Art hotel Kaštieľ v Tomášove: Kedysi ústav, dnes luxusný hotel

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Art hotel Kaštieľ v Tomášove poznám veľmi dlho, vlastne od jeho úplného začiatku. Dlhé roky som žil v Malinove, čo je dedina hneď vedľa a do miestneho parku som sa chodil bicyklovať ešte pred tým, než tu hotel bol. Mám teda k tomuto miestu určitú citovú väzbu. Art hotel Kaštieľ pozná väčšina pre organizáciu svadieb, ktoré sú tu vo veľkom štýle. Chodia sem naše celebrity, ktoré si tu doprajú služby hotela, ktoré sú na vysokej úrovni. Ja som bol ubytovaný v apartmáne Afrodita a takto vyzeral.

Art hotel Kaštiel v Tomášove je skutočná kráľovská skúsenosť

Art hotel Kaštiel v Tomášove
Pred vstupom do areálu hotela.

História kaštieľa v Tomášove

18. a 19.storočie

Kaštieľ v Tomášove bol postavený na konci 18.storočia Jánom I. Jeszenákom, ktorý pôsobil ako právnik. Bol postavený na vyvýšenine, ktorú vtedy obtekalo rameno Malého Dunaja. Bohužiaľ, Ján zomrel iba desať rokov po tom, ako bola výstavba kaštieľa dokončená a keďže nemal dediča, kaštieľ prepadol synom jeho brata Pavla.

Od vtedy si kaštieľ prešiel viacerými prestavbami. Treťou v poradí bola prestavba na konci 19.storočia, kedy tu bola pristavená kaplnka.

Prvá, druhá svetová vojna a povojnové obdobie

Kaštieľ slúžil počas prvej svetovej vojny aj ako vojenská nemocnica a od roku 1930 boli bohato zariadené izby poskytované turistom na ubytovanie. Avšak, po druhej svetovej vojne sa jeho využitie radikálne mení. V roku 1948 bol celý majetok skonfiškovaný štátom a a pridelený Povereníctvu sociálnej starostlivosti. Prospekt dnešného hotela tvrdí nasledovné: „Kaštieľ slúžil ako štátny prevýchovný ústav pre žobravú a túlavú mládež, pretože záchrana tejto mládeže, ktorej počet sa denne zvyšuje, žiada urýchlené započatie adaptačných prác“. Od roku 1953 tu teda vznikol nápravno-výchovný ústav pre chlapcov.

Niekdajšie honosné sídlo bolo počas tohoto obdobia zanedbané, park chátral a miestnosti boli prestavané bez rešpektovania pôvodnej architektúry, aj keď stále išlo o pamiatku.

Nedávna minulosť a súčastnosť

V roku 1993 bol kaštieľ v Tomášove vrátený pôvodným majiteľom, rodine Strasserovcov. Nový vlastníci pamiatku odkúpili v roku 2006 a v rokoch 2008-2011 kompletne zrekonštruovali na Art Hotel Kaštieľ v Tomášove. Bola mu udelená cena ministra kultúry SR Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2011.

Art hotel Kaštiel v Tomášove
Art hotel Kaštiel v Tomášove.
Art hotel Kaštiel v Tomášove
Šachovnica ma naozaj potešila.
Art hotel Kaštiel v Tomášove
Moja izba z vonku.

Ubytovanie v Art hotel Kaštieľ v Tomášove

Ja som bol v hoteli ubytovaný jednu noc a dostal som izbu Afrodita. Mená izieb sú odvodené od žien dávnych šľachtických rodov. Nachádza sa tu šestnásť dvojlôžkových izieb a štyri apartmány. Hotelové izby sú zariadené v štýle Art Deco, čo má pripomínať buržoázny prepych a evokujú šľachtický komfort 18.storočia.

Kaštieľ je obklopený prvým anglickým parkom na území bývalého Uhorska. Jeho pôvodné historické riešenie sa dodnes zachovalo v podobe kľukatých cestičiek a pozostatkoch alejí a stromoradí.

Čo sa mi na hoteli páčilo?

 • Jeho prostredie je neuveriteľné a autom to sem trvá zhruba 25 minút z centra Bratislavy,
 • vlastné parkovanie priamo v areáli hotela,
 • izby sú originálne pomenované, ja som býval v Afrodite.
 • výhľad z izby na rozsiahly anglický park bol na nezaplatenie,
 • raňajky priamo na izbu,
 • klimatizácia,
 • vlastná reštaurácia,
 • wellness s vírivkou a dvoma saunami,
 • galéria obrazov na chodbách hotela,
 • vonkajší bazén, šachovnica a kolky,
 • minigolf.

Art hotel Kaštieľ v Tomášove
Raňajky v izbe Afrodita.
Pozri si galériu fotografí z hotela Art Kaštieľ v Tomášove

Ubytovanie v hoteli Art Kaštieľ v Tomášove bola pre mňa jedinečná skúsenosť. Mám rád hotely, ktoré nielen dobre vyzerajú, no majú za sebou aj kus histórie. Art Kaštieľ je jeden z nich.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.