Art hotel Kaštieľ v Tomášove: Kedysi ústav, dnes luxusný hotel

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Art hotel Kaštieľ v Tomášove poznám veľmi dlho, vlastne od jeho úplného začiatku. Dlhé roky som žil v Malinove, čo je dedina hneď vedľa a do miestneho parku som sa chodil bicyklovať ešte pred tým, než tu hotel bol. Mám teda k tomuto miestu určitú citovú väzbu. Art hotel Kaštieľ pozná väčšina pre organizáciu svadieb, ktoré sú tu vo veľkom štýle. Chodia sem naše celebrity, ktoré si tu doprajú služby hotela, ktoré sú na vysokej úrovni. Ja som bol ubytovaný v apartmáne Afrodita a takto vyzeral.

Art hotel Kaštiel v Tomášove je skutočná kráľovská skúsenosť

Art hotel Kaštiel v Tomášove
Pred vstupom do areálu hotela.

História kaštieľa v Tomášove

18. a 19.storočie

Kaštieľ v Tomášove bol postavený na konci 18.storočia Jánom I. Jeszenákom, ktorý pôsobil ako právnik. Bol postavený na vyvýšenine, ktorú vtedy obtekalo rameno Malého Dunaja. Bohužiaľ, Ján zomrel iba desať rokov po tom, ako bola výstavba kaštieľa dokončená a keďže nemal dediča, kaštieľ prepadol synom jeho brata Pavla.

Od vtedy si kaštieľ prešiel viacerými prestavbami. Treťou v poradí bola prestavba na konci 19.storočia, kedy tu bola pristavená kaplnka.

Prvá, druhá svetová vojna a povojnové obdobie

Kaštieľ slúžil počas prvej svetovej vojny aj ako vojenská nemocnica a od roku 1930 boli bohato zariadené izby poskytované turistom na ubytovanie. Avšak, po druhej svetovej vojne sa jeho využitie radikálne mení. V roku 1948 bol celý majetok skonfiškovaný štátom a a pridelený Povereníctvu sociálnej starostlivosti. Prospekt dnešného hotela tvrdí nasledovné: „Kaštieľ slúžil ako štátny prevýchovný ústav pre žobravú a túlavú mládež, pretože záchrana tejto mládeže, ktorej počet sa denne zvyšuje, žiada urýchlené započatie adaptačných prác“. Od roku 1953 tu teda vznikol nápravno-výchovný ústav pre chlapcov.

Niekdajšie honosné sídlo bolo počas tohoto obdobia zanedbané, park chátral a miestnosti boli prestavané bez rešpektovania pôvodnej architektúry, aj keď stále išlo o pamiatku.

Nedávna minulosť a súčastnosť

V roku 1993 bol kaštieľ v Tomášove vrátený pôvodným majiteľom, rodine Strasserovcov. Nový vlastníci pamiatku odkúpili v roku 2006 a v rokoch 2008-2011 kompletne zrekonštruovali na Art Hotel Kaštieľ v Tomášove. Bola mu udelená cena ministra kultúry SR Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2011.

Art hotel Kaštiel v Tomášove
Art hotel Kaštiel v Tomášove.
Art hotel Kaštiel v Tomášove
Šachovnica ma naozaj potešila.
Art hotel Kaštiel v Tomášove
Moja izba z vonku.

Ubytovanie v Art hotel Kaštieľ v Tomášove

Ja som bol v hoteli ubytovaný jednu noc a dostal som izbu Afrodita. Mená izieb sú odvodené od žien dávnych šľachtických rodov. Nachádza sa tu šestnásť dvojlôžkových izieb a štyri apartmány. Hotelové izby sú zariadené v štýle Art Deco, čo má pripomínať buržoázny prepych a evokujú šľachtický komfort 18.storočia.

Kaštieľ je obklopený prvým anglickým parkom na území bývalého Uhorska. Jeho pôvodné historické riešenie sa dodnes zachovalo v podobe kľukatých cestičiek a pozostatkoch alejí a stromoradí.

Čo sa mi na hoteli páčilo?

 • Jeho prostredie je neuveriteľné a autom to sem trvá zhruba 25 minút z centra Bratislavy,
 • vlastné parkovanie priamo v areáli hotela,
 • izby sú originálne pomenované, ja som býval v Afrodite.
 • výhľad z izby na rozsiahly anglický park bol na nezaplatenie,
 • raňajky priamo na izbu,
 • klimatizácia,
 • vlastná reštaurácia,
 • wellness s vírivkou a dvoma saunami,
 • galéria obrazov na chodbách hotela,
 • vonkajší bazén, šachovnica a kolky,
 • minigolf.

Art hotel Kaštieľ v Tomášove
Raňajky v izbe Afrodita.
Pozri si galériu fotografí z hotela Art Kaštieľ v Tomášove

Ubytovanie v hoteli Art Kaštieľ v Tomášove bola pre mňa jedinečná skúsenosť. Mám rád hotely, ktoré nielen dobre vyzerajú, no majú za sebou aj kus histórie. Art Kaštieľ je jeden z nich.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

2 comments

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.