Najkrajšie miesta v Dánsku a jedno, ktoré určite vynechaj

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Vybrať najkrajšie miesta v Dánsku bol naozaj oriešok. Túto krajinu okrem Kodane nemám až tak veľmi precestovanú, preto som rád, že mi s článkom pomohla Slovenka Andrea, ktorá v Dánsku žije. Spolu sme vybrali najkrajšie miesta v Dánsku, ktoré určite stoja za návštevu. Avšak, počas mojej návštevy som taktiež prišiel na to, že nie všetko, čo vyzerá dobre na obrázku, je pekné aj naživo. Prečítaj si taktiež, ktorý bod zo spomínaných určite vynechaj. Toto sú najkrajšie miesta v Dánsku:

Najkrajšie miesta v Dánsku: Nechaj sa inšpirovať.

ARoS Aarhus Kunstmuseum s jeho dúhová panoráma

Ak máš rád umenie, ARoS Aarhus Kunstmuseum v meste Aarhus určite nevynechaj. Ide o jednu z najväčších galérií v Severnej Európe, ktorá sa preslávila vďaka svojej dúhovej panoráme dlhej 150 metrov a s 360 stupňovým výhľadom. Pre otváracie hodiny a cenu vstupného navštív oficiálnu stránku galérie. Výstava sa tu pravidelne obmieňa už od roku 2004, kedy bola galéria založená. Nájdeme tu diela napríklad od Andyho Warhola, či rôznych umelcov z Dánska.

Najkrajšie miesta v Dánsku
Toto nieje fotošop :)
Najkrajšie miesta v Dánsku
Múzeum.

Skanzen v meste Aarhus je vraj najväčší skanzen na svete

V meste Aarhus ešte ostaneme. Po Kodani ide o druhé najväčšie mesto v Dánsku. Okrem populárneho múzea sa tu určite zastav v starom meste (Den Gamle By), ktoré je tvorené originálnymi domami z celého Dánska. Tradičná remeselná výroba a originálne interiéry dávajú návštevníkom náhľad toho, ako Dáni kedysi žili. Niektoré dvory a záhrady sú sprístupnené tiež.

Toto kultúrne múzeum bolo otvorené v roku 1909 a tvrdí sa, že ide o najväčší skanzen na svete. Skanzen Den Gamle By je otvorený každý deň v roku, okrem 24.,25.,31 decembra a prvého januára.


TIP: Zájdi do skanzenu hneď pri jeho otvorení, kedy tam býva najmenej turistov. Počas rôznych akcií a festivalov tu nájdeš aj dobovo oblečených ľudí (ako na fotografii nižšie). Dánska firma Trendhim, ktorá pôsobí aj na Slovensku predáva podobné doplnky a šperky pre mužov. Ich barekty sú ako vytrhnuté zo skanzenu v Aarhuse.


Najkrajšie miesta v Dánsku
Dobové oblečenie v Aarhuse.

Christiania v Kodani je miesto, kde si môžeš kúpiť trávu

Ako vznikla Christiania? Išlo o pokus o zriadenie autonómnej a samosprávnej časti v Kodani členmi hippies. Na konci 60.tych rokov boli preto priestory opustených kasární na predmestí Kodane osídlené hipisákmi. Táto časť bola neskôr vyhlásená ako samosprávne územie dánskym novinárom, kde je dovolené predávať ľahké drogy, no zakázané nosiť zbrane a používať motorové vozidlá. Ako to však býva, táto myšlienka (najmä s drogami) začala byť neskôr zneužívaná. Preto v roku 2009 územie pripadlo naspäť štátu.

Dnes je Christiania populárna turistická atrakcia. Sám som ju navštívil a celkom chápal, že je tu zakázané robiť fotografie. Zaujali ma najmä stánky v uliciach, kde bola marihuana na predaj ako u nás langoše. Vstupné tu je zadarmo. Neviem, či ide o najkrajšie miesta v Dánsku, každopádne sa sem bež pozrieť tiež.

Galéria z Christianie v Kodani:

Nyhavn v Kodani je obľúbeným miestom kávičkárov

Ide o typické nábrežie zo 17.storočia, ktoré nájdeme vyfotené takmer na každej pohľadnici z Kodane. Počas decembra sa tu konajú vianočné trhy a v lete rôzne akcie a koncerty. Ide taktiež o populárne miesto kávičkárov, nakoľko celý vodný kanál lemujú reštaurácie, stánky a kaviarne. Ak vychytáš slnečný deň, určite sa tu zastav a poseď si na terase prístavu zo 17.storočia. Toto je Nyhavn. Mne sa tu veľmi páčilo a práve tu som mal pocit, že som v Kodani.

Najstarší dom tu bol postavený v roku 1681 a stojí dodnes. Nachádza sa na adrese Nyhavn 9 a vyzerá úplne obyčajne. Väčšina ľudí len bez povšimnutia prejde okolo. Túto ulicu miloval taktiež Hans Christian Andersen, ktorý písal v dome č.20. Bež tam a sprav si selfie.

Mestečko Horsens je Dánsko na štýl Rosamundy Pilcherovej

Ide o prímorské mesto na Jutskom polostrove celkom blízko Nemecka. Zaujmú ťa tu hlavne budovy z červených tehál a všadeprítomná zeleň. Kostol z 11.storočia, ktorý nájdeme na námestí spolu s peknou fontánou vytvárajú dojem pekného a tichého dánskeho mestečka ako z filmu. Ak príde téma na najkrajšie miesta v Dánsku, Horsens medzi ne určite patrí.

Prečo som ale toto mestečko zaradil do zoznamu najkrajších miest v Dánsku? Má pláž, ktorú Dáni milujú. Je ich tu viacero. Nečakaj však pláž na štýl Bibione, stále sme v Dánsku. Ľudia sa tu opaľujú alebo si idú zaplávať, no málokto trávi vo vode viac ako pár minút, hoci je leto. Maximálne Dáni. Ide o Severné more. Ak máš cestu okolo, príď si vychutnať Horsens aspoň na jeden celý deň a uži si kľud a ticho Dánska, ktoré nemá s hlavným mestom nič spoločné.

horsens v dansku
Severné more je osviežujúce.

Malá morská víla v Kodani je najväčšie sklamanie Dánska

Ako som spomínal na začiatku článku, jedna vec ma sklamala. Ide o sochu malej morskej víly v Kodani. Túto bronzovú sochu, ktorá sedí na kameni pozná hádam každý a stala sa symbolom mesta. Prečo tu ale je?

Táto turistická atrakcia, ktorá sa tu nachádza už od roku 1913 je odkazom na rozprávku o malej morskej víle od Hansa Christiana Andersena. Prečo je ale sklamaním? Podobne ako cikajúci chlapček v Bruseli, aj malá morská víla v Kodani meria niečo málo cez jeden meter a keď sa ti ju nepodarí vyfotiť zo správneho uhla, budeš mať na pozadí prístav tak, ako ja. Nezabudni sa však predrať cez desiatky turistov s foťákmi. Za mňa môžeš túto atrakciu úplne vynechať. Túto zastávku za najkrajšie miesta v Dánsku nepovažujem.

malá morská víla dánsko kodaň
Pre mňa sklamanie a nuda.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.