Kam na Neusiedler See a moje tipy, ako naplánovať výlet do Burgenlandu

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kam na Neusiedler See sa pýta hádam každý, kto si chce spraviť jednoduchý výlet do Burgenlandu. V Burgenlande a okolí jazera Neusiedler See som strávil jeden celý deň a spísal všetko, čo tu zažiť, kam ísť a pridal pár tipov na miesta, kde sa dobre najesť a ako nájsť ubytovanie. Jedna tretina Burgenlandu je chránená krajinná oblasť

Kam na Neusiedler See a na výlet do Burgenlandu

Okolie Neusiedlerského jazera je populárne najmä medzi Bratislavčanmi, keďže to máme doslova „čo by kameňom dohodil“. Či už sa vyberieš autom, autobusom alebo na bicykli, deň strávený v Burgenlande sa ti bude páčiť. Odporúčam ti však prespať – v prípade, že tu stráviš noc, máš národ na Neusiedler See card, ktorá je zadarmo a môžeš využívať kompy po jazere s 50 % zľavou. Ako získať Neziderskú kartu si prečítaj nižšie v článku.

maják v podersdorfe
maják v podersdorfe

Pred tým, než ti napíšem kam na Neusiedler See mám pre teba pár tipov, ako svoju návštevu Burgenlandu využiť naplno. Tento kraj je známy pre svoju prírodu a víno a musím priznať, že pri degustácii som našiel pár svojich obľúbených. To najlepšie odporučím nižšie.

 1. Ubytuj sa v jednom z partnerských hotelov Nezdierskej karty. Budeš mať špeciálne zľavy a hlavne 50% zľavu z ceny na kompy, ktoré premávajú po Neziderskom jazere. Ide o ideálny spôsob pohybovania sa po Neusiedlerskom jazere. Zoznam všetkých partnerských hotelov, ktoré ti po ubytovaní dajú kartu zadarmo, nájdeš tu. Ubytovania sú hodnotené slnkami. Stačí si ich prirovnať k hviedzičkám – čím viac slniečok, tým vyššia kvalita a, samozrejme, aj cena. Hlavne v Podersdorfe, ktorý spomeniem nižšie, ti odporúčam ubytko rezerovať vopred. V sezóne, ktorá začína koncom apríla, tu býva pekne plno.
 2. Ideálnym spôsobom, ako preskúmať okolie je si prenajať bicykel. V okolí Neusiedler See je mnoho cyklotrás o celkovej dĺžke 2 500 kilometrov. Populárny je Nextbike rental service, ktorý ponúka štandardné bicykle alebo eBiky. Nextbike má požičovne takmer na každom rohu, v okolí celého Neusiedlerského jazera a tiež v Pandorfe.
 3. Z Bratislavy sa k Neusiedler See dostaneš buď autom, vlakom alebo bicyklom. Cyklotrasy tu majú zvládnuť fakt bravúrne.

Tip od Milana: Ak máš rád golf, Burgenland má mnoho golfových ihrísk a zároveň, Reiters golf resort je najväčšie golfové ihrisko v Rakúsku.


Ako si prenajať bicykel v Nextbike a následne ho vrátiť? 

 1. Zavolaj na +43 2742 22 99 01
 2. Zadaj na klávesnici kód bicykla, ktorý si chceš odomknúť.
 3. Dostaneš kód, ktorým odomkneš bicykel.
 4. Pre návrat vráť bicykel do ktorejkoľvek zastávky Nextbike.
 5. Zamkni ho a zavolaj na automatickú linku znova.
 6. Nahlás, kde sa bicykel nachádza.

Kam na Neusiedler See ako výlet do Burgenlandu v Rakúsku

 • Neusiedlerské jazero je pamiatkou UNESCO

Neusiedlerské jazero je známe aj ako more Burgenlandu, ktoré patrí pod svetové dedičstvo UNESCO. Jeho časť leží v hraničnej oblasti s Maďarskom a práve jeho rakúska časť leží v Burgenlande. Neusiedlerské jazero je jedno z mála stepných jazier v Európe a zároveň najväčšou vodnou plochou v Rakúsku. Napriek svojej rozlohe je však veľmi plytké a jeho najhlbší bod má iba dva metre. Keďže je pozostatkom pravekého mora, voda je tu stále mierne slaná.

Pre turistov sú zaujímavé cyklotrasy okolo jazera a mestá ako Rust, Illmitz, Podersdorf, Neudiedl či Weiden. Všetky z týchto miest majú lidá a móla, ktoré ponúkajú super priestor na vodné športy a rekreáciu. Miestami je tu problém s rákosím, ktoré, ako jediné mesto, nemá Podersdorf. Neusiedlerské jazero je veľmi obľúbené pre športové aktivity, ako je kajaking, windsurfing, plavby, jachtárov či plávanie alebo relax na lehátku na pláži.

športy na neusiedlerskom jazere
Športy na vode tu fičia.
 • Weiden am See má reštauráciu z rákosia

Weiden am See má vlastné kúpalisko a k Slovensku je najbližšie, preto je mnohým Bratislavčanom známe. Môžete využiť školu surfovania, plachtenia či sa len tak previezť na vodných bicykloch. Toto môže byť tvoj východiskový bod, kde si prenajmeš bicykel. Ku ďalšej zastávke, do Podersdorfu, čo je desať kilometrov, to trvá približne hodinu popri jazere.

Kam na Neusiedler see
Mólo vo Weidene.

Milan radí: Zastav sa v reštaurácii Das Fritz, ktorá je z veľkej časti pokrytá trávnatou trstinou priamo z brehov Neusiedlerského jazera. Ja som si tam dal takýto zdravý fresh. Výhľad z reštaurácie na jazero je najlepší.

