9 tipov čo vidieť vo Valencii podľa Milana Bez Mapy

124,940FansLike
210,903FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť vo Valencii? Valencia je nová Barcelona. Aspoň to ste mi písali v správach na Instagrame. A po mojej návšteve sa s tým asi aj stotožňujem. Valencia je známa tým, že je rodiskom paelly, festivalom La Tomatina v neďalekom meste, Mestom umenia a vied a originálnym drinkom Agua de Valencia. Nie, nie je to minerálka, ako som si pôvodne myslel 😀

Valencia je známa aj ako Mesto svätého grálu a rodisko niekoľkých významných osobností. Je domovom najväčšieho trhu s čerstvými výrobkami v Európe a najväčším producentom pomarančov v Španielsku. Prečítajte si čo vidieť vo Valencii podľa Milana Bez Mapy. Návštevu Valencie som absolvoval s mamou.

Návšteva Valencie a pamiatky ktoré treba vidieť

Letenky do Valencie, doprava z letiska a doprava po meste

Na tomto odkaze nájdete lacné letenky do Valencie. Odkaz si uložte, priebežne sa aktualizuje. Zaletíte sem priamo z Viedne, Budapešti aj z Krakova. Páči sa mi, že rovno z letiska vo Valencii jazdí do mesta metro – mám rád mestá, ktoré majú jednoduché napojenie na letisko pomocou mestskej hromadnej dopravy.

Mesto má perfektnú sieť MHD hromadnej dopravy. Odporúčam si stiahnuť appku Google Maps, ktorá vám naplánuje trasu z bodu A do bodu B pomocou metra či autobusov.

TIP: Odporúčam si rovno na letisku kúpiť neobmedzenú dopravnú kartu, mňa stála 48 hodinová iba 11 Eur. Valencia nie je drahé mesto.

9 tipov čo vidieť vo Valencii podľa Milana Bez Mapy
9 tipov čo vidieť vo Valencii podľa Milana Bez Mapy

Kde sa ubytovať vo Valencii

Ubytujte sa v centre, odkiaľ budete mať väčšinu pamiatok v pešej dostupnosti. My sme s mamou boli ubytovaní neďaleko Ciudad de las Artes y las Ciencias, v Ibis Budget, čo nebolo zlé, ale nabudúce by som nás ubytoval bližšie k historickému centru.

Vlastne, na tomto ubytovaní boli dobré len raňajky. Izba malá a posteľ mäkká, navyše sa nedalo otvoriť okno kvôli klíme a nevedeli sme vetrať. No des.

Fun fact, vo Valencii majú vlastný jazyk, Valenciano. Ja som to netušil, až pokým mi nezačalo byť podozrivé, prečo nič nerozumiem. Hovorím plynule po španielsky, učím sa cez aplikáciu Preply, tu je recenzia, no vo Valencii si idú svoje. Ešteže tu každý hovorí aj po anglicky, haha.

Čo vidieť vo Valencii podľa Milana Bez Mapy

  1. Katedrála vo Valencii a výhľad z veže
  2. námestie Plaza de la Reina
  3. Mercado central de Valencia
  4. Torres de Serranos
  5. park Jardín de Turia
  6. štvrť El Carmen
  7. výlet do prírodnej rezervácie Albufera
  8. návšteva najväčšieho akvária v Európe Oceanogràfic
  9. Ciudad de las Artes y las Ciencias

Katedrála vo Valencii, výhľad z veže a námestie Plaza de la Reina a Plaza Virgen

Úplným historickým centrom Valencie je námestie Plaza de la Reina, kde sa stále niečo deje. Je tu mnoho kaviarní, reštaurácií a obchodov so suvenírmi. Pomerne turistické, že? Námestiu sa ale nevyhnete, keďže hneď na ňom stojí asi to najdôležitejšie, čo sa vo Valencii nachádza. Katedrála.

Ja nie som veriaci, no milujem navštevovať katedrály a kostoly práve vďaka ich úchvatnej architektúre. Vždy ma fascinuje, čo človek dokáže. Pred Katedrálou sa tvorí rad, no ak chcete ísť len do veže, obehnite ho. Vstupné sa platí zvlášť a návštevu veže si, prosím, nenechajte ujsť. Minimálne už len kvôli tým schodom 😀 Za vstupné do veže sa platí iba hotovosťou.

