Čo vidieť na Malte a všetko, čo musíš vedieť pred cestou

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....
66,358FansLike
134,387FollowersFollow
81,644FollowersFollow

Čo vidieť na Malte a čo vidieť? Malta je ostrovný štát, ktorý sa skladá z troch ostrovov – hlavného Malta, menšieho Gozo a najmenšieho Comino. Krajina ovplyvnená Talianskom a Gréckom, kde Maltčina znie ako Arabčina. Oficiálnym jazykom na Malte je angličtina spolu s maltčinou, preto sem chodia ľudia na jazykové kurzy. Jedného sa zúčastnila aj moja mama. Keď nebola v škole, spolu sme po ostrovoch cestovali a teraz ti píšem kompletný návod na Maltu. Prečítaj si čo vidieť na Malte.

Čo vidieť na Malte a kam ísť

Prikladám najskôr odpovede na najčastejšie otázky, čo sa týkajú na Malte. Ak máš ďalšie otázky, opýtaj sa v komentári pod článkom.

 • Kedy ísť na Maltu: sezóna je hlavne v lete a zimy sú tu naozaj studené. Ja som bol v polovici apríla a teplota sa pohybovala okolo 17 stupňov. Na kúpanie to nebolo. Počasie je tu relatívne stále a skoro vôbec neprší. Malta sama o sebe má problémy s pitnou vodou, keďže nemá ani jednu rieku či jazero.
 • Treba na Maltu pas: Nie, Malta je členom Európskej únie a stačí ti občiansky preukaz.
 • Akým jazykom sa hovorí na Malte: po anglicky a maltsky, oba sú oficiálne.
 • Ako cestovať po Malte: Prenajmi si auto, alebo autobusmi. Jednosmerná cesta kamkoľvek stojí 1,50 € a môžeš s lístkom prestupovať. MHD je však vysoko nespoľahlivé a autobusy bežne meškajú aj 40 minúť. Môžeš si tiež kúpiť kartičku, kde týždňová neobmedzená stojí 21 €.
 • Letenky na Maltu stoja z Bratislavy od 60 € spiatočne s Ryanairom. Pozri sa medzi aktuálne akcie a možno tam bude aj Malta.

Kde sa ubytovať na Malte a ako nájsť ubytovanie

Dlho som si myslel, že ideálne ubytovanie na Malte je priamo v hlavnom meste, vo Vallette. Ide o veľmi malé mesto, ktoré môže byť trochu nudné. Myslím si, že ideálnym miestom na ubytovanie na Malte je časť Sliema alebo San Julian. Ja som bol ubytovaný v San Julian. Nachádzajú sa tu reštaurácie, kluby, promenády a autobusové spojenia s celým ostrovom. Valletta mi príde veľmi tichá, akoby sa tam nič nedialo. Ak sa ma niekto opýta, čo vidieť na Malte, Vallettu mu určite odporúčam, no nie na ubytovanie.

St Julians na Malte
St Julians na Malte.
čo vidieť na Malte
Modrá lagúna na Malte.

Uplatni si 25 € voucher zadarmo na tvoje prvé ubytko s Airbnb. Ubytovanie je na Malte pomerne drahé a bežná cena je okolo 35 € na noc. Ak nájdeš nižšie, rezervuj to, je to dobrá cena. Kam ísť na Malte? Tam, kde je dobrá cena ubytka.

Cestovanie po Malte a výlety po ostrovoch

Ja som na Malte navštívil tieto mestá a zastávky a o každom napísal článok. Preklikni sa nižšie cez odkaz. Mám však jedno upozornenie: Keď budeš na Malte, určite sa ti na 120% oplatí prenájom auta. Ako som písal vyššie, autobusová doprava na Malte je horšia ako v Kolumbii či v Keni. Bežne sme s mamou stáli na zastávke 40 až 70 minút, kde autobusy chodia tak v 20 až 60 minútových intervaloch. Keď vynechajú, ďalší autobus ťa nevezme, lebo je plný. 

Tu spisujem zoznam toho, čo vidieť na Malte a kam ísť. Šikmým písmom som vyznačil miesta, ktoré som nenavštívil a k tým ti neporadím.

 1. Hlavné mesto, Valletta. Prečítaj si, čo vidieť vo Vallette.
 2. Absolvoval som výlet do mesta Mdina, ktoré je bývalým hlavným mestom Malty. Natáčali sa tu Hry o tróny.
 3. Dingli Cliffs
 4. Okúp sa v Modrej lagúne.
 5. Vybral som sa na celodenný výlet na ostrov Gozo.
 6. Dedinka Popeye, ktorá bola postavená ako filmová kulisa
čo vidieť na Malte
Ostrov Gozo.
Ulice Mdiny.
Ulice Mdiny.
kam ísť na Malte
Modrá lagúna na Malte
Mdina na Malte výlet
Mdina.
Čo vidieť vo Vallette na Malte? Mesto, ktoré zvládneš raz-dva. Spísal som ti zoznam vecí kam ísť a kde sa dobre najesť. Valletta je hlavné mesto Malty, ktoré je jedno z najmenších, aké som kedysi navštívil. Má divokú históriu, ktorú tu uvidíš na každom rohu.
Valletta.
čo vidieť na Malte
Tradičný koláč.

Najkrajšie pláže na Malte

Nuž, s týmto odstavcom som si musel pomôcť s klasickým sprievodcom, ktorého mám z Malty. Prečo? Nenavštívil som ani jednu pláž. Bol som tu počas apríla a počasie bolo presne aprílové a na kúpanie zima. Verím, že more je, naopak, dlho teplé do neskorej jesene. Jediná pláž, okolo ktorej som prešiel, bola pláž v Modrej lagúne, ktorá bola piesková. Vyššie nájdeš preklik k celému článku o Modrej lagúne.

