Návšteva záhrady v Tivoli a Villa d’Este ako celodenný výlet z Ríma

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Záhrady v Tivoli sú známe po celom svete. Učil som sa o nich už na strednej škole a neskôr aj na vysokej škole, keďže som študoval na Fakulte achitektúry, Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave. Záhrady v Tivoli tvoria vzor a príklad pre záhradných architektov celého sveta a ja som sa nemohol dočkať, kedy to, o čom som rozprával na štátniciach, konečne uvidím naživo. Vitajte v záhradách v Tivoli. Pozor ale, niekto si može Tivoli pomýliť so zábavným parkom v Kodani, ktorý má rovnaké meno. Dnes sme ale v Taliansku.

Návšteva záhrady v Tivoli ako celodenný výlet z Ríma

Návšteva záhrady v Tivoli a Villa d'Este ako celodenný výlet z Ríma
Návšteva záhrady v Tivoli a Villa d’Este ako celodenný výlet z Ríma.

Prečítajte si tiež moje ostatné články s tipmi na zaujímavé miesta v okolí Ríma. Článok s tipmi čo vidieť v Ríme je doplnený aj o tip na celodenný výlet k jazeru Lago Albano, kde som sa jeden celý deň člnkoval. Aj keď to znie ako klišé, Taliansko naozaj stojí za návštevu. Aby ste sa dostali do Tivoli, musíte si kúpiť lacnú letenku do Ríma. Tu prikladám odkazy na:

Kde je talianske mesto Tivoli a prečo je tak známe? Tu je jeho stručná história

Tivoli je mesto neďaleko Ríma v regióne Lazio. Napriek svojej malej veľkosti a tesnej blízkosti hlavného mesta Talianska, má Tivoli v skutočnosti čo ponúknuť a stojí za celodenný výlet z Ríma. Mesto bolo založené ešte v rímskych časoch a bolo dôležitou osadou za vlády cisára Hadriána, hlavne vďaka svojej strategickej polohe na rieke Aniene. Počas stredoveku sa Tivoli dostalo pod kontrolu pápežských štátov a bolo opevnené obrannou sieťou a mestskými hradbami. V čase renesancie bola postavená nádherná Villa d’Este a Tivoli aj vďaka nej prosperovalo. Dnes má svoju ekonomiku založenú na travertínových lomoch a cestovnom ruchu.

Pokiaľ ide o atrakcie, Tivoli má vynikajúci výber historickej architektúry, ako je Rocca Pia, Villa d’Este a katedrála San Lorenzo. Okrem toho obec ťaží zo série nádherných vodopádov, starovekého rímskeho amfiteátra a mnoho dobrých reštaurácií a barov. Vďaka svojej tesnej blízkosti Ríma je Tivoli skvelým miestom na jednodňový výlet z rušného veľkomesta.

Ako sa dostať do Tivoli z Ríma

Vlakom. Do Tivoli sa najrýchlejšie dostanete z Ríma po železnici. Hoci mesto stojí v horách, je tu vybudovaná veľmi kvalitná a rýchla koľajnica. Odporúčam vám sadnúť si k oknu na pravú stranu v smere jazdy, pre krásne a panoramatické výhľady. Cesta vlakom z Ríma do Tivoli trvá zhruba 55 minút a vlaky obvykle odchádzajú zo železničnej stanice Roma Tiburtina. Časovo vychádza harmonogram približne jeden vlak za dve hodiny, radšej si to teda naplánujte dopredu. Ja som si odchody, samozrejme, pozrel na princeznú, po hotelových raňajkách a nakoniec sa ponáhľal Uberom na stanicu.

Fascinuje ma, že v Taliansku aj Uber v Ríme je luxusný a jeho vodiči chodia na BMWčkách a v saku. Taliansko je krajina módy a štýlu, čo poznať to na každom rohu. Google maps je v tomto skvelý pomocník a ukáže vám odchody vlakov priamo v aplikácii. Ak máte auto, z centra Ríma to do Tivoli trvá rovnako ako vlakom, no tie dobré vinárne, čo sú v meste rozhodne stoja za degustáciu, čiže by som auto nechal v Ríme. Ak vlak nestihnete vôbec, do Tivoli vás z Ríma vezme aj Uber, rátajte tak okolo 70 eur jednosmerne.

