Ako vybaviť pas pre psa a mačku, všetko o cestovaní so zvieraťom

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako vybaviť pas pre psa a mačku? Nuž, ak chceš so svojim domácim zvieraťom v lete cestovať do zahraničia, bude potrebovať pas. V tomto článku som zozbieral všetky informácie o tom, ako vybaviť pas pre psa a mačku, ako na očkovania, čomu sa vyhnúť a kde pas vybaviť.

Ako vybaviť pas pre psa a mačku

Podmienkou vybavenia cestovného pasu pre psa a mačku je očipovanie zvieraťa. To je dobrovoľné na Slovensku, no povinné v prípade, že chceš psovi alebo mačke vybaviť cestovný pas. Avšak, chystá sa novela zákona, kde má byť na Slovensku očipovanie zvieraťa povinné od septembra roku 2018. Doteraz stačí iba tetovanie.

Ako vybaviť pas pre psa a mačku
Ako vybaviť pas pre psa a mačku.

Údaje o tvojom domácom zvierati sa teda dostanú do Centrálneho registra spoločenských zvierat. Je to hlavne to, akého je tvoj pes druhu, jeho meno, vek, pohlavie, farba a tiež celé meno a miesto bydliska majiteľa. Navyše sú tu zverejnené aj všetky očkovania. Ak teda nájdeš psa, podľa jeho čísla čipu ho na stránke crsz.sk vieš ľahko identifikovať a vrátiť majiteľovi. No a toto očipovanie je povinné v prípade, že chceš zvieraťu vybaviť cestovný pas. Vtedy musí mať v tele mikročip.

Pas je úradný doklad, ktorý preukáže identitu zvieraťa a môže slúžiť aj ako náhrada za očkovací preukaz. Ak teda poôjdeš najbližie na kontrolu k veterinárovi, očkovací preukaz nechaj doma a vezmi si pet pas.

Čo musí obsahovať cestovný pas zvieraťa, aby ho pustili zo zahraničia?

 • Všetky údaje o zvierati, akými je jeho výzor, plemeno, farba srsti a podobne.
 • Údaje o jeho majiteľovi,
 • očkovania, ktoré zviera má a vakcínu proti besnote,
 • záznam o ošetrení proti parazitom, červom a Echinokokom,
 • potvrdenie o tom, v akom zdravotnom stave zviera je.

Ktoré zviera musí mať cestovný pas, keď ide do zahraničia?

 • pes
 • mačka
 • fretka

Pri vstupe do krajín ako je Malta je potrebný extra test o účinnosti očkovania proti besnote a odčervenie minimálne 1 a maximálne 5 dní pred vstupom do daných krajín. Navyše, pri vstupe na Maltu zaplatíš aj extra 50 € za kontrolu dokladov a vydania povolenia pre vstup so psom.

Niektoré krajiny, akými je napríklad Austrália, si často zviera nechajú niekoľko týždňov v karanténe pred tým, než ho pustia do krajiny. To je ale prípad pre tých, ktorí sa sťahujú a nejdú so psom iba na dovolenku k moru.

Cena čipovania zvierat a cestovného pasu (pet pasu)

Ide trochu o biznis. Cena sa líši od každého jedného veterinára na Slovensku, no v priemere sa pohybuje okolo 20 až 40 €. Ak si veterinár vypýta viac, určite vo svojom okolí nájdeš aj lacnejšieho. Samotná cestovný pas pre zvieratá stojí okolo 15 €, kým čipovanie 25 €. Ideálne si vypýtaj kombináciu oboch za lepšiu cenu.

Pozor. Ak je tvoj pes očkovaný proti besnote nepovereným lekárom, poverený toto očkovanie pre vybavenie cestovného pasu neuzná. 

Vedel si? Kedysi existovala letecká spoločnosť Pet Airways, ktorá prepravovala iba domáce zvieratá tak, ako sa vozia v lietadlách ľudia. V roku 2012 skrachovala.

