všetko začína kvitnúť a rašiť. V roku 2008 bola bryndza registrovaná ako chránené zemepisné označenie. To znamená, že iba syr, ktorý sa vyrobý v našich lokalitách, sa môže volať bryndza – podobne, ako je to s parma šunkou či Proseccom v Taliansku. Na Slovensku máme istý Potravinový kódex, ktorý tvrdí, že aby brydnza bryndzou bola, musí obsahovať v sušine minimum päťdesiat percent ovčieho syra (1).

Ako sa vyrába bryndza? Zo sladkého ovčieho mlieka, ktoré sa zasyrí buď pomocou prírodných alebo chemických syridiel. Celé sa to nechá preschnúť, čím vznikne ovčí syr, ktorý sa následne spracováva v bryndziarniach. Tam sa triedi, umýva a nechá zrieť pri teplote okolo dvadsať stupňov. Neskôr sa odstráni kôra, syr sa vyžmýka, podrví a posolí. Hotová a čerstvá bryndza je na svete.

dojenie oviec
Moderné dojenie na Slovensku.
mladé jahniatka
Mladé jahniatka.

Pasterizovaná a nepasterizovaná bryndza – aký je medzi nimi rozdiel?

Pre tých, čo nevedia čo je pasterizácia, ide o tepelné upravovanie a sterilizácia nápojov. Vykonáva sa krátkym zvýšením teploty, kedy sa nápoj sterilizuje. Pasterizácia sa vykonáva najmä v prípade mliečnych výrobkov, kde sa takto odstraňujú baktérie, ktoré môžu byť pre trávenie nebezpečné. Pasterizácia je ale potrebná, znižuje sa tým riziko ochorenia, salmonelózy a podobne. Pasterizuje sa, napríklad, aj pivo či džúsy. Pasterizácia zničí škodlivé baktérie, no aj tie prospešné.

Probiotiká v bryndzi

Rozdiel medzi pasterizovanou a nepasterizovanou bryndzou je jasný. Tá nepasterizovaná neprešla tepelnou úpravou pred konzumáciou. Keď som si na internete vyhľadával informácie o tom, čo je lepšie jesť pasterizované alebo nepasterizované potraviny, našiel som úplne protichodné názory. Osobne sa ale prikláňam k pasterizácii. Na druhej strane, nepasterizovaná bryndza obsahuje množstvo probiotík, ktoré sa pasterizáciou znehodnotia. Ak vám teda chutí bryndza kvôli chuti, kupujte si pasterizovanú. Ak ju jete kvôli probiotikám, ktoré podporujú trávenie, dajte si nepasterizovanú. Je to ale s rizikom, že môže obsahovať baktérie salmonely.

Bryndza v tehotenstve a baktérie

Vo všeobecnosti sa tehotným ženám neodporúča jesť bryndzu. Je to taká polopravda a platí to iba pre nepasterizovanú bryndzu. Tú kúpite v rôznych salašoch a stánkoch v rôznych mestách po Slovensku. Bryndza v obchodoch a potravinách býva takmer vždy pasterizovaná. Je to z toho istého dôvodu, ktorý som spomínal vyššie – baktérie v nepasterizovanej bryndzi. Tie môžu skomplikovať tehotenstvo.

View this post on Instagram

🐑🐑🐑 Čo majú spoločné Skalický trdelník, parenica a bryndza? Sú čisto naše a máme na to papier od Európy 😂 . ➡️ Vrámci môjho cesotvania po Slovensku, kde nenavštevujem pamiatky, ale našich domácich farmárov a výrobcov, ktorí dodržujú tradície, som teraz navštívil pastierov na Orave v Pokryváči. . Okrem iného vyrábajú aj tradičnú slovenskú bryndzu, ktorá dostala v roku 2008 chránené zemepisné označenie, rovnako, ako ho má aj parmská šunka, parmezán či proseko v Taliansku. Znamená to, že iba bryndza vyrobená na Slovensku sa môže volať bryndza 😍 . Prvá slovenská bryndziareň bola v roku 1787 v Detve a ja som veľmi rád, že táto tradícia výroby vydržala dodnes. Dokonca, keď som bol v Sydney v Austrálii, navštívil som československú reštaruáciu a dal si bryndozvé halušky za 20 € 😂 . Celý vlog a článok z tejto návštevy pastierov nájdete v odkaze v profile a ich výrobky nájdete v regáloch potravín Kraj. . ➡️➡️➡️ PS: Máte aj vy vtipnú skúsenosť s bryndzou? Ja som ju raz prepašoval do Estónska, kde som študoval, a urobil Estóncom bryndzáky. Nikomu nechutili a namáčali si do nich krekry 😂😂

A post shared by Milan Bez Mapy (@milan_bezmapy) on


ANKETA: Kupujete si pasterizované alebo nepasterizované mliečne produkty?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Aký je v bryndzi obsah laktózy a dá sa vyrobiť aj bezlaktózová bryndza?

Laktóza v bryndzi je zastúpená minimálne a vhodná pre ľudí, ktorí majú intoleranciu na laktózu. Laktóza sa v bryndzi spotrebuje počas jej zrenia, pri fermentácii, a premení na kyselinu (2). Každá bryndza je (takmer) bezlaktózová. Pri fermentácii sa odstráni veľká časť laktózy, no nie úplne všetka. Obsah laktózy v bryndzi je preto úplne minimálny a je vhodná pre ľudí, ktorí trpia intoleranciami.

pokryváč
Májová paša.
ako sa vyrába bryndza
Toto je ovčí syr a žinčica.

Energetická hodnota bryndze

Sto gramov bryndze obsahuje 21 gramov proteínu, iba 2 gramy sacharidov, 25 gramov tuku a 317 kcal. Bryndza teda patrí medzi syry s vysokým obsahom bielkovín, no aj tukov (4).

TIP: Ak chcete ochutnať výrobky z Ovčej farmy v Pokryváči, nájdete ich v regáloch potravín Kraj. Celú moju tohtoročnú cestu po Slovensku, kde navštevujem našich lokálnych výrobcov, sledujte na stránke potravín Kraj.

 

 

 


ZDROJE:

(1) https://sk.wikipedia.org/wiki/Bryndza
(2) https://www.aktuality.sk/diskusia/334092/biele-zlato-zo-slovenska-bryndza-je-klenot-zdravych-potravin/
(3) https://najmama.aktuality.sk/clanok/230698/tehotne-by-nemali-jest-plesnove-syry-ci-bryndzu-a-preco/
(4) https://www.kaloricketabulky.sk/bryndza

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.