Ako na výlet do Legolandu v Dánsku podľa Milana Bez Mapy

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako na výlet do Legolandu? Ak ste si, rovnako ako ja, mysleli, že návšteva Legolandu je len pre malé deti, mýlite sa. Sám som sa o tom musel ísť presvedčiť a urobil si preto víkendový výlet do Legolandu. V tomto článku vám poradím ako si takýto výlet naplánovať, čo vidieť a na čo si dať pozor. Zbaľte sa do malej príručnej batožiny, zapnite si bezpečnostný pás, spolu nás totiž čaká návšteva Legolandu.

Ako naplánovať výlet do Legolandu a čo vidieť počas návštevy

Kde je Legoland a koľko ich je na svete

Legolandov je na svete viac, no ten najznámejší sa nachádza v maličkom meste Billund v centre Dánsku. Ten som navštívil aj ja. Ďalšie nájdete v Kalifornii, Floride, New Yorku, Malajzii, Dubaji, Windsore, Japonsku, Kórei a Nemecku. Počul som, že ten nemecký je veľmi zanedbaný a jeho návšteva nestojí za tie peniaze.

Billund v Dánsku má iba 6 000 obyvateľov, no ročne sem kvôli Legolandu príde viac ako dva milióny turistov. Legoland môže byť preto jedna z vašich zastávok počas cestovania po Dánsku, alebo aj samostatný výlet. Ja som ho navštívil ako samostatný výlet a nespojil ho s ničím iným práve kvôli tomu, že sa mi z Viedne podarilo kúpiť lacné letenky tak, aby som v sobotu ráno odletel a v nedeľu večer sa vrátil domov.

Aká je história Legolandu a prečo vznikol

Najstarší Legoland bol postavený v blízkosti pôvodnej továrne Lego, práve tu v Billunde. Bolo to presne 7. júna 1968. Je rozdelený do desiatich rôznych svetov a ponúka zábavu na celý deň. Nie len pre dospelých.

V roku 1947 získali zakladatelia Ole Kirk a Godtfred vzorky do seba zapadajúcich plastových dielikov vyrobených spoločnosťou Kiddicraft a neskôr požiadali o patent. Dnes je Lego jedným z najväčších výrobchov hračiek na svete.

Ako na výlet do Legolandu a letenky do Billundu

Zohnať letenky do Legolandu v Billunde nie je problém, keďže sem kvôli tomuto zábavnému parku lieta veľa rodín s deťmi. Mne sa podarilo kúpiť priamy let s Ryanair z Viedne spiatočne iba za 50 Eur bez batožiny, no videl som, že sem má priame lety aj Austrian, ak náhodou zbierate míle s Miles and more.

Tu vám pridám odkaz na aktuálne akciové letenky do Billundu, uložte si ho. Odkaz sa pravidelne aktualizuje.

Alternatívou môže byť aj letenka do Kodane, odkiaľ by ste potom do Billundu išli vlakom a autobusom a zabili tak dve muchy jednou ranou. Dánske vlaky sú niečo neuveriteľné. Chodia rýchlo, pravidelne, na čas a skoro všade. Čo sa týka Kodane, to je, podľa mňa, jedno z najkrajších miest v Európe, ktoré rozhodne stojí za návštevu. Tu si prečítajte môj článok s tipmi čo vidieť v Kodani.

Na ako dlho ísť do Legolandu

Koľko času si vyhradiť na pobyt Legolande? V rámci atrakcií ktoré vám nižšie v článku odporúčam, vám doporučujem ostať v meste Billund minimálne jednu noc. V deň príchodu môžete navštíviť Lego House, na druhý deň Legoland a večer odletieť domov. Ja som to takto urobil, a síce to bol expresný výlet, videl som čo som mal vidieť a vôbec nemal pocit, že sa naháňam.

TIP: Lístky do Legolandu sa kupujú vopred, majú tam obmedzenú kapacitu, tu je odkaz. Rovnako ako lístky do Lego House, ktoré sa, dokonca, kupujú na konkrétny čas. Rezervujte si ich hneď ako budete mať letenky.