Katedrála vo Valencii bola v roku 1931 uznaná za historickú a umeleckú pamiatku, avšak po požiari počas španielskej občianskej vojny utrpela škody a stratila mnoho dekoratívnych prvkov, ako sú orgány. V 70. rokoch 20. storočia sa začali snahy o obnovu gotického exteriéru a od 90. rokov je opäť vyhlásená za kultúrnu pamiatku.

Milan Bez Mapy na návšteve v Katedrále vo Valencii
Milan Bez Mapy na návšteve v Katedrále vo Valencii
Katedrála vo Valencii
Katedrála vo Valencii
Výhľad z Katedrály vo Valencii
Výhľad z Katedrály vo Valencii
V ľavo je rad do veže, v pravo do Katerdály vo Valencii
V ľavo je rad do veže, v pravo do Katerdály vo Valencii

Mercado central de Valencia

Mercado central de Valencia je najväčším trhom v Európe a kanál BBC ho uvádza aj ako jeden z najkrajších trhov na svete. Hoci má táto budova niečo vyše 100 rokov, jeho obchodná tradícia siaha až do čias mesta, kedy bolo pod moslimskou nadvládou.

Vo viac ako 300 stánkoch (známych ako „paradas“) si môžete hádam všetko, od najtradičnejších vecí až po produkty typické pre alternatívnu kuchyňu. Ovocie a zelenina, mäso, ryby, morské plody, solené a nakladané jedlá sú len malým príkladom toho, čo všetko tu je. Miestni radi hovoria, že čo nenájdeme na tomto trhu, zrejme neexistuje.

Torres de Serranos a park Jardín de Turia

Z Torres de Serranos je (vraj) pekný výhľad na Valenciu, no my sme s mamou absolvovali už výhľad z veže Katedrály. Čo ale stojí za zmienku je park Jardín de Turia, o ktorom ma učila ešte pani Ing. arch. Eva Putrová, CSc. na Fakulte architektúry Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave. Čím je významný? Architekti z neho majú malý orgazmus.

Valenciu kedysi sužovali časté záplavy a tak sa rozhodli vysušiť a odkloniť korytko rieky, ktoré ju zaplavovalo a urobili tam dlhý park prechádzajúci celým mestom. Pozrite sa na satelitné snímky mesta, nevyzerá tá dlhá zelená čiara ako bývalé koryto rieky? Nie je to náhoda. To JE bývalé koryto rieky.

Mercado central de Valencia
Mercado central de Valencia
Surové morské ryby na trhu
Surové morské ryby na trhu
Milan Bez Mapy na trhu vo Valencii
Milan Bez Mapy na trhu vo Valencii
Torres de Serranos
Torres de Serranos

Štvrť El Carmen

El Carmen vo Valencii je štvrť, ktorou sa bežte prejsť. Ale nie cez obed, keď majú všetci siestu, ako sme to urobili my s mamou 😀 Úzke uličky skrývajú kaviarne, tapas bary, módne butiky a obchody so suvenírmi. Terasy a tanečné parkety mnohých nočných barov sú vždy preplnené, ale až po zotmení.

Výlet do prírodnej rezervácie Albufera a pláž

Čo znamená výraz albufera? Je to plytká, polouzavretá pobrežná lagúna, spojená s morom či oceánom, a chránená nejakým typom bariéry, zvyčajne piesočnatou dunou, kde je pravidelný, cyklický alebo občasný prísun sladkej vody. Toľko hovorí internet.

Priemerná hĺbka lagúny vo Valencii je iba jeden meter.  Od mora ju oddeľuje úzky piesočnatý pobrežný pás s dunami, chránený borovicovým lesom. La Albufera je tranzitnou oblasťou pre mnoho druhov sťahovavých vtákov a ideálnym miestom, ak chcete stráviť nejaký čas v prírode, či na bicykli.

Náučný chodník Itinerario Botánico

TIP: Prejdite si celé takzvané Itinerario Botánico, čo je náučný chodník, ktorý vás prevedie celou faunou a flórou tejto oblasti a začína hneď pri autobusovej zastávke. Prechádzku zavŕšte na pláži alebo nudapláži.

