Čo vidieť v Kodani? Návšteva hlavného mesta Dánska sa mi veľmi páčila a Kodaň môžem len a len odporučiť. Všeobecne, Škandináviu milujem, keďže mám pocit, že veci sa tu robia pre ľudí a ich lepší život. Je to cítiť na každom kroku.
Naposledy som Kodaň navštívil pred vyše desiatimi rokmi, a hoci som tu tentokrát strávil len 24 hodín, aby som na druhý deň stihol svoj let do Grónska, stále si myslím, že väčšinu Kodane viete stihnúť za jeden deň, aj keď by som radšej odporučil aspoň dva dni.
Čo vidieť v Kodani a tipy na pamiatky
Tipy v tomto článku môžete navštíviť presne v takom poradí, ako sú tu napísané. Ide o okruh Kodaňou, ktorý sa dá stihnúť za 1 až 2 dni.
Na ako dlho ísť do Kodane a ako sa pohybovať po Kodani
Návštevu Kodane odporúčam na dva celé dni. Ideálne ak prídete v piatok na obed a odletíte v nedeľu večer. Letisko Kastrup leží len 15 minút cestou metrom z centra mesta, vďaka čomu ho považujem za veľmi pohodlné letisko na cestovanie, neznášam dlhé presuny na letiská. Tu si pozrite aktuálne akciové letenky do Kodane a odkaz si uložte, aktualizuje sa priebežne.
- TIP: Hneď po pristátí si v automate kúpte 24 hodinový turistický lístok, ktorý platí na všetky dopravné prostriedky v meste. Myslím tým metro, autobusy a lode. Na orientáciu v meste odporúčam aplikáciu Google Maps, ktorá vám skvelo naplánuje cestu z bodu A do bodu B.
Nezabudnite vyskúšať aj water taxi, čo sú žlté lode, ktoré premávajú medzi najdôležitejšími turistickými časťami hlavného mesta Dánska. Alternatívou je aj bicykel, no mne tu prídu tí Dáni na bicykloch trochu agresívni, zoberte si radšej prilbu.
Ubytovanie v Kodani
Ubytovanie v Kodani odporúčam prakticky kdekoľvek v rámci mesta, pokiaľ je hotel blízko metro staice. To funguje v meste dokonalo a je rýchle, čiže ak je mimo vášho rozpočtu hotel v centre, hľadajte hotely blízko metra.
Ver esta publicación en Instagram
Návšteva Kodane podľa Milana Bez Mapy
- Socha malej morskej víly
- Kasárne Kastellet
- Autonómna časť Christiania
- Budova opery
- Dánske národné centrum pre rozvoj povedomia o architektúre
- Park Tivoli
- Zámok Rosenborg
- Dánska národná galéria
- Nyhavn promenáda
Socha Malej morskej víly a kasárne Kastellet
Ako som spomenul vyššie, návštevu Kodane môžete poňať presne v takom poradí, sú jednotlivé pamiatky a atrakcie napísané v mojom článku, jednu za druhou Poďme na to. Malá morská víla je asi to najznámejšie, čo môžete vidieť v Dánsku. Kto nevie, bola postavená na motív rozprávky Hansa Christiana Andersena, ktorý v Kodani žil. Čo ma zaujalo je fakt, že socha je pravidelne poškodzovaná vandalmi. Už jej odrezali hlavu, ruku, poliali ju rôznymi farbami a podobne.
Osobne mi to príde veľmi smiešne – keď už chcem robiť vandalizmus, nech to aspoň robím poriadne, hádam sa nebudem vybúravať na soche morskej víly, ktorá má niečo cez jeden meter. Áno, je nízka. Vedeli ste, že má aj svoju GMO kópiu? Existuje aj geneticky modifikovaná víla, umelecké dielo, ktorá má vzbudzovať povedomie o tom, že nevieme, aký vplyv majú na ľudské telo geneticky modifikované potraviny.
Hneď od sochy Malej morskej víly prejdite cez vojenské kasárne Kastellet na zastávku metra. Určite pôjdete okolo pekného veterného mlynu, ktorý tu je postavený. Keď budete prechádzať nádvorím kasární, všimnite si dánsku vlajku, ktorá tu veje vo vetre. Dánska vlajka je najstaršia vlajka sveta.
