Ako sa vyrába bryndza na Slovensku a všetko, čo o bryndzi musíte vedieť

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....
66,358FansLike
134,387FollowersFollow
81,644FollowersFollow

Ako sa vyrába bryndza? Na svete sú dva typy ľudí. Tí, čo bryndzu ľúbia a tí, ktorí ju nemôžu dať do úst. Ja, ako pravý Slovák, bryndzu milujem a viem ju jesť na raňajky, obed aj večeru. Avšak, viete, ako sa vyrába bryndza? Aby som to zistil, cestoval som až na Oravu.


Nemáte čas čítať? Vypočujte si článok ako podcast:


Ako sa vyrába bryndza poctivým spôsobom?

Ako sa vyrába bryndza na Slovensku a všetko, čo o bryndzi musíte vedieť
Ako sa vyrába bryndza na Slovensku a všetko, čo o bryndzi musíte vedieť.

V rámci môjho cestovania po Slovensku s potravinami Kraj, kde nehľadám pamiatky, ale našich lokálnych výrobcov, som navštívil malú obec Pokryváč, kde je ovčia farma. Každý mesiac jeden výrobca. Články a videá zo všetkých ciest nájdete v podkategórii Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy. V tomto článku si prejdeme to, ako sa vyrába bryndza, čo obsahuje, či je zdravá, či môže byť aj bryndza bez laktózy, či je vhodná pre tehotné ženy, pri kojení a aj to, koľko má kalórií.

FAKT: Ja som si myslel celý život, že bryndza je čisto slovenská záležitosť, no tradície výroby bryndze siahajú do veľkej časti Východnej Európy. Nájdeme ju v Rumunsku, Poľsku, no aj na Ukrajine a v Bulharsku.

Ako sa vyrába bryndza a prečo je májová najlepšia?

Bryndza je slaný ovčí syr a čím má intenzívnejšiu chuť a vôňu, znamená to, že o to kvalitnejšiu pašu mala ovečka (paša je to, kde sa ovca pasie). Preto je najlepšia májová bryndza, keďže v máji všetko začína kvitnúť a rašiť. V roku 2008 bola bryndza registrovaná ako chránené zemepisné označenie. To znamená, že iba syr, ktorý sa vyrobý v našich lokalitách, sa môže volať bryndza – podobne, ako je to s parma šunkou či Proseccom v Taliansku. Na Slovensku máme istý Potravinový kódex, ktorý tvrdí, že aby brydnza bryndzou bola, musí obsahovať v sušine minimum päťdesiat percent ovčieho syra (1).

Ako sa vyrába bryndza? Zo sladkého ovčieho mlieka, ktoré sa zasyrí buď pomocou prírodných alebo chemických syridiel. Celé sa to nechá preschnúť, čím vznikne ovčí syr, ktorý sa následne spracováva v bryndziarniach. Tam sa triedi, umýva a nechá zrieť pri teplote okolo dvadsať stupňov. Neskôr sa odstráni kôra, syr sa vyžmýka, podrví a posolí. Hotová a čerstvá bryndza je na svete.

dojenie oviec
Moderné dojenie na Slovensku.
mladé jahniatka
Mladé jahniatka.

Pasterizovaná a nepasterizovaná bryndza – aký je medzi nimi rozdiel?

Pre tých, čo nevedia čo je pasterizácia, ide o tepelné upravovanie a sterilizácia nápojov. Vykonáva sa krátkym zvýšením teploty, kedy sa nápoj sterilizuje. Pasterizácia sa vykonáva najmä v prípade mliečnych výrobkov, kde sa takto odstraňujú baktérie, ktoré môžu byť pre trávenie nebezpečné. Pasterizácia je ale potrebná, znižuje sa tým riziko ochorenia, salmonelózy a podobne. Pasterizuje sa, napríklad, aj pivo či džúsy. Pasterizácia zničí škodlivé baktérie, no aj tie prospešné.

Probiotiká v bryndzi

Rozdiel medzi pasterizovanou a nepasterizovanou bryndzou je jasný. Tá nepasterizovaná neprešla tepelnou úpravou pred konzumáciou. Keď som si na internete vyhľadával informácie o tom, čo je lepšie jesť pasterizované alebo nepasterizované potraviny, našiel som úplne protichodné názory. Osobne sa ale prikláňam k pasterizácii. Na druhej strane, nepasterizovaná bryndza obsahuje množstvo probiotík, ktoré sa pasterizáciou znehodnotia. Ak vám teda chutí bryndza kvôli chuti, kupujte si pasterizovanú. Ak ju jete kvôli probiotikám, ktoré podporujú trávenie, dajte si nepasterizovanú. Je to ale s rizikom, že môže obsahovať baktérie salmonely.

Bryndza v tehotenstve a baktérie

Vo všeobecnosti sa tehotným ženám neodporúča jesť bryndzu. Je to taká polopravda a platí to iba pre nepasterizovanú bryndzu. Tú kúpite v rôznych salašoch a stánkoch v rôznych mestách po Slovensku. Bryndza v obchodoch a potravinách býva takmer vždy pasterizovaná. Je to z toho istého dôvodu, ktorý som spomínal vyššie – baktérie v nepasterizovanej bryndzi. Tie môžu skomplikovať tehotenstvo.


ANKETA: Kupujete si pasterizované alebo nepasterizované mliečne produkty?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Aký je v bryndzi obsah laktózy a dá sa vyrobiť aj bezlaktózová bryndza?

Laktóza v bryndzi je zastúpená minimálne a vhodná pre ľudí, ktorí majú intoleranciu na laktózu. Laktóza sa v bryndzi spotrebuje počas jej zrenia, pri fermentácii, a premení na kyselinu (2). Každá bryndza je (takmer) bezlaktózová. Pri fermentácii sa odstráni veľká časť laktózy, no nie úplne všetka. Obsah laktózy v bryndzi je preto úplne minimálny a je vhodná pre ľudí, ktorí trpia intoleranciami.

pokryváč
Májová paša.
ako sa vyrába bryndza
Toto je ovčí syr a žinčica.

Energetická hodnota bryndze

Sto gramov bryndze obsahuje 21 gramov proteínu, iba 2 gramy sacharidov, 25 gramov tuku a 317 kcal. Bryndza teda patrí medzi syry s vysokým obsahom bielkovín, no aj tukov (4).

TIP: Ak chcete ochutnať výrobky z Ovčej farmy v Pokryváči, nájdete ich v regáloch potravín Kraj. Celú moju tohtoročnú cestu po Slovensku, kde navštevujem našich lokálnych výrobcov, sledujte na stránke potravín Kraj.

 

 

 


ZDROJE:

(1) https://sk.wikipedia.org/wiki/Bryndza
(2) https://www.aktuality.sk/diskusia/334092/biele-zlato-zo-slovenska-bryndza-je-klenot-zdravych-potravin/
(3) https://najmama.aktuality.sk/clanok/230698/tehotne-by-nemali-jest-plesnove-syry-ci-bryndzu-a-preco/
(4) https://www.kaloricketabulky.sk/bryndza

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.