Čo vidieť počas návštevy Legolandu

Ubytovanie v Legolande

Ubytovanie v meste Billund, kde sa Legoland nachádza, odporúčam rezervovať hneď ako si kúpite letenky. Má to dva dôvody. Dánsko je známe svojimi premrštenými cenami za ubytovanie, no ako som spomenul, Billund má iba šesť tisíc obyvateľov a až tak veľa hotelov tu nie je. Skôr ide o menšie penzióny.

TIP: Ak vám o rozpočet dovolí, odporúčam ubytovanie v Hotel Legoland alebo LEGOLAND Castle Hotel, ktorého zariadenie je celé z lega. Ja som ho skipol, keďže v čase mojej návštevy stála noc 600 Eur, no mrknite to, možno budete mať šťastie na nejakú akciu.

LEGOLAND Castle Hotel
LEGOLAND Castle Hotel

Návšteva Lego House

Lego House prekonal všetky moje očakávania, ktoré ale neboli vysoké. Táto nádherná a architektonicky detailne prepracovaná budova nie je zábavný park, ale skôr interaktívne múzeum. Nezľaknite sa slova múzeum, prach tam na vás padať nebude. Lego House má niekoľko poschodí, kde na každom je výstava prispôsobená istej téme. Na lego sa tu rozhodne pozerať nebudete, môžete sa s ním hrať.

Určite sa zastavte aj v podzemí, kde je výstava historických stavebníc a načrtnuté ako vyzerala história lega a v čom spočíva jeho úspech. Viete v čom? V jednoduchosti, ktorá podporuje nekonečnú kreativitu. Lego je stavebnica z ktorej môžete postaviť čokoľvek na svete. Všetko čo k tomu budete potrebovať sú obyčajné lego kocky a predstavivosť. Z celej výstavy sa mi najviac páčilo akvárium.

Z lega som musel postaviť vlastnú rybu podľa seba, ktorú počítač oskenoval a tá potom plávala na veľkom monitore v akváriu. Zastavte sa aj pri pretekárskej dráhe, postavte si formulu a pretekajte s ostatnými. Musím povedať, že Lego House ma úplne dostal. Povedzte, kedy ste naposledy, ako dospelí, strávili celý deň hraním sa? Mám pocit, že vám bolo viac oteckov a mamičiek, ktorý sa hrali, namiesto detí. Vážne.

Legohouse v Billunde
Legohouse v Billunde
Reštaurácia Gastropub v Billunde oproti Lego house
Reštaurácia Gastropub v Billunde oproti Lego house
Dinosaurus z lega v Lego House
Dinosaurus z lega v Lego House
Som vyrobil slovenskú vlajku z lega
Som vyrobil slovenskú vlajku z lega
Princípy stavebnice lega. Kreativita, kvalita, učenie sa a starostlivosť.
Princípy stavebnice lega. Kreativita, kvalita, učenie sa a starostlivosť.
Ako na výlet do Legolandu
Návšteva lego campusu, centrály lega v Billunde

Návšteva Legolandu v Billunde

Oficiálny Legoland v Billunde je už zábavný park. Odporúčam vám si stiahnuť ich mobilnú aplikáciu a nahrať tam svoj lístok. Uvidíte ke sú ako dlhé čakacie rady a čo ste už videli a čo nie. Veľmi oceňujem úschovňu batožiny, keďže som si musel ráno v hoteli robiť check out aby som stihol večerné lietadlo do Viedne, hoci som mal len malý ruksak ako malú príručnú batožinu.

Nová výstava Ferrari v Legolande v Billunde

TIP: Len nedávno otvorili novú interaktívnu výstavu v spolupráci s Ferrari. Zastavte sa aj tam, môžets si z lega urobiť vlastné auto a pretekať. Najviac ma dostalo veľké Ferrari auto celé z lega =)

Ako na výlet do Legolandu v Dánsku podľa Milana Bez Mapy
Ako na výlet do Legolandu v Dánsku podľa Milana Bez Mapy

V Legolande v Billunde strávte celý deň. Nechcem vám tu dávať nejaké spoliery, aby ste neprišli o prekvapenie, no ak môžem, odporúčam vám vyskúšať všetky húsenkové dráhy. Ja ich milujem a tu ich je niekoľko. Moj najobľúbenejšia húsenková dráha v Legolande je vzadu v Polar X-plorer časti. Prečo? Má jedno prekvapenie, ktoré objavíte až počas jadzdy, haha. Mňa skoro vystrelo.