Christiania, slobodné mesto v Kodani
Úprimne a na rovinu, Christiania sa mi nepáčila už ani pri mojej prvej návšteve Kodane. Mesto založilo hnutie hippies s myšlienkou slobodnej zeme. Mesta v meste. Traduje sa, že Christiania má vlastné zákony, mimo tých Dánskych, no nie je to až taká úplná pravda. Pravdou ale je fakt, že tu veľmi ľahko kúpiť drogy v rôznych stánkoch. No počet divných indivíduí, ktoré tu stretnete, sa mi nepáčil. V Christianii je zakázané fotiť a byť vami, nevenoval by som jej veľkú pozornosť.
Prejdite si túto štvrť počas cesty k budove Opery. Jediné, čo ma na Christianii zaujalo je vonkajšia knižnica, kde si môžete vymieňať zadarmo knihy. Videl som tam niekoľko zaujímavých výtlačkov.
Budova Opery a Dánske centrum pre rozvoj povedomia o architektúre
Dánska budova opery je jedna z najkrajších a najdrahších budov opery na celom svete. Cez záliv stojí rovno oproti súčasnému sídlu kráľovskej rodiny a aj keď nepôjdete na žiadne predstavenie, zastavte sa pozrieť si jej interiér. Má dokonalú akustiku a presne tu vidno ten pekný škandinávsky minimalizmus.
Opera bola zrekonštruovaná súkromným dánskym milionárom, ktorý, keďže platil, mal posledné slovo k tomu, ako bude budova opery vyzerať. Zvnútra aj zvonka. A výsledok je, podľa mňa, fenomenálny. Strecha mala byť pôvodne sklenená, no nakoniec je kovová a symbolizuje modernú architektúru Škandinávie.
- TIP: Kúsok od budovy stojí milá kaviarnička v ktorej som si dal dobrý koláčik a fajn kávu. Nebolo to nič výnimočné, no ak budete mať chuť na kávu, dajte si ju tu alebo v kaviarni priamo v budove opery. Kaviarnička sa volá Hart Bageri.
Z Opery si vezmite žltú loď, ktorá je v cene vášho 24h MHD lístka a odvezte sa priamo k Dansk Architektur Center, zastávka Det Kongelige Bibliotek, čo je Dánske národné centrum pre rozvoj a povedomie o architektúre. Fakt cool miesto. V tom suvenír shope dole som si kúpil tie najkrajšie dizajnové okuliare na svete, ktoré som nosil po zvyšok výletu.
Zábavný park a záhrady Tivoli
Tivoli je zábavný park. Osobne som ho nenavštívil ani raz, dôvodom boli vždy dlhé rady plné detí, no ak disponujete potomkami, tak tam asi budete chcieť ísť. Záhrady majú v Kodani dlhú tradíciu, boli otvorené už v roku 1843 a ich názov je inšpirovaný záhradami Tivoli pri Ríme.
Prečítajte si článok, nachádza sa tam vila d´Este, ktorá je podkladom návrhov architektov celého sveta. Odtiaľto sadnite na autobus a prejdite k bodu nižšie.
Kráľovské záhrady Rosenborg a Dánska národná galéria
Národnú galériu a kráľovské záhrady odporúčam spojiť v jedno, keďže sú hneď vedľa seba, cez cestu. Návšteva Rosenborgu vám nezaberie veľa času, odporúčam navštíviť najmä zámok a jeho klenotnicu. Tá sa mi páčila najviac, nachádza v obrovskom trezore v podzemí hradu, ktorú strážia dvaja vojaci so samopalmi, lol. Predpokladám, že tie koruny, meče a šperky vykladané obrovskými drahokamami sú teda asi originály.
Dánska národná galéria, ktorá je rovno cez cestu, ale bude na dlhšie. Má niekoľko poschodí a nachádza sa v nej tak veľká zbierka obrazov od svetových aj dánskych umelcov, že si asi dopredu naplánujte čo konkrétne chcete vidieť, inak tam strávite celý deň. Čo zas nemusí byť na škodu, že?