Kam na Neusiedler see
V reštaurácii Das Fritz.
 • Podersdorf am See má ideálnu polohu pre turistiku

O Podersdorfe sa hovorí, že má najkrajšiu pláž na celom Nesiedlerskom jazere. Keď som tu bol, prekvapilo ma, ako pekne je to tu upravené. Popri kamenistej pláži, ktorá meria 1.4 kilometra, ležali pripravené lehátka s perfektným výhľadom na populárny maják. Určite odporúčam západ slnka, vtedy to tu je skutočná romantika.

Tip od Milana: Podersdorf má ideálnu polohu v rámci celého Neusiedlerského jazera. Ak môžeš, ubytuj sa tu. Prečo? Práve z prístavu v Podersdorfre odchádzajú kompy do všetkých obľúbených častí Neusiedlerského jazera. Časy odchodov si kontroluj priamo na tabuli v prístave. Líšia sa podľa ročného obdobia a dňa v týždni. Kam na Neusiedler See? Maják v Podersrofre to istí.

Kam na Neusiedler see
Známy maják.
Kam na Neusiedler see
Vitaj v Rakúsku.
Kam na Neusiedler see
Mesto Podersdorf.
Kam na Neusiedler see
Prístav kompy v Podersdorfe.
Kam na Neusiedler see
Chodník slávy rakúskych cyklistov.
návšteva podersdorfu
Pláž v Podersdorfe.

Tip od Milana: Najedz sa v hotelovej reštaurácii Seewirt Karner, ktorá má tradičnú rakúsku kuchyňu a pivo. Nachádza sa po pravej strane, keď pôjdeš po móle smerom od majáku naspäť do mesta. Ja som si nechal odporučiť pivo Golser a klasiku, schnitzel. Ten si dám vždy, keď som v Rakúsku.

Kam na Neusiedler see
Typické pivo Golser.
Kam na Neusiedler see
Menu v reštaurácii.
Kam na Neusiedler see
Perfektný šalát.
 • Safari v národnom parku Seewinkel

Seewinkel je región v okolí Neusiedler See a mnohí sem chodia, aby si vyskúšali safari. Prečítaj si extra článok o safari v národnom parku Seewinkel a o tom, čo od návštevy safari očakávať. Ide o medzi zastávku vtákov, keď migrujú medzi Európou a Afrikou a veľmi populárnú víkendovú destináciu pre Viedeňčanov.

Súčasťou národného parku Seewinkel, alebo jeho vstupnou bránou, sú termálne kúpele St.Martins Therme & Lodge, s ktorými som absolvoval výlet na safari. Pol dňa na safari, druhého pol dňa vo wellnese. Ideál, nie?

Kam na Neusiedler see
Zajac v národnom parku.
Kam na Neusiedler see
Pozorovanie vtákov.
Kam na Neusiedler see
Čaute!

 

 • Tradícia dobrého vína z Burgenlandu

Pre svoje super dobré podmienky a 300 slnečných dní v roku a úrodnou pôdou, je Burgenland rajom vinárov. Burgenlandské vína sa radia medzi najlepšie na svete a takto široká ponuka z relatívne malej oblasti naznačuje iba jedno – víno je tu kvalitné. Modrá frankovka sa vyrába najmä v strednom Burgenlande, pre ílovitú pôdu, ktorá sa tu nachádza.

Absolvoval som degustáciu vín vo FABIAN SLOBODA, ktorí sú otvorení už takmer päť rokov. Dozvedel som sa, že Podersdorfania milujú Rizling vlašský, no mne najviac chutilo sladké víno Sweet Sixteen. Pán má Slovenské korene, preto to meno.

Kam na Neusiedler see
Okolie vinárne Fabian Sloboda je idylické.
Kam na Neusiedler see
Degistácia u Fabian Sloboda.
Kam na Neusiedler see
Mňam!
Kam na Neusiedler see
Môj favorit.
Kam na Neusiedler see
Ahoj, Burgenland!

Ak nevieš, kam na Neusiedler See, inšpiruj sa týmto článkom a vyskúšaj výlet do Burgenlandu. Pre mňa má táto časť Rakúska tieto výhody:

 1. Je blízko Bratislavy. Doslova, autom tam viem byť do 40 minút.
 2. Ceny sú tu celkom zrovnateľné s Bratislavou, čo ma prekvapilo najmä pri cenách vín na degustácii.
 3. Je tu naozaj čo robiť, čo mi dáva dôvod ostať tu na noc. Od safari, cez bicyklovanie až po vodné športy, alebo prejedanie sa a ležanie na pláži pri Neusiedlerskom jazere.

Sponzorom tohto článku je cestovná agentúra Kainar v spolupráci s Burgenland Tourismus.

Nevieš, kam na Neusiedler see? Vyskúšaj výlet do Burgenlandu do okolia Neusiedlerského jazera. Ak si nájdeš ubytovanie, dostaneš zadarmo miestnu kartu na 50% zľavy na kompy. Prenajmi si bicykel a uži si výlet do Burgenlandu. Ak nevieš, kam na Neusiedler see, prečítaj si blog a vyskúšaj aj safari.
Nevieš, kam na Neusiedler See? Vyskúšaj výlet do Burgenlandu do okolia Neusiedlerského jazera. Ak si nájdeš ubytovanie, dostaneš zadarmo miestnu kartu na 50% zľavy na kompy. Prenajmi si bicykel a uži si výlet do Burgenlandu. Ak nevieš, kam na Neusiedler See, prečítaj si blog a vyskúšaj aj safari.

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.