Výlet do prírodnej rezervácie Albufera a pláž
Výlet do prírodnej rezervácie Albufera a pláž
Náučný chodník Itinerario Botánico
Náučný chodník Itinerario Botánico
Rezervácia Albufera vo Valencii
Rezervácia Albufera vo Valencii
Rezervácia Albufera vo Valencii
Rezervácia Albufera vo Valencii
Rezervácia Albufera vo Valencii a pláž
Rezervácia Albufera vo Valencii a pláž

Návšteva akvária vo Valencii Oceanogràfic a Ciudad de las Artes y las Ciencias

Najväčšie akvárium v Európe je vo Valencii

Najväčšie akvárium, Oceanografic, odporúčam všetkými desiatimi. Cena je vyššia, no s mamou sme sa zhodli na tom, že rozhodne toto akvárium stojí za návštevu. Kto by povedal, že práve vo Valencii uvidíme toľko korytnačiek, bielu veľrybu Beluga či delfínov na jednom mieste.

TIP: Kúpte si lístok cez internet. Na mieste sa tvoria úplne zbytočné rady, pritom lístok cez internet kúpite za pár minút a stojí úplne rovnako.

Akvárium vo Valencii je skvelým miestom na trávenie popoludnia alebo celého dňa. V akváriu vo Valencii je toho veľa na pozeranie, odporúčam si na to vyhradiť jedno doobedie – zatvárajú o 18 tej.

Ciudad de las Artes y las Ciencias

Toto miesto vo Valencii je jedným z najväčších vedeckých a kultúrnych komplexov v Európe. Tvoria ho impozantné budovy ako Hemisfèric a Oceanogràfic a vyniká svojou avantgardnou architektúrou, ktorú navrhli renomovaní architekti Santiago Calatrava a Félix Candela. Tento veľký architektonický komplex, navrhnutý pre zábavu, je jednou z najnavštevovanejších atrakcií vo Valencii a je nevyhnutnosťou.

Návšteva akvária vo Valencii Oceanogràfic
Návšteva akvária vo Valencii Oceanogràfic
Medúza v akváriu
Medúza v akváriu
Návšteva akvária vo Valencii Oceanogràfic
Návšteva akvária vo Valencii Oceanogràfic
Ciudad de las Artes y las Ciencias
Ciudad de las Artes y las Ciencias

Čo ochutnať vo Valencii a kde sa ísť najesť

  1. Typická paella
  2. Prasačie uši tapas de oreja
  3. Horchata de Valencia
  4. Agua de Valencia

S mamou sme zamierili do reštaurácie Lambrusqueria Caballeros, kde si mama objednala Agua de Valencia. Ja že to bude minerálka, úplne seriózne. Agua de Valencia je najznámejší kokteil v meste. Ide o nápoj na báze ginu, vodky a šampanského alebo cava, ktorý je doplnený pomarančovým džúsom a množstvom ľadu.

Valencia je aj rodiskom typickej španielskej paelly, no ak chcete niečo naozaj originálne, ochutnajte prasacie uši. Takzvané tapas de oreja alebo oreja plancha je špecialita, na ktorej som nepšiel na chuť. Ako nápoj si dajte horchatu. Horchata je vo Valencii veľmi obľúbeným nealko nápojom.

Je to nápoj, ktorý vyzerá ako mlieko a je vyrobený z tigrích orechov. Tieto orechy pochádzajú z Egypta, no v súčasnosti ich pestujú v obci Alboraya, ktorá sa nachádza v provincii Valencia. S horchatou sa môžete stretnúť aj v Mexiku.

Agua de Valencia v podniku Lambrusqueria Caballeros
Agua de Valencia v podniku Lambrusqueria Caballeros
Tapas de oreja
Tapas de oreja
Typická horchata vo Valencii
Typická horchata vo Valencii

Oplatí sa návšteva Valencie?

Musím povedať, že Valencia ma veľmi príjemne prekvapila. Popravde, nemal som veľké očakávania a okrem spomínaných parkov som ani nevedel, čo si mám pod Valenciou predstaviť.

Okrem festivalu La Tomatina, typického ohadzovania sa paradajkami, ktorý sa odohráva raz ročne v meste Buñol kúsok od Valencie, som o tomto meste veľa nevedel. Snáď sa vám bude páčiť tak, ako mne.

Milan

1 COMMENT

  1. Myslím, že návšteva Hodvábnej burzy ( La Lonja de La Seda ) – svetového dedičstva UNESCO, je povinnosťou každého návštevníka Valencie.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.