Ferraty v Rakúsku a moja súsenosť s Jairo Outdoor

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ferraty v Rakúsku? V prípade, že máte nedostatok adrenalínu a túžite po príjemnou dobrodružstve v Rakúskych horách, skúste sa prihlásiť na ferraty s Jairo Outdoor. Tento celodenný výlet plný adrenalínu je určený pre všetkých dobrodruhov, ktorí si chcú vyskúšať život horolezcu z vtáčej perspektívy a rozbúchať svoje srdce. Výlet je ideálny na prekonávanie strachu z výšok (ktorý som zrejme prekonal aj ja) a vhodný aj pre malé deti, ktoré radšej než za počítačom trávia čas na skalných bralách, haha. Tak čo vy na to? Dáte sa na to?

Ferraty v Rakúsku s Jairo Outdoor

Via ferrata je horolezecká cesta prispôsobená bežným turistom. Ide v podstate o vysokohorskú turistiku pomocou horolezeckej výstroje prístupnú každému, bez ohľadu na to, či má skúsenosti s horolezectvom alebo nie. Všetko čo potrebujete je horolezecká výstroj, ktorú Jairo Outdoor zabezpečí a príjemná nálada. Via ferrata má históriu vo vojenskom období, kde vojaci museli prekonávať mohutné skalné masívy v Alpách, ktoré sa nedali nijakým iným spôsobom obísť.

Ferraty sú bezpečné a vždy ste istení pevným lanom, ktoré vás zachytí v prípade pádu. Tieto horolezecké cesty sa od seba odlišujú náročnosťou a dĺžkou a tie najdlhšie ferraty môžu trvať až niekoľko hodín, kým ich horolezec alebo turista prejde.

ferraty v rakúskuranné sobotné stretnutie na parkovisku v Petržalke

Počas tohto výletu som skúsil so skupinou z Jairo Outdoor dve ferraty, jednu menej náročnú a druhú o trochu náročnejšiu, no stále pre úplných začiatočníkov akým som bol ja. Obe ferraty sa nachádzajú v Rakúsku a so skúseným sprievodcom som mal pocit bezpečia. Jairo outdoor zabezpečuje odvoz k týmto dvom ferratám priamo z parkoviska pred bratislavským TPD v Petržalke minivanom, v ranných hodinách a cesta trvá menej ako dve hodiny.

Prvou zastávkou je ferrata v meste Mödling, kde sme sa všetci účastníci našej skupiny (bolo nás aj so sprievodcom sedem) oboznámili s tým, ako narábať s horolezeckou výstrojov tak, aby bolo jej využitie čo najefektívnejšie a aby bola najmä bezpečná. Na moje prekvapenie som zistil, že používať horolezeckú výstroj nieje tak komplikované ako sa môže zdať a každé lano má svoje opodstatnenie.

ferraty v rakúskuoborná inštruktáž pred samotným výstupom

ferraty v rakúsku tam ideme!

Mödling ferrata v Rakúsku

Ferrata v Mödlingu bola mojou prvou ferratou v živote a pravdupovediac, pred tým ako som sem prišiel, som nemal veľmi veľkú predstavu o tom, čo je via ferrata. Prvou dnešnou ferratou v meste Mödling som však prekonal svoj strach z výšok a celá naša skupina zvládla túto feratu na výbornú aj vďaka sprievodcovi – pamätám si ako som na jednom úseku nevedel ako ďalej, no sprievodca zišiel ku mne a poradil mi, kam mám dať nohu tak, aby som sa posunul do ďalšieho segmentu.

Princípom bezpečného prejdenia ferraty je mať vhodnú obuv, helmu, ktorú si nikdy nesmiete dať dole (najmä keď stojíte pod skalou) a karabíny na lanách, pomocou ktorých sa prepínate medzi jednotlivými úsekmi oceľového lana. Ferraty v Rakúsku sú bezpečné.


TIP: Očekuj Jairo stránku a aktuálne ponuky výletov.