Cestovný pas pre psa, mačku a fretku

Kto teda môže vydať cestovný pas pre zviera? Jedine veterinár, ktorý má na to povolenie a je v Zozname poverených veterinárov na vydávanie cestovných pasov.

Aby som to teda zhrnul, na to, aby si so svojim domácim zvieraťom mohol cestovať do zahraničia, musíš splniť tieto tri kroky: Zviera musí mať mikročip, musí mať vybavený cestovný pet pas a musí mať platné očkovanie proti besnote preukázateľné v pet pase.


Cestovanie so psom v aute a sedem rád, aby nebolo utrpením
 1. Zabezpeč psovi v aute dostatok čerstvého vzduchu a bezpečné miesto, kde sa nebuchne v prípadných zákrutách.
 2. Pred dlhou cestou vezmi psa na pár kratších jázd k rodine alebo tak, nech si na cestovanie autom zvykne a nepovracia sa.
 3. Pred cestou je dobré, ak dáš psovi menej jesť. Posledné veľké jedlo by mal pes dostať približne tri hodiny pred odjazdom.
 4. Nikdy nenechaj zviera v aute samé so zatvorenými oknami. Ľahko sa prehreje a zomrie.
 5. Nedovoľ zvieraťu pozerať s hlavou vystrčenou von cez otvorené okno. Môže to byť preňho zábava, no nechceš o tú hlavu prísť, že? Navyše, môžu sa mu do oka dostať malé mušky a infekcia je na svete.
 6. Nezabudni na dostatok zastávok na venčenie a vodu.
 7. Ak so svojim psom je pre vás cestovanie v aute pravidelnou rutinou, určite si kúp nepremokavé prikrývky na sedadlá.

Ako vybaviť pas pre psa a mačku
Ako vybaviť pas pre psa a mačku.

4 COMMENTS

 1. Ok, tak ak je na tomto blogu cenzura, ked clovek najde chybu v clanku a odporuci lepsie zdroje na informacie o cestovani so zvieratom, tak nech sa paci priamo zo stranky gov.uk.

  „Bringing your pet dog, cat or ferret to the UK

  Countries the UK accepts pet passports from and listed countries
  You must wait 21 days after the vaccination (or the last of the primary course of vaccinations) before bringing your pet to the UK from:
  an EU country, or another country the UK accepts pet passports from
  a listed country

  Unlisted countries
  You must follow certain rules after having your pet vaccinated if you’re travelling to the UK from an UNLISTED country:
  Your pet must have a blood sample taken at least 30 days after the rabies vaccination.“

  Slovensko je samozrejme EU country a preto ziaden titer protilatok proti besnote NETREBA. Vlastna skusenost, x-krat prekrocena hranica do UK s 2 psami. Niekedy je dobre si vygooglene zdroje overit (predpokladam, ze ine clanky zaoberajuce sa podobnou problematikou).

  Okrem ineho rada „nenechat psa v aute so zatvorenymi oknami“ si koleduje o dalsich ubohych mrtvych psov. Ak je vonku teplo a tie okna aj trochu otvoris, pes sa moze prehriat aj tak. Proste v teplom pocasi nema co pes byt sam v aute.

  Prosim oprav si dezinformaciu v clanku, aby ludia vedeli, ze do UK sa da so psom uplne v pohode z krajin EU cestovat.

  • Luba, kedze si z jednej IP adresy pridala na tento web za poslednych 10 minut asi 3 komentare s milion odkazmi na ine weby (a pekne spropagovala ten svoj), system to automaticky a spravne vyhodnotil ako SPAM. Tvoj komentar som odkryl, aby bol pod clankom zobrazeny.

 2. Velka Britania nevyzaduje titer protilatok proti besnote uz asi od roku 2013, podobne ako nevyzaduje karantenu, pokial splnis ostatne nalezitosti ak cestujes z nerizikovej krajiny. Doporucujem riadit sa informaciami tu: pettravel.com. My cestujeme s 2 psami z Kanady do Argentiny a zili sme v Britanii tri roky predtym.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.