Promenáda v Nyhavn
Deň v Kodani zakončite na promenáde v Nyhaven, jeden z domov je dom Christiana Andersena, no neviem, ktorý presne. V Nyhavn mnoho reštaurácií, ja som sa dobre najedol v Restaurant Hummer, no podľa mňa, sú všetky dobré. Vyberte si podľa sympatií. Nyhavn určite poznáte, je to najfotogenickejšia časť Kodane – to známe domoradie je hádam na každej jednej pohľadnici z Kodane.
Čo tu ochutnať? Tradičné dánske jedlo je nejaký sendvič. Ja moc nie som na sendviče, tak som si objednal morské plody, aha:
Celodenný výlet do Malmö z Kodane a prírodného skanzenu Aarhus
Ak máte ešte čas, energiu (a peniaze), odporúčam navštíviť aj vedľajšie mesto, Malmö, ktoré sa nachádza vo Švédsku. Ide o tiché a kľudné severské mestečko, oproti Kodani veľmi pomalé.
Vlakom sa do Malmö dostanete za pár minút, všimnite si aj most Orresund, ktorý spája dve krajiny. Je celkom známy. Ďalším možným celodenným výletom z Kodane je skanzen Aarhus, ktorý ste mi odporúčali v komentároch na Facebooku, no tam som nebol. Zatiaľ. Toto sú najkrajšie miesta v Dánsku.
Kodaň je jedno nádherné mesto, ktoré rozhodne stojí za návštevu. Na pohľad v ňom všetko funguje a je to taká utópia Škandinávie. V Kodani som nikdy nemal pocit, že som v dákej metropole. Viac ako polovica obyvateľov sa prepravuje na bicykli, sú tu parky a veľa áut je elektrických. Je to také mesto budúcnosti, ktoré milujem.
Tip na výlet do Legolandu v Billundu z Kodane
Ak máte viac času, sadnite na vlak a autobus a odvezte sa do mesta Billund v strede Dánska. Nachádza sa tam prvý Legoland na svete, keďže ide o mesto, kde bolo Lego vymyslené. Nebojte sa, nie je to len hlúposť plná hlučných detí – to som si myslel aj ja a som veľmi rád, že som tento mýtus v sebe zbúral. Tu si prečítajte moje tipy ako na výlet do Legolandu a cestujte.
Cestujte, Milan.
Pri návšteve Kodane aj Malmo sme sme rovnaké pocity. Pokoj, krása, ticho, dobré jedlo a káva všade. A preto sa tam ideme pozrieť opäť. Oplatí sa vidieť aj Lund, študentské historické mesto.
v Lunde som nebo, vdaka za tip, Peto 🙂
Čauko Milan. 🙂 v Kodani momentálne žijem a musím povedať, že je tu toho rozhodne viac čo vidieť. Odporúčam návštevu medzi májom až septembrom, nakoľko veľa záleží od počasia. Čo môžem odporučiť navyše, je pozrieť si všetky možné parky, ktoré má Kodaň naozaj nádherné. Napríklad záhrady Frederiksberg sú ako z rozprávky. A rozhodne vyskúšať kardamómový uzlík, čo je tradičné dánske sladké pečivo, podobné škoricovému hniezdu. A kaviarní je tu enormne veľa na vysokej úrovni, takže aj obehať kaviarne sa oplatí. Tie už si človek nájde hocikde keď pohľadá najlepšie kaviarne v Kodani. A samozrejme ak ste tu v lete, nenechajte sa odradiť tým, že je to severská krajina, všade sa tu ľudia kúpu a sú tu aj krásne a čisté pláže.
Ahoj, ďakujem za tip na dôležité miesta Kodane. Odlietam o dva týždne, chystáme sa aj do Malmo, veľmi sa už teším.
Ahoj, Vieri 🙂 Malmo je super tip na taky poldenny vylet z Kodane, chystam k nemu clanok, no asi ho nestihnem, kym sa vratis.
Rada som si prečítala článok. Letím tam v stredu a veľmi sa teším. Prvé škandinávske mesto ktoré som navštívila bolo vo Štokholme v 2022, a často sa porovnáva so Kodaňom. Uvidím ktoré mesto sa mi páčilo viac 🙂
myslim, ze navsteva Kodane sa ti bude velmi pacit :))
Paráda…ďakujem Milanko, super clanok. Dal si mi chrobáka na výlet so synom… ❤️
Ahoj, Jani 🙂 myslim, ze navsteva Kodane sa bude obom pacit 🙂 stastny let!