Čo vidieť v Sofii v Bulharsku počas výletu a praktické info

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Sofii? Pri príležitosti otvorenia nového leteckého spojenia letenky z Bratislavy do Sofie nestoja veľa. Ja som v Sofii strávil predĺžený víkend a bol som milo prekvapený. Aj keď som mal najskôr averziu voči Bulharsku (kvôli masovkám na dovolenky v lete), Sofia je niečo úplne iné. Bulharskú kultúru som si tu vychutnal, no popravde, trochu som bol stratený z tej ich Cyriliky. Záchranou mi bolo, že som čo-to rozumel aj po Bulharsky. Pre mňa mala Sofia miestami veľmi socialistický nádych. Poďme na to, čo vidieť v Sofii? 

Čo vidieť v Sofii počas výletu 


V tomto článku sa dočítaš:

 • ako sa dostať z letiska v Sofii do centra
 • koľko peňazí si zobrať, aké sú v Sofii ceny a či je tam draho
 • tipy čo vidieť v Sofii na miesta, ktoré som navštívil
 • tip na výlet zo Sofie

Praktické info na začiatok:

 • Treba do Bulharska pas? Nie, stačí cestovať s občianskym preukazom.
 • Platí sa v Bulharsku eurami? Nie, no zmenárne sú na každom rohu.
 • Hovoria v Bulharsku po anglicky? Ani veľmi nie, no dohovoríš sa.
 • Sú v Sofii bankomaty? Áno, veľa.
 • Ako sa dostanem z letiska v Sofii do centra? Chodí priamy autobus, lístok si kúpiš v novinovom stánku na letisku a stojí pár centov.
 • Je v Sofii draho? Nie, je tu lacnejšie ako v Bratislave.
 • Na ako dlho prísť do Sofie? Stačia dva dni.

Zoznam vecí, čo vidieť v Sofii

St. Alexander Nevski Cathedral je jednoznačne najikonickejšia katedrála celej Sofie. Je v pešej dostupnosti z centra a vyzerá naozaj famózne. Keď sa povie Sofia, každému sa hneď vybaví katedrála Svätého Alexandra Nevskiho. Bohužiaľ, počas mojej návštevy bolo vnútro v rekonštrukcii, čiže som nespravil žiadnu peknú foto. Katedrála bola otvorená v roku 1912 a veľmi sa mi na nej páči tá svetlo zelená strecha.

Čo vidieť v Sofii
Najznámejšia katedrála v Sofii v Bulharsku.

Church of St. Petka of the Saddlers v centre Sofie mi vyrazil dych. Naozaj. Predstav si to, len tak si kráčaš po centre Sofie medzi modernými budovami a zrazu narazíš na nádhernú vykopávku. Cítil som sa skoro ako v Ríme. Ide o stredoveký kostol priamo v meste. Ja mám rád vykopávky, preto ma táto veľmi potešila. Dokonca sa dá ísť dovnútra.

čo vidieť v sofii
História priamo v centre medzi modernými budovami

Borisova gradina je nádherný park v centre mesta. Ja som vyštudoval záhradnú architektúru a parky jednoducho milujem. Ide o najstarší a najznámejší verejný park v Sofii v Bulharsku z roku 1882. V parku nájdeš jazero a mnohé socialistické pomníky, ktoré tu počas uplynulých rokov pribúdali. Viem si predstaviť stráviť tu celý deň. Počas mojej návštevy a slnečnej jesene tu bolo mnoho ľudí na prechádzke so psami, deťmi a jednoducho si užívali prírodu priamo v centre mesta. Presne tak, ako by som to robil aj ja, kebyže som zo Sofie.

Čo vidieť v Sofii
Neuveriteľný jesenný park v centre Sofie.
Čo vidieť v Sofii
Socialistické pomníky vidno na každom rohu.

Banya Bashi mešita je jediná otvorená mešita v Sofii aj napriek tomu, že v minulosti ich tu bolo vyše sedemdesiat. Postupom času boli však mešity zo Sofie odstránené a ostala len táto. Zaujme ťa tu najmä nádherný klenutý strop, ktorý je krásne zdobený. K mešite sa dostaneš peši, je v centre mesta.

Vitosha Boulevard je hlavná, komerčná ulica v Sofii. Miesto, kde sa vždy niečo deje. Ak si budeš hľadať ubytovanie s Sofii, sústreď sa najmä na túto lokalitu. Odtiaľ to budeš mať blízko kamkoľvek a kedykoľvek. Mne sa tu páčilo množstvo kvalitných pizzérií, kde som si vždy dal aj dobré, červené víno alebo pivo k večeri.


PS: Ja som bol ubytovaný v hoteli Hilton Sofia. Čekni ceny, no v meste sa nachádza aj veľa lacných hotelov a hostelov, ktoré sú skoro zadarmo.


Čo vidieť v Sofii
Miesto, kde sa všetko deje.
Čo vidieť v Sofii
Moje obľúbené Bulharské pivo – Kamenitza.

V Sofii nezmeškaj taktiež:

 • Národné múzeum histórie
 • Minerálne kúpele v centre

Kam na výlet zo Sofie?

Ak ťa láka aj susedné Srbsko, skús si zobrať autobus zo Sofie do mesta Niš. Prípadne si kúp letenku z Bratislavy do Sofie a vráť sa z Niš do Bratislavy. O tom, čo vidieť v Niš si prečítaj v článku.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.