Pre najvyššiu možnú bezpečnosť musíte byť vždy pripnutí aspoň s jednou karabínou, kým druhú posúvate na ďalší segment ferraty, no za žiadnych okolností neodpájajte oboje – nič by vás neistilo proti pádu. Prekonanie ferraty v Mödlingu s Jairo Outdoor trvalo niečo vyše hodiny a z určitých úsekov bol výhľad na rakúsku krajinu naozaj dych berúci.

Odmenou za tento adrenalínový zážitok bola návšteva zrúcaniny hradu na kopci Kalenderberg, spojená s malým občerstvením, ktoré si každý priniesol. Nikdy som sa na svoj šunkový lepeňák netešil viac ako vtedy 😀 .

Ferraty v Rakúsku s Jairo Outdoor

ferraty v rakúskuvýstpu na ferratu v meste Mödling a názorný príklad nevhodnej obuvi 😀

ferraty v rakúskuprekonávanie strachu z výšok

ferraty v rakúskuodmenou sú nádherné výhľady

Po občerstvení sme sa unavení (viac psychicky než fyzicky) presunuli autom na druhú ferratu s názvom Währingersteig, na začiatku Guttensteinských álp. Táto ferrata prechádzajúca kolmým skalným masívom v prírodnom parku Hohe Wand Naturpark bola naozaj čerešničkou na torte nášho celodenného výletu s Jairo Outdoor a po jej zdolaní si každý z nás doprial veľké pivo s výhľadom na typickú rakúsku krajinu. Ferraty v Rakúsku? Ánko.

Pre mňa bola najťažšia časť ferraty zvislý rebrík asi 20 metrov nad zemov, na ktorý som sa musel prehupnúť a vyliezť po ňom na vrch skalného masívu. Po úspešnom zvládnutí rebríka môj strach z výšok (snáď) navždy zmizol 😀

Währingersteig ferrata v Hohe Wand Naturpark

Pred výstupom na túto ferratu nás približne hodinu zdržal prudký dážď spojený s blýskaním a hrmením a výstup sme museli posunúť na neskôr, kým sa búrka preženie. Výstup na ferraty je počas búrky nebezpečný, nakoľko oceľové lano s jednotlivými segmentmi na skale funguje ako hromozvod a v spojitosti so šmykľavým povrchom skaly by sa hore vydal asi len samovrah. Dážď však ustal a my sme začali stúpať na druhú ferratu dnešného dňa, ktorá vyvrcholila spomínaným rebríkom.

ferraty v rakúskudruhá ferrata vyžadovala väčšiu gurážferraty v rakúskukritický moment na rebríku vo výške 20 metrov nad zemou (foto: Bibiana Gondeková)

ferraty v rakúskusúčasťou výletu je aj turistika

ferraty v rakúskuvytúžená odmena

Ferraty v Rakúsku s Jairo Outdoor mi pomohli prekonať strach z výšok a naučil som sa niečo zo života horolezcov. Tiež som sa naučil používať horolezeckú výstroj a zistil som, že nosiť prilbu nieje až tak hrozné a nepohodlné. Počas tohto výletu na ferraty Rakúsku bola bezpečnosť na prvom mieste a vďaka skúsenému sprievodcovi som sa o svoju bezpečnosť naozaj neobával. Jairo Outdoor sa špecializuje na rôzne adrenalínové zážitky na Slovensku a v Rakúsku a ak neviete čo s voľným časom budúcu sobotu, čo tak ísť na ferraty do Rakúska? 🙂

Perfektnou odmenou po tomto celodennom výlete s Jairo Outdoor bude aj toto veľké studené pivo, pri ktorom sme si všetci vymenili zážitky z dnešného dňa a natočili pre vás toto video. Viac o via ferrata s Jairo Outdoor na ich oficiálnej stránke s možnosťou rezervovania výletu.

Milan Bardún – svet k vám domov už od roku 2013

PS: Ďakujem Crazy Sexy Fun Traveler za sprostredkovanie kontaktu 😉

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.