Bankomaty na Kube – ako to s nimi v skutočnosti je?

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Bankomaty na Kube? Pred mojou cestou na Kubu ma všetci strašili, že si mám zobrať všetky peniaze v hotovosti, nakoľko na Kube nie sú bankomaty. Čítal som desiatky fór a všade sa písalo to isté: „na Kubu len s hotovosťou!“. Avšak, moja skúsenosť bola trochu iná, aj keď tieto fóra mali všetky pravdu. Ako je to s bankomatmi na Kube a mám si vziať aj platobnú kartu pri mojej najbližšej ceste do krajiny cigár a rumu?

Bankomaty na Kube sú, ale…

Hneď po pristátí lietadla v Havane by ste si mali rozmeniť vaše peniaze. Na celom letisku sa nachádza iba jedna zmenáreň a preto si počkáte. My sme mali v Havane pôvodne pristáť o deviatej večer. Naše lietadlo spoločnosti AirEuropa na priamej linke z Madridu malo však meškanie niečo málo cez hodinu. Aj keď som si myslel, že neodletím, nakoľko boli moje letenky na Kubu za 175 EUR omyl, nakoniec všetko dobre dopadlo. Keď som teda okolo pol desiatej večer konečne vystúpil po desiatich hodinách z lietadla, nevedel som sa dočkať postele na hoteli. O mojom prekvapení, keď som na druhý deň videl bankomaty na Kube sa mi vtedy ešte len mohlo snívať. Dobrú noc!

Avšak, rezervujte si ďalšie dve hodiny na letisku. Neuveriteľne dlho som čakal na svoju batožinu a keď som ju konečne dostal (už som si myslel, že odletela inam) čakal som ďalšiu pol hodinu v rade na pečiatku. To že budem stáť ešte ĎALŠIU hodinu v rade na zmenáreň som vtedy nevedel. Tak zabitý čas 🙁

blog-kuba

Zmenáreň na letisku v Havane?

Zmenáreň na letisku v Havane je iba jedna a veľké lietadlá z Európy prestávajú približne v rovnakom čase. Krátko po nás pristál aj Berlín a Paríž. Keď si to zarátame, v jednom lietadle sa nachádza zhruba 350 ľudí. Krát tri je vyše tisíc. Nie všetci sú turisti, no zhruba polovica, čo je 500 ľudí sa postaví do rady pred jednou jedinou zmenárňou na letisku. Nečakajte, že sa odtiaľto vymotáte tak rýchlo. Bankomaty na Kube sú, no turisti ich nepoužívajú. Zmenárne sú tu veľmi obľúbené.

Počas pobytu v Havane (v meste) som videl iba jednu zmenáreň a to priamo v centre. Taktiež bola pred ňou dlhá rada, preto všetkým, ktorí cestujú na Kubu odporúčam, aby si rozmenili peniaze na letisku a rovno všetky. Radu si musíte vystáť tak či tak, takže stačí len raz a poriadne 😀

Bankomat na Kube nájdete, no nespoliehajte sa na to, že bude fungovať

Avšak, v centre Havany som videl iba jeden, jediný bankomat. Stavím sa, že to bol sám v širokom okolí a v menších mestách ako Trinidad si trúfam povedať, že bankomaty nie sú. Neviem, nebol som tam. Nevidel som ich ani vo Varadere. Tento bankomat, ktorý som našiel v Havane som však neskúšal, nakoľko som bol dostatočne zásobený hotovosťou. Avšak, bál by som sa sem vložiť kartu. Ak by mi ju bankomat zhltol, neviem si celkom presne predstaviť, ako by som sa dovolal do banky na Slovensku nakoľko odchádzajúce hovory z mobilu boli pre moje slovenské číslo blokované. Fungovali len esemesky.

kuba-bankomaty

Aký je teda môj záver? Sú na Kube bankomaty? Áno, sú. Avšak, nespoliehajte sa na ne. Jednak nemusia so slovenskou kartou vôbec fungovať a na druhej strane, verím, že poplatok za výber z bankomatu na Kube by bol príliš vysoký. Na Kube fungujú zmenárne, no je ich tu málo preto si časť svojho drahocenného rezervujte na státie v rade pred zmenárňou. Bohužiaľ.

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

2 COMMENTS

  1. v havane, v centre su bankomaty uplne hocikde, videl som ich vela, v centre napr. smerom od capitolia k floridite pokracujte od floridity popri coco taxi a puma obchode cca 200m rovno asi 4 vedla seba, ale nazlaknite sa, spojenie s eu trva dlhsie, vlozite kartu a 2min, blika vlozte kartu, pomale spojenie, ale vsetko funguje, kurz cuc ako pri usd.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.