Pravda o tom, ako som kúpil spiatočné letenky na Kubu za 175 €

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Boli ste už na Kube? Ja áno. Kuba nikdy nebola mojím cestovateľským snom, aj keď mnohí tvrdia, že by ju treba o stihnúť pred tým, než tam prídu Američania. Stihol som to a vy, čo ste tam ešte neboli, bohužiaľ nie. Avšak, je to chyba? Letenky na Kubu som kúpil za 175 € a ak by som sa nedopracoval k takejto cene, asi by som na Kubu nikdy nešiel.

Lacné letenky na Kubu potešia každého cestovateľa

vyhlad-atlantik
Na palube Air Europa. 10 hodin nič iné, len Atlantik
pas-slovensko
Keď som dostal boarding pass, padol mi zo srdca kameň

Ako každé lacné letenky, že? Haha. Pravda o tom ako sa mi podarilo kúpiť tak lacnú letenku je úplne jednoduchá. Počuli ste už o takzvaných chybných tarifách? Je to téma čoraz viac a viac rozoberaná na internete a čím ďalej, tým viac ľudí začína po svete cestovať za zlomkové ceny. Čo sú to chybové tarify? V skratke: cena letenky sa skladá z viacerých položiek akými sú letiskové poplatky, palivový poplatok a podobne. Občas sa môže stať, že niektoré z týchto položiek nie sú z nejakého dôvodu do ceny letenky započítané. Potom vznikajú nereálne čísla. Moja letenka na Kubu mala pôvodne stáť 1075 €, no dáko im v systéme vypadla nula. Nikdy sa nedozviem, kde bola chyba no trik spočíva v tom, že ak sa jedná o európsku leteckú spoločnosť a vy si letenku stihnete kúpiť pred tým, než cenu opravia, môžete letieť. Avšak, vždy to je diskutabilné a môže sa stať, že vám letenku zrušia. Kde sa tieto chybové tarify dajú nájsť? Existuje kvantum stránok na Facebooku, ktoré denne pridávajú informácie o lacných letenkách na svoju nástenku. Potom záleží iba od vás, ako rýchly a šikovní ste. Neoplatí sa rozmýšľať nad tým, či ísť alebo nie. Jediné, čo musíte v tom momente vedieť je, kam napísať číslo karty. Väčšinou je to otázka pár minút, kým sa chyba opraví.

Posledné momenty pred odletom na Kubu – pustia ma do lietadla?

air-europa-lietadlo
Lietadlo priletelo z Havany a hned išlo naspať. Meškali sme skoro dve hodiny
lietadlo
O spoločnosti Air Europa som nikdy pred tým nepočul

Popravde, bol to môj druhý chybný tarif v živote. Prvý bol letenka do New Yorku v roku 2012. Avšak, tu som si nebol do poslednej chvíle na 100 percent istý, či odletím. Ako sme tak stali pri check-ine na letisku v Madride a nad nami svietilo veľké logo Air Europa, čo je spoločnosť, o ktorej som nikdy pred tým nepočul, bol som v napätí. Pani pracovníčka uprene hľadela do počítača a do môjho pasu. Pýtala sa, že na ako dlho ideme do Havany a či máme batožinu. Rozhodol som sa dať si zapísať môj príručný kufor, nakoľko som chcel mať nálepku z Havany. Keď mi po chvíľke dumania dala do ruky palubný lístok, na ktorom bola cieľová destinácia Kuba, už som si bol istý, že predsa len budem o 10 hodín v Havane. Predsa len! Letenka na Kubu za 175 € nebola zrušená a ja som mohol ísť na Kubu.

Tešil som sa a so sebou som mal veľa hotovosti, nakoľko som čítal, že bankomaty na Kube nie sú. Aj keď som neskôr zistil, že to nebola pravda, hotovosť sa mi zišla aj tak.


Ak aj vy rozmýšľate nad tým, že by ste začali využívať chybové tarify pri svojich cestách po svete, choďte do toho. Má to však viacero háčikov a toto sú tie najvážnejšie:

  • Musíte byť flexibilní. Ceny sú na vybrané dátumy, ktoré buď beriete alebo nie
  • Odlety bývajú často absurdné. Uvediem príklad. Kamarátka žijúca v Londýne našla letenku na Maledivy z odletom z Barcelony. Prestup bol však v Londýne, čiže musela odletieť do Barcelony aby sa mohla vrátiť v ten deň do Londýna aby stihla lietadlo na Maledivy.
  • Nerobte si plány. Letenku vám môžu zrušiť. Mne sa podarilo kúpiť letenku do Austrálie za jeho euro. Samozrejme bola o pár dní zrušená.

jedlo-v-lietadle
Jedlo mi chutí a to v lietadle obzvlášť!

Využívať chybové tarify je možné len vtedy, ak ste flexibilní cestovatelia, ktorým nevadí, že žijú na Slovensku a musia cestovať na letisko do Madridu. Pre niekoho nepredstaviteľné, pre iných daň za lacnú letenku.

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.