Uber v Ríme
Uber v Ríme
Uber v Ríme

Čo vidieť v Tivoli okrem Villa de Este (d’Este) a tip na dobrú reštauráciu

K Villa d’Este sa ešte dostanem, keďže to je hlavná atrakcia Tivoli, no nie jediná. Okrem nej v Tivoli určite nevynechajte aj nasledovné. Ja som ako celodenný výlet z Ríma stihol, samozrejme, Villa de Este so záhradou aj palácom, pohľad na kaskády vo Via delle Cascatelle, Villa Gregoriana a našiel celkom dobrú reštauráciu.

  1. Villa d’Este
  2. Villa Adriana
  3. Via delle Cascatelle
  4. Tivolská katedrála
  5. Villa Gregoriana
  6. reštaurácia La Fornarina
  7. piazza Giuseppe Garibaldi a panoramatický výhľad

Villa Adriana v Tivoli

Pri návšteve Tivoli je návšteva Villa Adriana vysoko odporúčaná každým sprievodcom. Mnoho ľudí nevie, ale na západ od Tivoli nájdete komplex, ktorý bol vytvorený pre rímskeho cisára Hadriána. S rozlohou 120 hektárov obsahuje množstvo zachovaných stavieb a ponúka nádherný pohľad na architektúru starovekého Ríma. Cisár používal túto vilu ako útočisko počas 2. storočia nášho letopočtu a Tivoli si vybrali kvôli svojej malebnej krajine. Dnes tu nájdete mnoho budov, ktoré ešte stoja, ako napríklad Grandi Terme, Quadriportico, Teatro Marittimo a Piazza d’Oro.

Chodník Via delle Cascatelle

Chodník Via delle Cascatelle prechádza pekným parkom a umožňuje návštevníkom vidieť vodopády, ktoré sa tiahnu v severnej časti Tivoli. Ak prejdete od vily Gregoriana smerom k Via Quintilio Varo, môžete vidieť vodopády a mesto Tivoli zároveň. Cesta sa vinie hustým lesom a je príjemným miestom na túru za pekného počasia. Ak si chcete vodopády prezrieť z vrchu, z Via Quintilio Varo vedie malý chodník – tento chodník smeruje k okraju vodopádov a odtiaľ môžete vidieť vodopády a počuť celkom silný šum vody.

Chodník Via delle Cascatelle
Chodník Via delle Cascatelle

Tivolská katedrála, Villa Gregoriana a jej jaskyne

Katedrála Tivoli je hlavným kostolom v meste a je tiež známa ako Duomo of San Lorenzo Martire. Stavba bola postavená v 12. storočí v románskom štýle. Aj keď je exteriér celkom jednoduchý a môžete ju ľahko prehliadnuť tak, ako ja, no spoznáte ju podľa zvonice. Vnútri katedrály stoja nádherné dekorácie, ktoré sa tiahnu po stropoch, oblúkoch aj tiež na hlavnom oltári. V celom interiéri kostola vidieť množstvo rôznych malieb a fresiek a prakticky každá časť budovy obsahuje nejakú ozdobnú výzdobu.

Neďaleká Villa Gregoria stojí v údolí rieky Aniene a je skvelým miestom na prechádzku vo východnej časti Tivoli. Vila má sériu krásnych záhrad, jaskýň a chodníkov, ktoré sa vinú krajinou. Medzi pozoruhodné prvky patrí jaskyňa Siren’s Grotto, jaskyňa Neptúna a samozrejme Grande Cascata – tento vodopád môžete vidieť z vily v celej svojej kráse a umelo vytvorené chodby, ktoré usmerňovali jeho tok. Hlavné stĺpy villy Gregoriana a Chrám Sybily možno vidieť zadarmo, no ak chcete ísť do údolia rieky, tam sa platí vstup.