Druhá vec, ktorá mi ostala najviac v pamäti je strašidelný dom so zrkadlovým bludiskom. Je urobené tak dobre, že miestami som si vôbec nebol istý, či je predo mnou chodba alebo len ďalšie zrkadlo. Ak sa tu s kamošmi stratíte, nebojte sa, je tam viacero chodieb, ale iba jeden východ. Ako na výlet do Legolandu? Plní kreativity.

Výroba vlastného panáčika z Lega v Billunde
Výroba vlastného panáčika z Lega v Billunde
Stavebnica lego podporuje kreativitu.
Stavebnica lego podporuje kreativitu.
Ako na výlet do Legolandu
Everything is awesome je brand song značky Lego
Ferrari z lega v Legolande v Billunde
Ferrari z lega v Legolande v Billunde
Mini Európa v Legolande v Billunde
Mini Európa v Legolande v Billunde

Jedna vec, ktorá sa mi na Legolande nepáčila a odporúčam ju zmeniť

Jedlo. Som typ človeka, ktorý žije zdravo. Vyprážané jedlá jem veľmi málo, a nepokladám ich za jedlo. V Legolande v Dánsku som ale nemal veľa možností stravovať sa zdravo. Všetky reštaurácie ponúkajú hamburger, pizzu a tony zmrzliny či hranolky. Aspoň tie hranolky sú v tvare lego kociek, vážne. Toto ma dosť prekvapuje, keďže ide o zábavný park hlavne pre deti, no ak by som bol rodičom, moje dieťa by sa tu nemalo kde najesť.

Dánsky hot dog
Dánsky hot dog
Lego zmrzlina
Lego zmrzlina

Lego, ekológia a recyklovanie počas výletu do Legolandu

Plast používaný na výrobu kociek Lego pochádza zo zdrojov na báze ropy, ako je ropa a plyn. Tieto neobnoviteľné zdroje prispievajú nielen ku klimatickým zmenám, ale vedú aj k znečisteniu spôsobenému procesom ťažby a rafinácie.

V roku 2020 spoločnosť oznámila plány na odstránenie plastov na jedno použitie zo svojich krabíc. Tieto a iné zmeny sú súčasťou záväzku LEGO Group používať do roku 2030 trvalo udržateľné materiály vo svojich základných produktoch a obaloch.

Je návšteva Legolandu iba pre deti?

Hahahaha, rozhodne nie je Legoland iba pre deti. Na túto otázku môžem odpovedať s čistým svedomím. Tento článok píšem na letisku v Billunde, o dve hodiny mi to letí do Viedne, a rozhodne nie je Legoland iba pre deti. Popravde, videl som tu viac dospelých ako detí. Boli to práve dospelí, ktorí sa hrali s kockami, jazdili na húsenkových dráhach či kolotočoch a opäť si pripomenuli, že aj oni boli raz deti.

Deti a dospelí sa spolu hrajú v Legolande
Deti a dospelí sa spolu hrajú v Legolande
Atrakcie v Legolande v Billunde
Atrakcie v Legolande v Billunde

Ako som si skladal stavebnicu v pavilóne so žltým legom a počúval fantasy hudbu ktorá tam hrala, napadla mi jedna vec. Prečo sú deti tak šťastné a dospelí majú často depresie? Nie je to preto, že sme sa prestali hrať? Toto tu nechám otvorené, zamyslite sa.

Legoland v Billunde je aj pre dospelých. Je tu veľa atrakcií, ktoré sa mi páčili. Jediné, na čo by som rád upozornil je, že sa vopred psychicky obrňte, že budete obklopení rodinami s vrieskajucimi deťmi. Ja som s tým rátal, patrí to k tomu, keď ide človek na návštevu Legolandu a vôbec mi to preto nevadilo.

Cestujte!

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.