Jedlo v lietadle chutí zle a Milan Bez Mapy vie prečo

130,052FansLike
214,033FollowersFollow
114,524FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Jedlo v lietadle chutí horšie. Viete prečo? V dnešnom dieli Milan búra mýty, kde rozoberám rôzne mýty spojené s cestovaním, si povieme niečo málo o tom ako funguje pretlakovanie kabíny, ľudský mozog a čo to robí s našimi zmyslami.

Jedlo v lietadle chutí proste zle a Milan Bez Mapy vie prečo

Väčšina lietadiel lieta vo výške od 10 000 až 12 000 metrov. V tejto výške naše mozgové bunky reagujú inak, pokiaľ ide o chuťové poháriky, a teda jedlo chutí nevýrazne alebo zle. Čo to ale spôsobuje? Je pozoruhodné, že pri stúpaní lietadla sa menia aj podmienky prostredia, ako je vlhkosť a tlak v kabíne, čo môže ovplyvniť náš pocit chuti a vône jedla. Vo výške dvanástich kilometrov je vzduch v kabíne veľmi suchý a vlhkosť výrazne klesá aj o 15 až 30 percent alebo menej.

Jedlo od letušky je osolené a okorenené o niečo viac

Hlavným dôvodom, prečo jedlo z lietadla chutí inak, je to, že ho konzumujete v neuveriteľne vysokej nadmorskej výške, kde vaše chuťové poháriky nefungujú tak dobre ako na zemi. Vo vyprahnutom vzduchu v kabíne naše pachové receptory nefungujú správne a výsledkom je, že jedlo chutí dvakrát tak nevýrazne. Letecké spoločnosti teda musia dať jedlu pridať chuť tým, že ho osolia a okorenia oveľa viac, než by to urobila reštaurácia na zemi. To preto, aby si pasažieri nesťažovali =)

Alkohol v lietadle zašlape viac, alebo to je mýtus? Pitie počas letu môže dopadnúť zle

Pitie alkoholu vo vysokej nadmorskej výške neovplyvňuje koncentráciu alkoholu vo vašej krvi viac ako na úrovni zeme, ako uvádza táto rakúska štúdia. Pre niektorých ľudí je pitie počas letu samozrejmosťou – no nie vždy to končí dobre. Ak pijete, môžete pociťovať účinky alkoholu o niečo intenzívnejšie ako zvyčajne, no nie je to kvôli nízkemu tlaku v kabíne ale kvôli dehydratácii.

Na sebe som si tiež všimol, že mám dlhší jetlag, ak sa opijem v lietadle. Prečítajte si ako prekonať jetlag. Prostredie lietadla je veľmi suché a alkohol dehydruje tiež. Ak plánujete piť v lietadle, nezabudnite prijímať veľké množstvo vody.

Ako prežiť dlhý let v zdraví

Prežiť dlhý let nie je až tak náročné, ako sa môže zdať. Sám som absolvoval lety o dĺžke až 18 hodín a sedel na palube vtedy najdlhšieho letu na svete, z Dohy na Nový Zéland s Qatar airways. V zásade sa držte týchto rád:

  1. Kúpte si kompresné ponožky proti zrážaniu krvi.
  2. Doneste si do lietadla vlastnú fľašu vody, ktorú si kúpite na letisku. Minimálne jeden liter na tri hodiny letu.
  3. Použite hydratačný krém na pleť pred, počas a po pristátí.

Cestujte a pite veľa vody 🙂 Milan

Jedlo v lietadle chutí proste zle a Milan Bez Mapy vie prečo
Jedlo v lietadle chutí proste zle a Milan Bez Mapy vie prečo

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.