Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

130,052FansLike
214,033FollowersFollow
114,524FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k cestovnému poisteniu. Že im pri cestách po Európe stačí Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP, v angličtine European Health Insurance Card – EHIC). Je to pravda?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie

Áno, no len v prípade, že sa uspokojíte so základným ošetrením v štátnych nemocniciach. A teraz si predstavte, že váš kamoš, ktorý vás prišiel navštíviť z Grécka, skončí na urgente v štátnej nemocnici. Prečítajte si, prečo je ideálne mať aj komerčné cestovné poistenie a kedy EHIC naozaj nestačí.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Bez Mapy (@milan_bezmapy)

Čo je to ten EHIC Európsky preukaz zdravotného poistenia

EHIC je bezplatný preukaz (zvyčajne ho nájdete na druhej strane preukazu zdravotného poistenia), ktorým disponuje 235 miliónov Európanov, čo je viac ako polovica populácie Európy.

S týmto preukazom ako občan EÚ dostávate základnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť v štátnych zariadeniach v krajinách EÚ, v Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku, Spojenom Kráľovstve a na Islande za rovnakých podmienok a cenu (niekde aj bezplatne) ako osoby poistené v danej krajine.

Nezávisí na tom, či už máte diagnostikované zdravotné problémy alebo nie. Ak na dovolenke potrebujete neodkladnú pomoc a ísť na dialýzu alebo na vyšetrenie, ak ste zrovna tehotná v zahraničí, zdravotnej starostlivosti sa vám dostane. Znie to ako všetko, čo na dovolenku potrebujete? Opak je pravdou. EHIC častokrát nestačí.

Čo je to ten EHIC Európsky preukaz zdravotného poistenia
Čo je to ten EHIC Európsky preukaz zdravotného poistenia

Komerčné cestovné poistenie má svoj zmysel

Ak máte Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC), môže vás to zlákať myslieť si, že je vaša zdravotná starostlivosť v zahraničí plne krytá. EHIC preukaz je síce fajn, no nepokryje náklady za prevoz do SR či repatriáciu pozostatkov v prípade smrti.

Európsky preukaz zdravotného poistenia nie je alternatíva k cestovnému poisteniu
Európsky preukaz zdravotného poistenia nie je alternatíva k cestovnému poisteniu

Komerčné cestovné poistenie môže kryť škody spôsobené poisteným tretej osobe (napr. pri lyžovaní),  náklady na nevyhnutné potreby v prípade omeškanej batožiny alebo odletu ak máte vyššie balíky a pod.

TIP: Prečítajte si čo robiť v prípade, že vám mešká batožina.

Európsky preukaz zdravotného poistenia nie je alternatíva k cestovnému poisteniu

EHIC nie je alternatíva k cestovnému poisteniu. Tu niekoľko dôvodov, prečo by ste mali zvážiť uzatvorenie komerčného cestovného poistenia, aj keď máte EHIC:

  • Na rozdiel od komerčného cestovného poistenia EHIC nepokrýva ošetrenia v  súkromných zariadeniach, zodpovednosť za škodu, ukradnutú či živlom zničenú batožinu či núdzový návrat domov po ťažkom úraze alebo chorobe…
  • EHIC neplatí v krajinách mimo EÚ a mimo Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Spojeného Kráľovstva a Islandu.
  • EHIC nezaručuje že tie ošetrenia, ktoré sú u nás zadarmo, budú zadarmo aj v inej krajine, a tak si za ne niekde budete musieť zaplatiť, no peniaze vám poisťovňa nevráti. Tým okrem dôležitého zdravia stratíte aj peniaze na úkor pár eur, ktoré by ste dali za uzatvorenie cestovného poistenia. Ak máte cestovné poistenie, peniaze dostanete naspäť alebo poisťovňa rovno zaplatí za vás.
  • Ak existuje v štáte v zahraničí za zdravotnú starostlivosť spoluúčasť (doplatok), musí ju poistený uhradiť v hotovosti a v rovnakej výške ako občan daného štátu a zatiaľ čo v prípade cestovného poistenia prepláca náklady komerčná poisťovňa.  V prípade hospitalizácie poisteného v zahraničí kryje cestovné poistenie  aj primerané cestovné náklady a náklady na ubytovanie sprevádzajúcich osôb.Príklad: Zlomíte si nohu na lyžovačke v Alpách. Príde horská služba, potom doktor a sanitkou vás odvezú do štátnej nemocnice, kde spravia základné vyšetrenia vrátane röntgenu. V takomto prípade sú neoceniteľné aj služby asistenčnej služby vo vašom jazyku, ktoré vás usmernia, ako ďalej postupovať. Tie však s EHIC nedostávate. Náklady zo štátnej nemocnice preplatí EHIC, no ak máte komerčné cestovné poistenie, zvyšné výdavky ako je horská služba, doktor na svahu a prevoz sanitkou, hradí poisťovňa. Ak ho nemáte, čaká vás vysoká faktúra.

Tip na cestovné poistenie od ČSOB

Ja mám komerčné cestovné poistenie za 5,43 € / deň od ČSOB Poisťovne. V tejto cene je zahrnutá nonstop pomoc na telefóne, poistenie liečebných nákladov do 300 000 € po celom svete, poistenie zodpovednosti za škodu, úrazové poistenie a  pripoistenie batožiny. Škoda, že cestujem len s príručnou. 🙂

Potrebujem cestovné poistenie, ak mám Európsky zdravotný preukaz?
Potrebujem cestovné poistenie, ak mám Európsky zdravotný preukaz?

To však nič nemení na tom, že za zlomok ceny dostávam poistné krytie v hodnote tisícok eur, nech idem na víkend do hôr alebo na dva týždne k moru. Na výber majú tri balíky krátkodobého CP (Základný, Optimálny, Prémiový) a vy si tak môžete zvoliť krytie, ktoré vám vyhovuje najviac.

EHIC je pre mňa ako hotelové dvere a komerčné cestovné poistenie ako ich zamknutie. Síce dvere zatvorím, no až po zamknutí sa cítim bezpečne. Tie dve eurá na deň mi poskytujú väčší pokoj a ochranu v prípade nepredvídateľných situácií, ktoré sa mi môžu počas cesty vyskytnúť. Aj preto sa mi cestuje s ľahkosťou a dôverou.

Článok vznikol v dlhodobej spolupráci s ČSOB Poisťovňou.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.