 • Golden Bay Beach je piesková pláž na Malte, ktorá leží pri meste Mellieha a je celkom široká a priestranná. Ide o jednu z najpopulárnejších pláží na Malte, čiže môže byť v lete preplnená. Dá sa tu v pohode plávať a vlajka ti povie, či je bezpečné ísť do vody alebo nie.
 • Għajn Tuffieħa Bay leží rovno oproti Golden Bay Beach a je kľudnejšia, no dostaneš sa sem iba ak si ochotný zošliapať niekoľko stoviek kamenných schodov z útesu. Je tu bar a vždy menej ľudí.
 • Mellieha Bay je perfektná pláž na Malte pre malé deti. Je piesková, sú tu kaviarne a dokonca slnečníky. More sa tu rýchlo zohrieva, keďže je plytké.
 • Daħlet Qorrot je malá, kamenistá pláž ideálna pre šnorchlovanie.
 • Dwejra Bay je tiež jedna z najpopulárnejších pláží na Malte, ktorá kedysi mala aj Azúrové okno, ktoré sa prepadlo. Nachádzajú sa tu prírodné bazéniky a choď sem, ak sa vieš potápať. Avšak, je tu mega problém s vetrom. Tu som bol a skoro ma odfúklo.
 • Mistra Bay má svoje jaskyne a chodia sem aj rybári. Je to piesková pláž.

Jedlo na Malte a čo ochutnať

História Malty doviedla kuchyňu Malty do rôznych zaujímavých kombinácií jedla. Populárny je tu najmä dusený králik. Avšak, málokto vie, že veľkou súčasťou ekonomiky na Malte je aj produkcia medu. Aj názov „Malta“ pochádza zo slova „mel“, čo znamená med.

Maltská kuchyňa je najviac ovplyvnená Stredomorím a určite ochutnaj aj Maltský chlbieb s olivovým olejom a vínom. Odporúčam ochutnať aj všetky možné jogurty a syry, ktorých to majú plno a všade (aj v potravinách).

Čo sa mi na Malte páči

 • Malta je pekný stredomorský ostrov s množstvom histórie, ktorá je tu všade.
 • Mestá ako Mdina patria k najkrajším, ktoré som navštívil. Fakt ju odporúčam. Ak nevieš čo vidieť na Malte, Mdinu určite nevynechaj.
 • More v Modrej lagúne je ako z Fotošopu. Normálne mi padla sánka – žiadna z fotiek nie je upravovaná.
 • Majú tu perfektné syry. Ja som úplne syrový.
 • Maltská kuchyňa je vo všeobecnosti zaujímavá a všetko (až na pizzu mi chutilo). Ochutnaj ich tradičné syrové koláče, tých som sa vedel objesť.
 • Nie je tu draho. Za štyri kávy v kaviarni v pohode zaplatíš 6 € aj s tringeltom.

Čo sa mi na Malte nepáči

 • Koľký krát idem spomínať autobusy a hromadnú dopravu? Fakt Malte odporúčam namiesto WiFi zadarmo na každej zastávke popracovať na dochvíľnosti vodičov.
 • Malťania sú totálni Taliani. Ak tu niečo funguje, je to zázrak. Poviem to na príklade času odchodov lodí do Modrej lagúny. Na každej internetovej stránke je úplne iný čas odchodov a príchodov posledných lodí. Keď som tam zavolal, povedali mi čas, ktorý nebol nikde na internete ani zďaleka spomenutý. Ak si chceš byť niečím na Malte istý, zavolaj tam.
Pizza. Nikdy viac.
Pizza. Nikdy viac.
Zákusky v kaviarni v meste Victoria.
Zákusky v kaviarni v meste Victoria.

Aj napriek dvom veciam, ktoré sa mi na Malte nepáčili, by som ju ako dovolenkovú destináciu odporučil. Je to hlavne z toho dôvodu, že ide o krajinu s bohatou históriou, dohovoríš sa tu po anglicky a predsa len, na dovolenke sa nejdeš stresovať z toho, že sú to mantáci. Malta je nádherná, no mne stačila raz.


čo vidieť na Malte
Čo vidieť na Malte a čo vidieť? Prečítaj si tento blog o Malte so všetkým, čo potrebuješ vedieť od ubytovania, pláže, počasia a toho, kam ísť a čo vidieť. Malta je jedna z najmenších krajín v Európe. Cestovanie po Malte je teda veľmi jednoduché.

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

10 comments

 1. Musim Ti napisat, ze vdaka tvojmu clanku som sa tu velmi rychlo zorientoval. Fakt super uzitocne tipy. Ale tie busy tu uz vobec nie su take hrozne ;))) neviem ci mam dobru karmu ale cakal som max 5 min a vsade som sa dostal celkom pohodlne ;) krizom kraz po ostrove – kedze jazdenie vlavo asi nedavam ani na bajku ;))

  • Ahoj, Peto. Som rad, ze sa ti navsteva Malty pacila. Je tam toho vela co vidiet. Ohladne autobusov – pocul som, ze v letnej sezone navysuju pocet spojov, tak mozno na tom nieco bude :) a jj prenajom auta by som tam neriskoval ani ja, ja niekedy neviem jazdit ani vpravo :D

 2. Mozno si mohol spomenut zakladne veci, ze sa jazdi vlavo a su tu anglicke zastrcky. Toto ma fakt prekvapilo a neratal som s tym, ze tu to je ako v UK (aspon co sa tyka tych 2 veci).

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.