Toto blogerské desatoro je moja Biblia v piatom roku blogovania

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Ako začať blogovať? Na túto otázku mi v roku 2013 nikto nevedel odpovedať. Blogy skoro neexistovali. Aj pre to som spravil veľa chýb. Piaty rok blogovania teda štartujem blogerským desatoro, ktoré som si napísal sám pre seba do poznámok v mobile.

Ako začať blogovať: Rady, ktoré mi nikto nepovedal

ako začať blogovať
Ako začať blogovať? Mať cieľ. (foto – Alexandra Kováčová, Filipíny)

Potom som si počas 11 hodinového letu z Madridu do Panamy, 31.12, povedal, že prečo moje desatoro nezverejniť? Určite si ich radi prečítajú aj ostatní blogeri, ktorí nevedia, ako začať blogovať správne – čo je ale správne? Minulý rok som tiež investoval do techniky a do mojej rodiny k MacBook Air pribudol aj tento novučičký Sony CyberShot DSC-WX350 s ktorým som mega spokojný. Nech aj tie fotky vyzerajú profesionálne.

Ide o zoznam vecí a zásad, ktoré budem v piatom roku pri blogovaní dodržiavať. Vychádzal som z vlastných chýb či arogancie iných blogerov(iek) na Slovensku. Tento článok publikujem z Kostariky v januári, kde som tiež vďaka svojmu cestovateľskému blogu. Vonku leje ako z krhly, tak som si otvoril okno a čuchám vánok z džungle. Dobre sa mi rozmýšľa.

TIP: Keď ti to niekedy bude prerastať cez hlavu ako mne, sprav to čo ja. Očekujem aktuálne akciové letenky a vyparím sa dakam pod palmu.

cestovateľský blog
Ideálne pracovné prostredie? Len ak prší.

Chcem o Kostarike napísať toho viac a v súvislosti s tým som si uvedomil, že keď to robím na profesionálnej úrovni a spolupracujem so zvučnými firmami, musím mať vlastné pravidlá (aj keď nenávidím pravidlá), aby všetko fičalo ako hodinky. Cestovateľský blog Bez Mapy je priemerne mesačne zobrazený 30 až 50 tisíc krát a toto číslo nie je konečné. A na to potrebujem pravidlá.

 1. Vždy uvediem zdroj, autora. Či už to bude fotka na Instagram alebo rada od kamoša. Prečo? Lebo sa to patrí a dobré vzťahy sú nadovšetko.
 2. Na správy odpoviem každému, no nie som Google. Odpovedám vtedy, keď mám čas. Nebudem pre ľudí gúgliť veci, ktoré si vedia nájsť sami na mojom cestovateľskom blogu, no rád im pošlem link a zaželám pekný deň.
 3. Každý článok po sebe prečítam a použijem synonymá. Slová s rovnakým významom milujem. Čiarky sú dôležité (Oslobodiť, nemožno popraviť – Oslobodiť nemožno, popraviť).
 4. Ľudí zaujíma, čo som raňajkoval. Ak som food bloger.
 5. Nerobím clickbait. Šťavnaté nadpisy sú super, no obsah musí byť šťavnatý tiež.
 6. Nepoužívam výkričníky. Kto som a čo si o sebe myslím, že tu budem kričať po ostatných ľuďoch!!!
 7. Reklamu vyvážim dostatočným množstvom zaujímavého obsahu. Reklama ma živí, no bez zaujímavého obsahu by ju nikto na môj web nechcel umiestniť.
 8. Nie, povedať “nie” je naozaj oukej. Ja si menežujem svoj čas a pracovné aktivity tak, aby som našiel rovnováhu. Ak nemám čas, tak nemám čas.
 9. Nezaplatené a bártrové spolupráce budem prijímať do takej miery, ako sú pre mňa zaujímavé. Musí mi ostať čas a energia na projekty, za ktoré mám zaplatené. Za fľašu vína nepracujem (dúfam, že toto číta firma, ktorá mi ju ponúkla ako odmenu za spoluprácu – pracujem za peniaze tak, ako ty).
 10. Pred povedaním “nie” sa snažím vyjednať podmienky, ktoré vyhovujú mne. Ide predsa o mojich čitateľov, pre ktorých mám zodpovednosť. Kompromis robím len vtedy, keď som stotožnený s ponukou protistrany.

TIP: Viac rád a kompletné nou hau k založeniu a zarábaniu na blogu si prečítaj v eKnihe „Bloger ako zamestnanie„.


Asi je dobré mať tieto body niekde napísané a sem tam sa do nich pozrieť. Podobne, ako si veriaci čítajú holy bajbl. Niekedy sa mi stáva, že strácam hlavu a neviem čo skorej – potom je výsledok na úkor kvality, čo sa nepáči ani mne, ani tebe, drahý čitateľ.

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

38 comments

 1. Veľmi dobrý článok :-) Beriem si príklad a pár bodov sa budem snažiť určite osvojiť si aj ja sám :-) Inak, presne som si minule hovoril, že niektorým ľudom nevadí mi napísať správu o tom, aké sú otváracie hodiny v nejakej galérii :D Dúfam, že sa mojím stredným menom nestane Google :D A inak foťák mám už doma, dakujem za radu :-)

 2. Když vy brizolit, tak my kachličky! Když vy inženýrku, tak my…! To budete koukat! :D

  Som si musel vygoogliť, aby som si spomenul, ako to celé bolo :D

 3. Bavi ma to, ze si jednoduchy , otvoreny, prakticky, vystizny, autenticky a ze si tu pre nas , ze davas rozhlad nam, ktori radi cestuju a spoznavaju. a tajto s teboy cestujen pi svete a nadchynam sa zabermy a za kazdym si poviem , tak tam pojdem Dik!

 4. Tento clanok zase potvrdil, ze mas obrovsku vyhodu pred ostatnymi bloggermi. A to je ta, ze si uprimny a hovoris pravdu do takej miery, akej sa citis komfortne. Aj ked ju niekedy zaobalis do humoru, ale povies nam aj info, co sa mi bezny citatelia od inych blogerrov nedozvieme len tak. Takze super! S pravdou von nadalej :)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.