Toto blogerské desatoro je moja Biblia v piatom roku blogovania

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Ako začať blogovať? Na túto otázku mi v roku 2013 nikto nevedel odpovedať. Blogy skoro neexistovali. Aj pre to som spravil veľa chýb. Piaty rok blogovania teda štartujem blogerským desatoro, ktoré som si napísal sám pre seba do poznámok v mobile.

Ako začať blogovať: Rady, ktoré mi nikto nepovedal

ako začať blogovať
Ako začať blogovať? Mať cieľ. (foto – Alexandra Kováčová, Filipíny)

Potom som si počas 11 hodinového letu z Madridu do Panamy, 31.12, povedal, že prečo moje desatoro nezverejniť? Určite si ich radi prečítajú aj ostatní blogeri, ktorí nevedia, ako začať blogovať správne – čo je ale správne? Minulý rok som tiež investoval do techniky a do mojej rodiny k MacBook Air pribudol aj tento novučičký Sony CyberShot DSC-WX350 s ktorým som mega spokojný. Nech aj tie fotky vyzerajú profesionálne.

Ide o zoznam vecí a zásad, ktoré budem v piatom roku pri blogovaní dodržiavať. Vychádzal som z vlastných chýb či arogancie iných blogerov(iek) na Slovensku. Tento článok publikujem z Kostariky v januári, kde som tiež vďaka svojmu cestovateľskému blogu. Vonku leje ako z krhly, tak som si otvoril okno a čuchám vánok z džungle. Dobre sa mi rozmýšľa.

TIP: Keď ti to niekedy bude prerastať cez hlavu ako mne, sprav to čo ja. Očekujem aktuálne akciové letenky a vyparím sa dakam pod palmu.

cestovateľský blog
Ideálne pracovné prostredie? Len ak prší.

Chcem o Kostarike napísať toho viac a v súvislosti s tým som si uvedomil, že keď to robím na profesionálnej úrovni a spolupracujem so zvučnými firmami, musím mať vlastné pravidlá (aj keď nenávidím pravidlá), aby všetko fičalo ako hodinky. Cestovateľský blog Bez Mapy je priemerne mesačne zobrazený 30 až 50 tisíc krát a toto číslo nie je konečné. A na to potrebujem pravidlá.

 1. Vždy uvediem zdroj, autora. Či už to bude fotka na Instagram alebo rada od kamoša. Prečo? Lebo sa to patrí a dobré vzťahy sú nadovšetko.
 2. Na správy odpoviem každému, no nie som Google. Odpovedám vtedy, keď mám čas. Nebudem pre ľudí gúgliť veci, ktoré si vedia nájsť sami na mojom cestovateľskom blogu, no rád im pošlem link a zaželám pekný deň.
 3. Každý článok po sebe prečítam a použijem synonymá. Slová s rovnakým významom milujem. Čiarky sú dôležité (Oslobodiť, nemožno popraviť – Oslobodiť nemožno, popraviť).
 4. Ľudí zaujíma, čo som raňajkoval. Ak som food bloger.
 5. Nerobím clickbait. Šťavnaté nadpisy sú super, no obsah musí byť šťavnatý tiež.
 6. Nepoužívam výkričníky. Kto som a čo si o sebe myslím, že tu budem kričať po ostatných ľuďoch!!!
 7. Reklamu vyvážim dostatočným množstvom zaujímavého obsahu. Reklama ma živí, no bez zaujímavého obsahu by ju nikto na môj web nechcel umiestniť.
 8. Nie, povedať “nie” je naozaj oukej. Ja si menežujem svoj čas a pracovné aktivity tak, aby som našiel rovnováhu. Ak nemám čas, tak nemám čas.
 9. Nezaplatené a bártrové spolupráce budem prijímať do takej miery, ako sú pre mňa zaujímavé. Musí mi ostať čas a energia na projekty, za ktoré mám zaplatené. Za fľašu vína nepracujem (dúfam, že toto číta firma, ktorá mi ju ponúkla ako odmenu za spoluprácu – pracujem za peniaze tak, ako ty).
 10. Pred povedaním “nie” sa snažím vyjednať podmienky, ktoré vyhovujú mne. Ide predsa o mojich čitateľov, pre ktorých mám zodpovednosť. Kompromis robím len vtedy, keď som stotožnený s ponukou protistrany.

TIP: Viac rád a kompletné nou hau k založeniu a zarábaniu na blogu si prečítaj v eKnihe „Bloger ako zamestnanie„.


Asi je dobré mať tieto body niekde napísané a sem tam sa do nich pozrieť. Podobne, ako si veriaci čítajú holy bajbl. Niekedy sa mi stáva, že strácam hlavu a neviem čo skorej – potom je výsledok na úkor kvality, čo sa nepáči ani mne, ani tebe, drahý čitateľ.

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

38 comments

 1. Veľmi dobrý článok 🙂 Beriem si príklad a pár bodov sa budem snažiť určite osvojiť si aj ja sám 🙂 Inak, presne som si minule hovoril, že niektorým ľudom nevadí mi napísať správu o tom, aké sú otváracie hodiny v nejakej galérii 😀 Dúfam, že sa mojím stredným menom nestane Google 😀 A inak foťák mám už doma, dakujem za radu 🙂

 2. Když vy brizolit, tak my kachličky! Když vy inženýrku, tak my…! To budete koukat! 😀

  Som si musel vygoogliť, aby som si spomenul, ako to celé bolo 😀

 3. Bavi ma to, ze si jednoduchy , otvoreny, prakticky, vystizny, autenticky a ze si tu pre nas , ze davas rozhlad nam, ktori radi cestuju a spoznavaju. a tajto s teboy cestujen pi svete a nadchynam sa zabermy a za kazdym si poviem , tak tam pojdem Dik!

 4. Tento clanok zase potvrdil, ze mas obrovsku vyhodu pred ostatnymi bloggermi. A to je ta, ze si uprimny a hovoris pravdu do takej miery, akej sa citis komfortne. Aj ked ju niekedy zaobalis do humoru, ale povies nam aj info, co sa mi bezny citatelia od inych blogerrov nedozvieme len tak. Takze super! S pravdou von nadalej 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.