Villa Gregoriana
Villa Gregoriana
Villa Gregoriana
Villa Gregoriana

Návšteva záhrad Villa de Este v Tivoli ktoré patria medzi najkrajšie záhrady v Taliansku

Villa d’Este je honosné renesančné sídlo na okraji Ríma. Vyniká krásnymi záhradami a očarujúco zariadenými izbami. Tieto záhrady sú pravdepodobne najznámejšie a najkrajšie v Taliansku a predstavujú vrchol talianskeho krajinného záhradného dizajnu. Záhrady, ktoré sa nachádzajú v západnej časti centra mesta, v blízkosti katedrály Duomo, sú rozsiahle a môžete tu stráviť hodiny skúmaním rôznych častí a jej vodných kaskád. Práca s vodou a vodopádmi je to, na čo sa zameriavali aj moje vysokoškolské poznámky.

V záhradách stojí aj niekoľko krásnych fontán vrátane monumentálnej Fontana di Nettuno, Fontana di Tivoli a Le Centro Fontane – každá fontána je zdobená sochami a špeciálnou výzdobou. Pozor, nejde len o záhradu, ale aj o krásny palác. Všetky izby vo Villa d’Este sú zdobené freskami namaľovanými na stenách a stropoch. Hoci najúchvatnejšou časťou vily sú aj tak fantastické výhľady do záhrady a na krajinu pod ňou.

A preto je najlepšou časťou návštevy najmä prechádzka sviežimi záhradami kaštieľa plného sôch s viac ako 500 fontánami. Tie sú architektonickým majstrovským dielom. V záhrade sa nachádza aj nádherný vodopád. V roku 1571 do fontány dali nainštalovať vodný organ, ktorý spieva. Užasne každého, kto ho počuje. Komplex je symbolom talianskej renesancie.

Návšteva záhrad Villa de Este v Tivoli
Návšteva záhrad Villa de Este v Tivoli
Návšteva záhrad Villa de Este v Tivoli
Návšteva záhrad Villa de Este v Tivoli

Tip na reštauráciu v centre Tivoli, La Fornarina

Samozrejme, Tivoli je krásne historické mesto, no aký dojem by som z neho mal, keby som ho objavoval hladný? Pri bežnej prechádzke z Villy de Este popri Tivolskej katedrále, na mňa v úzkych historických uličkách vybehla veľmi príjemne vyzerajúca reštaurácia. Hovorila si La Fornarina. Hoci som bol sklamaný, keď som si objednal pizzu s mandarínkami, zistil som, že ich môžem dať dole.  La Fornarina je pizzeria. Na svojom webe majú napísané:

Naša pizza? Jednoducho dokonalá! Veľmi ľahké cesto je pripravené z najkvalitnejších ingrediencií, no na dokonalosť to nestačí. Treba spojiť vášeň a skúsenosti na najvyššej úrovni. K tomu využívame rady majstra sveta Duilia Girotta, rozhodcu na majstrovstvách sveta v pizzi, ktorý nám umožňuje tešiť vás jedinečnou, lahodnou a vysoko kvalitnou pizzou.

La Fornarina v Tivoli
La Fornarina v Tivoli

Piazza Giuseppe Garibaldi a panoramatický výhľad

Z reštaurácie sa prejdite na Piazza Giuseppe Garibaldi po uličkách starého mesta. Tak veľké množstvo luxusných butikov som tu nečakal. Čo vám poviem, Taliani módu riešia a bodka. Kým som čakal na odchod vlaku, sadol som si na pohár prosecca do podniku Spazio Coramin, z ktorého som pozoroval západ slnka. Perfektná bodka za dňom stráveným v Tivoli.

Návšteva záhrady v Tivoli a Villa d’Este ako celodenný výlet z Ríma

V Ríme som bol viackrát a videl tam všetko, čo treba. Rozhodne by som ale nepodceňoval rôzne celodenné výlety, ktoré tu môžete podniknúť. Okrem krásneho jazera Lago Albano sa určite zastavte vlakom aj v Tivoli. Meste, ktoré pozná celý svet vďaka záhradám Villa de Este. PS: Tivoli je odzadu ilovit, and I just love it.

Milan Bez Mapy v Tivoli
Milan Bez Mapy v Tivoli

S láskou, Milan Bez Mapy

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.