Čo vidieť v Sofii v Bulharsku počas výletu a praktické info

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Čo vidieť v Sofii? Pri príležitosti otvorenia nového leteckého spojenia letenky z Bratislavy do Sofie nestoja veľa. Ja som v Sofii strávil predĺžený víkend a bol som milo prekvapený. Aj keď som mal najskôr averziu voči Bulharsku (kvôli masovkám na dovolenky v lete), Sofia je niečo úplne iné. Bulharskú kultúru som si tu vychutnal, no popravde, trochu som bol stratený z tej ich Cyriliky. Záchranou mi bolo, že som čo-to rozumel aj po Bulharsky. Pre mňa mala Sofia miestami veľmi socialistický nádych. Poďme na to, čo vidieť v Sofii? 

Čo vidieť v Sofii počas výletu 


V tomto článku sa dočítaš:

 • ako sa dostať z letiska v Sofii do centra
 • koľko peňazí si zobrať, aké sú v Sofii ceny a či je tam draho
 • tipy čo vidieť v Sofii na miesta, ktoré som navštívil
 • tip na výlet zo Sofie

Praktické info na začiatok:

 • Treba do Bulharska pas? Nie, stačí cestovať s občianskym preukazom.
 • Platí sa v Bulharsku eurami? Nie, no zmenárne sú na každom rohu.
 • Hovoria v Bulharsku po anglicky? Ani veľmi nie, no dohovoríš sa.
 • Sú v Sofii bankomaty? Áno, veľa.
 • Ako sa dostanem z letiska v Sofii do centra? Chodí priamy autobus, lístok si kúpiš v novinovom stánku na letisku a stojí pár centov.
 • Je v Sofii draho? Nie, je tu lacnejšie ako v Bratislave.
 • Na ako dlho prísť do Sofie? Stačia dva dni.

Zoznam vecí, čo vidieť v Sofii

St. Alexander Nevski Cathedral je jednoznačne najikonickejšia katedrála celej Sofie. Je v pešej dostupnosti z centra a vyzerá naozaj famózne. Keď sa povie Sofia, každému sa hneď vybaví katedrála Svätého Alexandra Nevskiho. Bohužiaľ, počas mojej návštevy bolo vnútro v rekonštrukcii, čiže som nespravil žiadnu peknú foto. Katedrála bola otvorená v roku 1912 a veľmi sa mi na nej páči tá svetlo zelená strecha.

Čo vidieť v Sofii
Najznámejšia katedrála v Sofii v Bulharsku.

Church of St. Petka of the Saddlers v centre Sofie mi vyrazil dych. Naozaj. Predstav si to, len tak si kráčaš po centre Sofie medzi modernými budovami a zrazu narazíš na nádhernú vykopávku. Cítil som sa skoro ako v Ríme. Ide o stredoveký kostol priamo v meste. Ja mám rád vykopávky, preto ma táto veľmi potešila. Dokonca sa dá ísť dovnútra.

čo vidieť v sofii
História priamo v centre medzi modernými budovami

Borisova gradina je nádherný park v centre mesta. Ja som vyštudoval záhradnú architektúru a parky jednoducho milujem. Ide o najstarší a najznámejší verejný park v Sofii v Bulharsku z roku 1882. V parku nájdeš jazero a mnohé socialistické pomníky, ktoré tu počas uplynulých rokov pribúdali. Viem si predstaviť stráviť tu celý deň. Počas mojej návštevy a slnečnej jesene tu bolo mnoho ľudí na prechádzke so psami, deťmi a jednoducho si užívali prírodu priamo v centre mesta. Presne tak, ako by som to robil aj ja, kebyže som zo Sofie.

Čo vidieť v Sofii
Neuveriteľný jesenný park v centre Sofie.
Čo vidieť v Sofii
Socialistické pomníky vidno na každom rohu.

Banya Bashi mešita je jediná otvorená mešita v Sofii aj napriek tomu, že v minulosti ich tu bolo vyše sedemdesiat. Postupom času boli však mešity zo Sofie odstránené a ostala len táto. Zaujme ťa tu najmä nádherný klenutý strop, ktorý je krásne zdobený. K mešite sa dostaneš peši, je v centre mesta.

Vitosha Boulevard je hlavná, komerčná ulica v Sofii. Miesto, kde sa vždy niečo deje. Ak si budeš hľadať ubytovanie s Sofii, sústreď sa najmä na túto lokalitu. Odtiaľ to budeš mať blízko kamkoľvek a kedykoľvek. Mne sa tu páčilo množstvo kvalitných pizzérií, kde som si vždy dal aj dobré, červené víno alebo pivo k večeri.


PS: Ja som bol ubytovaný v hoteli Hilton Sofia. Čekni ceny, no v meste sa nachádza aj veľa lacných hotelov a hostelov, ktoré sú skoro zadarmo.


Čo vidieť v Sofii
Miesto, kde sa všetko deje.
Čo vidieť v Sofii
Moje obľúbené Bulharské pivo – Kamenitza.

V Sofii nezmeškaj taktiež:

 • Národné múzeum histórie
 • Minerálne kúpele v centre

Kam na výlet zo Sofie?

Ak ťa láka aj susedné Srbsko, skús si zobrať autobus zo Sofie do mesta Niš. Prípadne si kúp letenku z Bratislavy do Sofie a vráť sa z Niš do Bratislavy. O tom, čo vidieť v Niš si prečítaj v článku.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.